banner

Celkem výsledků pro výraz "predporodni priprava": 12

Dobrý den, paní doktorko, s partnerem bychom oba chtěli brzy pracovat na miminku, ale oba trpíme epilepsií, takže mám trochu obavy, jak velká jsou zdravotní rizika, aby případně hrozila i miminku? Ráda bych se také zeptala, jaká je v našem případě potřebná příprava? Je samozřejmostí připravit se na těhotenství po fyzické stránce, zdravá výživa a pohyb, ale ráda bych věděla, zda je něco víc, co bychom v našem případě mohli podniknout, aby vše probíhalo v pořádku? Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, u žen s epilepsií je pouze důležité, aby byla nemoc dobře kompenzovaná - abyste měla dobře zavedneou medikaci a neměla záchvaty. Jinak není před otěhotněním nutná žádná příprava a ženy s epilepsií dokonce běžně rodí spontánně. 

Aniball
avatar Lilina 10. 02. 2019

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor používání aniballu při předporodní přípravě s případným odůvodněním a vysvětlením proč ano, nebo proč ne. Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, nevím, zda vás naše odpoveď uspokojí. Cvičení s aniballem nemá v podstatě mnoho kontraindikací, tzn. téměř každá žena jej může využívat. Nicméně z vlastních zkušeností nejsem schopná za dobu, co je aniball na trhu, posoudit, zda opravdu snižuje počet porodních poranění či je zmírňuje. Žádné dlouholeté studie s dostatečným množstvím pacientek nebyly uskutečněny v ČR. Určitě by si ale každá žena, která jej využívá měla uvědomit, že je nutné po porodu opravdu velmi intenzivně cvičit cviky na posílení pánevního dna, které může být aniballem oslabeno (oslabuje jej dlouhodobá dilatace) a sousta žen pak udává problémy s inkontinencí moče.

Dobrý den, mám na Vás velkou prosbu. Dcera 5 let měla opakovaně řídkou stolici až průjem. Nasazena dieta, upravilo se to, ale po zavedení normální stravy se tento problém vrátil. Navštívíli jsme lékářku, doporučena dieta bez tuku, během dvou dnů dostala střevní chřipku (bolesti břicha, průjem, zvracení). Další tři dny trpěla na bolesti břicha (uděláno sono, CRP, výtěr - vše bez nálezu). Doporučeno pokračovat v dietě. Dietu už má asi 14dní a já se ptám:"jakým způsobem zavádět normální stravu" (doteď suchá rýže, těstoviny, vařené maso). S čím začít, abych ji nezpůsobila střevní potíže. Moc děkuji za odpověď.

Postupně v menších dávkách zařazujeme k sacharidové stravě (rýže, těstoviny...), tvaroh, vařené kuřecí maso bez kůže, jogurty a přírodní zakysané mléčné výrobky s obsahem probiotických kultur bez příchutě a masa krůtí, hovězí zadní, vepřová, kuřecí, telecí. V akutnějším stavu také doporučujeme podávat pokrmy v kašovité formě (míšeniny, hašé, pudinky) - ne tekuté. Z ovoce je vhodné - banán, strouhané jablko, citrusové přírodní šťávy, tepelně zpracované meruňky, švestky - kompoty, pyré. Ze zeleniny je vhodná listová (saláty, špenát), kořenová (mrkev, celer, petržel, pastiňák, černý kořen) - raději tepelně upravenou, příp. nastrouhat. Mléko přidáváme postupně až po několika dnech, na zlepšení či ředění pokrmů. Lépe bývá snášeno mléko zakysané nebo sušené. Velmi důležitá je příprava jídla, doporučujeme šetřící technologickou úpravu, kdy pokrmy připravujeme na sucho např. v teflonovém nebo speciálním nádobí nebo na páře a postupně přidáváme malé množství tuku (5 g - kávová lžička) až do hotových pokrmů. Nepodáváme sladké pokrmy, moučníky, nadýmavou zeleninu (např. kapustu, zelí, papriku, cibuli, česnek), luštěniny,  sycené nápoje. Delší dobu nezařazujeme cukr, pokud je to nutné sladíme glukopurem. Sledujeme také obsah cukru v potravinách a nápojích.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobrý den,jsem studentka, 23 let a v srpnu končím studium na VŠ. Byla jsem zaměstnána 170 dnů (od srpna 2016-ledna 2017). Pracovni poměr byl na HPP na dobu určitou. Momentálně práci nemám a s přítelem uvažujeme o dítěti. Mám nějaký nárok na mateřskou nebo by bylo vhodné před otěhotněním nastoupit ještě někam do práce - na jak dlouho? Pokud na mateřskou nárok mám jak vypočítám její denní základ?Moc Vám děkuji za radu a vysvětlení.Havlová

Dobrý den, v tuto chvíli nárok na PPM nemáte. Abyste ho měla, musíte být před nástupem na mateřskou někde zaměstnaná. Na délce trvání pracovního poměru nezáleží - důležité je, aby trval v době nástupu na mateřskou, protože pokud ukončíte studium úspěšně, započítává se vám jako "příprava na zaměstnání" do doby platby nemocenského pojištění. PPM vám bude vypočtena z platů, které budou v době nástupu na mateřskou k dispozici.

