banner

Celkem výsledků pro výraz "porodni asistentka": 49

Dobrý den paní doktorko, potřebuji Vaši radu ohledně kojení. Můj syn 4 měsíce, porodní váha byla 3180 g. Ze začátku přibíral normálně, byl vážen porodní asistentkou každý týden. 29.01.2025 jsme byli u jeho paní doktorky, váha tehdy byla 4590 g a výška 55 cm. Dne 10.04.2025 jsme byli na další prohlídce a aktuální váha je 5870 g, výška 65 cm. Paní doktorka říkala, že váží málo, proto mi doporučila ke kojení umělou výživu. Vždy mám první nakojit a poté udělat “Sunar”. Syna Kojím dle jeho potřeby, kojení trvá Cca. 10 minut. V noci kojím rovněž 3 až 4krát. Syn vypadá spokojeně, je veselý, nepozoruji, že by dostával málo mléka. Opravdu existuje, že mateřské mléko by mohlo mít málo tuku, proto přibírá tak málo? Všude se dočítám, že MM se přizpůsobuje potřebám miminka. Jaký je Váš názor? Předem děkuji za odpověď a přeji pohodový den.

Dobrý den, 

kojené dítě do 4 měsíců by mělo přibírat 150 - 200 gr týdně, ale nemusí to být pravidlem, kolem 4. měsíce je tzv. růstový spurt, může přibírat míň, častým kojením se produkce mateřského mléka upraví. Pokud by váha přes to zůstávala nižší, doporučuji dokrm, od ukončeného 4. měsíce lze už zeleninový příkrm nebo na noc kaši. 

Hlenová zátka
avatar Zuzana123 14. 02. 2017

Dobrý den, jsem v 38tt a dnes jsem si všimla, že ze mě v malém množství vytéká tekutina resp. jemný hlen obarvený do žluta. Může se jednat o hlenovou zátku bez příměsi krve? Je nutné se nechat zkontrolovat v nemocnici? Blíží se už porod? Děkuji.

Dobrý den, může se o hlenovou zátku jednat. Větší množství hlenu s krví nebo bez může odcházet několik dní a znamená to, že se pomalu připravují porodní cesty. Za jak dlouho porod přijde se ale nedá odhadnout. Pokud jste jnak v pořádku a cítíte pohyby, kontrola u lékaře není vůbec nutná.

Dobrý den, mám naměřené rozměry pánve 21-23-29-16. Bylo mi řečeno, že ten poslední rozměr (CE) je menší, než je obvyklé, ale nic bližšího. Co to pro mě tedy prakticky znamená jako (prvo)rodičku?Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nelze jen z rozměrů pánve jednoznačně stanovit, zda žena porodní vaginálně či ne. Záleží na váhovém odhadu plodu, také na tom, zda se v průběhu porodu bude hlavička správně rotovat. Čili pro vás jako prvorodičku tato informace sama o sobě neznamená nic. Porodník před porodem zhodnotí všechny parametry a rozhodne se, zda není kontraindikace k vaginálnímu porodu.

Dobrý den,máme třítýdenního chlapečka. Porodní váha 3410 g, po propuštění z porodnice 3. den po porodu 3140 g. Kojila jsem po dvou hodinách i v noci. Po týdnu návštěva u praktického lékaře, váha 3336 g. Paní doktorka doporučila kojení po dvou nebo dvou a půl hodinách přes den a po čtyřech v noci. Teď má malý tři týdny a den, váha zhruba 3850 g (naše váha možná trochu proměřuje, je s přesností na 10 g). Na krmení ho musím budit, tak se chci zeptat, zda bych mu mohla intervaly mezi jednotlivými kojeními prodloužit na tři hodiny?

Chlepeček krásně přibírá, stačí intervaly po 3 hodinách v noci po 4 hodinách.

Ztvrdlá děloha
avatar Amira 02. 12. 2016

Dobrý den, paní doktorko, potřebovala bych vysvětlit, co znamená pojem "ztvrdlá děloha", jestli to je závažný stav, jaká jsou rizika nebo následky, zkrátka, co z toho vyplývá pro mé miminko a mě. Bude mi 23 roků, jsem prvně těhotná, teď jsem v 16tt a tohle mi paní doktorka bez jakýchkoli informací sdělila před týdnem, po tom, co jsem se tam dostavila po slabém krvácení a bolestech břicha. Na sedmém týdnu jsem třeba jasnou krví velmi silně krvácela a na pohotovosti mi bylo oznámeno, že už krvácení není vidět a dostala jsem prášky na zachování těhotenství, taktéž bez informací o tom stavu. Teď posledně mi paní doktorka akorát řekla, že můj synáček je v pořádku, že nesmím chodit do práce, dala mi recept na magnesium a poslala domů. Celá v šoku jsem si ani neuvědomila, že mi k tomu nic neřekla a to mi dělala ultrazvuk třemi sondami.

