Celkem výsledků pro výraz "miminko 0 6 mesicu": 100
Dobrý den paní doktorko, jak je to prosím s doporučením toho co může a nemůže jíst dítě od devíti měsíců? Ptám se proto,že naše lékařka mi říkala,že už od 8.měsíců může dítě jíst skoro všechno-to,co vy tady doporučujete až od 1 roku (tvaroh,papriky,rajčata,cibuloviny atd.). Také bílý jogurt mi dopuručila zavést už od 6.měsíců (já jsem ho ale začala dávat až nyní). Mám ji tedy poslechnout a neřešit že dítěti ještě nebyl rok? Ještě bych se chtěla zeptat, jestli doporučujete podat dítěti mořskou rybu-např.lososa nebo jinou. Já lososa kupuji a při pečení z něj vytéká samý tuk,nejsem si jistá jestli je vhodné mu to dát (ryby už jí,ale zatím měl jen sladkovodní).Nedávno jsem mu do stravy přidala pár rajčat a červenou čočku-u té jen nevím jestli ji mohu dávat v kombinaci se žloutkem,nebo raději samostatně-jeden den jen čočku a druhý den žloutek s něčím. Děkuji za vaše odpovědi!
Dobrý den, v 9 měs. může mít dítě v příkrmech luštěniny, rybí maso - losos, bílá ryba - treska, kapr, pstruh - pozor na kosti. Jogurt 1x denně. Cibuloviny doporučuji zařazovat postupně - nadýmají, rajčata loupaná, papriky nelze dobře oloupat, proto raději až od 1 roku. Tvaroh od 1 roku. Červená čočka se žloutkem lze, ale můžete i vejce s bílkem, stačí 1/2 vejce 1x týdně.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková
Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně nástupu na mateřskou a výpočtu PPM, nějak se v tom nedokážu zorientovat. Ráda bych nastoupila na mateřskou od 1.7., což je cca 7 týdnů před termínem porodu. Problém je, že nechápu, z kterých měsíců se mi poté mateřská vypočítá a zda se bere nějak v potaz i datum, kdy přijde výplatní páska, což je u mě zhruba 10. den následujícího měsíce.Jde mi o to, že jsem v červnu 2022 dostala k výplatě ještě odměny 22 000,- (páska a peníze došli v červenci) a byla bych ráda, kdyby se mi započítal i tento hrubý příjem do těch posledních 12 přijmů.Pokud by tak nebylo, pomohlo by mi nastoupit na neschopenku od 1.6.2023, aby se červen 2022 ještě započítal? Jen dodávám, že jsem během posledních 12 měsíců nevybírala neplacené volno, pouze řádnou dovolenou a sickdays, které máme proplácené a co se týká neschopenky, čerpala jsem v posledním roce max 5 dní a to v kuse.
Dobrý den,
vyměřovací základ pro výpočet peněžité pomoci v mateřství se zjišťuje z období 12 měsíců, které předchází měsíci nástupu na PPM. Tedy v případě nástupu na PPM v červenci se Vám bude výše PPM vypočítávat z období červenec 2022 až červen 2023, mzda za červen 2022 se nezapočítá. Podstatné je, že se jedná o mzdu za odpracovaný měsíc červen, ne že byla vyplacená v červenci. Aby se Vám započítávala mzda za červen 2022, musela byste na PPM nastoupit ještě v měsíci červnu. Případná pracovní neschopnost stanovení rozhodného období neovlivní.
Pro akci je nutné přihlášení