Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100
Dobrý den, od dubna 2018 jsem se synem byla na mateřské dovolené. Poté jsem si vybrala dovolenou z práce a navázala na rodičovskou dovolenou. Nyní jsem od 23.3.2020 na mateřské dovolené s dcerou. Mohu opět po ukončení mateřské dovolené čerpat dovolenou z práce? Pokud ano,mám nárok na celých 25 dní,které zaměstnavatel poskytuje? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, za dobu další mateřské dovolené Vám vznikl nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (tedy celých 25 dní), pokud pracovní poměr nekončí v průběhu roku. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce, tedy tímto splníte podmínku konání práce alespoň 60 dní v roce, abyste měla nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pokud požádáte o čerpání dovolené v bezprostřední návaznosti na skončení mateřské dovolené, nebude se dovolená krátit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz ohledně začátku čerpání rodičovského příspěvku. 24.12.2020 mi skončila mateřská dovolená, do 12.2.2021 čerpám řádnou dovolenou od svého zaměstnavatele. Když jsem byla na úřadě práce žádat o čerpání rodičovského příspěvku, pracovnicí mi bylo sděleno, že RD musím čerpat od 1.1.2021. Když jsem se ptala na vysvětlení, bylo mi řečeno, že čerpání dovolené a RD spolu nesouvisejí. Přijde mi to ale divné, protože do 12.2. budu v podstatě zaměstnanec, budu ze svojí výplaty odvádět zdravotní a sociální pojištění a současně budu na RD a pojištění za mě bude platit stát? Takhle se přeci pojištění bude odvádět dvakrát. Chtěla jsem si nastavit čerpání RD po skončení dovolené, tj. od 13.2.2021. Bylo mi řečeno, že to takhle nejde. Můžete mi prosím poradit případně mě odkázat na konkrétní paragraf v zákoně?Děkuji mnohokrát, s pozdravem MS
Dobrý den,
rodičovská dovolená (RD) a rodičovský příspěvek (RP) jsou dvě rozdílné věci, nemusejí se překrývat, nesouvisí spolu. Rodičovskou dovolenou, tedy pracovní volno, řešíte se zaměstnavatelem a řídí se zákoníkem práce. Nastoupit na RD můžete až po vyčerpání dovolené (nemůžete čerpat dvě dovolené souběžně). Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, vyřizuje se na úřadě práce a řídí se zákonem o státní sociální podpoře. RP je možné čerpat od narození dítěte, ale platí omezení při souběhu s peněžitou pomocí v mateřství (PPM) v jednom měsíci (§ 30b odst. 3)). Pokud máte PPM za období 1. - 24. 12. vyšší než částku RP, kterou chcete volit, je možné čerpat RP nejdříve od ledna. Neznamená to však, že musíte začít čerpat od ledna. Čerpání rodičovského příspěvku je dobrovolné a záleží tedy na Vás od jakého měsíce o RP požádáte, žádat lze maximálně 3 měsíce zpětně. Můžete tedy požádat až od února, v takovém případě se standardně do žádosti píše první den v měsíci, jelikož se jedná o měsíční dávku. Souběh RP s (řádnou) dovolenou v zaměstnání ničemu nevadí. Pokud má státní pojištěnec příjmy ze zaměstnání, je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát i zaměstnanec (prostřednictvím zaměstnavatele), nemusí však dodržet minimální vyměřovací základ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mou situaci. Termín porodu mám 27.4., ale od ledna bych chtěla na nemocenskou, jelikož dělám fyzicky i psychicky náročnější práci. Mám tedy v plánu 4. 1. - 26. 2. být na nemocenské, a od 27.2. jít na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, kolik dní dovolené budu mít po konci mateřské k proplacení od zaměstnavatele. Děkuji za radu.
Dobrý den,
na dotaz Vám nejlépe odpoví účetní v práci. Neuvádíte roční nárok dovolené. Mateřská dovolená se pro nárok započítává v plném rozsahu, nemocenská a rodičovská dovolená max. do výše 20 týdnů při splnění podmínek. Proplacení dovolené je možné jen při skončení pracovního poměru, pokud pracovní poměr nekončí, bude se jednat o čerpání dovolené.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,termín porodu dle 1. trimestrálního screeningu mám určen na 9. října. Od 19. srpna máme s rodinou plánovanou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, co se mi více "vyplatí", zda v tomto období čerpat normálně dovolenou a po ní nastoupit na mateřskou nebo nastoupit na mateřskou rovnou a nechat si dovolenou proplatit zaměstnavatelem (příjem 27 tis/měs hrubého)? Děkuji Vám.
Dobrý den, rozhodnutí je na vás a případně i na zaměstnavateli, který má povinnost vám dovolenou dát až po skončení PPM. Také pozor, aby se vám nepokrátila mateřská – měla byste ji nastoupit 6 týdnů před TP.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka
Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se optala, z čeho mi bude vypočítaná mateřská a rodičovská, když mám dva příjmy. vysvětlení: před lety jsem měla pracovní úraz, zaměstnavatel mi měl najít prac. místo, které by vyhovovalo mému zdrav. stavu a bylo stejně placené jako mé původní místo. Zaměstnavatel mi toto místo nenabídl a proto mi již od r. 2003 vyplácí pojišťovna mého bývalého zaměstnavatele náhradu mzdy při ztrátě na výdělku. V praxi to znamená, že si u svého současného zaměstnavatele vydělám cca 13 000kč hrubého a pojišťovna mi doplácí cca 12 500kč hrubého. Od pojišťovny mám potvrzení, že mi tata náhrada bude vyplácena až do dovršení důchodu.( Kdybych neměla úraz, stále bych pracovala na mém původním místě.) Momentálně jsem na pracovní neschopnosti, kdy výše PN e cca 8500kč čistého a náhrada mi chodí stále stejná 12500kč hrubého. Termín porodu mám 8/2019, takže nástup na MD plánuji od července.Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Monika P.
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění a vypočítává se z činnosti, ze které jste účastna nemocenského pojištění, tedy z Vašeho zaměstnání. Denní vyměřovací základ (DVZ) pro výpočet PPM se zjišťuje obdobně jako u nemocenského, které nyní pobíráte. Podrobnosti o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek v celkové výši 220 tis. Kč čerpá rodič podle zvolené měsíční částky. Každý rodič může volit do částky 7 600 Kč měsíčně. Vyšší částku mohou volit rodiče s dostatečným DVZ, stropem je pak 70 % 30násobku DVZ vypočteného pro PPM nebo obdobně zjištěného DVZ u druhého rodiče.
Pro akci je nutné přihlášení