banner

Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Před více než rokem mi byla mou gynekoložkou diagnostikován syndrom polycystických ovárií. Bylo mi řečeno, že pokud budu chtít jednou mít děti, byl by to možný problém. Toť vše, žádná léčba. Chtěla bych se optat, zda mám vyžadovat léčbu co nejdříve, i přesto, že děti teď neplánuji aby tímto onemocnění nedošlo u mě k úplné sterilitě, nebo tento problém řešit až když budu plánovat dítě. Dále také mám problémy s bolestí v podbřišku (tříslech) na obou stranách. Bolest přichází v nepravidelných intervalech, většinou při námaze a pohlavním styku, jindy bez příčiny. Gynekoložka mi na tento problém udělala testy z krevního obrazu, vše v pořádku a cytologie také.Vždy, když jsem byla na klasickém vyšetření, bolest zrovna nepřicházela, tak nemohla přesněji identifikovat. Zajímal by mě Váš názor. Předem děkuji.

Dobrý den, předně je důležité, jak vám vaše lékařka diagnostikovala syndrom PCO. Diagnostika je totiž velmi svízelná a nedá se např. určit jen z ultrazvuku. Je zapotřebí hormonální profil, často je přítomná porucha glukózové tolerance, výkyvy v hladinách jiných než pohlavních hormonů atd. Pokud je syndrom diagnostikován, pacientky, které mají nepravidelnou menstruaci (ta je většinou dána anovulačními cykly), užívájí antikoncepci či jinou hormonální terapii. Jinak syndrom léčit nelze a až ve chvíli, kdy budete chtít otěhotnět, se uvidí, zda budete uspěšná či nikoliv. Pokud by se těhotenství nedařilo, pak přichází na řadu často asistovaná reprodukce..Ale to je opravdu nyní asi předčasné řešit ve vašem případě. Co se týče bolestí v tříslech, nevím, jaká vyšetření vám lékařka dělala (mohu pouze tušit, že se jednalo o vyšetření, zda se nejedná např. o trombózu???). Nicméně zřejmě potíže nebudou gynekologického původu.

Průjem
avatar azrael 18. 12. 2017

Dobrý den, paní doktorko. Mám tento dotaz. Mého ročního syna trápí průjem. Mysleli jsme si, že je průjem spojený s růstem zoubků, bohužel jsme ho dostali celá rodina :-) Synovi jsme podávali lék Diosmektit + Enterol a navíc na doporučení dětské lékařky i speciální mléko Nutrilon při intoleranci laktózy. Samozřejmě jsem vařila dietní jídla. Průjem odezněl zhruba po 6 dnech. Když jsem chtěla synovi opět zařadit do výživy pokračovací mléko Hami, které jsme byli doposud zvyklí bez problémů používat, začal mít opět průjem. Máme ještě vyčkat a nadále používat po nějaký čas speciální mléko při intoleranci laktózy nebo ho přidávat do běžné dávky obyčejného mléka Hami, aby si syn zase postupně zvykal na obyčejné mléko Hami?? Synovi jsem nyní začala podávat laktobacily. Nevím, jak rychle se upraví zažívání dítěte po průjmovém onemocnění, třeba je ještě brzo panikařit nebo se již jedná o nesnášenlivost na laktózu? Děkuji Vám za odpověď.

Ponechejte ještě týden Nutrilon při intoleranci laktosy, lactobacily stav upraví, ty ponechejte poté ještě 14 dní.

Dobrý den.Je mi 25 let a partnerovi o 31 let více. Přemýšleli jsme o těhotenství, ale mám strach z možných komplikací, popřípadě dědičných onemocnění z důvodu věku partnera plus moje nadváha. Jaký máte názor? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, co se týče u chromozomálních abnormalit u plodu v případě vyššího věku jednoho z partnerů, pak samozřejmě riziko je vyšší, at je starší partner nebo partnerka, pokud však partner, riziko je menší. Nedá se však kvantifikovat. Naopak váš věk 25 let je co se týče možného rizika vrozených vad, ideální. Nadváha je zase jiný problém - nezvyšuje riziko vrozených vad, ale komplikací v těhotenství a za porodu, kterých je celá řada - těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak v těhotenství, preeklampsie, atd. takže by určitě stálo za to pokusit se před plánovaným otěhotněním hmotnost snížit.