banner

Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100

Dobrý den,má dcera se narodila s nízkou porodní váhou 1300 g. Proto jí na neonatologickém oddělení automaticky doporucili Infanrix HIB. Dceři je 14 měsíců. Bohužel její čtvrtá a poslední dávka není k dispozici. Doktorka říkala, že jí nahradí dvěma jinými očkováními, které dohromady dají ty čtyři nemoci, které jsou v HIBu. Plus by měly být dceři doočkovány ty dvě nemoci, které nejsou v HIBU (obrna a žloutenka). Toto chce moje doktroka nyní očkovat. A teď můj problém: dohromady je to osm injekcí. Já trpím silným astmatem a manžel má odmalička revma, momentálně má biologickou léčbu. Bojím se, že těchto osm injekcí může dceři rozjet autoimunitní onemocnění, ke kterému má predispozice. Co byste mi doporučil, co můžu dělat? Popř. co může dělat moje doktorka? Napadlo mě radši kompletně naočkovat Hexavakcínou (3 injekce). Předpokládáme, že deti pujdou do školky ve třech letech, tj. první dávku MMR musíme dát za 22 měsíců a do té doby tohle vyřešit. Předem moc děkuji za odpověď.

„Dobrý den, danou situaci bych momentálně řešil tím způsobem, že bych doočkoval poslední dávku Infanrixu a samotatně i vakcínu proti Hib. Tedy tak, jak to navrhovala Vaše paní doktorka. Jiná možnost dokončit schéma při absenci čtyřvakcíny Infanrix-Hib není. Očkování proti virové hepatitidě B bych zatím odložil na pozdější věk, klidně kolem 10-12 let věku, pokud nebudete mít plánovaný nějaký rizikový výkon v nemocnici. Očkování proti přenosné dětské obrně zatím neřešte. Nákaza v Evropě nehrozí a je poměrně pravděpodobné, že pokud se udrží vysoká proočkovanost dalších pár let, podaří se ji na naší planetě úplně eradikovat, což by vedlo i ke zastavení vakcinace. Teď budete vzhledem k okolnostem využívat kolektivní imunity díky očkování ostatních dětí. Pokud by se epidemiologická situace náhodou vyvíjela opačným směrem, což je ale nepravděpodobné, je možné ji doočkovat i v pozdějším věku.“ 

Hezký večer. 

Dobrý den, měl jsem o víkendu nechráněný pohlavní styk s jednou slečnou po jedné party v noci. Odjížděl jsem od ní kolem poledne a večer se stala nečekaná věc a měl jsem opět styk s jinou slečnou a sprchu jsem měl až potom, co jsem odjížděl od té druhé. Chci se zeptat, jak moc velké je riziko nějakého onemocnění a jestli se něco musí na 100% projevit? Děkuji moc za informace.

Dobrý den, v případě nechráněného styku je vždy možnost nákazy pohlavní chorobou. Pohlavních chorob je několik desítek, takže vám nemohu ani vyčíslit, jaká je pravděpodobnost, ani za jak dlouho se objeví příznaky - záleží na druhu pohlavní nemoci.

Dobrý den,již nějakou dobu se mi velmi často dělají menší trhlinky mezi poševním vchodem a řitním otvorem. Od gynekologa jsem dostala předepsáno triamcinolon S na mazáni po dobu jednoho měsíce. Po přečtení příbalového letáku jsem se dočetla, že mast by se měla používat maximálně týden.Chtěla bych se zeptat na Váš názor, jestli mám postupovat tak jak mi bylo řečeno, nerada bych si tímto ublížila. Děkuji za odpověd´.

Dobrý den, obecně se nedoporučuje užívání kortikoidů delší dobu, než je nutné. Zásadně ale užívání déle než týden nijak neublíží. Pokud budete mít pocit, že má léčba efekt, klidně můžete užívat i déle. Otázkou ale je, zda se potíže nevrátí. Kortikoidy většinou řeší a potlačují pouze příznaky, ale samotné onemocnění, které je původcem, nevyřeší.

Léky na Candidu
avatar Seraphs 15. 05. 2017

Dobrý den, gynekolog mi předepsal vaginální tablety Macmiror na vyléčení kvasinkové infekce Candidy 1.1. Mohou tyto léky snížit účinek antikoncepce Leverette? 2. Od července 2016 mám stálého přítela a od září 2016 užívám hormonální antikoncepci Leverette bez přestávky. A teď se mi najednou nakupilo HPV - genitální bradavice s vysokou recidívou a také tato kvasinková infekce. Je možné, že je to aji kvůli užívání hormonální antikoncepce? Užívám ji od září bez přestávky. Měla by se dělat nějaká pauzy po několika měsících? Děkuji.

