banner

Celkem výsledků pro výraz "odber plodove vody": 100

Alergie
avatar Borkovcová 02. 06. 2019

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak odhalit u miminka alergii na laktózu? Syn má 3 týdny, už od porodnice dokrnujeme a zhruba po deseti dnech začal mít silné bolesti břicha v pravidelných intervalech po pár minutách, kdy se začne svíjet bolestí, pak ho to zase přejde a tak pořád dokola. Míval stolici i několikrát denně, teď trvá i 30 hodin, než se mu podaří něco "vytvořit". Už jsme zkoušeli vyměnit mléko,minimálně 4 druhy,různé kapičky, čaje, masáže a nahřívání bříška, nic nezabírá a trápí se pořád. Nevím jak jinak mu pomoci. Jediné, co na něj zabralo byla rektalní rourka, ale tu nám pediatrička zakázala,tak si říkám, jestli by to třeba nemohla být ta alergie. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Existuje mléko bez laktosy pro kojence - Beba AL 110, nebo krevní odběr na intoleranci laktosy.

Dobrý den chci se jenom zeptat doktor mi bral odběry na cukr v krvi měla jsem být na lačno ale nedošlo mi to a dala jsem si před odběrem skleničku 50% džusu. Dnes mi doktor napsal že mám zvýšený cukr v krvi je možné že je to tím džusem? Na vyšetření mám jít až po svátcích tak jsem nervózní. Děkuji za odpoved

Dobrý den,

nepíšete zda se jenalo o jednorázový odběr nebo screeningový test (OGTT). Každopádně - ano možné to je. Vypitím skleničky džusu přijmete cca 17 g jednoduchých sacharidů (cukrů), které rychle ovlivňují vzestup hladiny krevního cukru. Lze to přirovnat ke 2 - 3 sáčkům cukru, které dostanete v restauraci ke kávě. I přesto hladina glykémie nesmí překročit stanovenou hranici. Pár rad před vyšetřením: OGTT - se provádí v ranních hodinách po minimálně 8 hodinovém lačnění (těhotná žena smí pít pouze čistou vodu), současně by žena měla být poučena, aby 3 dny před testem měla své obvyklé stravovací návyky (neomezovala příjem sacharidů) a den před testem vyloučila zvýšenou fyzickou námahu. Po celou dobu testu zůstává vyšetřovaná žena ve fyzickém klidu, před testem a během testu nesmí kouřit -pravidelné dávky léků s antiinzulinovým efektem (zejména hydrokortizon, thyroxin, betasympatikomimetika, progesteron) lze užít v den testu až po jeho dokončení. 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobrý den, paní doktorko,čekáme čtvrté dítě, manželka je ročník 1977, já 1971, všechny děti jsou zdravé. U posledního syna (2016) jsme si hodně protrpěli výsledky druhotrimestrálního screeningu, nakonec jsme si zaplatili neinvazivní test z krve. Zbytek těhotenství jsme prožili v relativním klidu a pohodě.Nyní jsme byli na prvotrimestrálním screeningu, výsledek je 1/40 MD. Jaký vliv má na výsledek příliš časné provedení screeningu? Známe datum početí (12.12.), odběr byl proveden 11. 2, tedy 8 týdnů a 6 dní po početí, screening počítá s 10 týdny a 6 dny (rozdíl 2 týdnů). Nejsou tím výsledky zkreslené příliš? Na UZ jdeme 27. 2. tedy 11 týdnů a 1 den po početí. Jaký vliv bude mít termín UZ na jeho výsledky? Neměli bychom celý test opakovat? Prosím o Váš odborný názor.Děkuji a srdečně zdravím. Miroslav

Dobrý den, stěžejní bude výsledek prvotrimestrálního screeningu. Až s výsledkem tohoto UZ by se měly zkombinovat výsledky krve. Nevbím, na základě čeho jste tedy přišli na výsledek rizika, když máte teprve před provedení UZ screeningu. Pokud bude výsledek UZ v normně - všechny markery VVV budou negativní, pak by brzy odebraná krev neměla výsledky příliš zkreslit. Lze je ovšem opakovat, pokud by se jednalo o výsledky v pásmu šedé zóny, tj. riziko 1:100 - 1:500.

