banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena kalkulacka": 100

Dobrý den, nikde jsem nenašla, jak je to s mateřskou a rodičovský příspěvkem v případě, že bych byla zaměstnaná po celou dobu mateřství po porodu na hlavní pracovní poměr – pracovní smlouvu u zaměstnavatele. Pracuji totiž na homeoffice, kdy je mi to umožněno. Můj dotaz tedy zní.Je povinné čerpat mateřskou dovolenou a případně v jaké minimální době? Je nárok na rodičovský příspěvek 300 000,- podmíněn čerpání mateřské? Je možné o něj žádat i právě v případě, že budu zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (například doložením hlídání babičky či chůvy, která by byla mnou placena).Moc Vám děkuji.

Dobrý den,
podle zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Existují právníci, kteří z tohoto ustanovení vyvozují, že je mateřská dovolená povinná. Druhá skupina právníků se kloní k tomu, že mateřská dovolená je právo, nikoli povinnost a uvedené ustanovení se uplatní až v případě, že žena na mateřskou dovolenou skutečně nastoupí. Nejsem tedy schopná Vám jednoznačně odpovědět. Zákoník práce však nedává zaměstnavateli možnost Vám mateřskou dovolenou nařídit. Pokud budete vykonávat práci, ze které vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete mít nárok na výplatu této dávky. Čerpání rodičovského příspěvku není podmíněno vyčerpání peněžité pomoci v mateřství. Úřad práce od Vás může navíc požadovat potvrzení, že Vám OSSZ dávku nevyplácí. Výkon práce při čerpání rodičovského příspěvku není omezen, není omezen ani výdělek. Hlídání jinou fyzickou osobou také není omezeno a nedokládá se. Omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, školky nebo obdobného zařízení na maximálně 92 hodin měsíčně. Docházku do zařízení by bylo potřeba úřadu oznámit do 8 dnů a následně dokládat rozsah docházky.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na klasickou dovolenou za rok 2017 (máme 25 dní), když jsem od 17.1.2017 byla na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství až do 30.4.2017. Od 1.5. 2017 pracuji. Dovolenou jsem čerpala 1 den. O mateřskou dovolenou bych chtěla žádat až 6 týdnů před porodem což mám stanoveno gynekologem na 3. září 2017 (Termín porodu 15.10.2017) 1.Je tedy možné dostat od zaměstnavatele dovolenou celých 24 dní, nebo se z důvodu nemocenské bude krátit?2.Je možné si tuto dovolenou vyčerpat až po mateřské dovolené? Tedy od 19.3.2018?3.Pokud by to bylo možné, vycházelo by to, že bych byla až do 23.4.2018 na dovolené čerpané z roku 2017 a ještě by se k tomu připočítaly dny dovolené za mateřskou dovolenou a čerpanou dovolenou za rok 2018? Což by bylo až do 7.5.2018? 4. Nebo v roce 2018 budu mít nárok na dovolenou minimálně 14 dní dle zákona za odpracovaných 60 dní (mateřská dovolená + dovolená za rok 2017 a 2018)?. 5.Kdy je potřeba žádat o rodičovské dávky po skončení mateřské dovolené a případné dovolené?Děkuji. Přeji hezký den. LJ.

Dobrý den, na přesný počet dnů a možnosti čerpání dovolené se budete muset zeptat účetní - k nějakému krácení dovolené u vás dojde (asi o 1/12). Nárok na dovolenou vám vznikne i v roce 2018 - za období, kdy budete čerpat PPM. O Rodičovskou si můžete požádat hned v návaznosti na mateřskou, dovolenou můžete čerpat nezávisle.

Dobrý den, dne 30.8.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. 28 týdnu jejího čerpání mi vychází na 14.3. 2019. U zaměstnavatele mám smlouvu do konce roku 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi bude mateřská dovolená vyplacena i v případě, ze jiz od ledna 2019 nebudu zaměstnana. A jak je to pak případně s rodičovský příspěvkem. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

termín mateřská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání, ne finanční dávku. Dovolená Vám tedy skončí s koncem pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ale budete pobírat dál beze změny až do vyčerpání těch 28 týdnů. Po skončení PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek, požádáte o něj na úřadu práce. V měsíci, kdy je souběh PPM a rodičovského příspěvku, náleží z rodičovského příspěvku jen rozdíl mezi měsíční zvolenou částkou rodičovského příspěvku a vyplacenou PPM v daném měsíci. Pokud by Vám tedy PPM za březen vycházela vyšší než rodičovský příspěvek, který si chcete zvolit, pak o rodičovský příspěvek požádejte až od dubna (za březen by nenáležel).

Po konci pracovního poměru byste měla oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů, že jste dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a stejně tak později oznámit i přechod na rodičovský příspěvek.