Dobrý den, během těhotenství - většinou v jeho druhé polovině - často děloha tzv. " tvrdne" neboli tonizuje. To znamená, že se stahuje. Reaguje tak například i na pohyby miminka či větší fyzickou námahu, ale většinou toto nemá žádný vliv na porodní cesty a jejich otvírání a na stav plodu už vůbec ne. Pokud toto tvrdnutí nemá charakter pravidelných kontrakcí, pak se neobávejte. Obecně i např. štíhlé ženy tvrdnutí dělohy vnímají silněji než obézní.

Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se zeptat, jaký má být váhový přírůstek od 6.měsíce. Mám 7,5 měsíční dítě s vyšší váhou,skoro 9kg a za poslední týden přibírá zhruba jen cca.50g. Je to v pořádku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Váhové přírůstky dětí po 6. měsíci již nejsou dané tak, jako do 4. měsíce, kdy má dítě přibírat 150 - 200 gr. týdně. Obecně v 6. měsíci má dítě porodní váhu zdvojnásobit, v roce ztrojnásobit.

Tvorba mléka
avatar sobele 14. 01. 2017

Dobrý den,mám osm dní starého syna. Během těhotenství se mi mlezivo netvořilo/nevytékalo. Během tří dnů od porodu se mi rozběhla laktace. Kvůli novorozenecké žloutence a úbytku na váze jsem ho přikládala častěji. Přibližně po hodině. Začal opět nabírat a já krmím po třech hodinách. Po návratu domů jsem měla velká plná prsa, mléko mi neustále vytékalo, ale od včera se mi sploštily a jsou měkké. Může to znamenat, že mám málo mléka? Malého kojím pořád stejně, ale třeba i půl hodiny. V porodnici mě stresovali tím, že by měl mít po 10ti minutách dost. Také mám pocit, že mě vycucne na max a už tam nic není. Bojím se, aby jeho porodní váha nešla dolů. Co mám prosím dělat, abych navýšila množství mléka? Četla jsem o laktační krizi, může to být můj případ? Dekuji za odpoved.Soberova

Dobrý den,

kojte chlapečka tak jak chce, nedělejte mu režim ani nehlídejte čas (např. 10 minut u prsu). Takto malé miminko potřebuje k tomu, aby se nakojilo, mnohem více času. Kojení se totiž netýká pouze jídla, chlapeček si u prsu řeší i jiné věci - chce se najíst, napít, uklidnit, uspat, chce kontakt s maminkou. Nenechte se vystresovat nějakou laktační krizí nebo měkkými prsy. Dávejte dítě k prsu tak, jak ono chce. Někdy bude při jednom kojení stačit jeden prs, někdy dáte obě prsa. I tím, že si dáte dítě k sobě do postele, budete kojit v noci, zvýšíte si tvorbu mléka.  

Dobrý den, paní doktorko, končím 36.tt. Zhruba měsíc užívám magnerot 2x denně, z výsledků krve bylo zřejmé, že ho mám trochu méně. Je nutné užívat magnerot na konci těhotenství? Neuvolňuje magnezium svalstvo dělohy a nemůžu si takto oddálit porod? Neměla by jsem ho postupně vysadit? Děkuji.

Dobrý den, nevím, jaký je Váš důvod k užívání tohoto preparátu - množství magnesia se většinou v těhotenství nesleduje. Magnesium užívají ženy většou jako prevence děložních tonizací. Po 36. týdnu jej většinou vysazuje - naopak je dobré, aby děloha pracovala a porodní cesty se chystaly k porodu. Nicméně pokud je důvod užívání magnesia jiný a je užívání nezbytné, pak jej užívejte dál, porod to jistě neoddálí. Takovou sílu tento přípravek nemá.

Obracím se na Vás z dotazem možného rizika. Před týdnem jsem porodila syna. Měla jsem pozitivní stěr na streptokoka. Ve 4.00 mně praskla plodová voda, měla jsem pravidelné kontrakce, ovšem porodní cesty prý nebyly připraveny. V 9:30 jsem se konečně doprosila podání antibiotik, která dokapala cca v 10:00 a v 10:50 se syn narodil. Dosud se žádné komplikace nevyskytly. Jaké je prosím riziko pozdní formy GBS u nedostatečné profylaxe? Je možné nechat synovi udělat nějaké testy na přítomnost streptokoka B v těle? Či nějak jinak minimalizovat riziko. Za jakou dobu od porodu se mohou komplikace vyskytnout? Ráda mu nechám udělat testy i jako samoplátce, bohužel nevím, kam se mám obrátit. Neustále si vyčítám, že jsem v porodnici pouze o antibiotika prosila, že jsem nebyla ráznější, čas na jejich podání byl. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Pozdní forma onemocnění Streptokokem se vyvíjí mezi 7. dnem po narození až po 3. měsíc života po narození. Doporučuji výtěr z krku a nosu dítěte u obvodního pediatra, nebo konzultaci k dalšímu sledování.