banner

Celkem výsledků pro výraz "porucha": 18

Dobrý den,Je mi dvacet tři let a přibližně od šestnácti let do devatenácti jsem měla menstruaci v normálu, ještě dodám, že jsem brala hormonální antikoncepci. Po rozchodu s tehdejším přítelem mi menstruace začala vynechávat až odezněla úplně, každopádně jsem si tehdy říkala, že je to nejspíš stresem, nebo tím, že jsem po rozchodu vysadila antikoncepci. Uplynuly asi tři roky a stále se nic nedělo, až se to začalo řešit a došlo se k závěru, že absence menstruace měla psychosomatický původ. Dostala jsem " vyvolávací injekci" a srovnalo se to. Samozřejmě, až třetí menstruace od injekce byla " v normálu" přičemž jsem mezi tím ale začala opět vynechávat. Asi dvě menstruace jsem měla opravdu jednou za měsíc, poté byla třeba pauza měsíc, kdy jsem nemenstruovala atd, nicméně nikdy to nebylo dýl jak tři měsíce a to se myslím stalo jen jednou - dvakrát. Poslední necelý půl rok mám opravdu menstruaci každý měsíc cca 4-7 dní max. Každopádně abych se dostala k problému co mě trápí momentálně - Asi tři měsíce zpátky jsem z ničeho nic začala mít krvácení nepodobné menstruaci. Neměla jsem žádné bolesti, nebylo to v datu kdy jsem menstruaci opravdu měla mít a nedá se ani říct, že bych krvácela hodně, spíše jako " červené obarvení" Původně jsem si myslela, že je zde možnost těhotenství, ale test vyšel negativně. Další měsíc jsem zase menstruovala bez problému. Měsíc poté jsme měli s přítelem pohlavní styk v den co jsem měla menstruovat, takže když pode mnou byla krev, přičetla jsem to tomu s tím, že se mi ale opět menstruace neohlásila např bolestí atd a říkala jsem si, že budu mít asi den, dva zpoždění. Nicméně jsem začala krvácet celý měsíc po sexu. Celkem mě to rozhodilo, protože si vážně nemyslím, že by mohlo dojít k trhlince atd a neměla jsem během sexu bolesti, které by naznačovaly, že něco není v pořádku. Po měsíci to opět ustalo a nyní jsem měla menstruaci čtrnáct dní, což se mi asi nikdy nestalo. Je možné, že mám pořád problémy s hormony a z toho důvodu se potýkám s takovými peripetiemi? :) Jen ještě poznamenám, že se snažím otěhotnět, takže nyní nepoužívám žádnou ochranu a antikoncepci neužívám několik let. A má praktická lékařka má podezření, že mám poruchu štítné žlázy, že je prý na pohmat trochu zvětšená. Moc děkuju za odpověď:)Hezký zbytek dneBett.

Dobrý den, budu se snažit jednoduše odpovědět na vaši obsáhlou otázku. Nepravidelnost menstruace může být způsobena mnoha důvody a jedím z nich může být porucha funkce štítné žlázy. Bylo by tedy dobré štítnici vyšetřit -  ultrazvukem i krevními testy. Pokud by se poruchy funkce vyloučila, pak je na místě pátrat dál. Nejčastějším důvodem nepravidelné menstruace je porucha ovulace či aonovulační cykly, jejiž důvodem opět může být spousta onemocnění - syndrom polycystických ovarií, atd atd. Nejjednoduší cestou je tedy podrobné gynekologické vyšteření vč. hormonálního profilu a ultrazvuku, který poskytne obrázek o tom, zda se tvoří ovulační folikuly či nikoliv.

Dobrý den, byla jsem na gynekologii 23.12. s tím, že poslední menstruace byla 11.12. Má ji už dlouho pravidelně, tak se bojí, jestli nemohu být těhotná. Dělala mi ultrazvuk spodem, řekla, že to bude hormonální porucha a poslala mě na vyvolávačku, kterou jsem odmítla a přijdu pro ni kdyžtak 11.2. (nechci umělé hormony). Asi před týdnem jsem týden hodně slabě špinila, když jsem cvičila, teď už mám zase normální výtok. Břicho mě nebolí, špatně od žaludku mi není. Co mám dělat? Byla bych nerada, kdyby se na těhotenství nepřišlo. Myslíte, že by to na ultrazvuku už gynekoložka viděla 1. den v 7. týdnu? Děkuji (poslední nechráněný pohlavní styk byl 31.12.).

