banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den,dostala jsem se do nepříjemné životní situace,budu se Vam ji snažit jednoduše popsat a budu ráda,pokud mi poradíte.Od dubna 2016 mám hypotéku s partnerem,jsem tedy poloviční vlastník domu.Letos v dubnu čekám miminko,partner bude uveden v rodném listě jako otec.Od 5.2.2019 jsem na mateřské (příjem 10000Kč/měsíc). Jiný příjem nemám.Od listopadu žiji v domě sama,partner se odstěhoval.., trvalé bydliště mám v domě jenom já (jedná se o obec do 1000 obyvatel).S již bývalým partnerem jsme se zatím dohodli tak, že mi bude posílat polovinu splátky na hypotéku. Můj dotaz se týká toho, zda můžu v této situaci žádat o příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě nebo zda mám v takovémto případě nárok na nějaké příspěvky? Budu mít nárok na porodné?Vzdát se domu nechci, je to můj domov, i když tuším, že to takhle dlouho nepůjde.Moc děkuji za Váš čas a odborné rady.

Dobrý den,

pro příspěvek na bydlení jsou společně posuzovanými osobami pouze osoby s trvalým pobytem v daném domě. Nárok tedy závisí především na Vašich příjmech a taky nákladech na bydlení, přičemž hypotéka se do uznatelných nákladů na bydlení nezapočítává. U porodného a přídavku na dítě se jako společně posuzované osoby primárně posuzují oba rodiče a dítě. Záleží tedy, jestli bude otec zapsán v rodném listě dítěte, případně jestli a jak budete mít soudně upravenou péči o dítě. Lze také žádat o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že s ním nejméně 3 měsíce nežijete. Vyloučení pak závisí na rozhodnutí úřadu práce. Doporučuji obrátit se s konkrétnějším popisem situace na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo na call centrum úřadu práce (tel: 844 844 803).

Dobrý den.Mám 11,5 měsíční dceru. Její otec si našel jinou přítelkyni, když jsem byla ve 4. měsíci těhotenství. Od jejího narození jí vídá přibližně každý týden asi 2h. Nyní 2.4.2019 proběhne soud, ke kterému si podal žádost o úpravě styku, aby jí měl každý týden od pátku do neděle a od 2 let jejího věku střídavou péči. Dcera předávání velice špatně zvládá, když ho uvidí, ztuhne, když k ní natáhne ruce, tak se mě křečovitě drží kolem krku, že mi jí musí násilím vytrhnout z náručí, pak se od něho odtahuje a hystericky pláče dokud neodjedou, pak již nevím. I když kaká pouze dopoledne, tak v den předání má večer průjem, pak 2-3 noci se budí po 1-2 hodinách s pláčem a křikem a volá máma, 2 dny se ode mě nechce hnout na krok, nechce ani na ruku k mým rodičům u kterých nyní bydlíme z finančních důvodů, takže je na ně velice zvyklá a hůře jí. Když se po několika dnech srovná, tak je to za chvíli zpět. Je pravda, že většina předání neprobíhá v klidu, většinu času mě dcery otec a jeho matka urážejí, křičí na mě, šikanují mě,nadávají mi a podobně, to vše bez ohledu na dceru, kterou mám v náručí. Nikdy se nezeptali na cokoliv, co by se týkalo dcery, tudíž o ní ani nic nevědí, mimo výživného jí nikdy nic nedal, ani dárek k Vánocům a podobně. Absolutně všechno pro ní si musím zajišťovat sama resp. moji rodiče.Proto bych se Vás ráda zeptala, jaká je podle Vás ideální délka doby s otcem, s ohledem na situaci, jejich chování, dcery věku a vlivu na její zdravý psycho-sociální vývoj.Velice Vám děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den, moc mě mrzí, že jste v takové nepříjemné situaci, ale já se ze své pozice necítím oprávněná  situaci jakkoli posuzovat. Ani by vám můj názor nijak nepomohl. Situaci řeší právníci, OSPOD, dětský psycholog atd.