Dobrý den. Včera jsem absolvovala NT + screening v CPG v Brně. NA UZV všechno v pořádku, Morfologické anomálie nenalezeny, NT 1,7 mm, nosní kost přítomna. Takže, dle uz a lékaře všechno v pořádku. Poté jsem čekala na krev. Tu mi volala přímo doktorka, PAPP-A 0,83 mlU/ml 0,4 MoM a FßHCG: 10,99 ng/ml 0,49MoM. Hodnota PAPP-A je nižší a doporučuje trojitý test s integrací v 16.t, pak kontrola na prenatalu ve 20tt. Závěr screeningu je negativní, riziko MD 1/877, vzhledem k věku matka1/527. V době porodu budu mít 32. Chtěla jsem se samozřejmě doktorky zeptat co to znamená, jen si mluvila to svoje, a já z toho bylo v šoku, že jsem se nakonec nezeptala. Nevíte - nemáte zkušenosti proč to může být snížené? Už jsem toho dost přečetla a jsem z toho celkem smutná :( Děkuji Vám.

Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), obecně vyšší riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův). Vaše miminko bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Je v tomto případě vhodné provést další odběr z krve v cca 16.týdnu, jak Vám říkala lékařka. Tento test poskytuje zpřesnění výsledků. Podstatné je, že na ultrazvuku je vše v pořádku. Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věku). Pro větší přenost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den.

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Syn má od narození novorozeneckou žloutenku (bez nutnosti fototerapie v porodnici). Počínající hodnoty bilirubinu byly 275. Syn je plně kojený. Nyní je mu téměř 8 týdnů, dětská lékařka nás poslala na vyšetření krve a ultrazvuk břicha. Ultrazvuk v pořádku,hodnota celkového bilirubinu v krvi každý týden pomalu klesá, ale stále se pohybuje kolem hodnoty 140 (poslední odběr před byl v šestinedělí). Konjugovaný bilirubin je v normě. Čeká nás první očkování hexavakcinou,paní doktorka mě zjišťuje,že se nemusím bát syna očkovat. Paní doktorce důvěřuji, přesto si tímto rozhodnutím nejsem úplně jistá, myslíte,že je vhodné syna očkovat i přes přetrvávající žloutenku?Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den. Hodnota bilirubinu 140 není nebezpečná, pokud kojíte bude hodnota bilirubinu klesat pomaleji. Očkování se nemusíte bát.

Dobrý den, měla bych dotaz: od srpna 2019 neberu antikoncepci. Od února 2020 jsme se začali pokoušet o dítě,až do konce února jsem měla menzes pravidelný,pak mi ale začal vynechávat. Nejdřív po 6 týdnech,to jsem pak zašla na gynekologii,tam mi něco píchli a menzes jsem do týdne dostala,ikdyž hodně slabý(2 dny). Od této menstruace uplynulo dalších 8 týdnů, menstruaci stále nemám a na těhotenském testu taky nic není. Může se i přes to všechno jednat o těhotenství,ikdyž tomu těhotenské testy z moči ani krve neodpovídají? A pokud o těhotenství nejde, o co by se ještě mohlo jednat? Děkuji za odpověď,Maruška.

Dobrý den, těhotenské testy z moči nemusí mít úplnou 100% přesnost, přesnou informaci nám vždy podá odběr těhotenského hormonu hCG z krve. Pokud jste nedostala menstruaci 8 týdnů, vyhledejte svého gynekologa. Váš menstruační cyklus je nepravidelný, což může být způsobeno např. dysbalancí ženských hormonů. V případě, že plánujete těhotenství, bylo by vhodné cyklus srovnat pomocí doplnění ženských hormonů do cyklu (v podobě tablet) a cyklus tím srovnat a zvýšit šanci na otěhotnění. Prokonzultujte se svým gynekologem. Hezký den.