Dobrý den, ano, sedm týdnů starý plod by byl určitě na ultrazvuku vidět. Náznak těhotenství je většinou na ultrazvuku vidět již ve 4. - 5. týdnu.

Dobrý den, náš syn, 3,5 roku, už jí přes rok stále jen předsmažené kuřecí safari a předsmažené kuřecí hranolky, občas rybí prsty a vařené brambory. Bohužel cokoliv jiného odmítá ochutnat. Jí toto jídlo celý den, ráno, dopoledne, odpoledne i večer. Dávám mu ještě trochu jogurtu, ale moc toho nesní. Nepomáhá ani to, že to vidí jíst nás a zatím ani, když to vidí u dětí. Do školky kvůli tomu nechodí. Zkoušela jsem mu celý den nedat nic, jen to, co odmítá, a radši celý den nejedl. Jeho pediatr nám jen řekl, že hubený není. Měří 105 cm a váží 17,4 kg a nemocný nebývá.Pak bych se ještě chtěla zeptat na jeho chování. Ještě nedávno byl hodně fixovaný na určité věci. Chodil na procházky na stejná místa, nechal si obléci jen jedno tričko, pije jen z jedné flašky(je to pití od Waterrr). Teď má ještě takové období (řekla bych, že od loňska), že se bojí, když jede kolem auto po silnici i přes to, že my jsme na chodníku, bojí se kuchyňských robotů, zkrátka všeho hlučného.Na ty procházky už jde i jinam a oblečení už také nosí jakékoliv. I to pitíčko už zkouší jiné, ale vždycky nakonec zůstane u toho, co zná. Nevím, jestli mu jiné příchutě prostě jen nechutnají, ale nevezme si to už jen proto, že to má jiný obal. Někteří moji známí, kterým jsem o malém říkala, tak mi doporučovali navštívit psychologa, že by to mohli být příznaky autismu nebo nějaká jiná porucha. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, jestli máme k tomu psychologovi jít nebo jestli jsou některé děti prostě jen takové? Bojíme se, abychom něco nezanedbali. Jinak kolektiv dětí má hrozně rád, ačkoliv do školky nechodí, právě proto, že skoro nic nejí a nechce pít z hrnečku. A celkově to moc psychicky nezvládal. Moc Vám děkuji za Váš čas a odpověď.S pozdravemKopecká Kateřina

Dobrý den, se synkem bych vám určitě doporučila kontaktovat co nejdříve odborníky, může to být dětský klinický psycholog, ale lépe bych vám doporučila kontaktovat dětského psychiatra. Popisované projevy chování vašeho dítěte skutečně vykazují znaky možného rozvoje poruch z okruhu autistického spektra (Dětský autismus, Aspergerův syndrom). Více vám takto po mailu pomoci nemohu a také tuto diagnózu musí stanovit odborník. Doporučila bych vám návštěvu u odborníka neodkládat, v případě potvrzení diagnózy je potřeba s chlapcem začít odborně pracovat a pomoci mu bezproblémově se včlenit do společnosti. Informováni a  poučeni, jak s chlapcem pracovat, by také měli všichni vychovatelé, kteří s ním budou přicházet do kontaktu, aby nedocházelo k neurotizaci dítěte. Řešit situaci až po nástupu dítěte do kolektivního zařízení (od příštího školního roku se mj. zavádí povinný předškolní rok vzdělávání), až narazí na potíže s jídlem, v kolektivu, či jiné, by bylo velmi nezodpovědné především vzhledem k synkovi. Syn si zároveň potřebuje začít zvykat na pobyt v kolektivu ostatních dětí v prostředí mateřské školy, není dobré jej nechávat doma. Pro děti s diagnostikovanými poruchami autistického spektra existují také specializovaná centra a zařízení. kde se jim dostane odborné péče. Odborníci vám také poradí, jak k chlapci přistupovat doma, aby se správně rozvíjel. Zdravím

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, mám 2 letého syna. Už 14 dní má suchý kašel, ale jen v noci, přes den vůbec nekašle a po obědě chodí spát a taky nekašle. Vždycky to začne kolem 1 nebo 2 nebo 4 hodiny ráno. Má suchý kašel který trvá 15 minut někdy i dýl, potom je slyšet i že kašle vlhce. Bydlíme ve starém domě, máme nahoře podkroví ze sadrokartonu. Dřív jsme spali dole. Od podzimu loňského roku spíme nahoře. Teplotu nemá, nachlazen taky není.Děkuji za Vaši odpověď.Alice Zvěřinová

