Celkem výsledků pro výraz "odber plodove vody": 100
Dobrý den, ráda bych se zeptala na screening v 1. trimestru těhotenství. 11 týden těhotenství půjdu na odběry krve – Rh faktor, žloutenka atd. a 12 týden těhotenství na ultrazvuk ohledně vrozených vývojových vad. Dočetla jsem se ale, že je možné nechat si udělat ještě genetický screening v 1. trimestru těhotenství, který není hrazen pojišťovnou. Můžete mi říci jaký je rozdíl v tomto genetickém screeningu a ultrazvukem na vrozené vývojové vady? A pokud bych si to nechala udělat obojí třeba během 14 dnů, zda to není škodlivé pro plod. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, nedá se říct, že je "rozdíl" mezi screeningem v 1. trimestru a genetickým screeningem - jedno nenahrazuje druhé, ale kombinují se. V 13. týdnu těhotenství se můžete rozhodnout dvojím způsobem. 1. nechat si udělat tzv. kombinovaný screening - ultrazvuk, na který jdete a k tomu stejný den odběr krve na genetiku (což nemá s rutinnímu odběry v 12. týdnu těhotenství nic společného). Z výsledku ultrazvuku, výsledků krve a vašeho věku se vypočítá pravděpodobnost vrozené vývojové vady. 2. můžete absolvovat jen ultrazvuk a test na genetiku s nechat udělat v 16. týdnu. Rozdíl je v tom, jak jste psala, že kombinovaný screening není hrazen pojišťovnou, stojí cca 1350 Kč, je však přesnější než v 16. týdnu těhotenství.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, před měsícem měla má dcera (jsou jí 2 roky a 7 měsíců) komplikované fibrilní křeče a ležela dvě noci na JIP v nemocnici v Krči, kde sem s ní nemohla zůstat přes noc ale vždy říkali že byla velmi hodná pak jsme strávili jeden den na normálním oddělení a pustili nás domu. Ale od té doby, co nás pustili domů, začala být taková agresivní. Ze začátku mě i několikrát z ničeho nic začala mlátit a řvát na mě, ať jdu pryč. Postupem času, kdy sem se jí snažila vysvětlit, že to nesmí dělat, když přeháněla dostala lehce přes ruku, začala mlátit sebe přes ruce. Jednou se začala drápat na obličeji a dnes po mě začala házet vztekle večeři, když sem jí řekla, aby si vzala bačkůrky. V nemocnici jí dělaly odběr mozkomíšního moku z páteře. Tak se chci zeptat, jestli je to reakce na to, že byla sama v nemocnici nebo po tom zákroku a popřípadě jak postupovat. Mockrát děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, chování vaší dcerky skutečně souvisí s největší pravděpodobností s prožitou traumatizující zkušeností - pobytem v nemocnici a s nepříjemnými zákroky, které zde absolvovala. Svou agresivitou vůči vám, jako nejbližší osobě a také vůči sobě (poškrábání se v obličeji) vám holčička dává najevo, že je v psychické nepohodě a s prožitou situací se zatím nedovede vyrovnat. Dítě v tomto věku není ještě schopné porozumět důležitosti pobytu v nemocnici a prováděných vyšetření a ani tomu, proč je v noci najednou bez maminky. Protože nemá rozvinutý ani pojem o času, mohlo jí připadat, že maminka ji opouští navždy a nikdy se již nevrátí, základní důvěra v matku a tím i rozvoj chápání světa jako bezpečného místa může být narušen a podkopán. Na překonání následků pobytu v nemocnici budete potřebovat dostatek času, hodně trpělivosti, nebrat útoky vaší dcerky namířené proti vám osobně, výchovný přístup volit vlídný, ale důsledný (v žádném případě se nesnažit dítěti vše vynahradit tím, že mu vše dovolíme rozmazlujeme ho, tím bychom mu spíše uškodili, než prospěli) a vyčkat až se u dcerky obnoví důvěra a pocit bezpečí. Reakce každého dítěte je individuální a také čas, který bude potřebný, se nedá předem odhadnout, na dcerku nespěchejte, dodržujte dříve zavedené rituály, nic neměňte, nelitujte ji, nerozmazlujte, změnou vašeho chování k ní, by byla ještě více znejištěná až stresovaná. Dítě v tomto věku navíc většinou prochází také vývojovým obdobím vzdoru, kdy tento normální vývoj mohl být pobytem v nemocnici narušen, případně zesílen. Její reakci by proto bylo vhodné zkonzultovat také s dětskou ošetřující lékařkou, která ji má v péči odmalička, s lékaři v nemocnici, kam jistě chodíte na kontroly, nebo vyhledejte dětského klinického psychologa, případně dětského psychiatra.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jsou v pořádku hodnoty z krve - odběr 10+5tt a výsledky: PAPP - A 2,22 mlU/ml = 1,88 MoM a free beta hCG 143,72 ng/ml = 2,83 MoM, věk 34 let, váha 65 kg. Hodnoty se mi zdají hodně vysoké, lékař více nevysvětlil. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nelze hodnotit jednotlivé výsledky PAPP-A a hCG. HCG je ve Vašem případě mírně vyšší, nicméně toto vůbec nic neznamená. Zásadní bude, jak vyjde konečné riziko postižení plodu, k němuž se využívají jednak výsledky z Vaší krve (PAPP-A a hCG) a jednak výsledky I. ultrazvuku ve 12. týdnu v rámci tzv. kombinovaného testu. Výsledky jen z krve nemá smysl samostatně hodnotit. O ničem nevypovídají.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím Vás radu. Jsem aktuálně 11+3, v průběhu těhotenství dosáhnu věku 35 let. Můj lékař mi z tohoto důvodu dal ke zvážení Panorama test. Zatím jsem neabsolvovala žádná vyšetření - jen běžný ultrazvuk, krevní testy žádné. Vše zatím v pořádku. Je možné podstoupit tento test až později, pokud by například vyšly špatné výsledky v kombinovaném testu I. trimestru? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, je to přesně, jak jste napsala. Váš věk 35 let rozhodně není důvodem k okamžitému provedení tohoto neinvazivního testu. samozřejmě každý má právo si tento test nechat udělat a zaplatit, nicméně to vůbec není nutné. Nejdůležitejším vyšetřením je v dnešní době kombinovaný prvotrimestrální screening (podrobný ultazvuk provedený kvalifikovaným specialistou a odběr hCG a PAPP-A a jejich vyhodnocení). Tento test má senzitivitu 97 % a pokud vyjde negativní (tj. vaše individuální riziko bude menší než 1:100), pak není důvod k dalšímu testování. Paušální nabízení těchto testů je většinou zájem firem, které je prodávají...
