Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100
Dobrý den, paní doktorko, možná se na Vás obracím s podivuhodně jednoduchým dotazem, ale věřte, že se snažím najít jasnou informaci a nedaří se mi. Při propuštění z porodnice nám sdělili a máme tak i v nemocničním letáčku, že normální teplota do 2. měsíce věku je 36,5-37,3. V porodnici jsme ale neodečítali 0,5 stupně při měření v zadečku.Můj dotaz tedy zní: Jaká je normální teplota u kojence od 2 měsíců a odečítá se již v této době půl stupeň při měření v zadečku (do kdy se tedy neodečítá? šestinedělí? nebo pouze pár dní?).Konkrétně: Maličkému jsou 2 měsíce a 3dny a naměřila jsem mu v zadečku 37,7 stupně. Je to tedy 37.2 stupně a už zvýšená teplota? Nebo ještě v normě? Doteď jsem měřila bezkontaktním teploměrem bez odečtů na čelíčku, ale mám obavy, že to není úplně přesné. Sama jsem nastydlá, tak nevím, jestli maličký také. Je trochu plačtivý, ale můžou to být i prdíky, co nás trápí od narození. Proto bych to ráda kontrolovala tím měřením teploty.Mockrát děkuji.L. Srpová
Dobrý den. Kojencům a malým dětem, kreří neudrží teploměr, se měří teplota v konečníku, půl stupně se odečítá vždy.Teplota u takových dětí pokud je po odečtení 38 st C a výše, znamená onemocnění, do 38 st C teplota nic neznamená.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se zeptat v září jsem podstoupila hsk+abraze s biopsií.Pro nepravidelné menstruace a bolesti při pohlavnim styku.Z výsledků mi bylo řečeno že mám 15% přednádorového onemocněni sliznici hrdla a snad i dělohy,,Dostala jsem léky DUPHASTON 15 den cyklu. V únoru se jdu objednat opět na stejný zákrok zda je to v pořádku.Můžete mi prosím říci zda tyto léky pomůžou nebo bude lepšií hned odebrání dělohy,nechci zase čekat na výsledkya ve finále mi stejně odstranění dělohy doporučí.Bude mi 47 let mám jiý 3 děti další určitě neplánuji,prosím máte s tímto nějaké zkušenosti? Jsem zoufalá.Děkuji mockrát a přeji hezký den. Martina
Dobrý den, neznám přesně výsledke vaší histologie z abraze, takže se nemůžu vyjádřit bohužel přesně k vaší otázce. pokud se jedná o !komplexní hyperplasii endometrie" ( ale opravdu se mkohu z vašeho popisu pouze domnívat), pak ve vašem věku při splnění reprodukce je rozumnější dělohu odstranit. Hormonální terapie je na místě u žen, který mají stejný nález, nicméně ještě plánují těhotenství.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, syn, 11 měsíců se nám budí každou noc co 2 hodiny. Někdy i dříve. Hladem to není, když mu prso nabídnu, je si poduda a hned usne. Snažím se ho ukonejšit hlazením, mazlením, povídám, zpívám atd. Každé probuzení je brek a volání mě k sobe. Jakmile jsem u nej, hned usne. Obejme mě, nebo se ke mně jen otočí na bok a je v klidu. Spí s námi v posteli. Poslední dobou se nám ale stává , že první 2-3 probuzení v první polovině noci (chodí spát kolem 19h) je pláč silný, syn kope nohama, má napjatě tělíčko, v naruci se převrací, nejde uklidnit. Trvá to zhruba 3 minuty, pak hned usne. Ocicka má celou dobu "záchvatu" zavřené, jako by spal. Děje se to každý den. Nevíme, zda se přiklánět k separační úzkosti, že nás chce mít vedle sebe, nebo noční besy. Těch se bojím o to víc, protože tyto probuzení jsou ob den-2dny, už zhruba 2 mesice. Bojím se epolepsie nebo jineho váženého onemocneni. Syn jinak prospívá krásne, vývojove taky v pořádku. S ničím se nelecime. Ani já ani manžel jsme na noční besy netrpěli. Moc vám děkuji za pomoc. Denisa R.
Dobrý den Deniso,
děkuji za Váš dotaz, který bych si dovolila rozdělit na dvě části. V té první zmiňujete poměrně časté buzení u Vašeho 11 měsíčního chlapečka, v té druhé zmiňujete jeho bouřlivé noční "záchvaty", které Vás poslední dobou znepokojují.