Dobrý den, problém s kašlem Vašeho chlapečka může mít různé příčiny. Jednak může jít projev alergie na peří, roztoče či plísně – bydlíte ve starém domě - dále z Vašeho popisu nevyplývá, zda v domácnosti nemáte nějaká zvířata, nový nábytek, koberce apod. Častou příčinou nočního kašle může být i porucha činnosti zažívacího ústrojí, kdy se natrávený obsah žaludku vrací ve spánku do jícnu a tak se mohou i drobné částečky dostat do dýchacích cest, což se projevuje právě v noci úporným dráždivým kašlem. Ale to vše včetně stravovacího režimu musí posoudit ošetřující pediatr, na něhož se s problémem obraťte.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Před více než rokem mi byla mou gynekoložkou diagnostikován syndrom polycystických ovárií. Bylo mi řečeno, že pokud budu chtít jednou mít děti, byl by to možný problém. Toť vše, žádná léčba. Chtěla bych se optat, zda mám vyžadovat léčbu co nejdříve, i přesto, že děti teď neplánuji aby tímto onemocnění nedošlo u mě k úplné sterilitě, nebo tento problém řešit až když budu plánovat dítě. Dále také mám problémy s bolestí v podbřišku (tříslech) na obou stranách. Bolest přichází v nepravidelných intervalech, většinou při námaze a pohlavním styku, jindy bez příčiny. Gynekoložka mi na tento problém udělala testy z krevního obrazu, vše v pořádku a cytologie také.Vždy, když jsem byla na klasickém vyšetření, bolest zrovna nepřicházela, tak nemohla přesněji identifikovat. Zajímal by mě Váš názor. Předem děkuji.

Dobrý den, předně je důležité, jak vám vaše lékařka diagnostikovala syndrom PCO. Diagnostika je totiž velmi svízelná a nedá se např. určit jen z ultrazvuku. Je zapotřebí hormonální profil, často je přítomná porucha glukózové tolerance, výkyvy v hladinách jiných než pohlavních hormonů atd. Pokud je syndrom diagnostikován, pacientky, které mají nepravidelnou menstruaci (ta je většinou dána anovulačními cykly), užívájí antikoncepci či jinou hormonální terapii. Jinak syndrom léčit nelze a až ve chvíli, kdy budete chtít otěhotnět, se uvidí, zda budete uspěšná či nikoliv. Pokud by se těhotenství nedařilo, pak přichází na řadu často asistovaná reprodukce..Ale to je opravdu nyní asi předčasné řešit ve vašem případě. Co se týče bolestí v tříslech, nevím, jaká vyšetření vám lékařka dělala (mohu pouze tušit, že se jednalo o vyšetření, zda se nejedná např. o trombózu???). Nicméně zřejmě potíže nebudou gynekologického původu.

Dobrý den, mám 24 let a dnes mám 20. den cyklu. Ráno jsem začala špinit a cítím i mírnou bolest jako při menstruaci. To se mi většinou stává 1-2 dny před menstruací. Cyklus ale většinou trvá tak 26-29 dní. Je posunutí o týden normální? Blíží se mi státnice a jsem dost ve stresu, mohla by být porucha menstruačního cyklu způsobena tím? Navíc jsem teď i trochu nemocná. Sex jsem měla tento měsíc 3x a vždy chráněný, nemyslím si, že bych mohla být těhotná. Děkuji za odpověď. Kelly

Dobrý den, každé ženě se v průběhu života stane, že se někdy menstruace opozdí či přijde dřív. Navíc +- týden je stále brán jako norma. Pokud máte navíc psychické vypětí a do toho nemoc, rozhodně je posunutí cyklu možné.

Dobrý den,naše dcerka (teď 1,5 roku) si již od mala libovala v trhání vlasů, hlavně manželčiných během kojení. Již delší dobu (jak se jí víc vyvinula jemná motorika) se je snaží i jíst (natáhne vlas mezi prsty a šup do pusy), v tom se jí ale samozřejmě snažíme zabránit a vysvětlit, že vlasy se nejí, no marně, i když to řekneme důrazněji. Posledních pár dnů jsme si ale všimli, že si začala víc hrát se svými vlásky a občas se jí povede taky pár záměrně vytrhnout a dělá to stejný. Dělá to hlavně když má dlouhou chvíli (u koukání na pohádku, u přebalování), no do pusy si je snaží dát, i když je najde třeba na posteli, nebo na kartáči na vlasy a podobně. Nevíme, zda je to jenom zlozvyk, nebo se může jednat o jiný problém psychologického rázu. Nejvíc nám dělá obavy, že si začala trhat své vlásky. Děkuji moc za radu. S pozdravem,Filip.

