banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den,dohledala jsem informaci, že v 7. týdnu po porodu již může peněžitou pomoc v mateřství čerpat manžel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jelikož PPM trvá 28 týdnů, do čehož se započítává 6 týdnu před porodem, na které mám nárok pouze já jako těhotná a 6 týdnu po porodu, které musím také čerpat já a až následně na zbývajících 16 týdnů z 28 může PPM čerpat manžel? Je to tak?Nárok na čerpání (potvrzení o termínu porodu) mi vystaví gynekolog a následně když budeme chtít čerpání převést na manžela, tak vystaví, kdo?A ještě prosím jeden dotaz, po šestinedělí, kdy by se PPM přepsala na manžela, mohu být dále zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele a po vyčerpání PPM manželem, zažádám o rodičovský příspěvek a nastoupím na rodičovskou dovolenou?Snad je můj dotaz pochopitelný :) Moc děkuji za Váš čas a raduS pozdravemMichaela

Dobrý den,

otec dítěte má nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při splnění podmínek pro PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, pokud uzavře se ženou úředně ověřenou písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tu je možné uzavřít přímo na OSSZ a je potřeba ji doložit k žádosti. Pokud žena nepobírala PPM vůbec, pak otec může čerpat PPM po dobu 22 týdnů. Pokud žena pobírala PPM, pak se od 22 týdnů odečte doba, po kterou pobírala PPM žena, kromě doby šestinedělí. Vám vydá žádost o PPM gynekolog a předáte ji zaměstnavateli. Pokud následně půjde na PPM otec dítěte, potřebuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, kterou dostane na pobočce OSSZ, případně u zaměstnavatele, nebo si ji může stáhnout na webu ČSSZ. Ještě doplním, že při pobírání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Jiná práce omezená není.

Po převedení PPM na manžela, je možné abyste se vrátila do zaměstnání nebo můžete dále zůstat na mateřské dovolené i bez peněžité pomoci v mateřství a následně přejít na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, případně před nástupem na rodičovskou dovolenou ještě vyčerpat řádnou dovolenou. Do zaměstnání ale není možné vrátit se dříve než po uplynutí 14 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň dříve než po skončení šestinedělí, pokud už na mateřskou dovolenou nastoupíte. 

Dobrý den,řešíme doma problém. Včera nachytal otec moji neteře (8let) mého syna(11let) já si "hraji" na doktory. Malá měla svazane nohy a můj syn ji prý sahal mezi nohy. On to popírá,prý šlo jen o hru na stahování kalhot,se kterou souhlasila i neteř. Prý ji na pipinku vůbec nesahal. Byl z toho hodně špatný, otec neteře ho strašlivě seřval. Poté jsem si se synem v klidu promluvila, vylezlo z něj,že mu kamarád ukazal nejake pornostranky. Hodně plakal,prý nic takového vidět nechtěl,že se mu to nelíbilo. O tom co se stalo mezi ním a jeho sestrenici pořád tvrdí že to byla jen hra. Musím podotknout,že syn je hodně dětský, často si hraje s mnohem menšími dětmi radši než se svými vrstevníky. Poraďte mi, prosím,jak tuto situaci resit,rodiče me neteře to chtějí řešit velice radikálně,a to tím,že obě děti od sebe úplně odstrihnou.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vámi popisovaná situace byla zejmě skutečně inspirovaná zvídavostí dětí. Podkladem pro vznik zvědavosti mohly být dotyčné stránky, které syn zhlédl od spolužáka. Každé dítě je individualitou, ale zvídavost a touha objevovat je jim společná a nevyhýbá se ani vlastnímu tělu, případně tělu opačného pohlaví. V 11 letech však sexualita běžně ještě není na pořadu dne, to přijde až o něco později v pubertálním období. Hra na doktora a jí podobné patří do okruhu těchto sexuálně objevitelských her a nemá většinou jiný význam, než zkoumání a objevování těla. Pokud i náhodou dojde ke genitálnímu kontaktu jedná se většinou o nápodobu něčeho co dítě vidělo např. v televizi či u dospělých (milenecká dvojice v parku apod). Tyto dětské hry by neměly nijak narušit pozdější sexuální vývoj dítěte a to ve vašem případě ani jednoho zůčastněného, tedy ani neteře.

Synovi vysvětlete, ať objevitelské hry hraje pouze se svým vlastním tělem a v soukromí, spolužákovi ať řekne, že o stránky s erotickým podtextem nemá zájem, že se mu nelíbí. Na místě je také osvěta ohledně sexuálního chování, když už toto téma bylo nastoleno, můžete využít nabízené literatury, kde je vhodným a pro daný věk dostatečným způsobem vše popsáno a jsou zodpovězeny případné dotazy. Nad knihou je dobré si povídat společně a vysvětlit samozřejmě adekvátně věku případné nejasnosti (nezabíhat ale zbytečně do podrobností, dítě v tomto věku nepotřebuje znát přesně veškeré detaily např. sexuálního aktu).

S otcem dívky si promluvte, pokuste se jej uklidnit, že šlo s největší pravděpodobností skutečně pouze o nevinnou hru a pokud bude téma dále sexualizovat a tabuizovat, pak z něj může udělat problém, který se může odrazit na zdravém vývoji a také na vztahu obou dětí a potažmo obou rodin. Problém nemají děti, ty si pouze hrály, ale mohou jej udělat dospělí, třeba tím, že zabrání kontaktu dětí. Myslím, že to byste ani jeden nechtěli. Otec neteře také může s dívenkou adekvátně věku o sexualitě promluvit a poučit ji, čeho by se měla vyvarovat, co je a co není v pořádku, když po ní někdo chce, s podobně zaměřenou hrou se může setkat nejen v rodině. Pro klid je možné navštívit také například dětského klinického psychologa a situaci s ním probrat. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Jsem na rodičovské, ale měla jsem smlouvu na dobu určitou a tak jsem vlastně nezaměstnaná. To je problém. Musím jít s druhým dítětem na 4letou rodičovskou. Manžel je živnostník. Kámoška tvrdí, že to může vzít na sebe. Tím pádem nepřijdeme ani o mateřskou a hlavně nebudu mít rodičák na 4 roky a mít jen 3000,-. Údajně si manžel musí platit nemocenské připojštění. Můžete mi prosím poradit, jestli je to pravda nebo jaké mám jiné možnosti?

Dobrý den, abyste mohli dávky čerpat, musí otec stihnout platit nemocenské pojištění (zřizuje se na OSSZ) alespoň 270 dní. Pokud to stačí, může požádat o mateřskou PPM, ale až 6 týdnů po porodu. Pokud bude čerpat PPM, nemůže vykonávat výdělečnou činnost a vy si budete muset platit povinné pojištění nebo se evidovat jako nezaměstnaná na úřadu práce. Změna výše RP je jednodušší, tam stačí doložit, že je otec plátcem nemocenského pojištění a v jaké výši a budete si moci výši RP zvolit, přestože zůstane dávka psaná na vás.

Dobrý den, chtěla měla bych dotaz ohledně nároku na porodné. Termín mám v září a na miminko budu sama. Můj příjem za čtvrtletí je pod 13000,-, takže bych nárok mít měla. Ale dozvěděla jsem se, že když je uveden otec dítěte, musí se počítat i s jeho financemi. Je to pravda? S otcem dítěte nežiji, ale byli jsme spolu na matrice, chtěla jsem, aby miminko mělo otce v rodném listě. Takže i když spolu nežijeme nemám na porodné nárok, protože když přičtu i jeho plat, tak to prostě přesahuje? Děkuji.

Dobrý den, pro vyhodnocení nároku na dávky (porodné a přídavky) se posuzují příjmy osob žijících ve společné domácnosti, které vy uvedete na základě čestného prohlášení. Pokud s vámi otec nežije, není důvod posuzovat jeho příjmy - navíc je ani nemusíte znát.

Dobrý den,prosím o radu, jaký je postup při přechodu z mateřské na rodičovskou dovolenou, když mám trvalý pobyt na Slovensku, v ČR pouze přechodný, partner je Čech.Na PPM jsem nastoupila 1.4.2017. Porod byl v ČR dne 16.5.2017 a pracovní smlouva u zaměstnavatele v ČR je od roku 2010 na dobu neurčitou. Zaměstnaná v ČR jsem s krátkou několikadenní přestávkou od roku 2001. Na Slovensku jsem pracovala v naposledy v roce 2000. PPM mi dle mých výpočtů bude končit 15.9.2017. A teď k mému dotazu ohledně RP, můžu žádost na příslušném ÚP podat já, že by byl posuzovaný aktuální a ne trvalý pobyt, nebo partner? Nebo mám podat žádost o RP na Slovensku? Budu k žádosti potřebovat něco nad rámec toho, co jsem se dočetla na stránkách ÚP?A jak je to v mém případě se zdravotním pojištěním? To je hrazené zaměstnavatelem pouze po dobu PPM. Dále na pojištění v ČR nebudu mít nárok? Mám tu všechny odborné lékaře.Děkuji za zodpovězení otázek, s pozdravem V.

Dobrý den, k podání žádosti o RP by vám měl stačit doklad o přechodném pobytu a prohlášení, že tady skutečně trvale pobýváte. Nejlepší bude, když zajdete na příslušný ÚP a domluvíte se přímo tam, co vše budete potřebovat. Případně může RP čerpat otec.

Co se týče pojištění (povinné je zdravotní a sociální), je obvykle placeno dál státem, jakmile pečujete o dítě. Mělo by tedy stačit nahlásit zaměstnavateli rodičovskou dovolenou (pak ji ale nemůže čerpat otec). Protože jste ale v podstatě cizinka, nevím zcela jistě, jestli to není jinak. Obraťte se na účetní zaměstnavatele nebo na OSSZ a zdrav. pojišťovnu.

Dobrý den, mám dotaz. Kdyz jsem otěhotněla, zaměstnavatel mi neprodložzil pracovní poměr, takze momentálně mi nikde pracovní poměr neběží. Nyní jsem pobírala od dubna 2017 rodičovský příspěvek, který mi byl momentálně zastaven z důvodu, že přítel (biologický otec) pracuje v Německu a ja zde v ČR nemám žádný pracovní poměr, takže Německo je povinno mi vyplácet rodičovský příspěvek a já si mám zažádat o peníze v Německu. Jen upřesním, že bydliště máme všichni na území ČR a nikdy jsem v Německu nepracovala. Chci se tedy zeptat, jestli je možné, aby nechali matku takto bez peněz a jestli mi můžete poradit jak postupovat dále ? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den, naprosto nechápu, jak s vaším RP souvisí otec. Jedině pokud jste díky jeho dokladům čerpala vyšší RP. V takovém případě si nechte RP snížit na výši, na kterou máte nárok vy podle posledních příjmů. Z pohledu úřadu je ještě důležité, abyste v ČR vy skutečně i pobývala. RP čerpáte vy, tudíž nemají proč řešit otce. Případně se obraťte na nadřízený úřad a podejte proti rozhodnutí odvolání.

Dobry den obracim se s dotazem ohl.rodicovskeho prispevku.Zacnu tim ze jsem obcanem ceske rep. a ziji ve vztahu druh druzka s pritelkyni z Thajska ktera ma v C.R. trvaly pobyt.Jelikoz jsem byl pracovne v Holandsku porodila pritelkyne v Holandsku. Momentalne je miminku mesic a tak jsme stale tady v Holandsku.Zajimalo by mne zdali mam narok na rodicovsky prispevek a jak dlouho po porodu lze o nej zadat.Dalsi komplikace je ze v rodnem liste ktery je vystaven v Holandsku jsem sice uveden jako otec nicmene prijmeni miminka zde bylo zapsano dle matky.Pripadne jak mam postupovat abychom na prispevek dosahli.Dekuji Semerad

Dobrý den, nárok na RP vám vznikne až ve chvíli, kdy budete trvale opět pobývat v ČR. Požádat o něj můžete do 2 let věku dítěte. Pokud jste zapsaný jako otec, tak s příjmením by problém být neměl – případně můžete změnu provést na české matrice. Budete určitě potřebovat také potvrzení o výši příjmů. Doporučuji se předem obrátit na ÚP, pod který spadáte bydlištěm, aby vám přesně řekli, jaké dokumenty budete potřebovat.

