banner

Celkem výsledků pro výraz "miminko": 100

Dobrý den. Nyní jsem ve 24.tt a již 3 týdny se mi špatně dýchá, jakoby něco leželo na hrudi a nemohla jsem dodýchnout, někdy se mi chce zakašlat.. Nejhorší to je vleže, trochu lepší v sedě a nejlepší, když se pohybuji. První 4 měsíce jsem musela ležet nejdřív kvůli hematomu a pak vcestné placentě. Nyní je již vše dobré. Jde mi ale o to dýchání, je to celodenní problém a mám strach, jestli se i špatně nedýchá miminku, o mě zas tolik nejde, dá se to zvládat. Nemůže mít miminko nějaké problémy? Četla jsem něco o hypoxii, že by mohlo mít problém, kdybych měla nějaký problém s plícemi nebo srdcem. Vím, že dýchá placentou, ale mám strach, jestli taky není hůře zásobena kyslíkem. Jsem po operaci hrudní páteře, kde mám kovovou výztuhu. Děkuji moc, hezký den.

Dobrý den, potíže s dýcháním v těhotenství jsou velmi časté. Pokud má žena akutně vzniklé potíže, pak je samozřejmě nutné vyloučit plicní embolii či jiný závažnější problém. Nicméně pokud se jedná o potíže dlouhodobé a vázané na polohu, pak se pravděpodobně o nic závažného nejedná. Potíže s dýcháním jsou dány zvětšující se dělohou, která tlačí na bránici a proto i při změně polohy se potíže upravují. Co se týče okysličování plodu - určitě nemusíte mít obavy z hypoxie. Problémy tohoto charakteru miminko nijak neovlivňují. Musela bystě být v chronické hypoxii i Vy, aby to mělo na plod vliv, a to určitě nejste.

Dobrý den,ráda bych se s Vámi poradila, jsem nyní na začátku 27.tt, pohyby cítím od 20.tt, čím dál intenzivněji, přijde mi, že miminko snad ani nespí. :-) Včera a dnes jsou ale pohyby jiné, ne kopání nebo šťouchání, ale spíše takové trhání sebou, prudké otáčení, které trvá i několik minut a pak po chvíli znovu. Nikdy jsem takovýto druh pohybů neměla. Je možné, že se tam tak točí? Nemůže mít nějaký problém třeba s kyslíkem, plodovou vodou nebo mít třeba obtočenou šňůru? Na kontrolu mám jet v pátek.Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, to, co popisujete, ukazuje zřejmě na škytání miminka v bříšku, což je zcela přirozené. Miminko může škytat několikrát denně a je to způsobeno polykáním plodové vody.

Dobrý den, mám takový dotaz. Již 7 let se s přítelem snažíme o miminko. Poslední 4 roky žiji v Irsku a poprvé v říjnu 2016 jsem zjistila, že jsem těhotná. Ale 25. listopadu jsem samovolně potratila, nevím proč, odpovědi se mi nedostalo a vyšetření mi žádné nedělali, až tedy den potratu. Teď začátkem ledna jsem zjistila, že jsem opět těhotná, můj gynekolog mě poslal na early pregnance. Podle ultrazvuku jsem byla v 5.tt a byl vidět jen gestační váček a hCG bylo 6232. Objednali mě na příští týden a už byl vidět i plod, ale měl poté 2 mm, což říkali, že je málo a hCG se mi zvedlo poté na 6534, což je prý taky málo. Tento týden v úterý jsem začala špinit, nejdříve to bylo hnědé a poté už i červené, dnes (v pátek) jsem jela opět do nemocnice a na ultrazvuku plod už neviděli, jen gestační váček a hCG mi kleslo na 5000. Ale poslali mě domu s tím, že nejspíše potrácím. A proto se chci zeptat, jestli je ještě nějaká šance, že se miminko udrží. A když ne, jestli když příště otěhotním bych měla brát nějaké tabletky na udržení plodu, třeba utrogestan. Můžete mi prosím poradit, jsem z toho už strašně zoufalá, tady mi tvrdí, že je to normální a žádné tabletky mi nechtějí předepsat. Děkuji moc.

Dobrý den, klesající hCG bohužel značí, že plod se nevyvíjí a těhotenství zamlklo. Hodnota hCG by měla na začátku těhotenství stoupat každé 2 dny na dvojnásobnou hodnotu. Pokud jste již 2x potratila, nebylo by od věci Vám provést genetické a hematologické vyšetření - taková je ovšem praxe v ČR. Nevím, zda jste schopná v cizině taková vyšetření absolvovat. Utrogestan v dalším těhotenství v prvním trimestru bych určitě doporučila

Dobrý den,teď začínám 29.tt. Chtěla jsem se zeptat - pohyby cítím od 20.tt, poslední týdny docela silně, kdykoli si lehnu, tak se mi malá přihlásí. Teď 3. den mám ale pohyby tak extrémní, jako by mi malá měla vyskočit břichem ven, úplně se celé vlní a dělají se mi na něm boule, klidně několik hodin v kuse. Takto podobně silné pohyby (i když asi ne tak extrémní) jsem už měla 2 dny v 25. a 2 dny ve 27.tt.Je tato intenzita pohybů normální?Děkuji.

Dobrý den, pokud cítíte jen více pohyby a jinak nemáte žádné potíže, pak to neřešte. Miminko má svůj rytmus a režim během dne, toto se také během těhotenství v různých etapách mění, takže nemá smysl se tím stresovat. Větší zřetel je třeba brát na to, pokud se miminko hýbe málo nebo vůbec.

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat na následující. Máme pětiměsíční holčičku. Snažím se dodržovat denní režim, je to pro mě i pro miminko přece jen příjemnější a přehlednější. Nicméně se samozřejmě nevyhnu například celovíkendovým návštěvám prarodičů a kamarádů, kdy dojde k narušení denního rožimu miminka. Ukládání ke spánku, kojení, koupání je vždy stejné, ať se děje cokoliv. Ale během dne se režim změní. Přesto, že sleduji náznaky únavy, abych dítě dala ke spánku, v době čilosti s ním komunikuji a hraju si, je to jiné protože je u toho někdo další, "cizí". Vždy když návštěva odjede, všimla jsem si, že je holčička velice nervní, což trvá několik dní. Nedokáže sama během dne usnout, musím ji všemožně uspávat, kolíbat, nosit,houpat atd. Cpe si celou ručičku do pusinky, v hlasovém projevu jde slyšet nespokojenost a vztekání. Celkově je neklidná po těle, různě se kroutí. Již při samotném usínání sebou cuká a mírně hází. Z toho všeho jsem vyvodila, že se jedná o narušení rituálů, zvyků a jistot a proto je to následně vždy stejné. Je můj odhad opravdu správný? A dá se tomu nějak zabránit? Nechci se odstřihnout od přátel a návštěv, zároveň chci miminku zajistit klid a pohodu, pokud je její reakce taková jaká je. Zvykne si na to časem? Nebo je to citlivý jedinec? Dělám něco špatně? Velice Vám děkuji za Váš čas a Vaši odpověď. Přeji příjemný den.K.P.

Dobrý den, vaše děťátko pravděpodobně opravdu reaguje vámi popsanými projevy na změny denního režimu. Dodržování režimu je pro miminko důležité a je dobré a jak i píšete mnohem pro rodiče i děťátko pohodlnější, dodržovat určité zaběhnuté rituály, ze kterých dítě čerpá pocit jistoty a bezpečí a které usnadňují jeho vývoj a výchovu. Pokud dojde k narušení rituálů a režimu, může se to projevit nervozitou a neklidem dítěte. Řešením však není uzavření se doma bez kontaktu s přáteli a příbuznými, je to součást života, na kterou si dítě postupně zvykne. Při těchto vybočeních se snažte co nejvíce dodržovat aktivity, na které je dítě zvyklé, neměňte obvyklé rituály, zejména týkající se ukládání, krmení či kojení.

Pokud jste doma zvyklá holčičku krmit a uspávat o samotě, pak by bylo dobré požádat o chvilku soukromí při těchto činnostech i u příbuzných či přátel. Řiďte se svou rodičovskou intuicí, je poznat, že jste vnímavá a pozorná maminka, přesto se některým projevům v chování dítěte po narušení denního režimu asi nevyhnete. Počítejte proto s nimi, věnujte holčičce pozornost, dokud se zase nezklidní, snažte se vypozorovat, co ji nejvíce zneklidňuje a vyhnout se tomu (například příliš mnoho chování od ostatních, příliš mnoho podnětů, kterými je zahlcena). Zkuste holčičku v době bělosti, pokud je v cizím prostředí a nepláče, ponechat více v klidu, zpracovává totiž podněty z okolního neznámého prostředí, ve kterém se snaží zorientovat a je možné, že pokud se s ní snažíte komunikovat na stejné úrovni jako obvykle doma, může to být pro ni příliš. Nechte jí proto čas se adaptovat, postupujte pozvolna, chovejte se klidně. Velkých vybočení z denního rytmu se vyvarujte. Některé děti jsou na změny citlivější, některé se zklidní dříve, jiným to trvá déle, záleží také na typu a citlivosti jejich nervové soustavy, poskytněte proto dceři dostatek času a klidu a dostatek kontaktu s vámi, pokud jej potřebuje, pochovejte ji, pohlaďte, klidně na ni mluvte. Zdravím

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, paní doktorko, mohu se zeptat, čekám třetí miminko a nyní jsem 17+1, zatím vše probíhalo v pořádku, dnes mi gynekolog oznámil, že mám placentu na zadní straně dělohy a že mi začíná přerůstat přes děložní vchod. Jediné, co mi sdělil, že se mám vyhýbat pohlavnímu styku a že se dál uvidí. Jak jsem z toho byla překvapená, vůbec jsem se nezeptala. Ráda bych proto věděla, zda mohu něco udělat, pro příznivý vývoj (více odpočinku, poloha v leže, ....). A jak se připadně postupuje, když vchod zaroste úplně, zda jsou nějaká rizika pro miminko? Děkuji.

Dobrý den, buďte v klidu. V 17. týdnu je ještě brzo na diagnostiku tzv. vcestné placenty. Spousta žen má v druhém trimestru placentu přes vnitřní branku děložního hrdla, protože placenta zaujímá podstatnou část děložní stěny. Ale jak děloha roste, placenta se naopak postupem času vytahuje nahoru. Takže určitě Vám nyní nemohla začít placenta růst k děložnímu hrdlu. měla jste ji tak nízko určitě od začátku, jen teď si toho pan doktor na ultrazvuku všiml. Každopádně máte ještě spoustu týdnů na to, aby se cíp placenty vytáhl. To, zda placenta přesahuje vnitřní branku či je s ní těsně v kontaktu se řeší až v cca 34. týdnu těhotenství a na základě toho se určuje způsob porodu. Ale na to je ještě spousta času. Každopádně umístění placenty vy sama nijak ovlivnit nemůžete. Pokud nemáte žádné potíže ve smyslu krvácení, ani s klidovým režimem není třeba to přehánět.