banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den prosím o radu co dělat můj ex si našel před rokem jinou my jsme se museli odstěhovat po dobu kdy jsme tam ještě bydleli a ex hlídal děti jen stylem že si lehnul a čas trávil na mobilu s milenkou pak jsme se odstěhovala s dětmi nebyli jsme vzatí tak jsme se domluvili na tom že děti si bude brát ob víkend a kdykoliv bude mít čas samozřejmě z toho sešlo syn 12 let tam jednou přespal a hned ten den volal že chce domu nová přítelkyně ex se k němu nechovala nejlíp a dávala mu najevo že je jen na návštěvě dcera 8 let k ex nechce vůbec kvůli ní nikdy ji neviděla ale prostě ji nenávidí a díky tomu nechce jezdit k ex tak jsme vymysleli že ex jezdí každou neděli k nám uvolním mu byt aby byli sami nevím už co dělat aby se to nějak zlomilo a jezdili k němu tátu milují ale tu jeho paní nedají a největší zlo nastalo když paní otěhotněla děti se úplně upnuly na mě já jsem po roce si našla přítele děti ho berou jako prima parťáka.kdyz dětem řeknu proč se nesvěří tátovi s pocity proč tam nechtějí tak že neví mám pocit že se boji aby si to s ním nerozhadali.ted se jim má narodit miminko dozvěděli se to od cizích lidí čekala jsem že jim to řekne sám.myslim si že syn by se dal zlomit ale dcera prostě nechce říká že ji ta ženská vzala domov a nemluví o ní pěkně.ja se ještě snažím jako že ji může brát jako tetu že budou mít miminko že bude moc vozit a ona rázně řekne nikdy bydlíme od sebe 3 km což není daleko že se můžou vidět kdykoliv ale už jsem z toho opravdu unavená pořád toto řešit ex jsem řekla že za dětmi může kdykoliv nebráním mu v tom ale potřebuju poradit co dělat aby se to v dětech nějak zlomilo a našli si cestu zpět k tátovi za jakoukoliv radu budu vděčná

Dobrý den,
popisujete náročnou situaci, se kterou se vaše rodina musí v posledním roce vyrovnávat. Otec dětí si našel novou přítelkyni a nyní s ní již čeká další dítě.
Vaše děti se doposud se situací nevyrovnaly a návštěvy u otce odmítají, syn se u otce necítil kvůli jeho nové partnerce dobře, dcera se s "macechou" nechce zatím seznámit vůbec. Vy byste byla ráda, aby se to u dětí zlomilo a k otci opět našly vztah.
Přemýšlím, co by se mohlo u dětí aktuálně zlomit? Pocit, že jim nová paní vzala tatínka? Pocit, že se s ní ve svém původním domově už necítí dobře, natož doma?
Jak vnímá situaci jejich otec? Jak si vysvětluje, že k němu děti nechtějí? Mluvili jste spolu o tom? Tlačí nějak na vás ohledně návštěv dětí u něj?
Jaký máte s otcem dětí nyní vztah? Myslíte, že vaše děti vnímají váš vztah jako dořešený?
Nevím, jaké by byly odpovědi na tyto otázky, ale zkuste si jen pro sebe zodpovědět. Někdy děti reagují i na to, co cítíme, přestože si to sami nepřiznáme.
Co se týká aktuálních pocitů dětí, přijdou mi naprosto pochopitelné a přirozené. Došlo k rozpadu rodiny, který nemohly ovlivnit, v nové partnerce otce vidí vetřelce, kvůli kterému jste museli opustit původní domov. Ve svém domově se cítí cizí, navíc je možné, že nová paní se dostatečně nesnaží hledat k nim cestu, navíc se dozvěděly od cizích lidí o očekávaném polorodém sourozenci. Nenapadá mě, co by samy děti měly dělat, aby se cítily u otce lépe.
Píšete, že jejich tatínkovi umožňujete návštěvy u vás, jeho kontakt s dětmi podporujete a děti se k návštěvám u něj snažíte motivovat.
Z těchto informací soudím, že děláte pro obnovení vzájemného vztahu otce s dětmi vše, co jde.
Děti mají však své pocity (a samozřejmě i city), které jen stěží mohou ovlivnit.
Kdo tedy může situaci změnit? Neměl by to být právě otec dětí, kdo by se měl snažit maximálně na vztahu s dětmi pracovat? Neměl by to být on, kdo by se měl snažit získat znovu jejich důvěru, dát jim pocit jistoty, že jsou pro něj stále důležité a má je rád? Je teď řada na něm, aby se děti u něj cítily dobře - on si musí se svou partnerkou vyjasnit, že jsou pro něj děti důležité, přeje si, aby u nich pobývaly a aby se, coby macecha, snažila také budovat si s nimi vztah.
Pokud otec neví (bylo by ale zvláštní, kdyby ani netušil), proč k němu děti nechtějí, zkuste si s ním v klidu na toto téma promluvit sama, říct mu to, co jste psala - tedy, že ho děti milují, ale necítí se přijaty ze strany partnerky. Nechat toto vysvětlování na děti by bylo asi hodně zatěžující.
Uvidíte, jak bude expřítel reagovat, můžete zkusit navrhnout nějaké společné setkání dětí s tatínkem a jeho přítelkyní mimo jejich domov (i když současná doba a možná i těhotenství partnerky tomu moc nenahrává).
Aby se děti cítily u táty dobře, musí zajistit především on.
Je důležité, že u vás děti cítí oporu, že se cítí s vámi i vaším novým přítelem dobře. Respektujte tedy jejich pocity, buďte trpělivá a nesnažte se nic "lámat".
Pokud od Vás děti cítí, že je v pořádku, aby bývaly co nejčastěji se svým tátou a zároveň je netlačíte tam, kde zatím nechtějí být, děláte pro ně maximum.
Míč teď není na vaší straně hřiště.
Přeji hodně radosti a společných okamžiků s dětmi.
Míša

Dobrý den. S bývalým přítelem nežiji asi rok a půl a dcera ho vídá 1x-2x měsíčně. Teď si otec našel přítelkyni a dceru k ní poprvé bez seznámení vzal rovnou na noc. Byla v cizím prostředí s cizí paní a jejím synem. Večer mi otec volal, dcera měla záchvat pláče, že chce za mnou. Nedal mi ji, ale psal, že se uklidnila. Druhý den ráno mi dceru přivedl. Celý den byla v pořádku a k večeru dostala záchvat pláče. Neřekla mi, co se děje, jen že je smutná. Plakala 4 hodiny, 3x se počůrala. Uklidnila se, až když jsme přijeli k mojí mamce, kde byla zároveň moje sestra. V noci se dvakrát počůrala. Druhý den vypadala celý den v pořádku. Večer usnula a vzbudila se asi po hodině opět s pláčem. Nešla nijak utišit. Poté se opět počůrala. Den poté byla celý den v pořádku. Dnes se mi hned v poledne počůrala znovu. Dceři jsou 3 roky. Skoro rok je bez plen a počůrala se snad 2x ze začátku, když se učila, jinak nikdy. Plačtivá nikdy nebyla, vždy byla veselá a usměvavá. Tak se chci zeptat, mohla způsobit toto chování návštěva u otce? A jak mám takovou situaci řešit? Otci jí teď nechci dát, dokud se to nevysvětlí a nevyřeší. Otec bohužel nechápe, že dítě má psychiku jinou, než dospělí lidé. Na zprávu, že si jí chci vzít domů mi odpověděl "Já když byl u táty a chtěl mámu, taky jsem měl smůlu." Bojím se, až mi napíše, že dceru chce k sobě. Nikdy jsem neměla problém mu dceru dát, ale po tomhle mám teď strach, aby to nebylo ještě horší. A otci to nevysvětlím, má svojí hlavu. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, doporučila bych vám vyhledat odbornou pomoc. Obrátit se můžete například na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy. Bylo by určitě dobré vyjasnit si vzájemné vztahy, péče o dítě a případný styk s otcem by měla být ve vašem zájmu určená soudem. V těchto poradnách pracují mediátoři, kteří vám mohou pomoci se společně dohodnout a nastavit pravidla návštěv dcery u otce a jeho případné přítelkyně. Reakce vaší dcery nasvědčuje tomu, že prožila zátěžovou situaci, která u ní vedla k výskytu pomočování a plačtivým reakcím. Takto malé dítě jiným způsobem neumí dát najevo, že není psychicky v pohodě. Styk s otcem je pro dítě samozřejmě důležitý, ale měl by mít svá pravidla, aby dítě nebylo stresováno. Pokud chce otec dceru brávat ke své přítelkyni, pak by je měl začít postupně seznamovat, nejdřív třeba na společné vycházce, seznámit ji také s jejím dítětem a postupně pak připravovat na možné spaní u přítelkyně. Pokud by potíže u dcerky přetrvávaly či se prohlubovaly, pak neváhejte vyhledat dětského klinického psychologa, který by vám také mohl doporučit jak dále s ohledem na vývoj a psychiku dítěte postupovat. Z vašeho popisu si dovozuji, že váš bývalý partner byl také z rozvedeného manželství. Měl by proto vědět, jak těžké situace to pro něj jako dítě byly, když se mu stýskalo po mamince a měl by se být do dcery naopak schopen lépe vcítit. Opravdu chce, aby jeho vlastní dcera prožívala stejně těžké situace? Přeci se na nevinném dítěti, které je navíc jeho, nechce mstít za to, že on neměl mámu, když byl u otce? Není to naopak důvod jak se lépe domlouvat, aby vše probíhalo pro všechny strany co nejméně stresujícím způsobem, když už se nepodařilo váš vztah udržet. Přeji brzké zvládnutí vaší situace. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, potřebovala bych poradit.Mám dceru, které budou v září 2023 3 roky a nový vztah. Partnerovi mu má El začla sama říkat táta. Mám ji vysvětlovat pořád dokola, že je to strejda nebo ji nechat ať mu táto říká? Ovlivní ji to ve vztahu s jejím pravým otcem? Partner ( vdovec ) má také dceru, jsou ji 3 roky a začla říkat,, to je můj táta " nebo,, to je moje ".. nevím si vůbec rady. Co s tím? Přitom když zrovna nejsme všichni spolu, tak si voláme a je nadšená že vidí moji dceru El. Děkuji za radu. Hezký denS pozdravem Monika

