banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobrý den moc prosím o radu.Koncem března 2019 mám T.P. Od 31.8.2018 mám výpověď v zaměstnání. Měla bych být v ochranné lhůtě,abych ještě dosáhla na PPM,ale nevím jestli se to na mě vztahuje i když jsem byla poslední 3 roky na MD se synem,tudíž jsem fyzicky v práci již dlouho nebyla. MD se synem mi končí v lednu 2019.Moc děkuji za odpověď V.P.

Dobrý den, nemocensky pojištěná jste byla po celou dobu trvání pracovního poměru bez ohledu na to, jestli jste v té době skutečně pracovala nebo byla na mateřské a rodičovské dovolené. Ochranná lhůta pro nárok na PPM běží od konce pracovního poměru a je tak dlouhá jako dané zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Na PPM můžete nastoupit v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. Den nástupu musí být ještě v ochranné lhůtě. Pokud tedy pracovní poměr skončil 31. 8., měla byste se do ochranné lhůty vejít. Ještě doplním, že nyní nejste na MD (mateřské dovolené) a pokud skončil pracovní poměr, nejste ani na rodičovské dovolené. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, jste z hlediska zdravotního pojištění příjemcem rodičovského příspěvku a tuto skutečnost bylo potřeba ohlásit zdravotní pojišťovně po konci pracovního poměru. Následně bude potřeba pojišťovně nahlásit přechod na PPM.

Dobrý den. Ráda bych se zeptala. Nyní čerpám mateřskou dovolenou od 1.12.2018. Smlouvu v práci mám na dobu určitou do září 2019. Rodičovský příspěvek bych ráda využila na 3 roky. Plánujeme narození dalšího dítěte. Můj dotaz: kdo mi poté bude vyplácet mateřskou dovolenou a z čeho se bude vypočítávat, když by se další dítě narodilo cca za 2 roky ( květen 2020) a přitom byla smlouva v zaměstnání na dobu určitou? Vyplácí to zaměstnavatel nebo sociální úřad a případně v jaké výši? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se váže k účasti na nemocenském pojištění a vyplácí ji okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud Vaše zaměstnání v září skončí, nárok na další PPM máte pouze pokud na ni nastoupíte v ochranné lhůtě, tzn. do 180 dní od konce pracovního poměru. Pokud byste na PPM nastoupila v ochranné lhůtě, vyměřovací základ pro výpočet výše PPM by se zjišťoval z tohoto zaměstnání z doby, kdy jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání.

Dobrý den, paní Inženýrko,ráda bych se ujistila ohledně ochranné lhůty, která běží od ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Termín porodu mám 17.9.2019, ale ukončení pracovního poměru je již k 30.6.2019, což znamená 10 týdnů před zákonným nástupem na mateřskou dovolenou (8-6týdnů před porodem). Proto Vás žádám o radu, pokud mám nárok na PPM od zaměstnavatele s kterým vlastně už pracovní poměr bude ukončen.Děkuji

Dobrý den,

pokud splňujete podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM, budete mít na PPM nárok, protože na ni nastoupíte v ochranné lhůtě. PPM nevyplácí zaměstnavatel, ale okresní správa sociálního zabezpečení. Žádost od gynekologa předáte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou zašle na OSSZ. V době mezi koncem pracovního poměru a nástupem na PPM se můžete přihlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky). Veškeré změny po konci pracovního poměru hlaste své zdravotní pojišťovně (tedy např. registraci na ÚP, dále nástup na PPM, následně přechod na rodičovský příspěvek).