banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobrý den,Manžel půjde na mateřskou, na kterou má nárok z HPP. Bohužel ho zaměstnavatel nemůže postrádat 5 měsíců. Je možné zkrátit mateřskou na 3 měsíce? Popř. je možné aby si manžel udělal živnost a pracoval pro zaměstnavatele jako OSVČ?Děkuji za informace.

Dobrý den, je možné zkrátit peněžitou pomoc v mateřství na 3 měsíce - manžel se může písemně na OSSZ vzdát nároku na výplatu dávky. V písemném prohlášení musí být uveden den, od kterého se manžel vzdává nároku na výplatu dávky. Druhá možnost by byla z mého pohledu problematická.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazy týkajícími se mateřské dovolené v roce 2017, na které jsem v článku na Babyonline nenašla odpovědi.1/ První dítě se narodilo 24.6.2013. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 1.6.2013. Nyní jsem na rodičovské dovolené do čtyř let věku dítěte - tj. 24.6.2017. Zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Kdy nejpozději (konkrétní datum) musím nastoupit na mateřskou dovolenou, aby se mi denní vyměřovací základ počítal ze stejné částky jako v roce 2013?2/ Ovlivní nějakým způsobem denní vyměřovací základ, pokud si teď začnu přivydělávat u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce?3/ Pokud jsem na rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, může mě nyní (když jsem těhotná) dát zaměstnavatel výpověď?Děkuji za doplnění informací a přeji hezký den.

Dobrý den, 

1. Pokud máte v práci nahlášenou rodičovskou na 4 roky, stačí když nastoupíte na mateřskou před 4. narozeninami prvního dítěte. 

2. Dohoda základ neovlivní, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. 

3. Ze zákona Vám musí držet místo 3 roky, ten čtvrtý rok je tudíž na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. 

S pozdravem 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od 1. 3.nastupuji na mateřskou. Známá mi říkala, že si mám zažádat o společné výměře platu s otcem, aby jsme měli vyšší částku. Ona pobírá 11 500 Kč a má to po celou dobu až do 2,5 let dítěte. Ptám se, co všechno je k tomu třeba? Děkuji, Tenglová.

Dobrý den, pozor na záměnu dvou dávek. Při mateřské dovolené se čerpá PPM, která se vypočítává čistě z Vašeho platu před nástupem na mateřskou. Po skončení PPM (celkem 28 týdnů) si půjdete požádat o Rodičovský příspěvek a právě zde lze dodat doklad o výši denního vyměřovacího základu (výši odvodu na nemocenské pojištění) otce. Pokud má otec vyšší příjmy, můžete si pak na základě uvedeného dokladu volit vyšší částku čerpaného RP.

Dobrý den,ráda bych se zeptala, zda o PPM mohu žádat i později než před porodem? Například až po porodu? Platím si nemocenské pojištění od září a termín porodu mám na konci června. A na konci června by to taky mělo být 270 dní účasti na pojištění. A nebo pokud bych nastoupila pouze na pracovní neschopnost, mohu při ní pobírat rodičovský příspěvek? A pokud bych chtěla žádat přes příjem otce, musí si zažádat on? Nebo já na úřadě mého trvalého bydliště? A jak je to pak se zálohami? Musím je stále platit tak, jak je mám spočítané od dubna?Děkuji,Andrea

Dobrý den, pokud na mateřskou nastoupíte později než 6 týdnů před TP, PPM se vám o daný čas zkrátí. Nemocenské v souvislosti s porodem čerpat můžete, ale nikoli současně s rodičovským příspěvkem - ten můžete čerpat až po jejím skončení (6 týdnů před a 6 týdnů po porodu). Pokud chcete upravovat výši RP podle příjmů otce, stačí při podání žádosti nebo kdykoli potom doložit výši vyměřovacíh základu otce - o RP žádáte normálně vy na sebe na úřadu práce/sociální odbor, pod který patříte svým trvalým bydlištěm. Jakmile nastoupíte rodičovskou dovolenou, povinné pojištění za vás platí stát.

Dobrý den,s manželem žijeme už 2 roky v Anglii a pracujeme zde na hlavní pracovní poměr a máme oba dva smlouvu na neurčito. Planujeme příští rok miminko a chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou ze zahraničí, když bych zůstala v práci do 6.-7. měsíce těhotenství v práci a poté by jsme se vrátili zpět do ČR, kde plánujeme už zůstat (plánujeme i koupi nemovitosti). V ČR už skoro 2 roky nejsme vedení na pojišťovně, takže neplatíme sociální ani zdravotní v ČR, ale v Anglii to za nás platí zaměstnavatel. Mám tedy nárok na mateřskou v ČR, když bych se vrátila 2-3 měsíce před porodem? Nebo je nutné si platit dopředu raději v ČR už sociální a zdravotní? Nebo je zaměstnavatel z Anglie povinen platit mateřskou dovolenou, i když budu už zpátky v ČR, když mám poslední 2 roky odpracované v Anglii a mám i smlouvu na neurčito? Nevíme, co pro nás bude nejlepší. Děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den, jaká jsou pravidla pro výplatu mateřské v Anglii bohužel nevím. Jakmile budete mít v ČR trvalý pobyt a budete tady pobývat, můžete si požádat o rodičovský příspěvek, protože odvody na sociální a zdravotní pojištění by měly být v rámci EU převoditelné. Doporučuji ale předem kontaktovat ÚP, pod který budete bydlištěm patřit, abyste se informovala o potřebných dokumentech.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, momentálně jsem na RD která mi končí 8/2019 ale tu dobu bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou (čekáme dvojčata), jaký mám nárok na MD? Stejný jako na předchozí MD, nebo když mi za domu na RD zvýšili plat a podepsala jsem nový platový výměr, tak mi bude vypočítaná MD z nového vyššího platu nebo z toho starého platu? Děkuji, Sandra

Dobrý den,

papírové zvýšení platu neovlivní výši peněžité pomoci v mateřství (PPM). Při výpočtu výše se vychází z toho, co jste si skutečně vydělala. Pokud trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM a na další PPM nastupujete do 4 let předchozího dítěte, porovná se denní vyměřovací základ (DVZ) pro předchozí PPM s aktuálním DVZ a použije se ten vyšší. Pokud jste v současnosti na RD, tedy nemáte příjmy ze zaměstnání, tak se aktuální DVZ zjišťuje z prvního předchozího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá dělit vyměřovací základ.