banner

Celkem výsledků pro výraz "po porodu": 100

Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku (léčenou Glucophage 500mg-0-1000mg) a mám termín porodu dle UTZ 06.09.2018. Dnes ranní lačná gly 6,5. 3.9. jsem na UTZ měla hraniční množství plodové vody s odhadovanou váhou plodu 3350g. Na vlastní žádost mi byl proveden Hamiltonův hmat. Z posledního vyšetření: FX3, pphl, CS4, TK 120/80,otoky 0,Váha 105Kg, na začátku těh 98kg. Výsledky UTZ: pphl II, AS +prav. 140/min, oligohydramniom, placenta na ZS grade 2-typ 0. PI UA 0,99 PI MCA 1,40 CPR 1,577. Biometrie: hlav obtížně - PBD 94=39+0, HC 331=37+1, AC 343=38+4, FL 73=37+0, EFW 3350g04.09. mi začali poslíčci trvalo to 6 hodin. nejčastěji chodili po 8 minutách. Pak jako když utne. Odpoledne mi odešla hlenová zátka. Od té doby se nic neděje. Na další kontrolu jdu až 10.09.2018. Co si myslíte o přenášení s těh.cukrovkou popřípadě o vyvolávaném porodu a riziku pro miminko? Zatím to nikdo v porodnici neřeší, moje obvodní gyn. mi říkala, že bych přenášet neměla. Jaká je pravděpodobnost, že se porod rozeběhne sám? Děkuji za Váš názor. Kateřina

Dobrý den paní Kateřino,

Vaše informace jsou vyčerpávající – jen to shrnu: termín porodu dnes, dítě 3350g, gestační diabetes na Glucopage, glykemie v normě, méně plodové vody, ale to je v této fázi gravidity fyziologické.

Zda se Váš porod rozběhne sám je velmi pravděpodobné, otázkou je kdy. Máte pravdu, že obecně se u gestačního diabetu nedoporučuje přenášet. Váha plodu ale není vysoká i když UZ odhad může být nepřesný, obecně se počítá s  +- 10% váhy plodu a čím je plod větší, tím může být odhad váhy víc nepřesný. Navíc dle UZ zápisu je už hlavička hodně nízko a její měření je také nepřesné. Možná bude spíš větší.

Asi bych se znovu obrátila na svého ošetřujícího gynekologa, který by Vás mohl odeslat do porodnice se zdůrazněním o plánovaní indukce porodu pro výše uvedené.

Zdravím Dr. S. Motlová

Dobrý den,dohledala jsem informaci, že v 7. týdnu po porodu již může peněžitou pomoc v mateřství čerpat manžel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jelikož PPM trvá 28 týdnů, do čehož se započítává 6 týdnu před porodem, na které mám nárok pouze já jako těhotná a 6 týdnu po porodu, které musím také čerpat já a až následně na zbývajících 16 týdnů z 28 může PPM čerpat manžel? Je to tak?Nárok na čerpání (potvrzení o termínu porodu) mi vystaví gynekolog a následně když budeme chtít čerpání převést na manžela, tak vystaví, kdo?A ještě prosím jeden dotaz, po šestinedělí, kdy by se PPM přepsala na manžela, mohu být dále zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele a po vyčerpání PPM manželem, zažádám o rodičovský příspěvek a nastoupím na rodičovskou dovolenou?Snad je můj dotaz pochopitelný :) Moc děkuji za Váš čas a raduS pozdravemMichaela

Dobrý den,

otec dítěte má nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při splnění podmínek pro PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, pokud uzavře se ženou úředně ověřenou písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tu je možné uzavřít přímo na OSSZ a je potřeba ji doložit k žádosti. Pokud žena nepobírala PPM vůbec, pak otec může čerpat PPM po dobu 22 týdnů. Pokud žena pobírala PPM, pak se od 22 týdnů odečte doba, po kterou pobírala PPM žena, kromě doby šestinedělí. Vám vydá žádost o PPM gynekolog a předáte ji zaměstnavateli. Pokud následně půjde na PPM otec dítěte, potřebuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, kterou dostane na pobočce OSSZ, případně u zaměstnavatele, nebo si ji může stáhnout na webu ČSSZ. Ještě doplním, že při pobírání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Jiná práce omezená není.

Po převedení PPM na manžela, je možné abyste se vrátila do zaměstnání nebo můžete dále zůstat na mateřské dovolené i bez peněžité pomoci v mateřství a následně přejít na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, případně před nástupem na rodičovskou dovolenou ještě vyčerpat řádnou dovolenou. Do zaměstnání ale není možné vrátit se dříve než po uplynutí 14 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň dříve než po skončení šestinedělí, pokud už na mateřskou dovolenou nastoupíte. 

Termín početí
avatar Cheap 21. 03. 2019

Dobrý den, Termín porodu mám dle utz ve 14.týdnu na 14.8. Chci se zeptat, zda je možné, že k početí došlo 9.11.? Poslední ms nedokážu přesně určit, můj gynekolog mi vypočítal datum porodu na 17.8.,takže dle utz se liší jen o 3 dny. Jen mě zajímá přibližné datum početí, dle těh. Kalkulačky mi vychází den početí kolem 19. 20.11. Tak bych chtěla vědět, jestli k početí mohlo dojít toho 9.11? Děkuji

Dobry den,

termin porodu se určuje nejlépe podle zcela prvního ultrazvuku, který Vám Váš gynekolog udělal. Doporučuji se poradit s ním. Nemám dostatek informací k tomu, abych to určila.

Přeji mnoho zdaru při porodu.

 

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den,nemám nárok na PPM předběžně plánuju pracovat až do porodu a pak nastoupit na 6 týdnů na nemocenskou. Je možné, aby na mateřskou po šestinedělí nastoupil manžel? Bude moci čerpat PPM? Kdy nejpozději (po porodu) by na mateřskou mohl nastoupit? Děkuju předem za radu.

Dobrý den,

pokud Váš manžel splňuje podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), může na ni nastoupit nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a čerpat ji v rozsahu 22 týdnů (31 týdnů u vícerčat). Minimální doba čerpání je 7 dní. PPM lze čerpat maximálně do 1 roku věku dítěte. K formuláři "Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče" je potřeba doložit písemnou dohodu, ve které bude uveden den, od kterého bude manžel o dítě pečovat a den porodu a Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen (lze přímo na OSSZ). Podmínkou nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň musí být manžel v době nástupu na PPM účasten nemocenského pojištění (jako zaměstnanec nebo dobrovolně jako OSVČ) nebo být v ochranné lhůtě, která je max. 7 dní. OSVČ musí navíc splnit podmínku alespoň 180 dní nemocenského pojištění jako OSVČ za poslední rok. Zaměstnanec čerpá v době pobírání PPM v zaměstnání rodičovskou dovolenou. OSVČ nesmí po dobu čerpání PPM vykonávat činnost osobně.

 

Dobrý den,na mateřskou dovolenou se chodí 6.-8. týdnů před porodem, ale jde to i později? Můj případ je takový, že jsem zaměstnaná, nyní jsem na nemocenské a do toho pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Termín porodu mám 11.3., na mateřskou bych měla nastoupit buď 15.1. nebo 29.1., tudíž dostanu poslední rodičovský příspěvek v únoru, ale šla by vyřídit mateřská až od 1.3. 2020? Ptám se z důvodu, že nestihnu vybrat celý balíček rodičovského příspěvku na první dítě a měsíc navíc by mi finančně pomohl (dostala bych příspěvek i v měsíci březnu). Doufám, že jsem to srozumitelně vysvětlila. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud si neurčíte nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v rozmezí 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. Nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu Vám musí lékař ukončit pracovní neschopnost.

Dobrý den :)Pracuji jako OSVČ. Platím.si dobrovolné nemocenské pojištění a mám nárok na PPM. Bohužel je pro mě vyměřená měsíční PPM hodně nízká a nestačí mi ani na provozní náklady pracoviště, i když nebudu pracovat. Je tedy možné se PPM vzdát, i když na ni mám nárok a nechat si vyplatit od porodu rovnou rodičovský příspěvek? Lze na pojistovně a OSSZ přerušit činnost, tedy se odhlásit a do porodu být na úřadu práce, nebo na neschopence..i když mám nárok na PPM? Vyhází to pro mě.mnohem lépe, než mít 28 týdnů tak nízký měsíční příjem. Přítel pracuje jako OSVČ s paušálem. Čistý příjem měsíčně je pod 10000,- a neplatil si dobrovolné nemocenské pojištění, tudíž s variantou jít na příspěvky přes něj nepočítám vůbec. Děkuji a krásný den :)

Dobrý den,

vzdát nároku na výplatu peněžité pomoci v mateřství (PPM) je možné nejdříve po uplynutí 14 týdnů podpůrčí doby a zároveň až po skončení šestinedělí. Pokud máte nárok na PPM, není možné být po počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu v pracovní neschopnosti a čerpat nemocenské. Nemůžete se stát uchazečem o zaměstnání během čerpání PPM v době před porodem a 6 týdnů po porodu. Jestliže je Vaše PPM nízká (méně než 10 tis. Kč), můžete od narození dítěte požádat zároveň o rodičovský příspěvek (RP) ve výši max. 10 tis. Kč. V měsíci souběhu PPM a RP Vám z RP bude vyplacen rozdíl mezi zvolenou částkou RP a PPM za daný měsíc. Například při zvoleném RP ve výši 10 tis. Kč a PPM v daném měsíci ve výši 4 tis. Kč, bude z RP vyplaceno 6 tis. Kč.