Dobrý den, Macmiror by účinek antikoncepce neměl snižovat. Co se týče vašeho onemocnění - HPV infekce + kvasinky - toto by určitě nemělo souviset s kontinuálním užíváním antikoncepce. Spíše máte sníženou imunitu či jiné vlivy toto způsobily, ale hormonální antikoncepci pravděpodobně ne. Pokud vám kontinuální užívání bez pauzy vyhovuje, není důvod pauzu dělat.

Dobrý den, již více jak týden mám zpožděnou menstruaci. Těhotná 100% nejsem. Cca před 14 dny jsem na pohotovosti dostala injekce na uvolnění svalů (vyhřezlá ploténka) a brala jsem Dorsiflex. Nyní užívám Herpesin. Už jsem se objednala na gynekologii, ale až za týden. Mohlo by mít užívání těchto léků nějaký vliv na menstruaci? Nikdy jsem takové zpoždění neměla, je to poprvé. Antikoncepci neužívám. Děkuji.

Dobrý den, zpoždění menstruace mohou vyvolat různé vlivy - stres i jiné onemocnění. Navíc týden zpoždění je ještě stále v jakési toleranci pravidelné menstruace. Pokud nemáte žádné potíže a určitě nejste těhotná, pak nemusíte s návštěvou lékaře spěchat.

Dobrý den,potřebovala bych se s Vámi poradit. Užívám antikoncepci Cleosensa už 2 roky úplně bez problémů - užívat jsem začala na základě doporučení mého gynekologa kvůli zdravotním problémům - velmi bolestivá a silná menstruace, tvorba cyst, které těžko odcházeli. V únoru jsem byla na operaci dutin, takže jsem hormonální antikoncepci musela vysadit. Během hospitalizace jsem brala antibiotika, v březnu když jsem dostala menstruaci, jsem začala brát hormonální antikoncepci znovu, takže jsem bez ní byla tak 2 měsíce. Od března to bylo opět bez problémů a teď v květnu jsem včera měla špinění, neočekávané, když mám dobrat ještě 3 tabletky z blistru + 5 dní, než má začít menstruace. Zároveň s tím mám mírné bolesti v podbřišku, jako kdyby mi měla začít menstruace. Nejprve jsem to ani pořádne neřešila, protože tak týden před menstruací mívám takové bolesti běžné, takže nevím, s čím to souvisí. Taky bych se chtěla zeptat, zda to může mít souvislost s tabletkami, které beru zároveň s hormonální antikoncepcí, ale jsou to jen vitamínové doplňky B-komplex (na doporučení gynekologa kvůli hormonální antikoncepci), vitamín D3+K (na doporučení endokrinoložky, mám stále nízký) a hořčík + vápník (kvůli stresu). Zvykla jsem si je brát zároveň s tabletkou hormonální antikoncepce, nemám zdání, zda to může nějak souviset. Je potřebné kvůli tomu zajít ke gynekologovi, nebo mám počkat na další cyklus, respektive čím to může být způsobené? Děkuji.

Dobrý den, nepravidelné špinění se může u užívání antikoncepce někdy vyskytnout. Vliv na to může mít nějaké akutní onemocnění, prasklá ovariální cysta. Pokud se krvácení mimo pauzu vyskytuje pravidelně, pak je také možné, že preparát nesedí a je třeba vyskoušet antikoncepci s vyšší hormonální dávkou. Je to poté na poradu s gynekologem.

Dobrý den, vždy při každém pohlavním styku s mým partnerem se mi udělá malá ranka u vchodu pochvy, tak 1 cm dlouhá, vždy na spodní straně. Trvá to už více-měně rok a abych pravdu řekla, začíná mě to pěkně omezovat. Soulože se už spíše bojím, než abych se na ní těšila. Gynekolog mi doporučil používat krém na vaginální suchost, že neví co jiného by to mohlo způsobovat. Ikdyž s vlhkostí nemám nejmenší problém, tak jsem dala na radu pana doktora, ale jak jsem předpokládala, výsledky byly marné. Lubrikační gely taky nepomáhají. Ranky se dělají pořád. Sex omezuji jak se dá, abych se vyhnula bolesti, ale třeba i po 10 dnech pauzy, když se dotknu té spodní sliznice u vchodu pochvy, která má sklony se trhat, tak mně to pálí a štípe. Budu opravdu vděčná, kdybyste mi napsali všechny možně příčiny, co vám přelítnou přes hlavu, abych věděla, na co si udělat testy. Prosím pomozte!!! Jsem opravdu nešťastná. P.S.: K tomu všemu mám také dlouhodobě zvýšenou teplotu. Asi tak půl roku se moje tělesná teplota pohybuje mezi 36,9 a 37,3. Dnes jsem si měřila teplotu v pochvě - 37,6. Myslíte, že to může mít nějakou spojitost s rankami v pochvě? Krevní testy mám všechny v normě. Virusy, bakterie, hormony, jaterní testy atd - vše v normě. Doktorka říkala, že je možné, že zvýšenou teplotu způsobuje antikoncepce, před pár dny jsem ji vysadila, tak uvidíme.

Dobrý den, nevím, že by antikoncepce způsobovala dlouhodobě zvýšenou teplotu. Stavy, které mohou tyto slizniční poruchy způsobovat, je mnoho. Zkuste váš problém zkonzultovat i s odborníkem na kožní onemocnění.

Spíše se bude jednat obecně o problém s hojením a pouze lokalita ranky nebude gynekologa opravňovat tento problém řešit. 

Dobrý den, prosím dovolte mi se zeptat na jednu nepříjemnost. Byla mi zjištěna Leidenská mutace (když jsem chodila s migrénami a preventivně jsem musela podstoupit x vyšetření, aby potvrdili, že se jedná skutečně pouze o migrénu), takže mi bylo doporučeno začátkem třetího trimestru si píchat fraxiparine. Zatím mám všechny výsledky v pořádku, nicméně samozřejmě chápu, že se takto lékaři preventivně brání proti vzniku možných rizik. Jsem toho názoru, že kdyby mi náhodou tato mutace zjištěna nebyla, nikdo by mě ani nijak nevyšetřoval na možnou trombózu a já bych byla více klidnější a v této jisté nevědomosti bychom v klidu odrodili. Také mě zrovna nepřesvědčil fakt, že lékaři nechávají volbu na mě, nicméně doporučení mi řekli (začátek 3. trimestru), protože co kdyby bylo kdyby... V každé nemocnici se to prý navíc dělá jinak - někdo dává fraxiparin 14 dní před porodem, někdo ve 3. trimestru, někdo ani neví, že sklony k trombóze má a nedostane nic. Nedokáži si představit, že si budu 3 měsíce píchat do těla nějakou látku. Prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, v prvé řadě bych ráda podotkla, že toto je otázka spíše na hematologa, který o aplikaci nízkomolekulárního heparinu rozhoduje (zda a kdy k ní dojde). Alespoň v naší nemocnici to takto platí a myslím, že i obecně by to tak být mělo. Trombofilní stavy jsou hematologické onemocnění a také tedy o léčbě rozhoduje hematolog. Zkušenost je tedy ale taková, že pokud je zjištěna Leidenská mutace a trombózu jste v minulosti neprodělala, pak byste měla preventivně píchat poslední trimestr a event. celé šestinedělí. Argument, že pokud byste nevědela, že mutaci máte, pak byste si nic píchat nemusela, mi přijde trochu zvláštní. Měla byste být ráda, že se na mutaci přišlo, protože riziko trombozy v graviditě je vyšší i pro nerizikové pacientky, natož pro rizikové.

Rotaviry
avatar Osvobozeni30 30. 06. 2017

Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Chtěla jsem nechat dceru naočkovat proti rotavirům, ale naše paní doktorka, respektive sestřička mi říkala, ať si to nejdříve pořádně rozmyslím a prostuduju, že se to moc nedává, tak mě tím zmátla. Jak vy vnímáte toto očkování? Děkuji.

V mé ambulanci očkujeme proti rotavirům často. Očkování chrání proti nebezpečným průjmům hlavně kojence. I pokud jsou děti kojeny, mohou tímto průjmem onemocnět. Kojení je proti tomu plně nechrání. U kojenců dochází k velmi rychlé dehydrataci s nutností infuzní terapie za hospitalizace. Po zavedení očkování i v mé ambulanci počet těchto onemocnění velmi poklesl.

Očkování je šetrné, podává se v kapkové formě, děti to snášejí velmi dobře.

Samozřejmě může dojít k nežádoucím účinkům, jako při každem jiném očkování.

Zatím jsem se nesetkala s velkými extrémy, jen se zhoršením bolestí bříška a řidší stolicí, to ale po několika dnech odeznělo.