banner

Celkem výsledků pro výraz "miminko 0 6 mesicu": 100

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat ještě o radu ohledně mateřské. Sama jsem si o tom něco našla, ale raději se chci zeptat Vás, protože se v tom vyznáte mnohem lépe. :-)Jsem nyní cca začátek 6. měsíce těhotenství. Termín porodu mám 19.9.2017.Koncem října 2015 - květen 2016 jsem byla zaměstnaná na HPP v 1. firmě (cca necelých 8 měsíců HPP). Od 1.6 do 31.12.2016 jsem pak byla OSVČ - platila jsem si sice velmi nízké pojištění, ale něco málo ano (asi 154 Kč měsíčně) - 7 měsíců OSVČV lednu 2017 jsem byla v evidenci nezaměstnaných a ihned poté jsem od 1.2.2017 nastoupila na HPP do jiné firmy, kde mám smlouvu do 31.7.2017 (6 měsíců HPP).Termín porodu mám 19.9, takže ukončení práce mi vychází v termínu 6-8 týdnů před termínem porodu.Není mi ovšem jasné, z čeho se mi mateřská počítá? A jak dlouho, kterou z uvedených dávek mohu využít?Dále jsem se chtěla zeptat, kde vlastně žádám? Jelikož na internetu jsem našla, že žádám u zaměstnavatele, ale když už v srpnu nebudu zaměstnaná, mám to vyřídit ještě v průběhu trvajícího zaměstnání na konci července u posledního zaměstnavatele nebo přímo na OSSZ? Navíc bude určitě třeba vyřídit i podklady z předchozího zaměstnání a také nevím, co přesně bude třeba za podklady? A ještě jedna otázka, je možné počítat výši mateřské pouze z HPP, i když mezitím jsem byla OSVČ? Pojištění, které jsem si platila sama bylo samozřejmě mnohem nižší ... a nemá vliv ten 1 měsíc, kdy jsem byla v registru nezaměstnaných?Děkuji mnohokrát za Vaši pomoc,Jana

Dobrý den, PPM budete čerpat celkem 28 týdnů a pak si požádáte o Rodičovský příspěvek. Mateřská se vám bude počítat z příjmů z posledního zaměstnání (z kterého vám nárok na PPM vznikne), které jsou k dispozici - u vás tedy z těch 6 měsíců trvání PP. Žádost, resp. formulář o nástupu na PPM, který dostanete od gynekologa odevzdáte zaměstnavateli (i když už bývalému), který vyplní údaje potřebné pro výpočet PPM a předá Správě sociálního zabezpečení, která PPM vyplácí.

Dobrý den,od 20.4.2016 pobírám RP na první dítě. To jsem si rozložila na 22 měsíců tudíž do 20.2.2018. Nyní jsem podruhé těhotná a předpokládaný termín porodu mám 15.3.2018. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem byla zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat jak to je s pobíráním PPM na druhé dítě? Mohu PPM v mateřství pobírat 6 týdnu před plánovaným termínem porodu? Tudíž pro mě to tedy je od 1.2.2018? Pokud budu od 1.2.2018 pobírat PPM na druhé dítě, nebude mi již za 20 dní v únoru vyplacen RP na první dítě? Pokud ano, mohu si délku pobírání RP na první dítě zkrátit do 31.1.2018, abych vyčerpala co nejvíce peněz z těch 220 000,-?Až mi doktor vyplní žádost o PPM na druhé dítě, musím ji odnést zaměstnavateli nebo přímo na OSSZ?Dále jsem se chtěla zeptat, pokud u zaměstnavatele nahlásím, že budu s druhým dítětem 3 roky doma, mohu RP na druhé dítě pobírat např. také jenom 22 měsíců a zbytek doby tj. 14 měsíců být s dítětem doma bez pobírání RP? Jde mi o to, zda bych si musela za těch zbývajících 14 měsíců hradit sociální a zdravotní pojištění?Předem moc děkuji za zodpovězení mých dotazů.S pozdravemIng. Ivana Horáková, DiS.

Dobrý den, ano, datum nástupu na mateřskou si můžete dát 6 týdnů před TP. Určitě by bylo dobré si upravit výši RP, abyste vyčerpala co nejvíc. Žádost o mateřskou odevzdejte zaměstnavateli.

Co se týče rodičovské, záleží hlavně na tom, na jak dlouho ji máte nahlášenou na OSSZ/u zaměstnavatele. Podle toho za vás stát platí povinné pojištění. Dávku RP pobírat nemusíte.

Dobrý den, mám syna narozeného v listopadu 2016, proběhlo u něj očkování na hexavakcinu ve dnech 9.2.,21.3.,26.04 2017 teď podle nového zákona pro rok 2018 se čtvrtá dávka podává jen u nedonošených dětí, což syn není. Potřebuji vědět,zda je potřeba doočkovat další dávku hexavakciny ve 20.měsících, případně že ano, kdy nejpozději se to může odsunout. Jde i o to, že syn ještě není naočkovaný vakcínou Priorix, rostou mu zuby a má vyrážku po těle a já ho nechci nechat teď očkovat, ale až se mu to ztratí. Podle nového zákona se může v rozmezí 15-18.měsíců a to by znamenalo, že nejpozději by to mohlo být někdy v květnu. Doktorka chce naočkovat i přes vyrážku, aby ji to pak pasovalo s tou hexavakcínou. A na hexavakcínu nemá jinou odpoveď jen tu, že jedeme podle starého schématu, což opakuje pořád dokola. Zajimalo by mě tedy jestli je ta čtvrtá dávka povinná a proč,nebo teď ta vakcinace 2+1 se očkuje, nějakou jinou dávkou, než máme my ?( Infanrix), a jaký tam má být odestup od Priorix vakcíny, pokud se rozhodneme ještě chvíli počkat. Paní doktorka chce mit jen splněno a moc ji nezajíma stav dítěte. Vzhledem k tomu, že moje první dítě mělo velmi vážnou reakci v 15.měsících na vakcínu Priorix, kdy mě ji přeočkovali s rýmou a tvrdili, že to vůbec nevadí, nechci podobné peklo zažívat znovu a ráda bych názor nezávislého odborníka. Děkuji.

Dobrý den, 

pokud byl rozestup mezi první a druhou dávkou menší než 2 měsíce, což je i váš případ dle platného očkovacího schématu v loňském roce, musí se použít schéma 3+1. Všechny děti, které vloni obdrželi první tři základní dávky musí letos dostat ještě přeočkování. Ať už se v prvním roce aplikují dvě nebo tři dávky, posilující dávka v druhém roce života musí být aplikována vždy. 

SPC vakcíny Infanrix-Hexa uvádí: Přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a nejlépe před dovršením věku 18 měsíců. 

V každém případě by se měla aplikovat do druhých narozenin. 

Ne každá vyrážka je kontraindikací vakcinace, takto na dálku to však není možné posoudit bez toho, abych znal detaily. 

Vakcínu Priorix je vhodné aplikovat do 18 měsíců, pokud by však existovala kontraindikace, kterou konstatuje praktický lékař pro děti a dorost, je možné aplikovat první dávku i později. Musí to však mít medicínské opodstatnění. Po hexavakcíně se nemá očkovat jiná vakcína 2 týdny, po Priorixu min. 1 měsíc. 

Od letošního roku se děti nově očkují vakcínou Hexacima, avšak ty, které v minulosti zahájily vakcinaci Infanrixem hexa vy měly mít možnost dokončit své schéma stejnou vakcínou. Jinak bude Infanrix-hexa rezervovaná pro nedonošené děti.