Začnu tedy tím častým buzením. Nepíšete víc o synově spánkovém režimu přes den, o tom, zda máte nastaveny nějaké večerní uspávací rituály, zda usíná syn sám, jestli je uspáván kojením apod. Vyjdu tedy z informace, že s Vámi spává v posteli. Rozumím tomu, že ho chcete mít nablízku (přitulení dítěte je tak příjemné!) a určitě je i praktičtější, že při každém probuzení nemusíte vstávat a vytahovat syna z postýlky :-) Zkusme se na to ale podívat z jiného úhlu: není možné, že právě společné spaní může mít svůj podíl na častějším buzení syna? Blízká přítomnost maminky je určitě pro dítě potřebná a uklidňující, mám ale pocit, že toto v noci tak úplně neplatí a mnoho dětí se v těsné blízkosti maminky naopak budí daleko častěji, než když spí ve své postýlce (a mají správně nastavené spací "návyky"). Osobně jsem zastáncem toho, že v noci je lepší, když mají děti (a tím pádem i rodiče) svůj vlastní prostor sami pro sebe. Určitě je dobré mít postýlku blízko postele, ale přece jen-vlastní postel je vlastní postel :-)
Samozřejmě záleží na každých rodičích, jak si vše nastaví a zda to tak celé rodině vyhovuje, pokud ale uvažujeme nad tím, co udělat pro to, aby dítě spalo lépe, je dobré pouvažovat i nad dosavadním uspořádáním, zda je to jediné možné řešení a zda na to nejít trochu jinak.
Více než vřele doporučuji pročíst knihu „Každé dítě může dobře spát". Je k dispozici i volně ke stažení, takže můžete začít čerpat praktické návody a příběhy mnoha dětí (a jejich mnohdy znavených rodičů) třeba hned. Najdete v ní myslím vše, co k dobrému spánku dětí potřebujete vědět J.
Tímto se dostáváme k druhé části otázky, která se týká synových nočních stavů , ze kterých máte s manželem obavy. Vše najdete krásně vysvětlené ve výše zmíněné knize, ale než si ji přečtete, alespoň stručně se dotkneme toho, oč se jedná.
Rozumím tomu, že tyto stavy, kdy nevíte přesně, co se s chlapečkem děje, zda nemá z něčeho strach, případně, zda se nejedná o nějaký vážnější zdravotní problém, vypadají mnohdy až děsivě a naplňují Vás obavami. Jsem ráda, že Vás mohu v tomto směru uklidnit. Nejen, že se z největší pravděpodobností o žádný zdravotní problém nejedná, ale syn neprodělává v noci žádné hluboké úzkosti a strachy, dokonce nejde ani o žádné hrozivé sny.
Oč se jedná: dítě přechází během noci z fáze hlubokého spánku do fáze neúplného probuzení (dítě polospí – polobdí) a zase zpět, do spánku hlubokého. Přechodová fáze je u většiny dětí plynulá, méně nápadná – dítě se pouze zavrtí, otočí, něco si zamumlají a opět upadnou do fáze spánku hlubokého. U části dětí, ke kterým zřejmě patří i Váš syn, jsou tyto přechody kostrbatější - déle zůstávají ve fázi polobdění a tam se právě odehrává ten noční pláč, křik, případně výrazné pohyby, kopání nohama apod. Nejde o sen, ale neúplné probuzení a déle trvá, než se pak dítě dostane zpět do fáze hlubokého spánku. Jedná se v podstatě o to, že není stále dokončen proces dozrávání mozku a proto tyto přechody nejsou tolik plynulé. Vše by se tedy mělo upravit samo, společně s dozráváním mozku. Protože děti v této polobdělé fázi příliš nereagují na jakékoliv uklidňující taktiky, naopak někdy se zdá, že uklidňování děti ještě více rozrušuje, nejlepší, co můžete udělat, je dítě v postýlce zkontrolovat, případně pohladit a počkat, až se samo zklidní tím, že se opět propadne do hlubokého spánku. Nejedná se o nic nebezpečného a pokud dítě jinak prospívá a je spokojené, jak píšete, není třeba se znepokojovat, jen to přijmout jako jednu z vývojových, tedy přechodných záležitostí, která sama odezní.
Držím Vám palce, ať se spaní daří!
Míša

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Před pár dny jsem vznesla dotaz ohledně dcery které padají vlasy a dělaji se jí rychle,, krátkodobé "modrinky. Radila jste, ať se obrátím na doktorku. To už jsem v průběhu udělala a jsem docela v šoku. Když to shrnu, tak ji to nepřijde neobvyklé. (Každé ráno mám plný hřeben vlasku, při koupani ve vaně... ) Na odběry nespěchá, protože sestra dle svich slov na to nemá čas, protože má plnou čekárnu nemocných. Na odběry jdeme až za 5 dní. Jinak nám dala žádanku na kožní, aby se neřeklo, jenže tam mají volný termín nejdříve v dubnu. Jsem z toho docela špatná a říkám si, jak poznám, že ji tu krev nechá vyšetřit opravdu na všel? Je možnost si nechat pomocí někde jinde než u svého praktika? Je i jiná možnost, i klidně placená?
K Vašemu dotazu jen tolik – pokud odběry krve ošetřující lékařka odložila o několik dnů, tak k tomu má jistě nějaký důvod (např. současná šířící se chřipková onemocnění a riziko nákazy Vašeho dítěte ). Pokud se týká kožního vyšetření, poraďte se se svou dětskou lékařkou, kde je možno vyhledat jiného specialistu v okolí Vašeho bydliště, který nebude mít tak dlouhé objednací doby (internet). S pozdravem Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, pani doktorko,Ma dcera (vcera ji bylo 6 mesicu), ma od nedele prujem. Do te doby mela vzdy tvrdou stolici (bobky, ktere drzely u sebe). Z nedele na pondělí mela zapachajici vodnatou stolici, ktera se objevila jeste jednou v pondeli. Od te doby ma zlutou kasovitou stolici, která take zapacha. Denne dostává biopron a k jidlu mrkev s jablickem, jinak nic moc nechce. Stale ji kojim, ale moc toho nevypije. Zkousela jsem ji dat i ors mrkovy roztok, ale take ho moc nechtela. Jak mame dal pokracovat?Dekuji za odpoved. Katka D.
Dobrý den, pokud se vyskytne u kojence vodnatá zapáchající stolice, i když se situace zlepšuje, je to důvod k odběru stolice na bakteriologické vyšetření u ošetřujícího lékaře. Ten Vás také poučí, jak správně u průjmového onemocnění kojence postupovat. Z Vašeho dotazu také není zřejmé, jak jste mrkev s jablíčkem připravovala, pokud bylo takto podané jídlo syrové, je to chyba. S pozdravem Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den mám takový problém při každém jídle se mi zvětší obvod břicha málo chodím na záchod o velikonocích jsem toho asi snědla moc a břicho mě strašně narostlo ale vážím stejne. Je mi 23 let minulý měsíc jsem i měla opožděně mesicky ale těhotná nejsem.Bricho mě jinak nebolí.. Ke gynekologovi jdu poprvé a jsem objednana na 25 května. Bojím se že to je rakovina vaječníků někde jsem četla že se u toho zvětšuje objem břicha.Merim 168 cm a mám 70 kilo
Dobrý den, popisované příznaky nemusí hned znamenat závažnou diagnózu, je to méně pravděpodobné. Je vhodné doplnit vyšetření. U rakoviny vaječníků se břicho obvykle zvětšuje až v pozdních (závažných) stadiích onemocnění. Častěji se může například jednat o nadměrné hromadění plynu v trávicím traktu, což se obvykle projevuje nafouklým břichem, bolestmi břicha. Tento stav je většinou způsoben požitím nevhodného jídla nebo složky v jídle, kterou Vaše tělo příliš netoleruje. Zkuste nyní dietní šetřící stravu, pomáhá i preparát Espumisan (volně prodejný v lékárně), pokud jsou Vaše potíže vyvolány stravou, uleví se. Při zhoršení potíží či při jakýchkoliv problémech vyhledejte lékaře. V rámci gynekologického vyšetření se mimo jiné provede ultrazvuk, na kterém se prohlíží děloha s vaječníky. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,paní doktorko, potřebovala bych objasnit či poradit v mé situaci.Jsem těhotná po IVF(KET). Od začátku je těhotenství trochu problematické. Špinění a následné krvácení v 10 a 11tt - hematom. Poté v pořádku, po velkém UTZ ve 13tt opět hematom 29x5mm a krvácení po UTZ. Dle UTZ vše v pořádku, ale dle výsledků krve nižší PAPP-A 0.34 doporučen test NIPT na tři chromozomy - výsledek negativní. Po-té kontrolní UTZ v 16tt a zde zjištěno toto: málo plodové vody (AFI 50mm ve 4 kvadrantech, nejvyšší sloupec 30mm - střední oligohydramnion, opět hematom 45x10mm, plod dle UTZ bez VVV, ale dle odběru krve (týden před) velmi vysoké hodhoty AFP - opět odběr krve na infekční markery. Dle Dr. UTZ v pořádku, ale krev vždy špatná. Prý to může způsobovat ten hematom - při krvácení odtok části plodové vody a zkreslení výsledků krve - mohla by to být prý nějaká infekce...Chci se zeptat, jak moc jsou podle Vás tyto výsledky špatné a zda tyto dva problémy spolu souvisí? Čekám na výsledky krve (inf. markery) a kontrolní UTZ 30.04.Velmi děkuji za Vaši odpověď MV
Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu - a v této souvislosti snižování množství plodové vody, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), dále riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův) - Vy máte vyšetřený NIPT a je negativní, tudíž toto riziko je naprosto minimální. Krvácení či hematom v děloze v těhotenství může zkreslovat hodnoty AFP (protein vylučovaný plodem a placentou do krve těhotné) v krvi a mohou být zpravidla zvýšené. Vyšší hodnoty AFP mohou být také spojeny s rizikem snížené funkce placenty (viz výše), těžko říct, zda jeho zvýšená hodnota ve Vašem případě je kombinací těchto dvou příčin zde zmíněných, anebo pouze jednou z nich. AFP může dále být zvýšený u těhotných s rozštěpovými vadami u plodu (což se u Vás nepotvrdilo, pokud jsem správně pochopila). Příčinou sníženého množství plodové vody je její nedostatečná tvorba (projev snížené funkce placenty nebo např. poruchy funkce ledvin plodu či obstrukce - překážka - v močových cestách) nebo její předčasný odtok. Vaše miminko (včetně hematomu, množství plodové vody atd.) bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Počkejte na výsledky krve a kontrolní ultrazvuk. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den chtěla jsem se zeptat na jazyku po obou dvou stranách na bocich jazyka se mě udělaly takové pupínky nebolí to mám to asi dlouho ale všimla jsem si toho až teď nevíte co to může být?Na zubní jdu až v červenci
Dobrý den,
bohužel bez bližšího popisu "pupínků" samotných, bližším údaji o jejich vzniku, době trvání, případných změnách apod., stejně tak bez znalosti údajů o Vašem celkovém zdravotním stavu (alergie, léky, projevy jinde na těle...) a klinického vyšetření (nebo aspoň fotografie), je škála možností, co by to mohlo být, natolik široká, že si vůbec netroufám soudit. A i odborník specializovaný na obtíže sliznic nemůže v mnoha případech vyslovit konečnou diagnózu bez histologického vyšetření dané léze. Pokud Vás pupínky jakkoli znepokojují, doporučuji kontaktovat aspoň elektronicky (se zasláním fotografie) Vašeho ošetřujícího stomatologa či praktického lékaře, kteří mají veškeré údaje o Vašem orálním i celkovém zdraví a užívaných lécích. Váš lékař by Vás v případě podezření na závažnější onemocnění odeslal např. na vyšetření krve, nebo specializované pracoviště.
Srdečně zdravím,
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Včera jsem absolvovala NT + screening v CPG v Brně. NA UZV všechno v pořádku, Morfologické anomálie nenalezeny, NT 1,7 mm, nosní kost přítomna. Takže, dle uz a lékaře všechno v pořádku. Poté jsem čekala na krev. Tu mi volala přímo doktorka, PAPP-A 0,83 mlU/ml 0,4 MoM a FßHCG: 10,99 ng/ml 0,49MoM. Hodnota PAPP-A je nižší a doporučuje trojitý test s integrací v 16.t, pak kontrola na prenatalu ve 20tt. Závěr screeningu je negativní, riziko MD 1/877, vzhledem k věku matka1/527. V době porodu budu mít 32. Chtěla jsem se samozřejmě doktorky zeptat co to znamená, jen si mluvila to svoje, a já z toho bylo v šoku, že jsem se nakonec nezeptala. Nevíte - nemáte zkušenosti proč to může být snížené? Už jsem toho dost přečetla a jsem z toho celkem smutná :( Děkuji Vám.
Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), obecně vyšší riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův). Vaše miminko bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Je v tomto případě vhodné provést další odběr z krve v cca 16.týdnu, jak Vám říkala lékařka. Tento test poskytuje zpřesnění výsledků. Podstatné je, že na ultrazvuku je vše v pořádku. Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věku). Pro větší přenost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení