Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100
Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?Předem děkuji za odpověď Aneta. L.
Dobrý den,
pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.
Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).
Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,zajímalo by mě jestli si můžu určit délku rodičovské dovolené třeba na dva roky nebo tři roky a nebo musím být doma čtyři roky, když nemám nárok na mateřskou dovolenou.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
termín rodičovská dovolená označuje volno v zaměstnání a je možné si ji zvolit v libovolném rozsahu, maximálně ale do 3 let věku dítěte. U rodičovského příspěvku (celkově 220 tis. Kč) se nevolí délka, ale měsíční částka příspěvku. Pokud jste neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství ani nemocenské v souvislosti s porodem, můžete rodičovský příspěvek volit do částky 7 600 Kč měsíčně, tuto částku může volit každý rodič. Při částce 7 600 Kč měsíčně vychází příspěvek na 28 měsíců. Vyšší částku můžete volit, pokud lze otci dítěte stanovit dostatečný vyměřovací základ (pro peněžitou pomoc v mateřství). Maximální měsíční částka rodičovského příspěvku je pak 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Rodiče vícerčat mohou čerpat 1,5násobek uvedených částek. Částku je možné měnit každé 3 měsíce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, od 13.9.2019 do 26.3.2020 čerpám mateřskou dovolenou. Se zaměstnavatelem, kde mám smlouvu na neurčito, jsme se dohodli na čerpání rodičovské od 27.3.2020 do 31.12.2021. Na Úřadu práce mi paní ale škrtla nástup na rodičovskou od 1.4.2020 do 31.12.2021. Je to takto v pořádku? Myslela jsem, že lze čerpat rodičovskou i na dny a lépe bez přerušení. Děkuji za odpověď H. M.
Dobrý den,
rodičovská dovolená (volno v zaměstnání) a rodičovský příspěvek (finanční dávka od ÚP) se vzájemně nemusí překrývat. Pokud v březnu budete ještě čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) za 26 dní, náležel by Vám rodičovský příspěvek za březen jen v případě, že by zvolená částka příspěvku byla vyšší než PPM za těch 26 dní, pak by Vám Úřad práce doplatil rozdíl mezi dávkami do výše zvoleného rodičovského příspěvku. Pokud však máte PPM vyšší, rodičovský příspěvek by za březen nenáležel. Pravděpodobně z toho důvodu Vám úřednice přepsala začátek čerpání až na duben. Rodičovskou dovolenou máte v zaměstnání nahlášenou tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou, což je v pořádku. Případně máte nárok mezi mateřskou dovolenou a rodičovskou dovolenou vyčerpat ještě řádnou dovolenou. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce a vzniká při ní nárok na dovolenou. Případné čerpání řádné dovolené nemá vliv na výplatu rodičovského příspěvku.
Pro akci je nutné přihlášení