banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena kalkulacka": 100

Dobrý den,před nástupem na mateřskou dovolenou (2017) jsem měla HPP smlouvu na dobu neurčitou + další částečný úvazek, ze kterého se mateřská dovolená vypočítávala. Minulý rok jsem si během rodičovské dovolené založila vedlejší živnostenskou činost. Přilepšila jsem si k rodičovské dovolené, ale nyní s manželem plánujeme další dítě a já plánuji kvůli stresu osvč přerušit.Můžete mi prosím říci, jakým způsobem by u mě probíhal výpočet mateřské dovolené, pokud by se mi narodilo další dítě před ukončením ročicovské dovolené? Bojím se, že jsem si svojí živnostenskou činností akorát přihoršila. Slyšela jsem, že u OSVČ se musí platit nemocenská, aby potom žena měla nárok na mateřskou dovolenou (ipřesto, že je stále zaměstnaná). Platí toto i pro mě nebo mohu osvč pozastavit?Mnohokrát děkuji za váš čas a vaší raduNikola Kalečková

Dobrý den,

pokud jste si jako OSVČ neplatila dobrovolné nemocenské pojištění, nemáte z této činnosti na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nárok. Nijak to ale neovlivňuje nárok z dalších činností/zaměstnání. Činnost OSVČ můžete bez obav pozastavit. Pokud trvá Váš pracovní poměr, máte z něj nárok na další PPM. Pokud na další PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte za trvání stejného zaměstnání, porovná se aktuální vyměřovací základ z pracovního poměru s vyměřovacím základem z pracovního poměru, který byl použit pro předchozí PPM a použije se pro výpočet výše PPM ten vyšší vyměřovací základ. Pokud zároveň trvá i Váš částečný úvazek, můžete mít nárok opět i z něj (záleží na tom, jestli se jedná také o pracovní poměr nebo práci na dohodu, případně jak je dohoda sepsána).

Dobrý den, již druhým rokem pracuji jako učitelka na základní škole, nyní jsem ale těhotná a na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit nejdéle 15.9.2019. Ovšem v práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, která končí 27.8.2019, tedy dříve než nástup na mateřskou. Komplikuje to ještě to, že jsem od 5.8.2019 v pracovní neschopnosti kvůli potížím během těhotenství. Proto bych se ráda zeptala: 1) zda-li stále můžu být v pracovní neschopnosti, i když už nejsem u daného zaměstnavatele nadále zaměstnaná? 2) pokud ano, komu mám nosit tzv. papír na peníze - bývalému zaměstnavateli nebo OSSZ? 3) formulář, který dostanu před nástupem na mateřskou musí také vyplnit zaměstnavatel, nicméně já ho dostanu až v době, kdy už zaměstnaná nebudu, kdo ho tedy má vyplnit? 4) musím si sama během doby přechodu ze zaměstnání - mateřská dovolená platit zdravotní a sociální (cca 14 dní)? Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

k Vašim dotazům:

1) V pracovní neschopnosti můžete zůstat i po skončení pracovního poměru.

2) Lístky na peníze za dobu po skončení zaměstnání můžete odevzdávat bývalému zaměstnavateli nebo rovnou na příslušnou OSSZ, stejně tak rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.

3) Žádost o peněžitou pomoc v mateřství předejte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ.

4) Zdravotní ani sociální hradit nemusíte. Vůči zdravotní pojišťovně máte však oznamovací povinnost. Do 8 dnů po skončení zaměstnání tedy oznamte, že dále pobíráte nemocenské. Následně takto oznamte i přechod na peněžitou pomoc v mateřství. 

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).