Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena kalkulacka": 100
Dobrý den,zajímalo by mě jestli si můžu určit délku rodičovské dovolené třeba na dva roky nebo tři roky a nebo musím být doma čtyři roky, když nemám nárok na mateřskou dovolenou.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
termín rodičovská dovolená označuje volno v zaměstnání a je možné si ji zvolit v libovolném rozsahu, maximálně ale do 3 let věku dítěte. U rodičovského příspěvku (celkově 220 tis. Kč) se nevolí délka, ale měsíční částka příspěvku. Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, můžete rodičovský příspěvek volit do částky 7 600 Kč měsíčně, tuto částku může volit každý rodič. Při částce 7 600 Kč měsíčně vychází příspěvek na 28 měsíců. Vyšší částku můžete volit, pokud lze otci dítěte stanovit dostatečný vyměřovací základ (pro peněžitou pomoc v mateřství). Maximální měsíční částka rodičovského příspěvku je pak 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Rodiče vícerčat mohou čerpat 1,5násobek uvedených částek. Částku je možné měnit každé 3 měsíce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, od 13.9.2019 do 26.3.2020 čerpám mateřskou dovolenou. Se zaměstnavatelem, kde mám smlouvu na neurčito, jsme se dohodli na čerpání rodičovské od 27.3.2020 do 31.12.2021. Na Úřadu práce mi paní ale škrtla nástup na rodičovskou od 1.4.2020 do 31.12.2021. Je to takto v pořádku? Myslela jsem, že lze čerpat rodičovskou i na dny a lépe bez přerušení. Děkuji za odpověď H. M.
Dobrý den,
rodičovská dovolená (volno v zaměstnání) a rodičovský příspěvek (finanční dávka od ÚP) se vzájemně nemusí překrývat. Pokud v březnu budete ještě čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) za 26 dní, náležel by Vám rodičovský příspěvek za březen jen v případě, že by zvolená částka příspěvku byla vyšší než PPM za těch 26 dní, pak by Vám Úřad práce doplatil rozdíl mezi dávkami do výše zvoleného rodičovského příspěvku. Pokud však máte PPM vyšší, rodičovský příspěvek by za březen nenáležel. Pravděpodobně z toho důvodu Vám úřednice přepsala začátek čerpání až na duben. Rodičovskou dovolenou máte v zaměstnání nahlášenou tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou, což je v pořádku. Případně máte nárok mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou vyčerpat ještě řádnou dovolenou. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce a vzniká při ní nárok na dovolenou. Případné čerpání řádné dovolené nemá vliv na výplatu rodičovského příspěvku.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, od dubna 2018 jsem se synem byla na mateřské dovolené. Poté jsem si vybrala dovolenou z práce a navázala na rodičovskou dovolenou. Nyní jsem od 23.3.2020 na mateřské dovolené s dcerou. Mohu opět po ukončení mateřské dovolené čerpat dovolenou z práce? Pokud ano,mám nárok na celých 25 dní,které zaměstnavatel poskytuje? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, za dobu další mateřské dovolené Vám vznikl nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (tedy celých 25 dní), pokud pracovní poměr nekončí v průběhu roku. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce, tedy tímto splníte podmínku konání práce alespoň 60 dní v roce, abyste měla nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pokud požádáte o čerpání dovolené v bezprostřední návaznosti na skončení mateřské dovolené, nebude se dovolená krátit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz ohledně začátku čerpání rodičovského příspěvku. 24.12.2020 mi skončila mateřská dovolená, do 12.2.2021 čerpám řádnou dovolenou od svého zaměstnavatele. Když jsem byla na úřadě práce žádat o čerpání rodičovského příspěvku, pracovnicí mi bylo sděleno, že RD musím čerpat od 1.1.2021. Když jsem se ptala na vysvětlení, bylo mi řečeno, že čerpání dovolené a RD spolu nesouvisejí. Přijde mi to ale divné, protože do 12.2. budu v podstatě zaměstnanec, budu ze svojí výplaty odvádět zdravotní a sociální pojištění a současně budu na RD a pojištění za mě bude platit stát? Takhle se přeci pojištění bude odvádět dvakrát. Chtěla jsem si nastavit čerpání RD po skončení dovolené, tj. od 13.2.2021. Bylo mi řečeno, že to takhle nejde. Můžete mi prosím poradit případně mě odkázat na konkrétní paragraf v zákoně?Děkuji mnohokrát, s pozdravem MS
Dobrý den,
