banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den, může tatínek požádat o rodičovskou dovolenou místo maminky? Pokud ano, dostane-li tatínek rodičovskou dovolenou a na jakou dobu? Existuje možnost, aby se maminka vrátila do práce po 28 týdnech mateřské a po té době dovolenou a příspěvek dostal tatínek? Bylo někde napsáno, že v případě, že otec má zdravotní pojišťovnu, na moment porodu může požádat, aby příspěvek ve výši 220 000 Kč byl vyplácen v jakýkovliv proporci, je to tak nebo je to stejně omezeno na 11 500 Kč měsíčně? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, rodičovský příspěvek je zatím omezen na 11 500,- měsíčně. Na rodičovskou může nastoupit kdokoli z rodičů a můžou se i střídat v čerpání příspěvku každé 3 měsíce.

Dobrý den,s přítelkyní se nám letos narodila dcera. Já ovšem pracuji v Rakousku, kam dojíždím. Trvalé bydliště máme všichni v ČR. Přitelkyně má pracovní smlouvu v ČR do konce tohoto roku. Dostala normálně PPM, a od září přešla rodičovský příspěvek. Bylo nám však na úřadě řečeno, že jakmile přítelkyni skončí prac. smlouva, tak rod.příspěvěk dostávat v ČR nebude, a máme si zažádat v Rakousku, což může trvat třeba i rok, po který bychom byli bez těchto peněz. Jak je možné že bychom nedostávali rodičovský příspěvěk z ČR?I když jsou matky na úřadu práce, tak nárok mají.My spolu nejsme sezdaný, a rod. přispěvěk, který nyní celé tři měsíce máme, nám zastaví.Co kdybychom se rozešli, jak by se to řešilo? Děkuji za jakoukoli odpověď která trochu pomůžeHavel

Dobrý den, podle mého názoru ÚP nemá důvod vám RP nevyplácet, pokud ho čerpá matka, která má v ČR trvalé bydliště a i zde skutečně pobývá. Bohužel už jsem se s tímto problémem setkala – úřad to zřejmě zkouší. Pokud by skutečně výplatu RP ukončili, doporučuji podat odvolání a stížnost k nadřízenému ÚP. Nakonec matka přece vůbec nemusí úřad informovat o tom, kde pracuje nebo pobývá otec…

Dobrý den paní Tautová, chtěl bych se zeptat ohledně financí. Nemám v tom úplně jasno. Na co všechno bude mít případně těhotná manželka nárok a je rozdíl v tom, že má pracovní smlouvu na dobu určitou a dobu neurčitou? A pokud bude bez práce, může si vybrat délku čerpání rodičovské i pouze na 2 roky? Názorný případ:Má pracovní smlouvu na dobu určitou do dubna. Pracuje 5 let v kuse. Na podzim nebo v zimě 2018 by porodila dítě. 28 týdnu bude mít nárok na PPM, což se bude rovnat 70% její mzdy za poslední dva roky? A pak začne čerpání rodičovské ve výši 220 tisíc? A bude možné ji vyčerpat za rok nebo dva?Děkuji moc za odpověď. Marek Hanousek

Dobrý den, rozdíl mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou je v případě, že by navazovala s mateřskou na druhé dítě. V případě smlouvy na dobu určitou, která skončí během první mateřské, nebude mít nárok na PPM s druhým dítětem.

A vašemu příkladu: Aby měla žena nárok na PPM, musí být zaměstnána v době nástupu na mateřskou nebo mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě (180 dní od data ukončení poslední pracovní smlouvy). V uvedeném případě by jí tedy nárok na PPM nevznikl a mohla by čerpat až RP od data narození dítěte a 220 000 si může rozložit jen tak, že bude pobírat měsíčně maximálně 7600,-. Pokud by mohla k žádosti doložit, že vy jako otec, platíte nemocenské pojištění, může si RP rozložit i jinak – podle výše vašich příjmů/plateb na nemocenské pojištění.

Dobrý den, s partnerem plánujeme v brzké době 1. dítě. Na levé dlani mám opičí ryhu, jeden ze znaků Downova syndromu. Jsem zcela zdravá. Nedávno jsem zjistila, že otec partnera má také na jedné ruce tuto rýhu, je rovněž zdravý. Měla bych se obávat případné genetické vady a posunu chromozomů u dítěte vzhledem k tomu, že máme v rodině dva tyto případy? Je žádoucí navštívit s partnerem lékaře ještě před početím a zjistit možná rizika, případné si nechat udělat v těhotenství test na genetické vady? Předem děkuji.

Dobrý den, otázkou je, zda to, co označujete opičí rýhou je opravdu opičí rýha. Pokud v rodině nemáte žádné postižení typu genetické vady, pak bych se tímto znakem vůbec nezabývala. Jedná se v tomto případě o běžnou variabilitu.

Dobrý den. Ráda bych se na vás obrátila s dotazem jak je to s RP v případě, když jsem studentka. Termín porodu mám na začátku června hned po maturitě. Tím pádem jsem nepracovala a nemám žádné příjmy. Také jsem na malou sama a otec není zapsaný v rodném listě.Případně pokud mi můžete poradit i s tím, kam zajít pro zjištění informací ,na jaké příspěvky mám v mé situaci nárok a co je k nim potřeba?Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den, důležité jsou ve vztahu k dávkám informace o tom, kde bydlíte a s kým máte společnou domácnost, protože příjmy všech jejích členů se posuzují při žádosti o Porodné, Přídavek na dítě. O RP si můžete požádat k datu porodu a můžete čerpat max. 7600,- měsíčně. Pokud bydlíte sama, můžete zkusit požádat o Příspěvek na bydlení – o všech možnostech vás podrobně informují na Úřadu práce – odbor sociálních věcí, kde tyto dávky vyřizují.

Dobrý večer pane doktore,syn bude mít 2. 6. 2018 tři měsíce, a 5. 6. má jít na své první očkování, přičemž mu pediatrička chce dát vakcínu proti pneumokokům spolu s hexou. Cca od 6. týdne má v obličeji ekzém, který doktorka při poslední prohlídce právě v jeho šesti týdnech viděla a napsala mu zinkovou mast mast a do karty napsala eczema infantum s tím, že se uvidíme až v termín prvního očkování. Ekzém se však synovi rozesel i na hrudník a končetiny. Bojím se, abych mu teď nevhodně zvoleným schématem očkování neuškodila. Ráda bych však očkovala i nepovinné vakcíny. Otec trpěl v dětství astmatem, má silnou alergii na kočky a psy, respirační alergie na pyly na jaře. Já mám intoleranci na lepek a v dětství jsem měla reakce na pyl lípy. Vzhledem k tomu, že internet je plný protichůdných informací, budu velmi ráda, odpovíte-li mi na následující otázky:1. Je vhodné syna očkovat zároveň hexou i pneumokokovou vakcínou? 2. Pokud ne, v jakém rozestupu přistoupit k vakcinaci proti pneumokokum?3. Zvolit Synflorix nebo Prevenar 13, četla jsem, že Syn. je česká vakcína, odkud je Prevenar?4. Nebo bychom měli i s hexavakcínou počkat? 5. Popřípadě je možné místo nově zavedené Hexcimy požádat o jemnější vakcínu? A máme na to právo? 6. Doporučil byste nám i očkování proti rotavirum, že již pozdě? Doktorka se o něm ani nezmínila.Moc děkuji za Váš čas a odpovědi. Veronika H.

Dobrý den, 

chápu Vaše obavy. Osobně bych obě vakcíny rozdělil, ať umíme rozlišit postvakcinační vývoj stavu. Svého syna jsem sice nechal očkoval oběma ve stejný termín, ve Vaší situaci bych to však raději viděl odděleně. Paní doktorka Vás určitě nebude nutit. Odstup je nutný 14 dní, takže lze vakcíny co 2 týdny střídat. 

Využil bych širší serotypovou ochranu, kterou poskytuje Prevenar 13. 

Očkování Hexacimou bych určitě zbytečně neodkládal. Vakcinaci proti rotavirům ještě stihněte, je ale nutné přistoupit k němu bez většího prodlení vzhledem k tomu, že existuje horní věková hranice, do kdy se musí podat všechny dávky – liší se mírně v týdnech podle zvolené vakcíny. Pokud Vám toto očkování paní doktorka aktivně nekomunikovala, vyžádejte si to. Aplikuje se do pusinky a lze to libovolně kombinovat s injekčními vakcínami. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar