banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na porodné. Pracovnice na úřadě sama neví,jelikož má situace není tak obvyklá. Jsem čerstvě matkou a zároveň studentkou a jelikož jsem v pěstounské péči beru se jako nezaopatrene dite. Moje dcerka nemá v RL uvedeného otce a nebude dopsan. Jsem v pěstounské péči u mého dědy. Do období pro přiznání dávky se počítá druhé čtvrtletí. Můj děda ještě v dubnu a květnu pracoval,od června už nepracuje. Jeho plat byl cca 25000 Kč,do toho bral a bere starobní důchod cca 15000,odměnu pěstouna která po zdanění činí okolo 12 000 Kč a na mého mladšího bratra bere příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši cca 7000 Kč. Já v té době pobírala také příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši 7260 Kč. Bydlím s dědou ( pěstounem) a mladším nezletilým bratrem. Myslíte,že je možné abych nárok na přiznání porodneho mela? Děkuji :-)

Dobrý den, standardně se pro nárok na porodné posuzují jako společně posuzované osoby jen děti a rodiče těchto dětí. V případě, že otec dítěte není zapsán v rodném listě, tak pouze dítě a matka. Ale jak sama píšete Vaše situace není úplně obvyklá. Pokud jste stále nezaopatřeným dítětem a jste navíc osamělým rodičem (otec dítěte není v RL, s partnerem nežijete), domnívám se, že by se na Vás mohl vztahovat § 7 odst. 2 písm. d) zákona o státní sociální podpoře, podle kterého se do společně posuzovaných osob počítají "nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče těchto rodičů, pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby." Za Vašeho rodiče by se tady považoval dědeček jako pěstoun. Doporučuji Vám se ale znovu s dotazem obrátit na ÚP. Pokud pracovnice nebude vědět, měla by se obrátit na metodika, případně nadřízeného a zjistit Vám potřebnou informaci. Případně můžete Vaši konkrétní situaci konzultovat v pracovní dny na call centru ÚP tel: 844 844 803.

Porodné 2019
avatar Kojetín 07. 02. 2019

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na porodné. Žiju sama v domácnosti a na konci února 2019 mám termín porodu (jedná se o první dítě), měsíční příjem mi nepřesáhl 13 tisíc. Ale chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné, když žiju sama v domácnosti, ale otec dítěte bude zapsan v rodném liště. Nevím, jestli se v tomhle případě počitá do posuzoványch osob. Děkuju moc za odpověď Katka

Dobrý den,

u porodného se automaticky berou jako společně posuzované osoby dítě a oba rodiče, pokud je otec zapsán v rodném listě a tedy posuzují se i jeho příjmy. Existuje možnost podat žádost o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, ale je potřeba doložit doklady, které prokazují, že s vámi nežije. Po podání žádosti o vyloučení záleží na úřadu práce, zda rozhodne, že osobu vyloučí nebo ne. Zákon přesně nespecifikuje jaké doklady je potřeba k žádosti o vyloučení doložit, proto bude nejlépe, když se informujete na pobočce úřadu práce podle Vašeho trvalého pobytu.

Dobrý den, ráda bych si ujasnila otázku, kdo může pobírat rodičovský příspěvek: V pokynech o žádost o RP se píše, že se žádá příslušný UP a to podle vyššího příjmu jednoho z rodičů. Znamená to tedy, že o RP může žádat i otec s vyšším příjmem (zaměstnanec), i když s dítětem bude doma matka? A matka je pak na UP nebo si hradí zdr. a soc. pojištění? Děkuji ta vyjasnění situace, s pozdravem Zuzana V.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů podle vzájemné domluvy, v čerpání se mohou rodiče případně i střídat. K žádosti může matka doložit potvrzení o denním vyměřovacím základu otce dítěte, pokud měl vyšší vyměřovací základ (vyšší příjmy), příjemcem dávky může být ale stále matka (a opačně to platí také). Není tedy potřeba, aby žadatelem/příjemcem byl otec, pokud o dítě bude pečovat matka – v takovém případě by bylo nutné, aby si matka vyřešila zdravotní pojištění, např. si jej hradila sama.