Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100
Dobry den,mám dotaz ohledně mateřské dovolené. Nastoupila jsem na MD 7.4. a na konci dubna mi skončil pracovní poměr na dobu určitou. Můj dotaz směřuje k tomu, zda se mám hlásit na nějaký urad (urad prace, socialka, nebo jiný). Děkuji za odpověď.S pozdravemHanule P.
Dobrý den,
je potřeba oznámit zdravotní pojišťovně, že jste příjemcem peněžité pomoci v mateřství. Pojišťovna bude chtít pravděpodobně potvrzení z OSSZ o čerpání dávky.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Termín porodu mám v září, jsem už na nemocenské a smlouva v práci mi konci teď posledního června. Na mateřskou se mám i tak hladit u zamestnavatele? Děkuji
Dobrý den,
žádost o peněžitou pomoc v mateřství předáte po skončení zaměstnání bývalému zaměstnavateli, připojí k ní přílohu a odešle na příslušnou OSSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, jsem v prvním trimestru těhotenství a již nyní vím, že od 1. 12. 2016 budu muset nastoupit na Úřad práce z důvodu skončení pracovní smlouvy na dobu určitou (do 30. 11. 2016) a smlouvu mi prodloužit nechtějí. Termín porodu mám na konec května 2017. Prosím poradíte mi jestli mám nárok na mateřskou dovolenou a následně jak je to s rodičovským příspěvkem, když bych počítala, že bych na ni nastoupila z úřadu práce. Pracovala jsem v kuse 3 roky až do 30.11.2016, tedy jsem si hradila i nemocenské pojištění. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, přesně si spočtěte datum nástupu na mateřskou - co nejdřívější možný (8 týdnů před TP). Vychází vám to totiž odhadem dost na hraně. Ochranná lhůta je u těhotných 180 dní od data ukončení prac. poměru. Pokud v této lhůtě nastoupíte mateřskou, nárok na PPM mít budete a budete PPM uplatňovat u bývalého zaměstnavatele. RP pak můžete volit v rozmězí daném výší vašeho denního vyměřovacího základu. Pokud byste se do lhůty nevešla, budete čerpat pouze RP ode dne narození dítěte - v základní 4leté variantě. S pozdravem Věra Tautová
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se pro jistotu zeptala, zda mám nárok na příspěvek mateřské dovolené. Od září 2016 jsem byla zaměstnána až do měsíce března 2017 u jiného zaměstnavatele. V březnu 2017 jsem ukončila pracovní poměr a plynule přešla k jinému zaměstnavateli. Nyní jsem těhotná a na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 22. září s tím, že od 1. srpna musím nastoupit na neschopenku. Myslím si, že nárok na příspěvek na mateřské mám, ale raději se chci zeptat.Děkuji moc, snad jsem to napsala srozumitelně.
Dobrý den, na PPM určitě nárok máte, všechny zákonné podmínky splňujete. Výše PPM se vám bude počítat ze stejného základu jako nemocenská, tedy z posledních příjmů z aktuálního zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Pobírám rodičovský příspěvek,který mi končí 31.12.2017. Čekám ale druhé dítě a nástup na mateřskou mám 4.1.2018. Na pracovním úřadě i na vzp mi řekli,že ty tři dny mezi tím ničemu nevadí,ale já si tím pořád nejsem jistá. Je to prosím opravdu tak? Budu mít normálně zase nárok na mateřskou dovolenou a poté rodičovský příspěvek? Předtím jsem pracovala a měla smlouvu na neurčito. :) Děkuji
Dobrý den, kdy končí příspěvek je jedno, jen byste měla mít v práci nahlášenou rodičovskou až do data nástupu na další mateřskou, aby Vám nevznikla mezera v placení povinného pojištění. V případě smlouvy na dobu neurčitou máte nárok na další PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,četla jsem teda hodně článku, ale nikde nic není uplně 100% napsané.Jelikož mám termín až v dubnu je brzy chodit ještě na sociálku. Vzhledem k nepříjemné situaci, kdy budu na mimčo sama už se radši informativně ptám...Chtěla bych poprosit o informaci a radu.Jsem zaměstnaná na DPČ v soukromých jesličkách.Měsíčně odpracuji 23 dnů za měsíční hrubou mzdu 6100.-kč, mám placené zdravotní i sociální pojištění a než půjdu na mateřskou budu mít odpracováno víc než na internetu daných 270 dnů chtěla bych se zeptat zda i s touhle smlouvou mám nárok na mateřskou nebo jestli mám pak rovnou řešit rodičovský příspěvek .Předem moc děkuji za odpověď s pozdravem Lenka Nejedlá
Dobrý den, paní Nejedlá,
pokud splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak dále záleží, jestli je nebo není Vaše DPČ zaměstnáním malého rozsahu. Zjednodušeně o zaměstnání malého rozsahu se jedná, pokud je dohoda formulována tak, že není zaručeno, že si měsíčně vyděláte alespoň 2500 Kč (např. obsahuje ustanovení, že zaměstnavatel není povinen přidělovat zaměstnanci práci; nebo že maximálně zaměstnanec odpracuje 80 hod. měsíčně, ale není stanovený minimální zaručený rozsah práce a tím i daný příjem apod.). DPČ často bývají takto sjednané.
Na PPM se nastupuje v době od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. Pokud DPČ není zaměstnáním malého rozsahu, tak je to obdobné jako u pracovního poměru a nárok mít budete, pokud budete v době nástupu na PPM stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (ta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v těhotenství, max. 180 dnů).
Pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu, pak z ní neplyne ochranná lhůta. Pro nárok na PPM je pak nutné, abyste v měsíci nástupu na PPM dosáhla příjmu alespoň 2500 Kč (a byla tak nemocensky pojištěná). Pokud byste tohoto příjmu nedosáhla, pak je nárok na PPM v případě, že by DPČ stále trvala a nemocensky pojištěná byste byla alespoň ve 3 kalendářních měsících před měsícem nástupu na PPM (tedy v těch 3 měsících byste měla příjem alespoň 2500 Kč).
Pro akci je nutné přihlášení