Dobrý den, popisujete dceřinu zálibu v trhání a pojídání nejprve cizích (maminčiných) a poslední dobou i vlastních vlasů.  U dítěte ve věku Vaší dcery bychom mohli zatím mluvit spíše o zlozvyku, který by se mělo podařit odbourat, není však dobré jej podcenit, protože by se mohl rozvinout ve velmi nepříjemnou impulzivní poruchu, která může trápit člověka dlouhé roky a v rozvinutém stadiu je již obtížněji zvladatelná, vyžaduje psychiatrickou a psychoterapeutickou péči. Tato porucha - tzv. Trichotillomanie může být provázena i trichofagií, kdy jsou vytrhávané vlasy polykány, což může vyústit ve vážné střevní obtíže.


Trhání vlasů u malých dětí se objevuje často při únavě, před spaním nebo při zvýšeném stresu apod. a jako např. cucání palce slouží dítěti k uklidnění. U dcery se snažte být důslední a přiměřeně důrazní při zabraňování v této její oblíbené činnosti, ale určitě není vhodné dceru nějak trestat, případně na ni křičet, to by mohlo vést k dalšímu prohloubení potíží. Zkoušejte nabízet bezpečnou alternativu k trhání vlásků. Např. jí vždy nabídnout nějakou hračku (plyšáka, případně panenku s vlásky) k pomazlení, případně ji za ručičku u dívání se na pohádky můžete držet. Někdy se rodičům osvědčuje dávat dětem rukavičky (prodávají se v prodejnách se zbožím pro alergiky), případně i tenkou čepičku/šáteček. Pokud má dítě dlouhé vlásky a trhání vlasů se stupňuje, může pomoci i ostříhání. Může se stát, že na zlozvyk dítě zapomene a pokud nemá žádné další potíže, zbavíte se zlozvyku nadobro.


Nelze však vyloučit, že se jednoho zlozvyku zdánlivě zbavíte, ovšem ten se ve skutečnosti přemění jen v jiný neurotický příznak a problematické chování bude pokračovat, pouze v jiné podobě. Pokud by se vám dlouhodobě (v řádu měsíců) nedařilo tohoto zlozvyku se zbavit, případně by se potíže u dcerky proměnily v jiné, bylo by vhodné vyhledat nejlépe terapeutickou pomoc rodinného terapeuta, který pracuje s celou rodinou jako systémem a pomohl by Vám rozklíčovat, jaké případné potíže v rodině může dítě zrcadlit a jaké změny by bylo vhodné udělat, aby dítě nalezlo opět potřebnou pohodu a klid k dalšímu vývoji. Pokud by nebyl k dispozici rodinný terapeut, pak by bylo alespoň vhodné navštívit s dcerou dětského psychologa, se kterým byste vše zkonzultovali.


Přeji hodně radosti z dcerky

Nástup do školky
avatar Sim88 06. 10. 2021

Dobrý den, v září měl syn 3 roky nastoupit do školky. Vše bylo v pořádku, těšil se a chtěl i sám do třídy. Bohužel to jsme ještě netušili, že jedna z učitelek je trochu hrr a děti přímo vytrhává rodičům z náručí. Pro našeho syna to byl šok, když se k němu rychle sehnula a vzala ho do náručí a chtěla ho odvést do třídy. Syn okamžitě začal brečet, kopat, vytrhnul se jí a už jsem ho od sebe nemohla odtrhnout, jak pevně se držel. Po chvíli za námi do šatny přišla druhá paní učitelka s tím, ať s ním zkusím jít do třídy, bohužel ani to už nepomohlo. Musela jsem ho ze sebe doslova strhnout, aby se mě pustil. Ve školce nakonec na 2h zůstal, ale s tím, že visel na klice a křičel. Když jsem si pro něj přišla učitelka tvrdila, že se po nějaké době uklidnil a trochu si hrál. Jeho pohled značil spíše úlevu, že může jít domů (má domněnka). Druhý den, když jsme měli jít, chytnul se postele, brečel a říkal, nechci do školky. Takto to bylo i třetí den. Další dny už jsme ho do školky nedávali, byl nemocný, ale hlavně nám začal křičet ze spaní nechci, nechci, ne, ne a jen se před ním někdo zmínil o školce, okamžitě se rozbrečel. Nakonec jsme školku odložili na leden, ale po pravdě nevíme, jestli tam půjde. Teď po měsíci občas sám o školce mluví, že mamka půjde do práce a on do školky, ale jakmile jdeme okolo školky jen na procházku, začne hned plakat a nechci do školky. Začali jsem prozatím navštěvovat kroužek, aby byl nadále v kontaktu s dětmi. První den ale když jsme tam přišli, tak se ke mě po chvíli přitisknul a začal plakat s tím, ať jdeme domů, že nechce být ve školce.Dětský kolektiv vyhledává. Rád si s dětmi hraje. Je komunikativní. Nemá problém být občas i beze mě. Bohužel cokoliv se týká školky nechce, ani děti, hračky... Vše mimo ni je v pořádku.Nevíme s přítelem jestli ho do školky nutit s tím, že si zvykne, jak nám všichni tvrdí, nebo raději počkat až mu budou 4 roky (rodičovskou mám do jeho 4 let), že by zapomněl na nešťastnou náhodu s paní učitelkou. Děkuji za odpověď