Dobrý den, pokud vaše dcera začala vašemu novému partnerovi říkat tati spontánně, tak není třeba ji bezpodmínečně opravovat. Děti prostě považují za rodiče ty blízké lidi, kteří se podílejí na jejich každodenní výchově a péči. Vztah s biologickým otcem by to ovlivnit nemělo, děti jsou schopné mezi tatínky dobře rozlišovat. I když to tak v mladším věku někdy nevypadá, tak se stoupající vývojovou úrovní a věkem si dobře uvědomují, kdo je jejich vlastní otec. Samozřejmě je důležité, aby biologický otec se vztahu s dítětem nezmizel a udržoval s ním pravidelný kontakt, který by neměl být omezen jen na přání k svátku a k narozeninám. Právě nezájem nebo nedostatek kontaktu s rodičem je to, co naruší vzájemný vztah, nikoliv to, jak koho dítě oslovuje. Jestli však necháte dceru, aby vašeho partnera oslovovala tati, tak by s tím měli souhlasit všichni zúčastnění. Měli byste to probrat vy dospělí mezi sebou, tedy váš současný partner i otec dítěte by s tím měli souhlasit a nemělo by jim to vadit. Pro rodiče může být velmi bolestné, když slyší, že jeho dítě oslovuje tati pro něj cizího pána. Pokud by s tím měl někdo ze zúčastněných problém, pak by bylo vhodnější naučit dceru říkat partnerovi strejdo. Časem si na to zvykne a naučí se to, teď je pro ni asi matoucí, že u vás někdy bývá partnerova dcera, která mu tati říká. Ohledně partnerovy holčičky u ní vývoj probíhá tak jak má, to že si dítě v určité fázi vývoje věci či lidi přisvojuje, je sebestředné a používá slovo moje je v určité fázi vývoje úplně normální. Schopnost dělit se o cokoliv, porozumět cizímu vlastnictví, či pochopit, že tatínek nepřestává být jejím otcem, i když žije s jinou paní a holčičkou se teprve vyvíjí. Jejímu chování se však v popsané situaci není co divit, proto je potřeba přistupovat k dítěti citlivě, aby neutrpělo újmu. Partnerova dcera by neměla mít pocit, že je při návštěvách u vás upozaděná. Její otec by se měl přednostně věnovat jí, protože ji předpokládám má jen na určitý čas, aby také on neztrácel s dcerkou vztah. S vaší holčičkou je partner zřejmě v kontaktu denně. Pro jeho dceru je to o to těžší, že vaše vlastní dítě je stejně staré a je pro ni tedy velkou konkurencí. Snadno by si mohla myslet, že ji tatínek vyměnil za jinou holčičku, protože mu třeba nebyla dost dobrá, což by mohlo narušit její budoucí zdravý vývoj a sebedůvěru. Bylo by vhodné, aby tatínek s dcerkou naplánoval třeba nějakou akci nebo aktivitu, při které by se věnoval jen jí. Nemělo by být samozřejmostí, že vaše děti z prvního vztahu dělají automaticky vše společně a jsou stále spolu, když je u vás děvčátko na návštěvě. I když se děti mají rády a hrají si, tak to neznamená, že nepotřebují své rodiče také jen samy pro sebe. Přeji hodně úspěchů při zvládání určitě složitých situací, které život přinese. V případě obtíží můžete zkusit kontaktovat dětského klinického psychologa, nebo Poradnu pro mezilidské vztahy. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na chování mého syna, kterému jsou nyní 3 roky. Když je doma jenom se mnou, jako s matkou, tak je docela klidný, poslouchá, žádné scény, hraje si sám, jakmile jsme doma ale oba rodiče, tak dělá hrozné scény a je takový protivný ,hlavně dělá i naschvály, křičí a neposlechne ani mě, ani přítele. Má takové přehnané emotivní reakce, v noci se někdy budí a brečí (má svůj pokoj, kde spí sám). Je mi jasné, že teď prochází tím obdobím vzdoru, ale spíš mi pořád není jasné, proč se tak hrozně chová hlavně když je doma otec. Myslíte, že na něj třeba žárlí? Zároveň se ale vždy na něj těší až přijede, ptá se po něm, kdy přijede atd. Jenže pak se chová doslova zpruzele celý víkend, kdy jsme spolu všichni. Dělá naschvály a neví kde končí sranda, takže dostává často na zadek proutkem (ano, možná mi řeknete nebijte děti), ale ono to jinak nejde, on se pořád všemu směje, na důrazná slova a vysvětlování nereaguje, takže dostane, jinak začne bouchat věcmi a ničit je kolem sebe... pak když dostane se většinou zklidní. Lékařka mu napsala do zprávy na tříleté prohlídky, že je hyperaktivní a já se od té doby bojím, že do budoucna takové dítě nezvládnu vychovat, že bude za chvíli nezvladatelné. Většina těch příznaků na něj sedí. Je i takový hodně nesoustředěný, roztěkaný, sice se pořád směje, ale ze všeho má srandu a tak i po chvíli u lékařky už nespolupracoval. Ale když je se mnou sám, je klidný, pozorný. Další problém je vztah jeho otce k němu. Přítel je hodně nervózní a občas neví co s ním, křičí na něj, hodně mu vadí, že je živý, že zlobí, neposedí a má toho dost. Bohužel už pak o něj nemá takový zájem si s ním třeba jít hrát, i když spolu tráví také hodně času, hlavně chodí spolu často ven, kde je klidný a poslouchá ho, jenže doma na něj nemá nervy a tak mám pocit, že to dítě z něj nějak tu nervozitu a nezájem vycítí, a proto ho vyloženě provokuje. Pořád s tím doma takhle bojujeme a není u nás moc pozitivní nálada. Přítel říká, že bude pozitivní až se syn uklidní a bude ho poslouchat, já mám ale naopak pocit, že takhle akorát spolu nebudou mít dobrý vztah do budoucna a syn bude závislý hlavně na mě. Nyní je závislý na obou z nás a také toho dost využívá, tím že si vymýšlí různé věci, činnosti. Máme doma ještě malé miminko, začátky byly těžké, starší syn se na nás upnul a byl více neposlušný, teď po pár měsících už miminko vzal a je zapojený i do péče a dává mu najevo, že ho má rád. Ale jelikož se doma s přítelem často hádáme, hlavně kvůli výchově a tomu jeho chování, tak nevím, jestli mám zvážit návštěvu nějakého psychologa buď pro nás s partnerem, nebo s dítětem. Co byste mi doporučila? Na druhou stranu se mi ale nechce ho někde tahat po vyšetřeních kvůli současné situaci. Další věc, kterou jsem zapomněla zmínit je, že v současné době zatím nechodí do školky, tak si říkám, že třeba doma jen zlobí kvůli tomu, že se prostě nudí, jelikož já na něj bohužel nemám tolik času jako dřív kvůli miminku a na něm je vidět, že už by potřeboval mezi děti a mít nějaké vedení, program atd. Chodil pár měsíců do školky, aby si zvyknul v kolektivu a bral to docela dobře, ale pak byl pořád nemocný a teď kvůli covidu ho nechávám doma, takže nyní si od školky odvykl a říká, že tam nechce. Jaký je Váš názor na tuto situaci u nás a co byste mi poradila? Předem Vám děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas!

