banner

Celkem výsledků pro výraz "pohlavi miminka": 100

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli musí být dítě hyperaktivní od narození nebo se může stát hyperaktivní až v určitém věku? Dcera (téměř tři roky) byla od malička velmi hodné dítě, nebyla "mouchy sežerte si mě", byla zvídavé a bystré dítě, ale byla klidná, pěkně spinkala, nebyla vůbec ubrečená. Naprosto pohodové dítě. V létě, asi měsíc před narozením našeho syna (to jí bylo dva a půl roku), se to změnilo. Začala být velmi živá, chvilku neposedí, běhá z místa na místo, pořád někam leze, brebentí nebo nahlas zpívá a než usne, dlouho si v pokojíčku hraje. Říkali jsme si, že se snaží asi na sebe upozornit, protože žárlí na brášku. Malej na začátku špatně pil a já většinu času trávila kojením, odstříkáváním a dokrmováním. Ale teď už pěkně papá a hodně spí, tak mám na dceru času dost, snažím se jí hodně věnovat. Říkám jí neustále, jak ji mám ráda a zapojuji ji do péče o syna, ale vůbec se to nelepší. Už to trvá asi 5 měsíců. Myslíte, že může být hyperaktivní nebo jen je to tím narozením sourozence? Jak s ní tedy pracovat? Děkuji. Veronika

Dobrý den, i když se hyperaktivita jako taková nedá ještě u novorozence, nebo velmi malého dítěte diagnostikovat, tak její znaky většinou bývají patrné v chování a projevech dítěte většinou již v tomto útlém věku. Hyperaktivní miminka bývají často dráždivější, plačtivější, mají problém se zklidněním, se spánkem, také vývoj dítěte často neprobíhá zcela plynule, objevuje se například přeskočení některých přirozených vývojových fází, v chování a vývoji dítěte jsou patrné výkyvy. Pokud byla vaše dcera hodné a pohodové miminko a batole, které dobře jedlo a spalo, pak není příliš pravděpodobné, že by se u ní náhle "objevila" či vznikla hyperaktivita. Změna v jejím chování pravděpodobně souvisí s jejím vývojovým obdobím, s příchodem období vzdoru, kdy se dítě snaží prosadit svoji rodící se osobnost a upozorňuje na sebe. Takové chování je v tomto období naprosto přirozené a normální, jedná se o důležitý vývojový krok kupředu (i když pro rodiče je toto období často náročné). Příchod sourozence zastihl Vaši dcerku právě v tomto období a protože narození dalšího dítěte přináší významnou změnu v zaběhnutém rytmu celé rodiny i staršího dítěte, je reakce na příchod sourozence také zcela přirozená a projevy období vzdoru se příchodem sourozence mohly ještě prohloubit, může se projevovat i žárlivost. Přistupujte tedy k dceři klidně, laskavě, pokračujte v jejím zapojování do péče o sourozence, vysvětlujte jí, proč se s miminkem některé činnosti dělají, povídejte si s ní. Všechny společné činnosti by se však neměly točit kolem péče o mladšího sourozence, věnujte se dcerce také samostatně, vhodné je trávit čas společnou hrou, zaměstnejte ji, aby vybila přebytečnou energii, malé děti rády pomáhají při běžných denních činnostech v domácnosti, mají rády pohybové a rozvíjející aktivity, zvážit můžete i nějaký vhodný kroužek a také mateřskou školku, pokud tam dcera ještě nechodí. Dbejte také na to, že si vyhradíte čas pouze na dceru a někam s ní třeba půjdete (návštěva dětského představení, zoo, společné chození například do cvičení pro matky s dětmi apod.). Do hlídání mladšího sourozence v těchto chvílích zapojte tatínka, nebo někoho dalšího z rodiny. Společně strávené chvíle, kdy Vás má dcera výhradně pro sebe a nemusí se o Vaši péči a pozornost dělit se sourozencem jsou pro ni velmi důležité, obdobně se alespoň někdy samostatně věnujte také mladšímu dítěti. Vývojové období vzdoru odezní samo, tak jak přišlo, důležité je, jak je přečkáte a zvládnete, ve výchově je potřeba hodně trpělivosti, lásky i důslednosti. S pozdravem

Dobrý den, v 5. týdnu těhotenství mi lékař našel 3 cm velkou cystu. Když jsem byla na kontrole 10.1., tedy v 6. týdnu těhotenství měla cysta 9 cm. Mám velké bolesti, přesto mi gynekolog nedal neschopenku. Dělám 12 hod. denní/noční. Může cysta ohrozit zdravý vývoj miminka? Co by se stalo, kdyby praskla? Mohu vůbec neschopenku požadovat? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den, cysta miminko nijak neohrožuje. Velmi často se právě jedná o tzv. cystu žlutého tělíska, která také pomáhá udržení těhotenství. Velmi často po 12. týdnu, kdy je již vyvořena placenta, vymizí. Co se týče neschopenky - to je opravdu na rozhodnutí Vašeho gynekologa, zda Vás do neschopnosti uvede.