Dobrý den, ohledně připravenosti dítěte na nástup do předškolního zařízení je to obdobné jako s nástupem do školy. Obecně platí, že většina dětí v daném věku (u MŠ 3 roky u ZŠ 6 let) je na zahájení docházky do kolektivního zařízení či školní docházky připravena. Proto jsou na základě psychologických poznatků o vývoji dítěte věkové hranice takto nastaveny. Ale vývoj každého jedince, tedy dítěte, probíhá individuálně, protože každý člověk je prostě originál. Nervový systém dítěte tedy může vyzrávat odlišnou rychlostí a není to žádná porucha, vada nebo patologie. Jedná se o poměrně velké procento dětí, u odkladu školní docházky se jedná cca o 20 % dětí, které ještě na zaškolení nejsou připravené v 6 letech. Dá se to proto analogicky vztáhnout i na zralost dětí pro nástup do MŠ. Přitom ale to, že dítě není připravené na nástup do školky, vůbec nemusí znamenat, že v budoucnu bude mít odklad školní docházky. Vývoj totiž probíhá individuálním tempem, může být nerovnoměrný, zrychlovat se či zpomalovat. Některé děti se vysloveně vyvíjejí skokově. Podle popisovaného chování vašeho syna to působí, že se jedná o šikovného normálně se vyvíjejícího chlapce, který ale ještě není připraven na oddělení od rodičů. Samozřejmě ne úplně šikovný přístup paní učitelky ve školce situaci nepřidal a syna zřejmě vyděsil. Zkuste ho opatrně zapojovat mezi děti formou kroužku, kdyby ale měl z docházky trauma, objevovaly by se noční děsy, plačtivost a podobně, pak ji raději přerušte a chlapce nenuťte. Ohledně školky si zkuste se synem o všem přiměřeně jeho věku povídat, můžete ho připravovat pomocí her na školku, nebo vhodných knížek o prostředí MŠ (na trhu jsou různé), které hravou a pohádkovou formou dítě na vstup do školky připravují. Případné spontánní dotazy syna na školku úměrně jeho věku pravdivě zodpovězte. S docházkou můžete zkusit začít zase v pololetí, ale pokud by syn špatně reagoval, pak by pro něj bylo vhodnější počkat až na další školní rok. Bylo by vhodné si předem promluvit s učitelkami ohledně přístupu k synovi, co váš chlapec potřebuje, aby se cítil dobře. Obecně lze říct, že braní cizího dítěte do náruče není nejvhodnějším způsobem prvního kontaktu a většina dětí by reagovala strachem. I když dobré úmysly paní učitelky jsou pochopitelné. Možná byla také sama nervózní a chtěla chlapečka rychle uklidnit. Přeji, aby se podobná zkušenost neopakovala a aby váš chlapec brzy dozrál k docházce do školky, která mu přinese mnoho radostí, kontaktu a zážitků s ostatními dětmi. Mgr. Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #vzdělání

Dobrý deň chcem sa spýtať mešká mi menštruácia už 12 deň. Nikdy pred tým mi nemeskala. S partnerom žijeme riadny život máme už aj jedno dieťa. Ale ide o to, že keďže mi to už 12 dní mešká a nemám žiadne príznaky len slabé bolesti brucha, ale to brucho má boli od prvého pôrodu, takže neviem a robila som si už niekoľko testov, ktoré ukázali, že tehotná nie som. Chcem vedieť či mám ešte počkať ak áno do kedy a môže to byť aj nejaká hormonálna porucha? Alebo niečo iné? Poslednú menštruácia som mala cca pred 32 dňami. Za odpoveď vopred ďakujem

Dobrý den, drobné výkyvy menstruačního cyklu jsou normální. Pokud se Vám menses i nadále nedostaví, navštivte ke kontrole svého gynekologa.