Při předpokládaném termínu porodu 24.12. nastupuje žena na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před porodem tj. cca 24.10. při její hrubé měsíční mzdě 30 000,-Kč bude pobírat mateřskou v celkové výši za 196 dní 103 880,-. V případě ,že se jedná o studentku dálkového studia, které v červnu ukončí titulem Bc. a je od 1.6. zaměstnaná bude mít na tuto mateřskou nárok? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud ukončí studium úspěšně, je bráno jako "soustavná příprava na zaměstnání" a počítá se do doby placení nemocenského pojištění. Nárok na PPM tedy mít bude.

Dobrý den, jsem prvorodička a jsem 35+3 tt. Od včerejška mě bolí záda a celé břicho skoro při každém pohybu. Mohla by to být příprava na porod od mého těla? Také strašně málo malá kope, vždy kopala hlavně ráno a večer když jsem ležela na boku, ale ráno už vůbec nekope akorát odpoledne párkrát kopne nebo vidím boule na bříšku jak se hýbe. Po jak dlouhé době nečinnosti bych měla začít plašit a jet na pohotovost kdyby celý den nekopala?Děkuji za odpověď

Dobrý den, pobolívání v podbřišku je v 36. týdnu již normální a značí připravování se těla na budoucí porod. Pokud se nejedná o pravidelné stahy několikrát do hodiny, pak se o porodní stahy nejedná. Co se týče pohybu miminka, je těžké hodnotit a radit, kdy se znepokojovat či nechat se zkontrolovat lékařem. Obecně platí. že lékaře byste měla  navštívit pokud je výrazná změna v pohybech a aktivitě miminka, na které jste běžně zvyklá. Některé děti se v děloze hýbou hodně, nekteré méně, ale duležitá je změna charakteru pohybu.

Školka
avatar LucyLucinka 07. 02. 2020

Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit. Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden. A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma. Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe. On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv. Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv. Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.

Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská

Dobrý den, chci se zeptat. Rok jsem krvacela mimo cyklus vždy 14 DC (ovulaci jsem neměla) byla jsem na čištění abych přestala krvácet což nepomohlo pomohl až gynprodyl díky němu mám cyklus docela pravidelný. Každý měsíc než začnu gynprodyl užívat měřím ovulaci kterou stále nemám. Gynprodyl beru 3 měsíc nahodi mi ovulaci? Je to vůbec možné? Gynekolog mi nic neřekl jen že mám užívat 16-25 dni. Gynprodyl nasadil protože jsem chtěla otěhotnět jenže nemám tu ovulaci.

Dobrý den, díky nasazenému Gynprodylu máte nyní cyklus pravidelný. Gynprodyl obsahuje progesteron, který se v ženském těle uplatňuje ve 2.fázi cyklu, zjednodušeně řečeno jednou z jeho funkcí je příprava děložní sliznice k uhnízdění vajíčka, pokud dojde k jeho oplození. Na vyvolání ovulace nemá vliv. Pokud ovulace samovolně v těle neprobíhá a je snaha otěhotnět, používá se preparát Clostilbegyt, který ovulaci vyvolá - způsobí uvolnění vajíčka z vaječníku, které může být následně oplozeno spermií. Standardně se užívá 3. - 7. den cyklu (dávkování a délka léčby je pod dohledem ošetřujícího gynekologa) a pak zhruba 12.-14.den je vhodné provést buď ultrazvuk, zda se ve vaječníku vyvíjí zralý folikul (ze kterého se uvolní vajíčko) nebo jsou k dispozici volně prodejné ovulační testy. Pokud u Vás ovulace neprobíhá a plánujete těhotenství, neváhejte zkonzultovat situaci s Vaším gynekologem. Výše popsaný postup by měl zajistit pravidelný menstruační cyklus, který je jednou z podmínek pro úspěšné otěhotnění. Hezký den.

Příprava kaší
avatar haliska 06. 05. 2022

Dobrý den paní doktorko,chtěla bych svému dítěti (9.měsíců) připravit obilnou kaši - jinou než tu instantní. Např. jáhlovou, ovesnou. Když ale jen kojím a nemám umělé mléko, tak je možné to smíchat s mateřským mlékem, které bych si odstříkala? Ráda bych to vyzkoušela takto, pokud je to možné a výživné, bohužel dítě odmítá umělé mléko a jen pro občasnou přípravu nechci kupovat. Ještě u těch ovesných vloček - koupila jsem celozrné, může je dítě v tomto věku vůbec? Někde jsem četla, že celozrné výrobky nejsou pro děti dobře stravitelné, nebo stačí rozvařit a rozmixovat na kaši? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Kaši do mateřského mléka můžete udělat, ale vařte ve vodní lázni, kvůli připalování, celozrné vločky se doporučují až od 1 roku.