banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den, aktuálně řešíme mateřskou, na kterou by nastoupil manžel. Já bohužel nemám na mateřskou nárok, protože mi během rodičovské skončila smlouva. Manžel má možnost si během mateřské u současného zaměstnavatele vyzkoušet jinou pracovní pozici (nyní děla ve vývoji a mohl by dělat správce sítě). Zajímalo by nás, zda to lze. A jakou smlouvu mu v práci mají kdyžtak napsat - klasické hpp nebo to musí být dohoda? A ještě manžel má nárok na mateřskou v délce 22 týdnů nebo jen 16? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, otec může čerpat PPM max 14 týdnů. Pro přivýdělek může být smlouva jakákoli, jen uzavřená na jinou činnost nebo pro jiného zaměstnavatele.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na trochu komplikovanejsi situaci. Přestěhovali jsme se z Řecka do ČR, manžel je Řek, začal pracovat 1.9.2018 v české firmě... Já otěhotněla a práci si nenašla, pouze brigády... takze nárok na mateřskou nemam...10.4. 2019 mám termín porodu... Můj dotaz je, zda by partner mohl nastoupit do uplynuti 6-nedělí na mateřskou dovolenou ( měl by nárok na mateřskou ? ), a pracovat na jinou smlouvu u zaměstnavatele...jde o to, že zde má zatím vyřízen pouze přechodný pobyt...

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství  (PPM) v ČR není vázán na trvalý pobyt, je vázán na účast na nemocenském pojištění. Podmínkou je alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Otec dítěte může nastoupit na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, ale může to být i později. Pokud partner bude v době zvoleného nástupu na PPM splňovat alespoň 270 dní nemocenského pojištění v ČR, bude mít nárok. Pokud by pojištění v ČR trvalo kratší dobu, je možné započítat i pojištění z jiné země EU, ale musí se jednat o obdobné pojištění, které v dané zemi slouží pro dávky v mateřství. Nevím jak je toto pojištění řešeno v Řecku a zda se týká i mužů, doporučuji tedy zvolit takový nástup na PPM, aby byla splněna podmínka 270 dnů v ČR. Pokud byste zvolili datum, kdy podmínka nebude splněna v ČR, doporučuji předem konzultovat s ČSSZ možnosti uznání pojištění z Řecka. Pokud partner bude čerpat PPM, nesmí vykonávat činnost, ze které PPM čerpá (v tomto zaměstnání požádá o rodičovskou dovolenou). Při pobírání PPM může pracovat i pro stejného zaměstnavatele, ale musí se jednat o jiný druh práce (další smlouvu/dohodu).

Dobrý den,jsem matka OSVČ bez nároku na PPM. S manželem bychom chtěli, aby na PPM po mém šestinedělí jakožto zaměstnanec nastoupil on s tím, že by vyčerpal celých 22 týdnů. Je nutné vyčerpat (dávku i volno v práci) v celku, nebo je možné příjem dávky a dovolenou rozložit na více částí v průběhu jednoho roku ("PPM lze čerpat maximálně do 1 roku věku dítěte")? Uvažujeme nad variantou, kdy by muž vyčerpal např. 2 měsíce z dávky, pak se na 2 měsíce vrátil do práce a poté se opět např. na dva měsíce vrátil k dávce a volnu. Je toto možné? A je možné, abych v době, kdy bude on zpět v práci, a tudíž bude pobírání PPM dávky pozastaveno (?), pobírala rodičovskou dávku? V principu jde o to, že bychom rádi vyčerpali otcových 22 týdnů prac. volna a dávky nikoliv v kuse, ale na části, nicméně mezičas, kdy bude muž v práci, měli finančně zajištěný pobíráním rodičovské.Děkuji za odpověď,Katka

Dobrý den,

využití podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství po částech není možné. Nástupem otce na PPM začíná běžet podpůrčí doba 22 týdnů. Pokud otec v průběhu podpůrčí doby začne pracovat v zaměstnání, ze kterého vznikl nárok na PPM, nebude mít v době výkonu práce nárok na výplatu dávky, ale podpůrčí doba v té době dále poběží. Přerušení výplaty PPM a následné prodloužení podpůrčí doby je možné jen ve specifických případech, např. při hospitalizaci dítěte. Volno v práci, tedy rodičovskou dovolenou, je možné čerpat po částech. Prodloužení rodičovské dovolené nebo opakované čerpání musí zaměstnavatel na žádost zaměstnance povolit, maximálně však do 3 let věku dítěte. Zkrácení původně nahlášené delší rodičovské dovolené závisí na dohodě se zaměstnavatelem. Rodičovský příspěvek můžete čerpat v době, kdy PPM nebude vyplácena. Při souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci náleží rodičovský příspěvek jen v případě, že je vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM.