rodičovská dovolená (RD) a rodičovský příspěvek (RP) jsou dvě rozdílné věci, nemusejí se překrývat, nesouvisí spolu. Rodičovskou dovolenou, tedy pracovní volno, řešíte se zaměstnavatelem a řídí se zákoníkem práce. Nastoupit na RD můžete až po vyčerpání dovolené (nemůžete čerpat dvě dovolené souběžně). Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, vyřizuje se na úřadě práce a řídí se zákonem o státní sociální podpoře. RP je možné čerpat od narození dítěte, ale platí omezení při souběhu s peněžitou pomocí v mateřství (PPM) v jednom měsíci (§ 30b odst. 3)). Pokud máte PPM za období 1. - 24. 12. vyšší než částku RP, kterou chcete volit, je možné čerpat RP nejdříve od ledna. Neznamená to však, že musíte začít čerpat od ledna. Čerpání rodičovského příspěvku je dobrovolné a záleží tedy na Vás od jakého měsíce o RP požádáte, žádat lze maximálně 3 měsíce zpětně. Můžete tedy požádat až od února, v takovém případě se standardně do žádosti píše první den v měsíci, jelikož se jedná o měsíční dávku. Souběh RP s (řádnou) dovolenou v zaměstnání ničemu nevadí. Pokud má státní pojištěnec příjmy ze zaměstnání, je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát i zaměstnanec (prostřednictvím zaměstnavatele), nemusí však dodržet minimální vyměřovací základ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz. Nyní jsem na rodičovské dovolené se synem. Poslední navýšený poplatek bych měla obdržet tento měsíc, tj. listopad 2021. Na druhou mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 13.12.2021.Na ÚP mám nárok na rodičovský příspěvek ukončený k 30.11.2021.Dotaz zní: Když nastupuji na druhou mateřskou cca v polovině následujícího měsíce, tj. 13.prosinec 2021, navazuje mi vše správně a nebude mi někde vykukovat nějaký nedoplatek soc.pojištění, apod.? Dle ÚP bych měla mít vše v pořádku. Ještě se ale dotazuji, protože má gynekoložka mne odkázala znovu se ujistit, abych někde nedoplácela. Děkuji za odpověď.Hezký večer.


Dobrý den,
pokud dítě ještě nemá 3 roky a Vy máte v zaměstnání nahlášenou rodičovskou dovolenou až do nástupu na další mateřskou dovolenou, nemusíte nic v souvislosti se skončením rodičovského příspěvku řešit v zaměstnání, ani s úřady. Žádný nedoplatek na pojistném nevznikne a zaměstnavateli stačí oznámit jen nástup na další peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mou situaci. Termín porodu mám 27.4., ale od ledna bych chtěla na nemocenskou, jelikož dělám fyzicky i psychicky náročnější práci. Mám tedy v plánu 4. 1. - 26. 2. být na nemocenské, a od 27.2. jít na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, kolik dní dovolené budu mít po konci mateřské k proplacení od zaměstnavatele. Děkuji za radu.
Dobrý den,
na dotaz Vám nejlépe odpoví účetní v práci. Neuvádíte roční nárok dovolené. Mateřská dovolená se pro nárok započítává v plném rozsahu, nemocenská a rodičovská dovolená max. do výše 20 týdnů při splnění podmínek. Proplacení dovolené je možné jen při skončení pracovního poměru, pokud pracovní poměr nekončí, bude se jednat o čerpání dovolené.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem zaměstnána u současného zaměstnavatele od 1.6.2017 (před tím jsem pracovala u jiného 10let vkuse). Mám pracovní poměr na dobu určitou do 31.5.2018. V březnu budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Bude mi vyplácena mateřská i po skončení tohoto pracovního poměru, pokud se zaměstnavatel nerozhodne mi smlouvu prodloužit? Děkuji předem za odpověď.Tereza
Dobrý den, ohledně PPM se pro vás nic nemění a ukončení prac. poměru by měl nahlásit zaměstnavatel. Po skončení PPM normálně přejdete na rodičovskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,16.5. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, znamená to tedy, že příští měsíc mi už mateřská normálně přijde?Děkuji
Dobrý den, ano, měla by – jen má SSZ jiné výplatní termíny než zaměstnavatel, tak to může potrvat. Zjistěte si to případně přímo na vaší OSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,termín porodu dle 1. trimestrálního screeningu mám určen na 9. října. Od 19. srpna máme s rodinou plánovanou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, co se mi více "vyplatí", zda v tomto období čerpat normálně dovolenou a po ní nastoupit na mateřskou nebo nastoupit na mateřskou rovnou a nechat si dovolenou proplatit zaměstnavatelem (příjem 27 tis/měs hrubého)? Děkuji Vám.
Dobrý den, rozhodnutí je na vás a případně i na zaměstnavateli, který má povinnost vám dovolenou dát až po skončení PPM. Také pozor, aby se vám nepokrátila mateřská – měla byste ji nastoupit 6 týdnů před TP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 4 roky pracuji na Slovensku a mám smlouvu na dobu neurčenou, ale předtím jsem pracovala v ČR. Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu mateřskou pobírat v ČR a nebo musím na Slovensku? Případně jestli můžu mateřskou pobírat na Slovensku a rodičovskou v ČR. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, mateřská (PPM) se vyplácí „ze zaměstnání“, takže tu můžete pobírat jen podle slovenských pravidel. RP je závislý na trvalém bydlišti a pobytu, takže pokud pobýváte v ČR, můžete o něj požádat tady.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Jsem prvorodička. Psala jsem na sociálku a zjistila jsem, že mám právo na mateřskou. Letošní rok mám odpracováno 268 dní, jsem na neschopence + 244 z předchozí brigády loňského roku. Chtěla bych se zeptat, zda stačí poslat jen ten papír, co mi dá doktorka, svému zaměstnavateli nebo musím ještě něco oběhat? Aby mi to neuteklo. Nějaké podklady zaměstnavateli o předchozí brigádě? Nebo zda to má sociálka všechno zpracované a já se o nic starat nemusím? Dále mám ještě dotaz, zda když je dítě psáno na otce, jestli by se dala mateřská počítat z jeho platu? Nebo je dáno, že automaticky z matčiného? Díky za všechny odpovědi.
Dobrý den, brigáda s PPM nesouvisí, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. Stačí opravdu odevzdat současnému zaměstnavateli formulář o nástupu na mateřskou, který vám dá gynekolog. PPM přísluší matce, otec ji případně může žádat od 6. týdne po porodu, ale musí PPM pak skutečně čerpat a matka si zajistit platby povinného pojištění. Výši platu otce můžete využít až budete žádat o Rodičovský příspěvek - tam jej uplatnit můžete a RP bude psaný na vás.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu. V současné době jsem do 30.9.2017 na rodičovské dovolené (v současné době jsem na neschopence), od 1.10.2017 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání (ale z důvodu neschopenky fyzicky nenastoupím) a cca od 10.10.2017 budu nastupovat na mateřskou dovolenou. Termín porodu mám 6.12.2017. Budu mít nárok na mateřskou? Pokud ano, z čeho se vypočítává (z příjmu od zaměstnavatele nebo z RD)? A jak to pak budu mít s novou rodičovskou - budu mít nárok na volbu výše a částky nebo rovnou spadnu na minimum?
Dobrý den, jestli jsem to dobře pochopila, byla jste na rodičovské, teď jste na nemocenské a budete nastupovat další mateřskou. Vzhledem k tomu, že vám zjevně trvá nějaký pracovní poměr, vyjdu z toho, že je to ten, ze kterého jste nastupovala i první mateřskou a pak vám tedy vznikne nárok i na další PPM (vypočte se ze stejného základu jako nemocenská, popř. první mateřská), a tedy si budete moci volit výši RP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka
Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se optala, z čeho mi bude vypočítaná mateřská a rodičovská, když mám dva příjmy. vysvětlení: před lety jsem měla pracovní úraz, zaměstnavatel mi měl najít prac. místo, které by vyhovovalo mému zdrav. stavu a bylo stejně placené jako mé původní místo. Zaměstnavatel mi toto místo nenabídl a proto mi již od r. 2003 vyplácí pojišťovna mého bývalého zaměstnavatele náhradu mzdy při ztrátě na výdělku. V praxi to znamená, že si u svého současného zaměstnavatele vydělám cca 13 000kč hrubého a pojišťovna mi doplácí cca 12 500kč hrubého. Od pojišťovny mám potvrzení, že mi tata náhrada bude vyplácena až do dovršení důchodu.( Kdybych neměla úraz, stále bych pracovala na mém původním místě.) Momentálně jsem na pracovní neschopnosti, kdy výše PN e cca 8500kč čistého a náhrada mi chodí stále stejná 12500kč hrubého. Termín porodu mám 8/2019, takže nástup na MD plánuji od července.Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Monika P.
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění a vypočítává se z činnosti, ze které jste účastna nemocenského pojištění, tedy z Vašeho zaměstnání. Denní vyměřovací základ (DVZ) pro výpočet PPM se zjišťuje obdobně jako u nemocenského, které nyní pobíráte. Podrobnosti o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek v celkové výši 220 tis. Kč čerpá rodič podle zvolené měsíční částky. Každý rodič může volit do částky 7 600 Kč měsíčně. Vyšší částku mohou volit rodiče s dostatečným DVZ, stropem je pak 70 % 30násobku DVZ vypočteného pro PPM nebo obdobně zjištěného DVZ u druhého rodiče.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem relativně čerstvě zpátky v České republice a tím pádem dle odpracovaných dnů mi pravděpodobně nenáleží mateřská. Nicméně jsem poslední čtyři měsíce pracovala na HPP a odcházím na MD. Právnička mi řekla, že žádost o PPM mám podat, aby jí zamítli a následně mi začali vyplácet nemocenskou. Chci se jen ujistit, zda je tento postup správný a v jaké výši budu nemocenskou pobírat. Budu matka jen s jedním příjmem, proto nevím, jak bych zvládla pobírat jen 7600 / měsíc rodičovský příspěvek, jestli chápu dobře, že na víc nárok mít nebudu.Před příchodem do ČR jsem pracovala ve Francii, kde jsem pojištění platila, ale nevím zda se to dá nějak spojit popřípadě čím a kam to mám doložit. Předem děkuji za případnou radu
Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM a zároveň nástup na PPM ze zaměstnání (pojištěné činnosti) nebo v ochranné lhůtě. Do potřebných 270 dní je možné započítat všechny doby pojištění v daných 2 letech a je možné tady započítat i účast na pojištění ze zahraničí. Musí se ale jednat o obdobné pojištění pro případ mateřství. Pokud jste byla účastna takového pojištění ve Francii dostatečnou dobu, můžete tedy mít v ČR nárok na PPM. K žádosti o PPM je potřeba v takovém případě doložit doklad o účasti na pojištění ze zahraničí od příslušné francouzské instituce, mělo by se jednat o formulář E104 nebo příslušný papírový SED. Pokud tento formulář nemáte, měla by si jej na Vaši žádost vyžádat OSSZ. Doporučuji tedy poradit se o dalším postupu přímo na OSSZ dle sídla Vašeho současného zaměstnavatele.
Pokud byste nárok na PPM neměla, lékař Vám může vystavit rozhodnutí o pracovní neschopnosti od počátku šestého týdne před porodem do konce šestinedělí, ale potřebuje k tomu potvrzení z OSSZ, že nemáte na PPM nárok. Tedy v takovém případě doložte žádost o PPM na OSSZ, aby Vám vystavili doklad o zamítnutí.
Výše PPM nebo nemocenského by se počítala z Vašeho příjmu v zaměstnání v ČR. Zjednodušený postup výpočtu PPM najdete v článku Mateřská dovolená 2019 na našem webu, včetně odkazu na orientační kalkulačku dávek nemocenského pojištění na webu MPSV. Ve Vašem případě se nebude dávka počítat z 12 měsíců, ale jen z doby od začátku zaměstnání v ČR do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM/nemocenskou. Rodičovský příspěvek můžete volit i vyšší než 7600 Kč měsíčně, pokud budete mít dostatečný vyměřovací základ pro PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem. Maximální částka je pak ve výši 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Pokud budete mít nízké příjmy, informujte se po porodu na odboru státní sociální podpory úřadu práce o dávkách porodné, přídavek na dítě, případně příspěvek na bydlení.
Pro akci je nutné přihlášení