Dobrý den, prosím o radu ke své situaci. 25.8.2018 mi skončí DPČ a 26.8.2018 nastupuji na mateřskou tj. 6 týdnů před porodem. Termín porodu je 7.10.2018. Nárok na mateřskou mám, ale ráda bych, aby co nejvíce týdnů z mateřské mohl čerpat manžel (je zaměstnanec, ale u mateřské by pracoval jako OSVČ). Proto se chci zeptat: 1. zda je možné abych se od 26.8. do termínu porodu evidovala na úřadu práce (který za mě bude platit pojištění a případně vyplatí podporu v nezaměstnanosti) nebo platila sama za sebe ZP a SP a peníze z mateřské nečerpala, následně v šestinedělí se vyplácela PPM z mého platu, a poté 22 týdnů mateřská z manželova platu (v této době bych si já opět platila buď sama SP a ZP nebo se evidovala na úřadu práce a po uplynutí mateřské šla já zpět na rodičovskou). Na které úřady se v jednotlivých fázích evidovat? 2. Pokud výše uvedené nelze, abych před porodem PPM nepobírala, v šestinedělí ano, a poté manžel, tak je varianta, že od 26.8., tedy nástupu na mateřskou bude mateřská vyplácena z mého platu, během šestinedělí taktéž a poté zbylých 16 týdnů manželovi a já bych si platila opět pojištění sama nebo se evidovala na ÚP? 3. Co konkrétně v mém případě znamená, že musí mateřská trvat minimálně 14 týdnů?Děkuji za odpověď

Dobrý den, vůbec nechápu, proč nechcete čerpat mateřskou od 26.8. a evidovat se na ÚP. Pokud nebudete PPM čerpat minimálně 6 týdnů před TP, tak ni ztratíte nárok. Jestliže chce čerpat PPM otec, probíhá to tak, že matka ji čerpá 6 týdnů před a 6 po porodu a pak na základě toho, že se ona PPM vzdá, může PPM čerpat otec. Nemůže čerpat současně otcovskou a mateřskou, takže otcovskou si musí vybrat, dokud vy budete na mateřské.

Přídavky
avatar stana21 29. 07. 2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně přídavků na děti. Žiju sama s dětma a na sociálce mi byly zamítnuté přídavky, že potřebují potvrzení, že má jejich otec zaplaceno zdravotní, ale problém je v tom, že nevím, kde je a nemám se s ním jak spojit. Dá se to nějak vyřešit? DěkujiNebohá

Dobrý den, doložte na sociálce soudní rozhodnutí o svěření dětí do péče, případně se domluvte, zda to půjde vyřešit např. vaším prohlášením, že nemáte možnost zjistit dané informace, protože vám není známo místo pobytu otce. Přece nemůžou děti úřady obírat o peníze kvůli dluhům otce. Navíc by v době digitálních dat měla být sociálka schopná si danou informaci zjistit sama – co vám vlastně do toho je, jestli otec někde dluží, když spolu nežijete...

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda mám nárok na porodné. Pracovnice na úřadě sama neví,jelikož má situace není tak obvyklá. Jsem čerstvě matkou a zároveň studentkou a jelikož jsem v pěstounské péči beru se jako nezaopatrene dite. Moje dcerka nemá v RL uvedeného otce a nebude dopsan. Jsem v pěstounské péči u mého dědy. Do období pro přiznání dávky se počítá druhé čtvrtletí. Můj děda ještě v dubnu a květnu pracoval,od června už nepracuje. Jeho plat byl cca 25000 Kč,do toho bral a bere starobní důchod cca 15000,odměnu pěstouna která po zdanění činí okolo 12 000 Kč a na mého mladšího bratra bere příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši cca 7000 Kč. Já v té době pobírala také příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve výši 7260 Kč. Bydlím s dědou ( pěstounem) a mladším nezletilým bratrem. Myslíte,že je možné abych nárok na přiznání porodneho mela? Děkuji :-)

Dobrý den, standardně se pro nárok na porodné posuzují jako společně posuzované osoby jen děti a rodiče těchto dětí. V případě, že otec dítěte není zapsán v rodném listě, tak pouze dítě a matka. Ale jak sama píšete Vaše situace není úplně obvyklá. Pokud jste stále nezaopatřeným dítětem a jste navíc osamělým rodičem (otec dítěte není v RL, s partnerem nežijete), domnívám se, že by se na Vás mohl vztahovat § 7 odst. 2 písm. d) zákona o státní sociální podpoře, podle kterého se do společně posuzovaných osob počítají "nezaopatřené děti, jejich rodiče, pokud jsou nezaopatřenými dětmi a jsou osamělí, a rodiče těchto rodičů, pokud s oprávněnou osobou spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby." Za Vašeho rodiče by se tady považoval dědeček jako pěstoun. Doporučuji Vám se ale znovu s dotazem obrátit na ÚP. Pokud pracovnice nebude vědět, měla by se obrátit na metodika, případně nadřízeného a zjistit Vám potřebnou informaci. Případně můžete Vaši konkrétní situaci konzultovat v pracovní dny na call centru ÚP tel: 844 844 803.

Porodné 2019
avatar Kojetín 07. 02. 2019

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na porodné. Žiju sama v domácnosti a na konci února 2019 mám termín porodu (jedná se o první dítě), měsíční příjem mi nepřesáhl 13 tisíc. Ale chci se zeptat, jestli mám nárok na porodné, když žiju sama v domácnosti, ale otec dítěte bude zapsan v rodném liště. Nevím, jestli se v tomhle případě počitá do posuzoványch osob. Děkuju moc za odpověď Katka

Dobrý den,

u porodného se automaticky berou jako společně posuzované osoby dítě a oba rodiče, pokud je otec zapsán v rodném listě a tedy posuzují se i jeho příjmy. Existuje možnost podat žádost o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, ale je potřeba doložit doklady, které prokazují, že s vámi nežije. Po podání žádosti o vyloučení záleží na úřadu práce, zda rozhodne, že osobu vyloučí nebo ne. Zákon přesně nespecifikuje jaké doklady je potřeba k žádosti o vyloučení doložit, proto bude nejlépe, když se informujete na pobočce úřadu práce podle Vašeho trvalého pobytu.

Dobrý den, ráda bych si ujasnila otázku, kdo může pobírat rodičovský příspěvek: V pokynech o žádost o RP se píše, že se žádá příslušný UP a to podle vyššího příjmu jednoho z rodičů. Znamená to tedy, že o RP může žádat i otec s vyšším příjmem (zaměstnanec), i když s dítětem bude doma matka? A matka je pak na UP nebo si hradí zdr. a soc. pojištění? Děkuji ta vyjasnění situace, s pozdravem Zuzana V.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů podle vzájemné domluvy, v čerpání se mohou rodiče případně i střídat. K žádosti může matka doložit potvrzení o denním vyměřovacím základu otce dítěte, pokud měl vyšší vyměřovací základ (vyšší příjmy), příjemcem dávky může být ale stále matka (a opačně to platí také). Není tedy potřeba, aby žadatelem/příjemcem byl otec, pokud o dítě bude pečovat matka – v takovém případě by bylo nutné, aby si matka vyřešila zdravotní pojištění, např. si jej hradila sama.

Dobrý den,dostala jsem se do nepříjemné životní situace,budu se Vam ji snažit jednoduše popsat a budu ráda,pokud mi poradíte.Od dubna 2016 mám hypotéku s partnerem,jsem tedy poloviční vlastník domu.Letos v dubnu čekám miminko,partner bude uveden v rodném listě jako otec.Od 5.2.2019 jsem na mateřské (příjem 10000Kč/měsíc). Jiný příjem nemám.Od listopadu žiji v domě sama,partner se odstěhoval.., trvalé bydliště mám v domě jenom já (jedná se o obec do 1000 obyvatel).S již bývalým partnerem jsme se zatím dohodli tak, že mi bude posílat polovinu splátky na hypotéku. Můj dotaz se týká toho, zda můžu v této situaci žádat o příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě nebo zda mám v takovémto případě nárok na nějaké příspěvky? Budu mít nárok na porodné?Vzdát se domu nechci, je to můj domov, i když tuším, že to takhle dlouho nepůjde.Moc děkuji za Váš čas a odborné rady.

Dobrý den,

pro příspěvek na bydlení jsou společně posuzovanými osobami pouze osoby s trvalým pobytem v daném domě. Nárok tedy závisí především na Vašich příjmech a taky nákladech na bydlení, přičemž hypotéka se do uznatelných nákladů na bydlení nezapočítává. U porodného a přídavku na dítě se jako společně posuzované osoby primárně posuzují oba rodiče a dítě. Záleží tedy, jestli bude otec zapsán v rodném listě dítěte, případně jestli a jak budete mít soudně upravenou péči o dítě. Lze také žádat o vyloučení otce z okruhu společně posuzovaných osob, pokud prokážete, že s ním nejméně 3 měsíce nežijete. Vyloučení pak závisí na rozhodnutí úřadu práce. Doporučuji obrátit se s konkrétnějším popisem situace na úřad práce v místě Vašeho bydliště nebo na call centrum úřadu práce (tel: 844 844 803).

Dobrý den.Mám 11,5 měsíční dceru. Její otec si našel jinou přítelkyni, když jsem byla ve 4. měsíci těhotenství. Od jejího narození jí vídá přibližně každý týden asi 2h. Nyní 2.4.2019 proběhne soud, ke kterému si podal žádost o úpravě styku, aby jí měl každý týden od pátku do neděle a od 2 let jejího věku střídavou péči. Dcera předávání velice špatně zvládá, když ho uvidí, ztuhne, když k ní natáhne ruce, tak se mě křečovitě drží kolem krku, že mi jí musí násilím vytrhnout z náručí, pak se od něho odtahuje a hystericky pláče dokud neodjedou, pak již nevím. I když kaká pouze dopoledne, tak v den předání má večer průjem, pak 2-3 noci se budí po 1-2 hodinách s pláčem a křikem a volá máma, 2 dny se ode mě nechce hnout na krok, nechce ani na ruku k mým rodičům u kterých nyní bydlíme z finančních důvodů, takže je na ně velice zvyklá a hůře jí. Když se po několika dnech srovná, tak je to za chvíli zpět. Je pravda, že většina předání neprobíhá v klidu, většinu času mě dcery otec a jeho matka urážejí, křičí na mě, šikanují mě,nadávají mi a podobně, to vše bez ohledu na dceru, kterou mám v náručí. Nikdy se nezeptali na cokoliv, co by se týkalo dcery, tudíž o ní ani nic nevědí, mimo výživného jí nikdy nic nedal, ani dárek k Vánocům a podobně. Absolutně všechno pro ní si musím zajišťovat sama resp. moji rodiče.Proto bych se Vás ráda zeptala, jaká je podle Vás ideální délka doby s otcem, s ohledem na situaci, jejich chování, dcery věku a vlivu na její zdravý psycho-sociální vývoj.Velice Vám děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den, moc mě mrzí, že jste v takové nepříjemné situaci, ale já se ze své pozice necítím oprávněná  situaci jakkoli posuzovat. Ani by vám můj názor nijak nepomohl. Situaci řeší právníci, OSPOD, dětský psycholog atd.

Dobrý den,rodičovská dovolená jako volno v zaměstnání je pouze do 3 let věku dítěte. Pokud chcete být doma déle, je potřeba požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna a zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět. Pokud byste čerpala neplacené volno, je vhodné prodloužit rodičovský příspěvek kvůli zdravotnímu pojištění a zaměstnavateli to oznámit. Pokud byste při čerpání rodičovského příspěvku chtěla nastoupit do práce, je to možné bez omezení. Pobírání příspěvku i v takové situaci zaměstnavateli oznamte. Nárok na nemocenské dávky budete mít. Jen upozorním, že při případné nemoci dítěte budete mít nárok na dávku ošetřovné pouze Vy, pokud budete stále příjemcem rodičovského příspěvku. Například otec dítěte by měl nárok na uvolnění ze zaměstnání, ale ošetřovné by nedostal (dostal by jej ve výjimečných situacích, např. pokud byste o dítě nemohla pečovat Vy z důvodu nemoci). Prosím Vás o objasnění Vaší odpovědi, viz text nahoře...Jestli tomu správně rozumim, v mé situaci, při prodloužení RD do čtyř let syna a zároveň při nástupu zpět na HPP, stačí když zaměstnavateli tuto skutečnost o prodloužení RD pouze oznamim a zároveň k němunastoupim na HPP a v případě nemoci dítěte, můžu paragraf čerpat pouza já?Předem Vám moc děkuji za odpověď..

Dobrý den, nejedná se o prodloužení RD (rodičovské dovolené), to je volno v zaměstnání poskytované max. do 3 let dítěte. Pokud se budete po třetích narozeninách (reps. po konci nahlášené RD) vracet do zaměstnání, prodloužíte si pouze čerpání rodičovského příspěvku na úřadu práce a zaměstnavateli pobírání příspěvku pouze oznámíte, aby věděl, že jste zároveň státním pojištěncem z hlediska zdravotního pojištění. V případě nemoci dítěte budete mít nárok na proplacení ošetřovného pouze Vy. Otec dítěte (příp. jiná osoba) může být s dítětem doma na "paragrafu", ale nedostane to proplaceno, bude mít pouze omluvenou nepřítomnost v práci. Pokud byste se chtěla vrátit do zaměstnání až později než den po třetích narozeninách dítěte, musíte zaměstnavatele požádat o neplacené volno.