Dobry den pani doktorka.chcem sa vas opytat som tehotna v 9 tyzdni.prvy den poslednej menstruacie bol 25.6.2018. Mala som pohlavny styk s manzelom 6.7.2018 a v ten den som mala ovulaciu.vystriekal sa do mna.dna 10.7 som bohuzial urobila chybu a mal so. Pohl.styk s inym muzom.nespravil sa do mna ale dk analu.poutieral sa.a este raz sme sa nilovali.nespravil sa do mna.daval pozor.aka je pravdepodobnost ze dieta by bolo jeho a nie manzelove prosim? Prosim poradte mi.dakujem

Dobrý den, logicky vysoká je pravděpodobnost, že jste otěhotněla, vzhledem k tomu, že styk byl nechráněný. Nicméně 100% informace to není. Pak by při vašich pochybnostech posloužily testy paternity. 

Dobrý den, mám čtyřletého syna, kterého mám v péči. Často se vídá s otcem, cca 3x týdně. Má ho rád a je na něj silně fixovaný. Asi měsíc od něj nechce chodit domů ke mně. Když jsem se ho ptala, proč řekl, že má u otce hračky. Ty má ale i doma a tak tomu nerozumím. Když je doma, tak mi často říká, že mě má rád. Pak ale vždy dodává, že má rád i otce. Často se ptá na to, kdy půjde k otci, ten si jej ale bere nepravidelně. Nemáme pevně stanovené dny, kdy si ho může brát. Může se v i v tomto případě jednat o separační úzkost, kdy odmítá mě matku a chce být raději s otcem? K tomu ale podle mě nemá důvod. Syn je hodně mazlivý, a když je doma, tak ho často musím držet za ruku, nebo vedle něho těsně sedět. Když ho otec přiveze, tak se mu pověsí kolem krku a řekne, že chce jít pryč. Nechápu tyto jeho reakce. Doteď vždycky doběhl rozesmátý a bez problémů ke mě šel, teď asi měsíc ke mně nechce jít.

Dobrý den, o projev separační úzkosti se u vašeho synka zřejmě nejedná, vzhledem k tomu, že jeho vztahy včetně vztahu s otcem rozvíjejí příznivě, tak ji má dávno úspěšně zvládnutou. Pokud s otcem chlapce komunikujete bezkonfliktně, pak si s ním zkuste promluvit o tom, jestli nedošlo při pobytu syna u něj k nějaké změně. Rozhovor veďte v synově nepřítomnosti a dohodněte se na společném postupu. Je možné, že tatínek koupil chlapci nějakou novou atraktivní hračku, kterou doma nemá apod. Za dobré vztahy syna s otcem ale buďte ráda, neberte synovy reakce osobně, ve svém věku se zřejmě se situací nedovede lépe vyrovnat. Děti mají rády oba své rodiče a nejraději by byly, aby rodiče byli spolu, rozvod nebo rozchod rodičů je pro ně vždy traumatickou zkušeností a chování syna, kdy se věší na tátu, může být motivováno i snahou, aby otec neodcházel. Nedovedu z vašeho dotazu navíc posoudit, jak dlouho kontakty probíhaly bez potíží, jak dlouho s otcem chlapce nežijete, ani jak dlouhou dobu u otce syn tráví. Uvádíte, že máte syna v péči a otec si jej bere nepravidelně cca 3x do týdne. To zřejmě v praxi znamená, že těžiště výchovy je na vás, včetně určitých nepopulárních výchovných opatření, každodenních monotónních denních činnosti, domácích povinností apod. Potom může být pobyt u otce pro syna atraktivní také tím, že otec na něj má více času a věnuje se jen jemu a mohou spolu podnikat různé společné aktivity, které s vámi tak často podnikat nemůže. Nesnažte se však s otcem v počtu zábav soutěžit, jednak táta dělá prostě s dětmi jiné věci, než máma, navíc do života patří i povinnosti, nejen zábava. Zkuste se s otcem o povinnosti více podělit, měli byste syna vychovávat jednotně, na dodržování dohodnutých výchovných zásad trvat, také povinnosti by měl mít synek stejné jak u vás, tak u táty. Syn bude zřejmě hodně citlivý chlapec, rozchodem rodičů byl zřejmě zasažen v pocitu jistoty, proto požaduje vaši blízkost, podporu, držení za ruku, toto mu samozřejmě poskytněte. Pomoci by mohla i dohoda o pravidelných návštěvách u otce, syna možná zúzkostňuje, že neví, kdy a jestli si pro něj otec opět přijde. Pojem času u předškolního dítěte je velmi vágní, a když se od otce vrací, může mít pocit, že už jej neuvidí. Pokud by situace přetrvávala a potíže se prohlubovaly, pak vyhledejte radu a pomoc u dětského psychologa, ke kterému zajděte na konzultaci.