Dobrý den, ve vašem dotazu velmi neuspořádaně popisujete celý soubor problémů, který ale výchovně neřešíte opravdu šikovně, spíše se jedná o soubor výchovných chyb a selhání, které mají zákonitě dopad na chování dítěte. Doporučila bych vám určitě kontaktovat dětského klinického psychologa a dohodnout si návštěvu třeba nejdříve vás jako rodičů a dále postupovat podle jeho doporučení. Je pravděpodobné, že bude chtít vidět i vaše dítě a to jak spolu reagujete, fungujete. Epidemiologická situace je sice nepříznivá, většina odborníků je očkovaná a zcela jistě dodržují hygienicko-epidemiologická opatření. Momentálně se mi návštěva odborníka jeví pro vás jako menší riziko, než napáchat nějaké nevratné chyby ve výchově s negativním dopadem na vztahy ve vaší rodině. Abych se vrátila k vašemu dotazu, to že se tříleté dítě chová hyperaktivně, nemusí do budoucna znamenat, že se u něj rozvinou poruchy pozornosti s hyperaktivitou, či syndrom ADHD apod. Nervová soustava tříletého dítěte se prudce vyvíjí a k tomu také patří její labilita a nestabilita. Na chování, které je podobné hyperaktivitě, se velkou měrou podílí také nervózní a nejednotný přístup rodičů k dítěti. Dítě se také v tomto věku nachází v období vzdoru, pro které jsou emoční výbuchy a přehnané emotivní reakce jak píšete právě typické a normální. Mohou se u citlivých dětí objevit i poruchy spánku. Diagnózu ADHD lze většinou stanovit až po dovršení šesti let věku, kdy se mnohdy i velmi hyperaktivní děti naprosto s vyzráním nervového systému uklidní a žádné potíže do budoucna nemají. U vás do hry dále vstupuje více faktorů, reakce syna na narození sourozence a přirozená žárlivost na něj. Předpokládám, že miminko asi nespí samo v pokoji a péče o něj vám zabírá hodně času a proto se syn dožaduje vaší pozornosti, Dále to vypadá, že otec dětí s nimi přes týden asi moc nebývá a tak se syn na něj tolik těší a chce jeho pozornost, že prostě neovládne svoje emoce. Je potřeba, aby k němu otec přistupoval klidně, neprojevoval nervozitu, netrpělivost, protože syn pouze zrcadlí jeho chování. Dospělý je zodpovědný za výchovu dítěte, dovede se ovládat a nemůže tedy čekat, že se dítě samo nějakým zázrakem zklidní. Smích vašeho chlapce je jen prostředek jak se vyrovnat s pro něj náročnou emocionální situací, kdy v touze po pozornosti dostává jen negativní reakce, křik a bití, navíc se zřejmě před ním hádáte. Rodiče také často dělají to, že dítě rozdivočí, jak se říká a dítě ponořené do hry skutečně nedokáže odhadnout, kdy končí sranda a kdy ne. Proč by také mělo, vždyť je to pro něj sranda pořád. Proto musí zase dospělý korigovat svoje chování a chování dítěte, a pokud ví, že nějakou situaci pak dítě emočně nezvládne zpracovat a vyústí ve scénu, pak je lepší se této aktivitě vyhnout. Váš chlapec si prostě jen říká o pozornost, že chce, abyste se mu věnovali, hráli si s ním, zajímali se o něj a měli ho rádi, i když se chová podle vašeho mínění hrozně. Zkuste ho místo bití proutkem třeba naopak obejmout, uklidnit a pak si o jeho chování nebo o situaci, kterou řešíte v klidu promluvte. Vy jste dospělí a dovedete se ovládat, malé dítě ne. Ohledně popisovaného bití se dostáváte na hranici toho, aby se o vás začal zajímat OSPOD a také já mám ohlašovací povinnost při podezření na týrání dítěte. Doufám tedy, že tak daleko snad nezacházíte, ale přesto vám důrazně doporučuji vyhledání odborné pomoci, než bude pozdě a dostanete se do problémů. Bitím navíc v dítěti pouze probouzíte agresivitu a učíte ho, že problémové situace se řeší násilím a agresí. Dáváte tím také najevo, že si nedovedete poradit jako rodiče a ztrácíte rodičovskou autoritu, podrýváte váš vztah do budoucna. Ohledně školky bych ve vaší situaci momentálně počkala, změn v životě vašeho chlapce je s narozením sourozence hodně a další nároky na jeho adaptaci by nebyly rozumné. Navíc by snadno mohl docházku do školky spojit s tím, že ho chcete poslat pryč, zbavit se ho. Ne že by do školky neměl nastoupit, pouze v této vaší situaci teď není vhodná doba. Kontaktujte tedy odborníka a postupujte podle jeho doporučení. S pozdravam Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem a pracovní smlouva mi již skončila. Ráda bych se informovala, pokud otěhotním a mateřská by na sebe navazovala, budu si moci zvolit výši příspěvku? Pokud ne, jde aby na mateřskou dovolenou nastoupil manžel a pak ji na mě převedl? A podle čeho se mi bude počítat mateřská? Děkuji.

Dobrý den, vzhledem k ukončenému pracovnímu poměru nemáte na další PPM nárok. K datu porodu si požádáte o Rodičovský příspěvek. Za tohoto stavu byste měla nárok jen na 4letou variantu. Pokud je ale otec plátcem nemocenského pojištění (zaměstnancem) min. 270 dní, můžete k žádosti dodat doklad o výši jeho denního vyměřovacího základu a díky němu si zvolit výši/délku RP. Nemá v tomto ohledu význam, aby na rodičovskou dovolenou nastupoval otec a převáděl na vás, nyní jsou pravidla takto volnější. Převedení se dělá jen když otec nastoupí na PPM, což ale znamená, že musí skutečně doma být a nesmí vydělávat a matka si navíc musí platit povinné pojištění, které za ni jinak platí stát.

Dobrý den, mám pár týdnů do porodu a rádi bychom nakombinovali moji rodičovskou a manželovu mateřskou, ale nejsem si jistá, jak to bude vypadat v praxi a v jakém sledu vše zařídit. Budu vděčná za každou informaci.Takže: Po studiu jsem momentálně na ÚP nemám nárok na PPM a proto mi bude po požádání přidělen rodičovský příspěvek v minimální výši (jestli jsem to dobře pochopila). Manžel ale nárok na PPM má a já můžu po šestinedělí nastoupit do práce, kde mám přislíbené místo. Proto bychom chtěli, aby po šestinedělí (nebo po 7 týdnech od porodu, nevím teď, od kdy přesně může jít otec na mateřskou..?) začal PPM pobírat on. Co by se stalo v rodičovským příspěvkem? Jak to vyřešit na úřadech a kdy, abychom nic nepropásli? Bude po vypršení mateřské dále pobírat rodičovský příspěvek manžel s tím, že si bude moci zvolit jeho výši? A poslední otázka - je to vůbec takto proveditelné?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, otec může čerpat PPM od začátku 7. týdne po porodu. K datu jeho nástupu na PPM musíte vy ukončit čerpání RP. Po skončení PPM záleží na vás, kdo bude RP čerpat, tam už se to se zaměstnáním nekříží. Výši můžete volit i vy na základě dokladu otce o výši denního vyměřovacího základu, což platí i v případě, že by otec nenastoupil PPM a RP byla celou dobu psaná na vás. A ano, proveditelné to určitě je.

Dobrý den,dohledala jsem informaci, že v 7. týdnu po porodu již může peněžitou pomoc v mateřství čerpat manžel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jelikož PPM trvá 28 týdnů, do čehož se započítává 6 týdnu před porodem, na které mám nárok pouze já jako těhotná a 6 týdnu po porodu, které musím také čerpat já a až následně na zbývajících 16 týdnů z 28 může PPM čerpat manžel? Je to tak?Nárok na čerpání (potvrzení o termínu porodu) mi vystaví gynekolog a následně když budeme chtít čerpání převést na manžela, tak vystaví, kdo?A ještě prosím jeden dotaz, po šestinedělí, kdy by se PPM přepsala na manžela, mohu být dále zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele a po vyčerpání PPM manželem, zažádám o rodičovský příspěvek a nastoupím na rodičovskou dovolenou?Snad je můj dotaz pochopitelný :) Moc děkuji za Váš čas a raduS pozdravemMichaela

Dobrý den,

otec dítěte má nárok pobírat peněžitou pomoc v mateřství (při splnění podmínek pro PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, pokud uzavře se ženou úředně ověřenou písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tu je možné uzavřít přímo na OSSZ a je potřeba ji doložit k žádosti. Pokud žena nepobírala PPM vůbec, pak otec může čerpat PPM po dobu 22 týdnů. Pokud žena pobírala PPM, pak se od 22 týdnů odečte doba, po kterou pobírala PPM žena, kromě doby šestinedělí. Vám vydá žádost o PPM gynekolog a předáte ji zaměstnavateli. Pokud následně půjde na PPM otec dítěte, potřebuje „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče“, kterou dostane na pobočce OSSZ, případně u zaměstnavatele, nebo si ji může stáhnout na webu ČSSZ. Ještě doplním, že při pobírání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok vznikl. Jiná práce omezená není.

Po převedení PPM na manžela, je možné abyste se vrátila do zaměstnání nebo můžete dále zůstat na mateřské dovolené i bez peněžité pomoci v mateřství a následně přejít na rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek, případně před nástupem na rodičovskou dovolenou ještě vyčerpat řádnou dovolenou. Do zaměstnání ale není možné vrátit se dříve než po uplynutí 14 týdnů od nástupu na mateřskou dovolenou a zároveň dříve než po skončení šestinedělí, pokud už na mateřskou dovolenou nastoupíte. 

Dobrý den,řešíme doma problém. Včera nachytal otec moji neteře (8let) mého syna(11let) já si "hraji" na doktory. Malá měla svazane nohy a můj syn ji prý sahal mezi nohy. On to popírá,prý šlo jen o hru na stahování kalhot,se kterou souhlasila i neteř. Prý ji na pipinku vůbec nesahal. Byl z toho hodně špatný, otec neteře ho strašlivě seřval. Poté jsem si se synem v klidu promluvila, vylezlo z něj,že mu kamarád ukazal nejake pornostranky. Hodně plakal,prý nic takového vidět nechtěl,že se mu to nelíbilo. O tom co se stalo mezi ním a jeho sestrenici pořád tvrdí že to byla jen hra. Musím podotknout,že syn je hodně dětský, často si hraje s mnohem menšími dětmi radši než se svými vrstevníky. Poraďte mi, prosím,jak tuto situaci resit,rodiče me neteře to chtějí řešit velice radikálně,a to tím,že obě děti od sebe úplně odstrihnou.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vámi popisovaná situace byla zejmě skutečně inspirovaná zvídavostí dětí. Podkladem pro vznik zvědavosti mohly být dotyčné stránky, které syn zhlédl od spolužáka. Každé dítě je individualitou, ale zvídavost a touha objevovat je jim společná a nevyhýbá se ani vlastnímu tělu, případně tělu opačného pohlaví. V 11 letech však sexualita běžně ještě není na pořadu dne, to přijde až o něco později v pubertálním období. Hra na doktora a jí podobné patří do okruhu těchto sexuálně objevitelských her a nemá většinou jiný význam, než zkoumání a objevování těla. Pokud i náhodou dojde ke genitálnímu kontaktu jedná se většinou o nápodobu něčeho co dítě vidělo např. v televizi či u dospělých (milenecká dvojice v parku apod). Tyto dětské hry by neměly nijak narušit pozdější sexuální vývoj dítěte a to ve vašem případě ani jednoho zůčastněného, tedy ani neteře.

Synovi vysvětlete, ať objevitelské hry hraje pouze se svým vlastním tělem a v soukromí, spolužákovi ať řekne, že o stránky s erotickým podtextem nemá zájem, že se mu nelíbí. Na místě je také osvěta ohledně sexuálního chování, když už toto téma bylo nastoleno, můžete využít nabízené literatury, kde je vhodným a pro daný věk dostatečným způsobem vše popsáno a jsou zodpovězeny případné dotazy. Nad knihou je dobré si povídat společně a vysvětlit samozřejmě adekvátně věku případné nejasnosti (nezabíhat ale zbytečně do podrobností, dítě v tomto věku nepotřebuje znát přesně veškeré detaily např. sexuálního aktu).

S otcem dívky si promluvte, pokuste se jej uklidnit, že šlo s největší pravděpodobností skutečně pouze o nevinnou hru a pokud bude téma dále sexualizovat a tabuizovat, pak z něj může udělat problém, který se může odrazit na zdravém vývoji a také na vztahu obou dětí a potažmo obou rodin. Problém nemají děti, ty si pouze hrály, ale mohou jej udělat dospělí, třeba tím, že zabrání kontaktu dětí. Myslím, že to byste ani jeden nechtěli. Otec neteře také může s dívenkou adekvátně věku o sexualitě promluvit a poučit ji, čeho by se měla vyvarovat, co je a co není v pořádku, když po ní někdo chce, s podobně zaměřenou hrou se může setkat nejen v rodině. Pro klid je možné navštívit také například dětského klinického psychologa a situaci s ním probrat. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Jsem na rodičovské, ale měla jsem smlouvu na dobu určitou a tak jsem vlastně nezaměstnaná. To je problém. Musím jít s druhým dítětem na 4letou rodičovskou. Manžel je živnostník. Kámoška tvrdí, že to může vzít na sebe. Tím pádem nepřijdeme ani o mateřskou a hlavně nebudu mít rodičák na 4 roky a mít jen 3000,-. Údajně si manžel musí platit nemocenské připojštění. Můžete mi prosím poradit, jestli je to pravda nebo jaké mám jiné možnosti?

Dobrý den, abyste mohli dávky čerpat, musí otec stihnout platit nemocenské pojištění (zřizuje se na OSSZ) alespoň 270 dní. Pokud to stačí, může požádat o mateřskou PPM, ale až 6 týdnů po porodu. Pokud bude čerpat PPM, nemůže vykonávat výdělečnou činnost a vy si budete muset platit povinné pojištění nebo se evidovat jako nezaměstnaná na úřadu práce. Změna výše RP je jednodušší, tam stačí doložit, že je otec plátcem nemocenského pojištění a v jaké výši a budete si moci výši RP zvolit, přestože zůstane dávka psaná na vás.

Dobrý den, chtěla měla bych dotaz ohledně nároku na porodné. Termín mám v září a na miminko budu sama. Můj příjem za čtvrtletí je pod 13000,-, takže bych nárok mít měla. Ale dozvěděla jsem se, že když je uveden otec dítěte, musí se počítat i s jeho financemi. Je to pravda? S otcem dítěte nežiji, ale byli jsme spolu na matrice, chtěla jsem, aby miminko mělo otce v rodném listě. Takže i když spolu nežijeme nemám na porodné nárok, protože když přičtu i jeho plat, tak to prostě přesahuje? Děkuji.

Dobrý den, pro vyhodnocení nároku na dávky (porodné a přídavky) se posuzují příjmy osob žijících ve společné domácnosti, které vy uvedete na základě čestného prohlášení. Pokud s vámi otec nežije, není důvod posuzovat jeho příjmy - navíc je ani nemusíte znát.

Dobrý den,prosím o radu, jaký je postup při přechodu z mateřské na rodičovskou dovolenou, když mám trvalý pobyt na Slovensku, v ČR pouze přechodný, partner je Čech.Na PPM jsem nastoupila 1.4.2017. Porod byl v ČR dne 16.5.2017 a pracovní smlouva u zaměstnavatele v ČR je od roku 2010 na dobu neurčitou. Zaměstnaná v ČR jsem s krátkou několikadenní přestávkou od roku 2001. Na Slovensku jsem pracovala v naposledy v roce 2000. PPM mi dle mých výpočtů bude končit 15.9.2017. A teď k mému dotazu ohledně RP, můžu žádost na příslušném ÚP podat já, že by byl posuzovaný aktuální a ne trvalý pobyt, nebo partner? Nebo mám podat žádost o RP na Slovensku? Budu k žádosti potřebovat něco nad rámec toho, co jsem se dočetla na stránkách ÚP?A jak je to v mém případě se zdravotním pojištěním? To je hrazené zaměstnavatelem pouze po dobu PPM. Dále na pojištění v ČR nebudu mít nárok? Mám tu všechny odborné lékaře.Děkuji za zodpovězení otázek, s pozdravem V.

Dobrý den, k podání žádosti o RP by vám měl stačit doklad o přechodném pobytu a prohlášení, že tady skutečně trvale pobýváte. Nejlepší bude, když zajdete na příslušný ÚP a domluvíte se přímo tam, co vše budete potřebovat. Případně může RP čerpat otec.

Co se týče pojištění (povinné je zdravotní a sociální), je obvykle placeno dál státem, jakmile pečujete o dítě. Mělo by tedy stačit nahlásit zaměstnavateli rodičovskou dovolenou (pak ji ale nemůže čerpat otec). Protože jste ale v podstatě cizinka, nevím zcela jistě, jestli to není jinak. Obraťte se na účetní zaměstnavatele nebo na OSSZ a zdrav. pojišťovnu.

