banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobry den,mám dotaz ohledně mateřské dovolené. Nastoupila jsem na MD 7.4. a na konci dubna mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Můj dotaz směřuje k tomu, zda se mám hlásit na nějaký urad (urad prace, socialka, nebo jiný). Děkuji za odpověď.S pozdravemHanule P.

Dobrý den,

je potřeba oznámit zdravotní pojišťovně, že jste příjemcem peněžité pomoci v mateřství. Pojišťovna bude chtít pravděpodobně potvrzení z OSSZ o čerpání dávky.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Termín porodu mám v září, jsem už na nemocenské a smlouva v práci mi konci teď posledního června. Na mateřskou se mám i tak hladit u zamestnavatele? Děkuji

Dobrý den,

žádost o peněžitou pomoc v mateřství předáte po skončení zaměstnání bývalému zaměstnavateli, připojí k ní přílohu a odešle na příslušnou OSSZ.

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jsem v prvním trimestru těhotenství a již nyní vím, že od 1. 12. 2016 budu muset nastoupit na Úřad práce z důvodu skončení pracovní smlouvy na dobu určitou (do 30. 11. 2016) a smlouvu mi prodloužit nechtějí. Termín porodu mám na konec května 2017. Prosím poradíte mi jestli mám nárok na mateřskou dovolenou a následně jak je to s rodičovským příspěvkem, když bych počítala, že bych na ni nastoupila z úřadu práce. Pracovala jsem v kuse 3 roky až do 30.11.2016, tedy jsem si hradila i nemocenské pojištění. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, přesně si spočtěte datum nástupu na mateřskou - co nejdřívější možný (8 týdnů před TP). Vychází vám to totiž odhadem dost na hraně. Ochranná lhůta je u těhotných 180 dní od data ukončení prac. poměru. Pokud v této lhůtě nastoupíte mateřskou, nárok na PPM mít budete a budete PPM uplatňovat u bývalého zaměstnavatele. RP pak můžete volit v rozmězí daném výší vašeho denního vyměřovacího základu. Pokud byste se do lhůty nevešla, budete čerpat pouze RP ode dne narození dítěte - v základní 4leté variantě. S pozdravem Věra Tautová

Dobrý den,ráda bych se pro jistotu zeptala, zda mám nárok na příspěvek mateřské dovolené. Od září 2016 jsem byla zaměstnána až do měsíce března 2017 u jiného zaměstnavatele. V březnu 2017 jsem ukončila pracovní poměr a plynule přešla k jinému zaměstnavateli. Nyní jsem těhotná a na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 22. září s tím, že od 1. srpna musím nastoupit na neschopenku. Myslím si, že nárok na příspěvek na mateřské mám, ale raději se chci zeptat.Děkuji moc, snad jsem to napsala srozumitelně.

Dobrý den, na PPM určitě nárok máte, všechny zákonné podmínky splňujete. Výše PPM se vám bude počítat ze stejného základu jako nemocenská, tedy z posledních příjmů z aktuálního zaměstnání.

Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Pobírám rodičovský příspěvek,který mi končí 31.12.2017. Čekám ale druhé dítě a nástup na mateřskou mám 4.1.2018. Na pracovním úřadě i na vzp mi řekli,že ty tři dny mezi tím ničemu nevadí,ale já si tím pořád nejsem jistá. Je to prosím opravdu tak? Budu mít normálně zase nárok na mateřskou dovolenou a poté rodičovský příspěvek? Předtím jsem pracovala a měla smlouvu na neurčito. :) Děkuji

Dobrý den, kdy končí příspěvek je jedno, jen byste měla mít v práci nahlášenou rodičovskou až do data nástupu na další mateřskou, aby Vám nevznikla mezera v placení povinného pojištění. V případě smlouvy na dobu neurčitou máte nárok na další PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.

Dobrý den,četla jsem teda hodně článku, ale nikde nic není uplně 100% napsané.Jelikož mám termín až v dubnu je brzy chodit ještě na sociálku. Vzhledem k nepříjemné situaci, kdy budu na mimčo sama už se radši informativně ptám...Chtěla bych poprosit o informaci a radu.Jsem zaměstnaná na DPČ v soukromých jesličkách.Měsíčně odpracuji 23 dnů za měsíční hrubou mzdu 6100.-kč, mám placené zdravotní i sociální pojištění a než půjdu na mateřskou budu mít odpracováno víc než na internetu daných 270 dnů chtěla bych se zeptat zda i s touhle smlouvou mám nárok na mateřskou nebo jestli mám pak rovnou řešit rodičovský příspěvek .Předem moc děkuji za odpověď s pozdravem Lenka Nejedlá

Dobrý den, paní Nejedlá,

pokud splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak dále záleží, jestli je nebo není Vaše DPČ zaměstnáním malého rozsahu. Zjednodušeně o zaměstnání malého rozsahu se jedná, pokud je dohoda formulována tak, že není zaručeno, že si měsíčně vyděláte alespoň 2500 Kč (např. obsahuje ustanovení, že zaměstnavatel není povinen přidělovat zaměstnanci práci; nebo že maximálně zaměstnanec odpracuje 80 hod. měsíčně, ale není stanovený minimální zaručený rozsah práce a tím i daný příjem apod.). DPČ často bývají takto sjednané. 

Na PPM se nastupuje v době od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. Pokud DPČ není zaměstnáním malého rozsahu, tak je to obdobné jako u pracovního poměru a nárok mít budete, pokud budete v době nástupu na PPM stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (ta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v těhotenství, max. 180 dnů). 

Pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu, pak z ní neplyne ochranná lhůta. Pro nárok na PPM je pak nutné, abyste v měsíci nástupu na PPM dosáhla příjmu alespoň 2500 Kč (a byla tak nemocensky pojištěná). Pokud byste tohoto příjmu nedosáhla, pak je nárok na PPM v případě, že by DPČ stále trvala a nemocensky pojištěná byste byla alespoň ve 3 kalendářních měsících před měsícem nástupu na PPM (tedy v těch 3 měsících byste měla příjem alespoň 2500 Kč).

Dobrý den, pracuji půl roku s tím že první 3 měsíce byli zkušební, před tím jsem studovala ale studium nedokončila. K 30.11 mám z práce výpověď ale jsem na nemocenské na které budu do 31.12 kdy bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou, mám na ni nárok, pokud ano bude se mi počítat z nemocenské nebo z příjmu z práce který jsme měla? Děkuju

Dobrý den, 

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud jste před současným zaměstnáním neměla ještě jinou práci (třeba na dohodu), ze které by bylo odváděno nemocenské pojištění, tak nárok mít nebudete, protože půl roku zaměstnání nestačí. Studium se ve Vašem případě nepočítá, muselo by být úspěšně ukončeno, aby se mohlo počítat. Pokud nárok tedy nemáte, můžete zůstat na nemocenské do konce šestinedělí a poté přejít na rodičovský příspěvek.

Jinak pokud by nárok byl, počítala by se výše PPM z posledního zaměstnání a dny pracovní neschopnosti by se z výpočtu vyloučily.

Dobrý den,chtěla bych se informovat teď v prosinci mě bude končit rodičovský příspěvek,vybrala jsem si ho na 10 měsíců a znovu jsem otehotnela,budu rodit v dubnu 2019.pracovni smlouvu mam na dobu neurčitou...Co mám udělat,abych měla nárok na mateřskou dovolenou před porodem?mám si rodičovský příspěvek prodloužit o ty 2 měsíce aby Me to pak navazovala na PPM?nebo mám nastoupit do zaměstnání Ale to bych musela na rizikové tehotenstvi,nebo jen se nahlásit na zdravotni pojišťovnu?děkují mockrat za odpověď

Dobrý den,

pokud máte trvající pracovní poměr, budete mít v každém případě nárok na další peněžitou pomoc v mateřství. Nastoupit na ni můžete v rozmezí od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před termínem porodu. Žádost dostanete opět od gynekologa a předáte ji zaměstnavateli. Není vůbec podstatné, že už v prosinci vyčerpáte rodičovský příspěvek. Podstatné je na jak dlouho jste požádala zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou. Ta je na čerpání rodičovského příspěvku nezávislá, můžete na ní tedy být i po vyčerpání příspěvku. Pokud jste nahlásila rodičovskou dovolenou v zaměstnání také jen do prosince, můžete zaměstnavatele požádat o prodloužení do nástupu na další mateřskou (musí Vám vyhovět). Případně lze jít po skončení rodičovské dovolené na nemocenskou, pokud jste podle lékaře práce neschopná. Zdravotní pojišťovně nemusíte nic oznamovat.

 

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně mateřské dovolené.Termín porodu mám 2.4.2019 a na mateřskou dovolenou mohu nastoupit od 5.2.2019.U současného zaměstnavatele mám smlouvu na dobu neurčitou od 1.4.2018.Předtim jsem byla zaměstnaná na stejném místě,ovšem u jiného zaměstnavatele (od 1.12.2014 do 31.3.2018).Předpokládám,ze musim tedy doložit i nějaké dokumenty o příjmech od předchozího zaměstnavatele,ale netuším,za jak dlouhou dobu??Mohu pripadne zadat o mateřskou sama,můj stávající zaměstnavatel je opravdu lajdak a nevím,zda je schopen to zaridit..Popřípadě kde mohu zadat a co vse musim doložit?Moc dekuji za Vaši odpověď s trpělivost.Krásný den.

Dobrý den,

o peněžitou pomoc v mateřství se žádá prostřednictvím zaměstnavatele. Žádost o PPM Vám vydá gynekolog, Vy ji doplníte a předáte zaměstnavateli a zaměstnavatel k ní doloží přílohu (Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění) a odešle na příslušnou OSSZ, je to jeho povinnost. Nicméně můžete se pokusit se zaměstnavatelem domluvit, zda Vám doklady vystaví a odeslala byste je Vy. Od předchozího zaměstnavatele nepotřebujete žádné doklady. Výše PPM se počítá jen z posledního zaměstnání.

Dobrý den moc prosím o radu.Koncem března 2019 mám T.P. Od 31.8.2018 mám výpověď v zaměstnání. Měla bych být v ochranné lhůtě,abych ještě dosáhla na PPM,ale nevím jestli se to na mě vztahuje i když jsem byla poslední 3 roky na MD se synem,tudíž jsem fyzicky v práci již dlouho nebyla. MD se synem mi končí v lednu 2019.Moc děkuji za odpověď V.P.

Dobrý den, nemocensky pojištěná jste byla po celou dobu trvání pracovního poměru bez ohledu na to, jestli jste v té době skutečně pracovala nebo byla na mateřské a rodičovské dovolené. Ochranná lhůta pro nárok na PPM běží od konce pracovního poměru a je tak dlouhá jako dané zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Na PPM můžete nastoupit v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. Den nástupu musí být ještě v ochranné lhůtě. Pokud tedy pracovní poměr skončil 31. 8., měla byste se do ochranné lhůty vejít. Ještě doplním, že nyní nejste na MD (mateřské dovolené) a pokud skončil pracovní poměr, nejste ani na rodičovské dovolené. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, jste z hlediska zdravotního pojištění příjemcem rodičovského příspěvku a tuto skutečnost bylo potřeba ohlásit zdravotní pojišťovně po konci pracovního poměru. Následně bude potřeba pojišťovně nahlásit přechod na PPM.

Dobrý den. Ráda bych se zeptala. Nyní čerpám mateřskou dovolenou od 1.12.2018. Smlouvu v práci mám na dobu určitou do září 2019. Rodičovský příspěvek bych ráda využila na 3 roky. Plánujeme narození dalšího dítěte. Můj dotaz: kdo mi poté bude vyplácet mateřskou dovolenou a z čeho se bude vypočítávat, když by se další dítě narodilo cca za 2 roky ( květen 2020) a přitom byla smlouva v zaměstnání na dobu určitou? Vyplácí to zaměstnavatel nebo sociální úřad a případně v jaké výši? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se váže k účasti na nemocenském pojištění a vyplácí ji okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud Vaše zaměstnání v září skončí, nárok na další PPM máte pouze pokud na ni nastoupíte v ochranné lhůtě, tzn. do 180 dní od konce pracovního poměru. Pokud byste na PPM nastoupila v ochranné lhůtě, vyměřovací základ pro výpočet výše PPM by se zjišťoval z tohoto zaměstnání z doby, kdy jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání.

Dobrý den, paní Inženýrko,ráda bych se ujistila ohledně ochranné lhůty, která běží od ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Termín porodu mám 17.9.2019, ale ukončení pracovního poměru je již k 30.6.2019, což znamená 10 týdnů před zákonným nástupem na mateřskou dovolenou (8-6týdnů před porodem). Proto Vás žádám o radu, pokud mám nárok na PPM od zaměstnavatele s kterým vlastně už pracovní poměr bude ukončen.Děkuji

Dobrý den,

pokud splňujete podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM, budete mít na PPM nárok, protože na ni nastoupíte v ochranné lhůtě. PPM nevyplácí zaměstnavatel, ale okresní správa sociálního zabezpečení. Žádost od gynekologa předáte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou zašle na OSSZ. V době mezi koncem pracovního poměru a nástupem na PPM se můžete přihlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky). Veškeré změny po konci pracovního poměru hlaste své zdravotní pojišťovně (tedy např. registraci na ÚP, dále nástup na PPM, následně přechod na rodičovský příspěvek).