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj
Dítě
avatar Káča2018 07. 03. 2023

Dobrý den, chtěla bych se s někým poradit, dřív než to půjdu řešit nějak dál. Mám dvě děti. Holka 4 roky a kluk 5 let (v září 6). S jejich otcem spolu nežijeme už dva roky. Syn měl od malinká problémy s vyprazdňováním, a v pozdějším věku jsme s tím byli i v nemocnici, kde mu "diagnostikovali " syndrom dráždivého tračníku. Bylo u nás dost časté zvracení, nebo naopak průjem. Stačilo aby ho něco podráždilo, např. kašel, a už zvracel. Jenže teď pozoruji, že má tyhle problémy, když má jet, nebo už je u otce. Není to pravidlem, ale stává se to častěji. U mě jsou v pořádk , a předám je otci a do hodiny třeba mě volá, že kluk zvrací, v jakém stavu jsem mu je jako dala. Říkám dyť se mnou byli dobří jako. A stalo se to tak už několikrát, jednou tak začal zvracet už chvilku před tím, než si pro ně měl dojet. A druhý den je v pořádku všechno. Někdy i jak dojede v neděli domů, tak je dobrej, a večer až se hodí do klidu, tak se pozvrací, ale tím to hasne. Tak už si říkám, jestli to není z nějakého psychického původu. Holka je vždy v pořádku. On je kluk i takovej citlivější. Rozhodně si nemyslím, že by otec byl na děti nějak zlej nebo tak něco, to je vyloučené. Jeden den k nám otec přijel za dětma na chvíli, a jak kluk viděl z okna, že parkuje, tak mě říká "bolí mě bříško, protože dojel táta ". My s otcem máme dobrý vztah jen tak na oko. On i po dvou letech má potřebu o mě nehezky mluvit všude, že jsem krkavčí máma a že děcka nechci a podobně. Jednou se mi stalo že děti dojely domů od otce a syn se mě ptá " tak co mami, odpočinula sis? Mělas klid od nás ". To jsou přesně slova jeho otce, on pořád potřeboval mít svůj klid. Jediný kde to kluk mohl slyšet takovou vět , je u otce. Hned sem mu to vyvrátila a řekla, že mi bylo smutno po nich a že rozhodně žádný klid od nich nepotřebuju. Když se dceři stal úraz a otec nás vezl do nemocnice, tak moje kamarádka odvezla syna k otcové matce, tím že otec pak tam za ním dojede a bude s ním. A kamarádka mě píše, že jí kluk v autě říkal, že ale chce spát s maminkou. Pak už sem otcovi řekla tak nějak oklikou, že někoho mám, aby už nechal těch pomluv, a on se začal vyptávat kluka na "strejdu". Tak já nevím, jestli to může být stresem, nebo nějak psychicky. Co myslíte, poradíte mi? Jestli to nějak řešit. Nechci mu je dávat za tu cenu, že kluk bude mít scvrklej žaludek nebo že z toho bude zvracet nebo mít nějaký stres. Předem děkuji za odpověď. Seitlová

Dobrý den, z vašeho popisu není patrné, jak často si otec děti bere, nebo jestli máte střídavou péči? V každém případě ne všechny děti dobře snáší změny, navíc se vašim dětem rozpadla rodina, přišly o jistou míru stability a bezpečí. Reakcí může být separační úzkost - strach odloučit se od nejbližší pečující osoby, v tomto případě od vás jako od matky. Na tuto úzkost a strach mohou nasedat psychosomatické obtíže, zejména u citlivého dítěte s touto dispozicí. Je zde potřeba postupovat vzhledem k synovi velmi citlivě. Neměl by určitě přijít o kontakty s otcem. Otcovská postava je v životě chlapce velmi důležitá. Bylo by ale dobré se s ohledem na aktuální situaci s tatínkem domluvit na nějakém řešení, které bude pro chlapce co nejméně stresující. Jedná se o řešení na přechodnou dobu, než syn opět získá potřebnou stabilitu a separační úzkost odezní. Tatínek by si ho mohl na omezenou dobu brávat třeba jen na procházky, výlety, nebo k sobě přes den bez spaní. Vzhledem k tomu, že domluva může být složitá, pak by bylo vhodné kontaktovat Poradnu pro mezilidské vztahy a pokusit se dojít např. prostřednictvím mediace k nějaké dohodě, kompromisu. Ohledně obtíží syna se můžete poradit také s pediatrem a případně by bylo vhodné kontaktovat dětského klinického psychologa. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj