Celkem výsledků pro výraz "otec": 100
Dobrý den, může tatínek požádat o rodičovskou dovolenou místo maminky? Pokud ano, dostane-li tatínek rodičovskou dovolenou a na jakou dobu? Existuje možnost, aby se maminka vrátila do práce po 28 týdnech mateřské a po té době dovolenou a příspěvek dostal tatínek? Bylo někde napsáno, že v případě, že otec má zdravotní pojišťovnu, na moment porodu může požádat, aby příspěvek ve výši 220 000 Kč byl vyplácen v jakýkovliv proporci, je to tak nebo je to stejně omezeno na 11 500 Kč měsíčně? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, rodičovský příspěvek je zatím omezen na 11 500,- měsíčně. Na rodičovskou může nastoupit kdokoli z rodičů a můžou se i střídat v čerpání příspěvku každé 3 měsíce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,s přítelkyní se nám letos narodila dcera. Já ovšem pracuji v Rakousku, kam dojíždím. Trvalé bydliště máme všichni v ČR. Přitelkyně má pracovní smlouvu v ČR do konce tohoto roku. Dostala normálně PPM, a od září přešla rodičovský příspěvek. Bylo nám však na úřadě řečeno, že jakmile přítelkyni skončí prac. smlouva, tak rod.příspěvěk dostávat v ČR nebude, a máme si zažádat v Rakousku, což může trvat třeba i rok, po který bychom byli bez těchto peněz. Jak je možné že bychom nedostávali rodičovský příspěvěk z ČR?I když jsou matky na úřadu práce, tak nárok mají.My spolu nejsme sezdaný, a rod. přispěvěk, který nyní celé tři měsíce máme, nám zastaví.Co kdybychom se rozešli, jak by se to řešilo? Děkuji za jakoukoli odpověď která trochu pomůžeHavel
Dobrý den, podle mého názoru ÚP nemá důvod vám RP nevyplácet, pokud ho čerpá matka, která má v ČR trvalé bydliště a i zde skutečně pobývá. Bohužel už jsem se s tímto problémem setkala – úřad to zřejmě zkouší. Pokud by skutečně výplatu RP ukončili, doporučuji podat odvolání a stížnost k nadřízenému ÚP. Nakonec matka přece vůbec nemusí úřad informovat o tom, kde pracuje nebo pobývá otec…
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Tautová, chtěl bych se zeptat ohledně financí. Nemám v tom úplně jasno. Na co všechno bude mít případně těhotná manželka nárok a je rozdíl v tom, že má pracovní smlouvu na dobu určitou a dobu neurčitou? A pokud bude bez práce, může si vybrat délku čerpání rodičovské i pouze na 2 roky? Názorný případ:Má pracovní smlouvu na dobu určitou do dubna. Pracuje 5 let v kuse. Na podzim nebo v zimě 2018 by porodila dítě. 28 týdnu bude mít nárok na PPM, což se bude rovnat 70% její mzdy za poslední dva roky? A pak začne čerpání rodičovské ve výši 220 tisíc? A bude možné ji vyčerpat za rok nebo dva?Děkuji moc za odpověď. Marek Hanousek
Dobrý den, rozdíl mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou je v případě, že by navazovala s mateřskou na druhé dítě. V případě smlouvy na dobu určitou, která skončí během první mateřské, nebude mít nárok na PPM s druhým dítětem.
A vašemu příkladu: Aby měla žena nárok na PPM, musí být zaměstnána v době nástupu na mateřskou nebo mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě (180 dní od data ukončení poslední pracovní smlouvy). V uvedeném případě by jí tedy nárok na PPM nevznikl a mohla by čerpat až RP od data narození dítěte a 220 000 si může rozložit jen tak, že bude pobírat měsíčně maximálně 7600,-. Pokud by mohla k žádosti doložit, že vy jako otec, platíte nemocenské pojištění, může si RP rozložit i jinak – podle výše vašich příjmů/plateb na nemocenské pojištění.
Pro akci je nutné přihlášení