Dobrý den,rodičovská dovolená jako volno v zaměstnání je pouze do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být doma déle, je potřeba požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna a zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět. Pokud byste čerpala neplacené volno, je vhodné prodloužit rodičovský příspěvek kvůli zdravotnímu pojištění a zaměstnavateli to oznámit. Pokud byste při čerpání rodičovského příspěvku chtěla nastoupit do práce, je to možné bez omezení. Pobírání příspěvku i v takové situaci zaměstnavateli oznamte. Nárok na nemocenské dávky budete mít. Jen upozorním, že při případné nemoci dítěte budete mít nárok na dávku ošetřovné pouze Vy, pokud budete stále příjemcem rodičovského příspěvku. Například otec dítěte by měl nárok na uvolnění ze zaměstnání, ale ošetřovné by nedostal (dostal by jej ve výjimečných situacích, např. pokud byste o dítě nemohla pečovat Vy z důvodu nemoci). Prosím Vás o objasnění Vaší odpovědi, viz text nahoře...Jestli tomu správně rozumim, v mé situaci, při prodloužení RD do čtyř let syna a zároveň při nástupu zpět na HPP, stačí když zaměstnavateli tuto skutečnost o prodloužení RD pouze oznamim a zároveň k němunastoupim na HPP a v případě nemoci dítěte, můžu paragraf čerpat pouza já?Předem Vám moc děkuji za odpověď..

Dobrý den, nejedná se o prodloužení RD (rodičovské dovolené), to je volno v zaměstnání poskytované max. do 3 let dítěte. Pokud se budete po třetích narozeninách (reps. po konci nahlášené RD) vracet do zaměstnání, prodloužíte si pouze čerpání rodičovského příspěvku na úřadu práce a zaměstnavateli pobírání příspěvku pouze oznámíte, aby věděl, že jste zároveň státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění. V případě nemoci dítěte budete mít nárok na proplacení ošetřovného pouze Vy. Otec dítěte (příp. jiná osoba) může být s dítětem doma na "paragrafu", ale nedostane to proplaceno, bude mít pouze omluvenou nepřítomnost v práci. Pokud byste se chtěla vrátit do zaměstnání až později než den po třetích narozeninách dítěte, musíte zaměstnavatele požádat o neplacené volno. 

Dobrý den,Potřebovala bych poradit.Chtěla bych cca za rok dítě a dávno mi už skončila pracovní smlouva, takže bych neměla nárok na mateřskou dovolenou ale pouze na rodičovskou dovolenou. Dočetla jsem se že může na mateřskou můj přítel a zajímalo by mě jestli může pobírat mateřskou dovolenou a zároveň chodit do práce a mít plný úvazek a já bych byla doma s dítětem a nebo je to nějak omezené?Vím že musí mít jiné zaměstnání takže by musel dělat v jiné práci a nebo ve stejné práci ale jinej druh práce. A taky mě zajímá jak bych na tom byla s rodičovskou dovolenou mohla bych si určit délku rodičovské třeba kratší nebo to že by byl přítel na mateřské nemá vliv?Nyní jsem na rodičovské a za cca rok mi končí. Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana

Dobrý den,

otec dítěte může pobírat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu a je potřeba, abyste sepsali dohodu, že dítě od daného dne přebírá do péče. Dohoda musí mít úředně ověřený podpis, je možné ji sepsat přímo na OSSZ. Na dobu čerpání PPM požádá otec dítěte v zaměstnání o rodičovskou dovolenou (mateřská dovolená ve smyslu volna v zaměstnání náleží pouze ženám). Pro jiného zaměstnavatele v té době může pracovat a může vykonávat i jiný druh práce na jinou smlouvu/dohodu pro stejného zaměstnavatele. Vy v té době musíte vyřešit zdravotní pojištění, například si ho platit sama nebo se nahlásit na pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (v tomto případě o starší dítě). U rodičovského příspěvku můžete volit vyšší měsíční částku než 7 600 Kč, pokud doložíte vyměřovací základ otce dítěte (to můžete i v případě, že PPM čerpat nebude, pokud podmínky nároku na PPM splňuje). Maximální částka rodičovského příspěvku je 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. 