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko,ve středu 5. 4. budu mít ukončený 7tt, to znamená, že mi termín prvního screeningu vychází na 27.4. - 17.5. Od 1.5 odlétáme do USA na tři týdny. Můj lékař nemá se samotným letem problém, nicméně trápí ho prvotrimestrální screening, který kvůli dovolené prošvihnu. Navrhovala jsem termín 27. - 28.4., ale na to mi lékař řekl, že musím být minimálně 11tt+4. Na některých stránkách se ale uvádí, že tyto testy se dají dělat už od 10tt, tedy by 28.4. neměl být problém. Ráda bych znala názor dalšího odborníka. Také mě zajímá, jestli je tento test povinný a zda by se eventuálně nedal provést během pobytu v USA. :)Nerada bych něco zanedbala, ale na druhou stranu nejsem v rizikové skupině, otěhotněla jsem ihned po 2 měsících a byla jsem s mrňousem už i v Londýně a vše bylo a je v pořádku. Děkuji za reakci. Přeji hezký den, Bára.
Dobrý den, kombinovan screening se skládá z biochemického screeningu (odběr krve) a ultrazvuku. Biochemický screennig lze provést už od 10. týdne, nicméně ultrazvuk je vhodné provést po ukončeném 12. týdnu. Lze provést i v 11+, ale některé věci jsou vzhledem k velikosti plodu obtížně hodnotitelné a tím může být výsledek zkreslen. S tím, po jak dlouhé době otěhotníte či zda cestování v těhotenství proběhlo ok, se riziko vrozených vad bohužel nepojí.Takže je na Vás, jak se rozhodnete.
Pro akci je nutné přihlášení
Jsem nyní začátku 30. týdne a byl mi zjištěn CMV. CMV mi byl zjištěn náhodnou, potom co jsem cca před 14 dny překonala lehké nachlazení. Ošetřující lékař mi nabral krev a výsledky vyšly pozitivně. Dle laboratoře CMV IGM HRANIČNÍ HODNOTY 0,9 A CMV IGG POZITIVNÍ 116. Jelikož mám skoro všechny laboratorní výsledky u sebe. Zjistila jsem, že 6 měsíců před otěhotněním (únor 2014) jsem CMV měla u obou hodnot negativní. Musela jsem se tedy prvotně nakazit buď před těhotenstvím nebo v něm. Pokud zapátrám do své paměti, tak je to hlavně na červenec 2016 (cca 2měsíce před otěhotněním). Najednou z ničeho nic vysoké teploty, únava, bolest hlavy. Trvalo to skoro celý červenec 2016, dokonce jsem ležela i na neurologii, mysleli si, že mám zánět mozkových blan. Test na CMV mi však nikdo neprovedl. V srpnu už byli opravdu jen lehké dozvuky a v září poslední menstruace. Na začátku října jsem zjistila, že jsem těhotná. Ani ve snu by mě nenapadlo se ničeho obávat. Ultrazvukové vyšetření proběhly v pořádku, screeningové vyšetření také. A teď přišla taková rána. Diskuze na toto téma jsou ale spíše negativní. Obvodní lékařka na to konstatuje jen to, že znovu udělá odběr za 14 dní a počká se na výsledek. Jsem bezradná, snad víc zoufale jsem se necítila. Ta bezmoc. Můj gynekolog bude v ordinaci za týden. Zastupující lékařka mi řekla, že proběhlo CMV a nyní mám hodnoty na hraničních hodnotách, takže se neví, zda ho mám znovu. Možná mě chtěla uklidnit, nevím, ale řekla mi, že pokud by se miminko nakazilo touto nemocí, jistě by "něco" na ultrazvuku šlo vidět. Avšak diskuze a články mluví o hluchotě, slepotě.Mohla bych Vás jako odborníka poprosit o Váš názor. Děkuji.
Dobrý den, nelze bohužel zpětně ani dle výsledků zjistit, kdy infekce CMV proběhla. Hraniční hodnoty IgM značí, že se nejedná o akutně probíhající infekt. Pokud nákaza proběhla před graviditou, pak nemusíte mít obavy o osud plodu. Vaše lékařka měla pravdu, že těžké postižení CMV infekcí je většinou patrno na ulrazvuku plodu ještě před porodem. Ale je popsána i izolovaná hluchota, mentální retardace atd. I když dle toho, co popisujete, je to konkrétně u vás velmi málo pravděpodobné. Bohužek Vám k tomu nedokáži více říci. Výsledky, které máte k dispozici, pravděpodobně nic negativního neznačí a budete muset věřit, že bude vše v pořádku.
Pro akci je nutné přihlášení