Dobrý den paní doktorko,chtěl bych se Vás zeptat, zda-li jste schopni na základě fotky dítěte určit typ vyrážky a případnou léčbu. Dítěti jsou dva měsíce.Děkuji. P.K.

Omlouvám se, ale podle fotky nelze určit diagnosu a terapii, doporučila bych kožní vyšetření.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jestli v těhotenství vadí, když si téměř každý den zapaluji různé druhy vonných svíček. Jsou škodlivé? Nebo by bylo lepší, kdybych si raději koupila nějaký vonný olejíček do aromalampičky? Děkuji.Trojanová

Dobrý den, vonné svíčky a oleje určitě vývoji miminka neškodí.

Průjem u miminka
avatar Annanna 15. 11. 2018

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na to, jestli má moje miminko průjem, jedná se o 4měsíční plně kojené dítě. Stoličku má 1x až 4x denně, nepravidelně. Stolička je tekutá, bílá zrnka má minimálně. Přikládám foto. Děkuji.

Dobrý den, pokud je stolice 1-4xdenně, nejedná se o průjem, taková stolice může být u plně kojených dětí, nemusí vypadat jako"míchaná vajíčka".

Dobry den..chtela bych se zeptat..mam 3 tydenni miminko a zacal mi pri dychani vydavat zvuky...obcas zacne z niceho nic hykat jako maly oslik jak kdyby se nemohl nadechnout..pak to hned prejde a dycha normalne...u kojeni mi nekdy dycha jako pres nos..ale pak to zase prejde a dycha normalne...a ve spanku mi nekdy dycha i pusou....mam se bat nebo ty zvuky jsou normalni...??

Dobrý den. Takové zvuky jsou u kojenců normální.

Dobrý den, mám 4týdenní holčičku a už pár dnů se přetáčí na bok a už se dokonce dostala na bříško. Vzdy se prohne jakoby do luku a horní nožičkou si kopne aby se doatala tak kam chce. Mám strach ze je to moc brzy aby si neublížila. Nijak ji v tom nepodporujeme ale ona to dělá poměrně často sama od sebe. Moc děkuji Zdenka H.

Dobrý den. Konzultujte svého pediatra, eventualně neurologa, dítě ve 4 týdnech by se nemělo stáčet do luku.

Dobrý den, mám 3 týdenní dcerku a nějak nám hapruje kojení. Dokáže být u prsu i dvě hodiny a pak má hlad, prsa taky střídám, ale pořád nic. V noci používam Nutrilon, protože pořád sála a nic neteklo. Teď mám mlíko přes den, ale je to časový boj. Někdy se budi po půl hodině a chce znova.Co byste mi poradila? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zde je velmi dobré říkat si větu "kojení není jenom o jídle". Vaše dcerka chce jít k prsu z různých důvodů, má hlad, žízeň, chce ukonejšit, chce uspat, chce si ověřit, že je maminka tady, je to hodně o vašem vzájemném kontaktu. Takže, vždy si u prsu něco z tohoto řeší a když chce k prsu, dejte ji tam. Není dobré dělat jí nějaký pravidelný režim.

Pak je nutné sledovat, co u prsu dělá. Pokud pije mléko, tak slyšíte jak polyká, obyčejně může mít miminko otevřená očíčka a při polknutí plné pusy mléka jí vždy poklesne bradička - zastaví se pohyb brady.

Dvě hodiny u prsu je moc, tak dlouho děti nepijí, hodně z toho bylo o tom, co jsem psala - upokojení, usínání, kontakt s vámi.

A to, že vzbudí za půl hodiny a chce znovu - předtím totiž nepila, jen tam u vás prostě byla a usnula. Teď se vzbudila hladem, takže rychle než se začne rozčilovat, jí nabídněte psro

Pokud máte zájem kojit, radím kojit i v noci, nedávat umělé mléko. Děvčátko dávat k prsu jak chce a sledovat, co u prsu dělá. Pokud usíná, je možné, že se snížil tok mléka (také byste spala, kdyby vám nic moc neteklo), proto ji v tuto chvíli dejte k druhému prsu. Uvidíte - otevře oči a začne polykat, protože jí poteče mléko.

Přeji hodně úspěchů.

Dobrý den,manžel se nyní léčí s autoimunitním onemocněním - léči ho systémově kortikosteroidy - denně bere 100 mg Prednisonu a 150 mg Imuranu. Pravděpodobné snížení dávek na udržovací minimum je v řádu měšíců či 1 roku. Před zahájením léčby jsme chtěli začít pracovat na druhém potomkovi. Můj dotaz je, zda mohou takto vysoké dávky ovlivnit spermie či způsobit případné vývojové vady dítěte apod.? Raději případné snažení odložíme, jestli je to vzhledem k léčbě pro případný plod riskantní.Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, imunosupresiva mohou ovlivnit kvalitu spermií, nicméně vrozené vývojové vady miminka by způsobit neměla.

Dobrý den,ráda bych se s Vámi poradila, jsem nyní na začátku 27.tt, pohyby cítím od 20.tt, čím dál intenzivněji, přijde mi, že miminko snad ani nespí. :-) Včera a dnes jsou ale pohyby jiné, ne kopání nebo šťouchání, ale spíše takové trhání sebou, prudké otáčení, které trvá i několik minut a pak po chvíli znovu. Nikdy jsem takovýto druh pohybů neměla. Je možné, že se tam tak točí? Nemůže mít nějaký problém třeba s kyslíkem, plodovou vodou nebo mít třeba obtočenou šňůru? Na kontrolu mám jet v pátek.Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, to, co popisujete, ukazuje zřejmě na škytání miminka v bříšku, což je zcela přirozené. Miminko může škytat několikrát denně a je to způsobeno polykáním plodové vody.

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na jednu věc. Od středy mě bolí břicho jako bych měla dostat menstruaci nebo bych měla střevní potíže. Jde mi to jakoby do zad. Dnes jsem byla u své gynekoložky, která mi prohmatávala břicho, to mě nic nebolelo, moč a tlak mám též v pořádku, i srdeční ozvy miminka jsou v pořádku. Nevím, co by to mohlo být. :-/ Magnesium beru od čtvrtka. Do té doby jako bych ani nevěděla, že jsem těhotná, žádné obtíže jsem neměla. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud se jedná jen o občasné pobolívání břicha charakteru menstruace, pak by se nemělo jednat o nic vážného. Přece jen děloha roste a tyto bolesti se objevují se zvyšujícím se stádiem těhotenství čím dál tím častěji. Je to zcela normální. Pokud by ovšem bolesti měly charakter pravidelného tuhnutí dělohy či kontrakcí, pak raději navštivte gynekologa.

 

Dobrý den paní doktorko, čekám své třetí dítko. Momentálně jsem v 17tt, kdy od 15tt cítím silně pohyby miminka. Ve 10tt jsem byla 4 dny hospitalizovaná pro odlučující se lůžko, ale vše dopadlo dobře. Na prvotrimestrálním screningu mi bylo řečeno, že je v děloze vstřebávající se hematom a že placenta je ventrálně. Všechny výsledky mám v pořádku. Akorát mě znepokojuje, že miminko - plod je pouze na levé straně (na levé straně cítím pohyby, šimrání, na levé straně jde vidět, kde miminko je, když si lehnu). Prostě je pouze jen a jen na levé straně. S tím také přišly malé komplikace v podobě varixinalu u levého stydkého pysku a křečovými žílami pouze na levé noze, kterou za sebou už občas tahám. Můj dotaz tedy směřuje k otázce, jestli je všechno v pořádku, když je plod pouze na jedné straně? Nebo bych měla apelovat na podrobné vyšetření u svého lékaře, zda není v děloze nějaká překážka, nebo abnormalita, která by mohla ohrožovat miminko? Moc Vám děkuji za odpověď s pozdravem Markéta M.

Dobrý den, to co popisujete je tzv. sinistroverze dělohy, což zjednodušeně znamená, že děloha je nakloněna více na jednu stranu, ve Vašem případě na levou. Nejdná se tedy o to, že by byl plod vlevo, ale celá děloha je více vlevo. To, co je vidět přes břicho je děloha a ne plod. Není ani prakticky možné, abyste plod v 17. týdnu viděla přes břišní stěnu.To, co vidíte, je vždy děloha. Ta je uložená více vlevo, ale plod v ní se celý den pohybuje různými směry. Vše je tedy zcela v pořádku a není třeba nic vyšetřovat.