Vážená paní Kozlová,mám specifický dotaz ohledně pobírání PPM a následně RP.S prvním dítětem jsem pobírala PPM, následně RP. Když jsem zjistila, že jsem znovu těhotná, rozložila jsem si pobírání RP tak, abych jeho zbývající část vybrala do konce 6/19. V 8/19 se má narodit druhé dítě, ale již nebudu mít nárok na PPM, protože pracovní poměr mi již dávno skončil. Dočetla jsem se, že PPM může pobírat také otec dítěte, pokud sepíšeme dohodu o převzetí dítěte do péče. S prvním dítětem jsem nahlášena od 7/2019 na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Nyní tedy řešíme, jak a z čeho se manželovi bude výše PPM vypočítávat. Manžel byl několik let zaměstnán a to do konce měsíce 5/2019. Od té doby je OSVČ, ale neplatí si dobrovolné nemocenské pojištění.Pokud se tedy nechá nyní (ještě před porodem) zaměstnat, vznikne mu po šestinedělí nárok na PPM? Z čeho se bude vypočítávat jeho DVZ? Z posledního zaměstnání (i kdyby to trvalo do porodu třeba jen půl měsíce) nebo z posledních 12 měsíců? A následně, když mu PPM skončí, budu pak mít já nárok na pobírání RP na druhé dítě? Co dělat v mezidobí mezi narozením dítěte a koncem šestinedělí - mám žádat o RP a pak ho nějak “stopnout”? Je to vůbec možné, pozastavit pobírání RP a pak o něj znovu požádat? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

otec dítěte může čerpat PPM nejdříve po skončení šestinedělí, tedy od počátku sedmého týdne po porodu. K datu nástupu na PPM musí splňovat podmínky pro její přiznání. Pokud bude Váš manžel v tu dobu zaměstnán, může PPM čerpat. Po dobu čerpání PPM nemůže dané zaměstnání vykonávat (bude v něm na rodičovské dovolené). K žádosti o PPM je potřeba přiložit dohodu o převzetí dítěte do péče, ve které bude uvedeno datum porodu a datum převzetí a podpis bude úředně ověřen. Je možné tuto dohodu sepsat přímo na OSSZ. DVZ se vypočítá pouze z nového zaměstnání. Rodičovský příspěvek můžete začít čerpat od narození dítěte. V takovém případě je potřeba úřadu nahlásit nástup manžela na PPM, úřad čerpání zastaví a následně RP můžete opět čerpat po skončení PPM. Nebo můžete rovnou o rodičovský příspěvek požádat až po skončení PPM a i v šestinedělí být osobou pečující o dítě do 7 let (o starší z dětí).

Dobrý den, momentálně studuji a termín porodu mám v červnu. Nebudu mít tedy splněno 270 dnů placení nemocenského pojištění, takže jsem bez nároku na PPM a musela bych dnem porodu začít pobírat rodičovský příspěvek. Chtěla bych se zeptat, jestli je možné pobírat PPM přes otce dítěte, který je zaměstnaný déle než dva roky a tím pádem on na PPM nárok má. Přitom bych ale po celou dobu (28 týdnů) byla doma s dítětem já.Někde jsem četla, že existuje klička, díky které je to možné, ale otec by musel podepsat jinou pracovní smlouvu, než díky které je čerpáno PPM. Navíc já bych byla pouze "pečovatelka o dítě" a musela bych si platit zdravotní a sociální pojištění jako nezaměstnaná? Nevím, jestli to není stará informace a dnes je to jinak.Předem Vám mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

peněžitou pomoc v mateřství (PPM) může otec dítěte čerpat nejdříve od počátku sedmého týdne po narození dítěte a náleží mu v rozsahu 22 týdnů. Aby mohl na PPM nastoupit, musí s matkou dítěte uzavřít úředně ověřenou písemnou dohodu, ve které bude uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat (lze uzavřít přímo na OSSZ). Po dobu pobírání PPM nesmí vykonávat zaměstnání, ze kterého nárok na PPM vznikl. V tomto zaměstnání čerpá rodičovskou dovolenou. Jiný přivýdělek není omezen, je možné pracovat i pro stejného zaměstnavatele, pokud se bude jednat o jiný druh práce na novou smlouvu nebo dohodu. Vy byste mohla od narození dítěte do nástupu otce na PPM čerpat rodičovský příspěvek a být tak státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění. V dalších kalendářních měsících, ve kterých byste rodičovský příspěvek nečerpala (po dobu čerpání PPM otcem) byste si musela hradit zdravotní pojištění sama. Sociální pojištění by pro Vás nebylo povinné.