banner

Celkem výsledků pro výraz "nemoc": 68

Dobry den, chtela bych se zeptat, pritelova teta, ma syna s autismem, je proto vetsi riziko ze s pritelem budeme mit take dite postižené autismem, je tato nemoc takhle dedicna? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, toto onemocnění patří mezi dědičné, dodnes se ale bohužel neví, do jaké míry a jak tato dědičnost přesně funguje. Z dosavadních výsledků výzkumů vyplývá, že onemocnění častěji postihuje mužské pohlaví a také informace, že pokud mají rodiče dítě, které toto onemocnění má, je zhruba 2-5% riziko, že i jejich druhé dítě bude autistické. V tuto chvíli se nedá přesně určit nebo vyčíslit, zda a jaké riziko pro Vás vyplývá, ale dalo by se předpokládat, že nízké. Rozhodně to neznamená, že se Vám automaticky musí narodit dítě s tímto onemocněním a nestojí to za to, abyste se tím zbytečně stresovala. Hezký den.

Rh -
avatar Polštářek 55 23. 06. 2020

Dobrý den. V prvním těhotenstvi mi byla aplikována injekce kvůli protilátkám jsem Rh - a partner Rh+ . Po porodu mi ji chtěli dát znovu, ale odmítla jsem protože, mi z injekce nebylo dobre. Ted jsem 3 tydny opět těhotná a bojím se o mininko, aby bylo v pořádku. Na první kontrolu jdu až v půlce července. Nemám jít na kontrolu dříve ? Stačí ta injekce v prvním těhotenství ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v případě, že je matka Rh- a po porodu se prokáže, že dítě je Rh+, podává se matce po porodu (do 72 hodin) injekce s imunoglobulinem, která zabrání tvorbě protilátek v mateřském organismu (proti Rh+ dítěte) v dalším těhotenství. Je to z toho důvodu, že následky nesouladu Rh faktoru (pokud nebyla podána injekce) se projeví až v tom dalším těhotenství (a to v případě, že další dítě bude opět Rh+). Tvorba mateřských protilátek proti Rh+ dítěte může u něj vyvolat novorozeneckou hemolytickou nemoc (která vede k těžké chudokrevnosti a novorozenecké žloutence, v závažných případech až poškození mozku, vzácně také může dojít k potratu či nitroděložnímu úmrtí plodu). Tyto postupy nejsou pro Vás povinné, můžete cokoliv odmítnout s vlastními riziky, ale vychází z doporučení České gynekologické a porodnické společnosti. Nelze proto říci, že jedna injekce byla plně dostatečná. 

Dobrý den, již nějakou dobu mě pálí okolí pochvy a především močová trubice. Měla jsem na přeléčení Furolin a Macmiror, dále také nějaké vaginální globule a mastičky, vše bez efektu. Nejvíce mě pálí močová trubice, při močení mě nepálí, ale pálí mě jakoby celý den v klidu. Kultivace z pochvy vyšla dobře, moč na kultivaci také, nyní mi gynekolog dělal ještě stěr z močové trubice na kultivaci. Je možné, že je moč v pořádku, ale že by se ze stěru z trubice mohlo konečně něco najít? Jaké věci lze z takového stěru zjistit? Napadlo mě ještě, že by se mohlo jednat o ureaplasmu, příznaky na mě poměrně sedí, nicméně jsem ještě neměla pohlavní styk. Je možné získat tuto nemoc i bez styku, např. koupáním v bazénu, rybníku...? Mockrát děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den, ureaplasma by se prokázala v kultivacích. Nicméně by bylo vhodné zvážit vyšetření u urologa, zda se nejedná například o zúžení močové trubice (může vzniknout po zánětech) anebo o jiné urologické záležitosti. Pokud však je pocit pálení i někde v okolí vchodu do pochvy, je možné vzít i vzorek (biopsii) z toho místa a nechat jej histologicky vyšetřit, zda se nejedná například o onemocnění lichen sclerosus (chronické zánětlivé onemocnění kůže) - provádí gynekolog.