banner

Celkem výsledků pro výraz "mimodelozni tehotenstvi": 100

Těhotenství
avatar Anna1996 18. 08. 2021

Dobrý den, poslední menstruace mi začala 1.8.2021 a skončila 4.8.2021. Dělala jsem si při ní ovu testy a vyšly pozitivní, tudíž jsem měla poslední den ms nechráněný sex. V sobotu 9.8. jsem si dělala těhotenský test a vyšel pozitivní. Koupila jsem si digitální clearblue a vyšlo tam těhotenství 1-2 týdny. V neděli 10.8. jsem byla na hcg a vyšla mi hodnota 45,72. Včera tzn. 17.8.2021 jsem si dělala znovu clearblue test digi a vyšlo mi těhotenství 2-3 týdny. Nicméně jsem včera začala lehce hnědě špinit. Může se jednat o začínající potrat? je špinění v těhotenství v pořádku? Na ultrazvuku byla vidět jen zvýšená sliznice, ,je prý ještě brzy. Děkuji

Dobrý den, v ranném těhotenství může dojít ke špinění z důvodu nidace a nemusí to nutně znamenat potrat. Nicméně je pravdou, že během prvního trimestru a obzvláště na jeho počátku k potratům dochází, často to žena ani nezaznamená, protože pouze může lehce špinit či se potrat překrývá s menstruačním obdobím. Určitě jste objednána na ultrazvukové vyšetření s odstupem, na kterém se uvidí, zda je přítomen gestační váček (v něm se plůdek vyvíjí), nebo zda je děložka prázdná a došlo tedy pravděpodobně k potratu. Pokud byste krvácela více či měla bolesti, dostavte se na kontrolu dříve. Hezký den 

Dobrý den,moje žena je v 9. týdnu těhotenství, gynekoložka ji předepsala ascorutin, protože "špiní" a má diagnózu -placentu praevi.Chci se zeptat, jaké je riziko užívání tohoto přípravku v těhotenství? Vím, že tady má určující slovo gynekoložka, která zná diagnózu pacientky, a že se jedná o vitamín C s rutinem. Ale v příbalovém letáku je jasně napsáno, že se nemá užívat v těhotenství. Četl jsem názory, že je to naprosto v pořádku, přesto se ale na to raději zeptám.Děkuji za odpověďMarek Mazur

Dobrý den,

užívání Ascorutinu při tomto druhu potíží na začátku těhotenství je zcela běžná praxe.

Hezký den.

Dobrý den paní doktorko, omlouvám se, ale chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby zázvor ve velmi časném těhotenství způsobil autismus. Pila jsem v práci čaj (5 dní v týdnu) s cca 660mg zázvoru, byl hodně štiplavý, teď čtu o zázvoru samé hrozné věci a syn se narodil s autismem. Prý je zázvor přírodní antidepresivum (ovlivňuje serotonin) a antidepresiva zvyšují riziko autismu. Navíc existuje nějaká teorie spojující autismus se zvýšeným testosteronem a zázvor zvyšuje testosteron. Já už nevím, je to možné nebo mám spíše věřit, že to je dáno geneticky a ne zázvorem...? Přijde mi, že je zázvor jako nějaká droga (návykový), navíc se sušením prý koncentrují "účinné látky". V Indii ho prý jí ve velkém, ale nevím, třeba to pálivé jídlo víc zapíjí nebo už na to mají jinou genetickou výbavu... Už z toho trochu blázním, ale jinak si autismus syna neumím vysvětlit. Ještě teda čekáme na výsledky genetiky, ale prý většinou nic nenajdou. Můj email je jaaautismus@seznam.cz mockrát děkuji.

Dobrý den.

Nemoci autistického spektra mohou mít genetickou příčinu, dalším faktorem přispívajícím ke vzniku těchto onemocnění je vyšší věk rodičů, mateřské komplikace během těhotenství (zánětlivá onemocnění, infekce, hypertenze), vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu a užívání některých látek během těhotenství.

Pokud jde o genetické příčiny, byly dosud zjištěny kandidátní geny SYNGAP1, SMAD6, PACS1, SHANK3, KMT2A, KCNQ2, ACTB, POGZ, MBP, PCDHA1, PCDH15, PDPR, jejichž mutace může být příčinou autismu, svoji roli mohou hrát i mutace v dalších genech, případně kombinace mutací.

Zánětlivá onemocnění infekčního i neinfekčního původu mohou ovlivnit vývoj nervové soustavy embrya nebo plodu prostřednictvím vysoké hladiny cytokinů, které procházejí placentou.

Vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu jsou přítomny u žen se syndromem polycystických ovarií, u jejichž potomků se vyskytují  ve zvýšené míře poruchy autistického spektra.

Z farmakologických příčin se uvádí vliv valproové kyseliny a některých antidepresiv (selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu) na vznik poruch autistického spektra.

Pokud jde o možnou úlohu konzumace zázvoru (Zingiberofficinale), lze vyloučit účinek prostřednictvím zvýšené hladiny testosteronu, který byl prokázán pouze u samců některých experimentálních zvířat, u člověka takto nepůsobí. Antidepresivní účinek zázvoru je založen na obsaženém dehydrozingeronu, který působí prostřednictvím inhibice monoaminooxidázy, tedy jiným mechanismem než antidepresiva uváděná jako možná příčina vzniku poruch autistického spektra.

Možnývliv konzumace zázvoru však nelze na současném stavu znalostí zcela vyloučit, protože tato droga obsahuje kolem 300 látek ze skupiny terpenů, alkaloidů a dalších chemických skupin a značná část z nich je v závislosti na dávce toxická. Z toho důvodu je používání zázvoru v těhotenství v některých státech zakázáno, případně je omezena maximální denní dávka.