Celkem výsledků pro výraz "otec": 100
Dobry den, chtěla bych se zeptat, jak mám řešit situaci, když jsem sama matka s dítětem a nastavili mi rodičovskou dovolenou na čtyři roky, kdy budu po devíti měsících dostávat 3 500,- a jak mám z toho vyjít a zaplatit nájem? Otec dítěte není uvedený. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, byla to Vaše volba otce neuvést a budete se tedy muset se vzniklou situací nějak vypořádat. Možnosti máte dvě. První je, že si najdete při RP nějakou práci. Druhá pak, že si budete žádat o další sociální dávky - doplatek do životního minima, pomoc v hmotné nouzi, příspěvek na bydlení apod. Případně nechte otce doplnit a domáhejte se jeho spoluúčasti.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,zajímalo by mne, jak na výpočet porodného. Někde jsem se dočetla, že se vypočítává z čistého příjmu domácnosti za poslední čtvrtletí před narozením dítěte a tento příjem nesmí přesáhnout 2,7 násobku životního minima. Jsem OSVČ (a účtuji o skutečných nákladech, ne paušálem či procentem) a jediný příjem domácnosti (předpokládám, že se započítá jen můj a otec dítěte s námi nebude žít). Jak rozumět pojmu čistý příjem v mém případě? Životní minimum se v tomto případě vztahuje na mne (3 410,- Kč) a na dítě (1 740,-), nebo jenom na mne?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, u OSVČ se vychází z příjmu uvedeného v posledním daňovém přiznání, který vydělíte 12, abyste získala měsíční výši příjmu. Při posuzování nároku na Porodné se započítávají osoby žijící ve společné domácnosti + narozené dítě. Nárok si lze ověřit na některé kalkulačce, např. na MPSV.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jak mám postupovat s žádostí o rodičovský příspěvek v případě, že v době těhotenství jsem byla v evidenci na ÚP, tudíž bez příjmů. Manžel pracuje v zahraničí (Německo). Jelikož se posuzuje příjem rodiny a já jsem tím pádem nezaopatřený člen rodiny, spadám pod manžela a prý nemám na rodičovský příspěvek nárok a musím ho žádat v Německu. Od 3 různých úřednic jsem dostala 3 různé informace, které se vůbec neschodují v postupu. Můžete mi tedy prosím poradit, jak bych měla postupovat? Děkuji za odpověď.Štruncová
Dobrý den, to, co o nároku píšete by platilo pro PPM. Pokud máte trvalé bydliště v ČR a pobýváte tady, může být každé úřednici naprosto jedno, kde pracuje váš manžel. Vy žádáte o RP a nikoliv on. Jako nezaměstnaná máte nárok na RP k datu porodu, v 4leté variantě. Jediné, k čemu je v tomto ohledu důležitý manžel by byl ten případ, kdy byste chtěla čerpat jinou než 4letou variantu na základě platu otce. Tady na problém narazíte, protože by musel otec platit min. 270 dní nemocenské pojištění a je otázka, zda je toto možné využít, když odvádí pojištění v Německu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, moc děkuji za předchozí rychlou odpověď. A pokud to tedy dobře chápu, tak manžel nemůže jít na mateřskou, protože tou dobou bude na uřadu práce. Mohli bychom to udělat tedy takto? Manžel pracuje už nějakých 5 let u OKD, když teď v červnu skončí, tak kdyby byl na pracáku jen cca 1-2 měsíce (než nastoupí na mateřskou) by se nechal zaměstnat, tak by měl nárok na PPM a mohl by tedy v 7. týdnu po porodu na nic nastoupit? Nevadilo by, že byl chvíli na pracáku? A mateřská by se mu vypočítávala z čeho, i z platu OKD ještě a započítalo by se do toho i odstupné, které dostane? Moc děkuji.
Dobrý den, to by byla situace jiná - musí stejně jako matka splňovat podmínku 270 dní platby nemocenského pojištění v posledních dvou letech, což splní. Výpočet PPM se provádí z posledních platů, které jsou k dispozici - tedy z nového zaměstnání. Jen ještě upozorňuji, že pokud bude PPM čerpat otec, musí být skutečně doma a protože se matka písemně vzdá nároku na PPM, musí si sama platit povinné sociální a zdravotní pojištění/být zaměstnaná/v evidenci nezaměstnaných.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, s manželem máme 3letou dceru a čeká nás rozvod. Během mé rodičovské dovolené (3 roky) jsem se o dítě starala výhradně já. Otec o péči a výchovu nejevil zájem. Nyní by chtěl přístup změnit a trvá na střídavé péči. Z mého pohledu se jedná spíš o gesto, aby ublížil mně, protože zájem nikdy příliš nejevil. Nyní máme zkušební období, jak by taková péče mohla v reálu vypadat. Bohužel mám z dcery pocit, že je velmi zmatená. Po týdenním pobytu u otce neposlouchá, odmítá školku, do které dříve bez větších problémů chodila. Dělá scény, že se z práce nevrátím a má strach.Můj dotaz tedy zní, myslíte, že je taková péče pro dítě vhodná a měla bych tedy přistoupit na manželův návrh na střídavou péči? Především mi jde o zájmy a potřeby dcery.Děkuji za odpověď, Sedmíková
Dobrý den,
střídavá péče je komplikovaná záležitost a bez dobré znalosti problematiky se takto na dálku radit nedá. Dítě potřebuje ve výchově i v životě oba rodiče a jejich rozchod je jednou z nejhorších situací, které jej mohou potkat. Rozvod nebo rozchod je vždy ztrátový pro všechny strany, i když v některých situacích může být tím nejlepším, nebo dokonce jediným řešením. Motivaci vašeho manžela nelze také jen tak jednoduše posoudit, také vývoj vztahu otce k dítěti je obvykle odlišný od vývoje vztahu k matce. Reakce dcery na aktuální situaci je přirozená, přišla o velkou část své jistoty - zázemí, se svými rodiči se setkává odděleně, místo společně, také jejich chování k ní či jejich výchovný přístup může být odlišný. Proto se vám vrací od otce "rozhozená" a doma vyhledává vaši přítomnost a její strach a obavy, že o vás přijde, jsou z jejího pohledu opodstatněné, je také přirozené, že nechce chodit do školky a odloučit se od vás. Dalším faktorem v jejím neposlouchání však kromě rodinné situace může být i její vývojové období vzdoru, kdy jsou takové projevy normální. Snažte se o co nejvíce klidný, citlivý a trpělivý přístup, s manželem co nejvíce ohledně dcery komunikujte, domlouvejte se na výchovném přístupu, který by měl být co jednotný, případné spory, či konflikty neřešte před dcerou, ta by se měla dozvědět vždy až pouze výsledek vaší domluvy. Snažte se v maximální možné míře dodržovat domluvy a běžné denní rituály, na které je vaše dcera zvyklá, poskytněte dceři čas k přivyknutí na novou náročnou situaci. Vaše argumenty a popis chování dcerky je spíše potřeba říci u soudu, případně sociální pracovnici, která by měla postupovat v zájmu dítěte a hájit jej. Na soudu také je, aby posoudil a případně pomocí soudně znaleckých posudků rozhodl, co ve vaší situaci bude pro vás všechny nejlepším řešením. Ve hře je také vztah dítěte k otci, jak se doposud formuje, jak dítě zvládá pobyt u něj a také to, jak spolu vy jako rodiče dokážete po rozvodu komunikovat. V případě, že komunikace probíhá mezi rodiči bez potíží, pak je určitě větší šance na zdárný průběh střídavé péče a tím i profit z ní pro všechny zúčastněné strany. Dobré by ve vašem případě možná bylo vyhledat mediační službu, kterou poskytují například poradny pro rodinu a mezilidské vztahy, kde jsou odborníci, kteří se vám budou věnovat a pomohou vám dojít k dohodě. Zdravím

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Jsem prvorodička. Psala jsem na sociálku a zjistila jsem, že mám právo na mateřskou. Letošní rok mám odpracováno 268 dní, jsem na neschopence + 244 z předchozí brigády loňského roku. Chtěla bych se zeptat, zda stačí poslat jen ten papír, co mi dá doktorka, svému zaměstnavateli nebo musím ještě něco oběhat? Aby mi to neuteklo. Nějaké podklady zaměstnavateli o předchozí brigádě? Nebo zda to má sociálka všechno zpracované a já se o nic starat nemusím? Dále mám ještě dotaz, zda když je dítě psáno na otce, jestli by se dala mateřská počítat z jeho platu? Nebo je dáno, že automaticky z matčiného? Díky za všechny odpovědi.
Dobrý den, brigáda s PPM nesouvisí, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. Stačí opravdu odevzdat současnému zaměstnavateli formulář o nástupu na mateřskou, který vám dá gynekolog. PPM přísluší matce, otec ji případně může žádat od 6. týdne po porodu, ale musí PPM pak skutečně čerpat a matka si zajistit platby povinného pojištění. Výši platu otce můžete využít až budete žádat o Rodičovský příspěvek - tam jej uplatnit můžete a RP bude psaný na vás.
Pro akci je nutné přihlášení