Dobrý den, mám dotaz. Kdyz jsem otěhotněla, zaměstnavatel mi neprodložzil pracovní poměr, takze momentálně mi nikde pracovní poměr neběží. Nyní jsem pobírala od dubna 2017 rodičovský příspěvek, který mi byl momentálně zastaven z důvodu, že přítel (biologický otec) pracuje v Německu a ja zde v ČR nemám žádný pracovní poměr, takže Německo je povinno mi vyplácet rodičovský příspěvek a já si mám zažádat o peníze v Německu. Jen upřesním, že bydliště máme všichni na území ČR a nikdy jsem v Německu nepracovala. Chci se tedy zeptat, jestli je možné, aby nechali matku takto bez peněz a jestli mi můžete poradit jak postupovat dále ? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den, naprosto nechápu, jak s vaším RP souvisí otec. Jedině pokud jste díky jeho dokladům čerpala vyšší RP. V takovém případě si nechte RP snížit na výši, na kterou máte nárok vy podle posledních příjmů. Z pohledu úřadu je ještě důležité, abyste v ČR vy skutečně i pobývala. RP čerpáte vy, tudíž nemají proč řešit otce. Případně se obraťte na nadřízený úřad a podejte proti rozhodnutí odvolání.

Dobry den obracim se s dotazem ohl.rodicovskeho prispevku.Zacnu tim ze jsem obcanem ceske rep. a ziji ve vztahu druh druzka s pritelkyni z Thajska ktera ma v C.R. trvaly pobyt.Jelikoz jsem byl pracovne v Holandsku porodila pritelkyne v Holandsku. Momentalne je miminku mesic a tak jsme stale tady v Holandsku.Zajimalo by mne zdali mam narok na rodicovsky prispevek a jak dlouho po porodu lze o nej zadat.Dalsi komplikace je ze v rodnem liste ktery je vystaven v Holandsku jsem sice uveden jako otec nicmene prijmeni miminka zde bylo zapsano dle matky.Pripadne jak mam postupovat abychom na prispevek dosahli.Dekuji Semerad

Dobrý den, nárok na RP vám vznikne až ve chvíli, kdy budete trvale opět pobývat v ČR. Požádat o něj můžete do 2 let věku dítěte. Pokud jste zapsaný jako otec, tak s příjmením by problém být neměl – případně můžete změnu provést na české matrice. Budete určitě potřebovat také potvrzení o výši příjmů. Doporučuji se předem obrátit na ÚP, pod který spadáte bydlištěm, aby vám přesně řekli, jaké dokumenty budete potřebovat.

Dobrý den, prosím o radu ke své situaci. 25.8.2018 mi skončí DPČ a 26.8.2018 nastupuji na mateřskou tj. 6 týdnů před porodem. Termín porodu je 7.10.2018. Nárok na mateřskou mám, ale ráda bych, aby co nejvíce týdnů z mateřské mohl čerpat manžel (je zaměstnanec, ale u mateřské by pracoval jako OSVČ). Proto se chci zeptat: 1. zda je možné abych se od 26.8. do termínu porodu evidovala na úřadu práce (který za mě bude platit pojištění a případně vyplatí podporu v nezaměstnanosti) nebo platila sama za sebe ZP a SP a peníze z mateřské nečerpala, následně v šestinedělí se vyplácela PPM z mého platu, a poté 22 týdnů mateřská z manželova platu (v této době bych si já opět platila buď sama SP a ZP nebo se evidovala na úřadu práce a po uplynutí mateřské šla já zpět na rodičovskou). Na které úřady se v jednotlivých fázích evidovat? 2. Pokud výše uvedené nelze, abych před porodem PPM nepobírala, v šestinedělí ano, a poté manžel, tak je varianta, že od 26.8., tedy nástupu na mateřskou bude mateřská vyplácena z mého platu, během šestinedělí taktéž a poté zbylých 16 týdnů manželovi a já bych si platila opět pojištění sama nebo se evidovala na ÚP? 3. Co konkrétně v mém případě znamená, že musí mateřská trvat minimálně 14 týdnů?Děkuji za odpověď

Dobrý den, vůbec nechápu, proč nechcete čerpat mateřskou od 26.8. a evidovat se na ÚP. Pokud nebudete PPM čerpat minimálně 6 týdnů před TP, tak ni ztratíte nárok. Jestliže chce čerpat PPM otec, probíhá to tak, že matka ji čerpá 6 týdnů před a 6 po porodu a pak na základě toho, že se ona PPM vzdá, může PPM čerpat otec. Nemůže čerpat současně otcovskou a mateřskou, takže otcovskou si musí vybrat, dokud vy budete na mateřské.

Přídavky
avatar stana21 29. 07. 2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně přídavků na děti. Žiju sama s dětma a na sociálce mi byly zamítnuté přídavky, že potřebují potvrzení, že má jejich otec zaplaceno zdravotní, ale problém je v tom, že nevím, kde je a nemám se s ním jak spojit. Dá se to nějak vyřešit? DěkujiNebohá

Dobrý den, doložte na sociálce soudní rozhodnutí o svěření dětí do péče, případně se domluvte, zda to půjde vyřešit např. vaším prohlášením, že nemáte možnost zjistit dané informace, protože vám není známo místo pobytu otce. Přece nemůžou děti úřady obírat o peníze kvůli dluhům otce. Navíc by v době digitálních dat měla být sociálka schopná si danou informaci zjistit sama – co vám vlastně do toho je, jestli otec někde dluží, když spolu nežijete...