Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100
Dobrý den paní inženýrko,mohla bych Vás poprosit o radu kdy mi končí mateřská dovolená - konkrétní datum? Nastoupila jsem na ní 5.2.2020 termín porodu jsem měla mít 1.4.2020 ale nakonec jsem rodila 20.3.2020. Nevím zda to hraje roli.Děkuji předem za Váš čas a rychlou odpověď.Martina Platošová
Dobrý den,
mateřská dovolená (MD) i peněžitá pomoc v mateřství (PPM) Vám náleží po dobu 28 týdnů od data nástupu. Skutečný termín porodu v tomto případě nehraje roli. Při nástupu 5. 2. 2020 je posledním dnem MD/PPM 18. 8. 2020. U dvojčat a vícerčat by se jednalo o 37 týdnů.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer.Jsem ve 25. týdnu těhotenství, zaměstnaná od 1.10.2020 (před tím jsem byla na rodičovské dovolené, poslední pracovní poměr jsem měla v roce 2016 v zahraničí).Vím tedy, že vzhledem k neodpracovaným 270 dnům, nemám nárok na mateřskou dovolenou, nastoupím tedy rovnou na rodičovskou dovolenou. A tady přichází na řadu má otázka: Kdy se vlastně na rodičovskou dovolenou nastupuje? Je nutné jít před porodem na neschopenku, abych alespoň do porodu nebyla doma "zadarmo"?Děkuji moc za odpověď.S pozdravem Petra Di Maira
Dobrý den,
rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené, na mateřskou dovolenou (volno v zaměstnání) máte nárok i v případě, že nečerpáte dávku peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pokud trvá Váš pracovní poměr, ale nesplňujete 270 dnů nemocenského pojištění pro nárok na PPM, můžete od počátku šestého týdne před termínem porodu nastoupit do pracovní neschopnosti tzv. v souvislosti s porodem. Nemocenské můžete čerpat do konce šestinedělí. Je potřeba doložit lékaři potvrzení z OSSZ, že nemáte na PPM nárok. Pro tuto pracovní neschopnost se nestanovuje žádný léčebný režim, nebudete tedy omezená vycházkami. Po dočerpání nemocenského můžete čerpat rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, již druhým rokem pracuji jako učitelka na základní škole, nyní jsem ale těhotná a na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit nejdéle 15.9.2019. Ovšem v práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, která končí 27.8.2019, tedy dříve než nástup na mateřskou. Komplikuje to ještě to, že jsem od 5.8.2019 v pracovní neschopnosti kvůli potížím během těhotenství. Proto bych se ráda zeptala: 1) zda-li stále můžu být v pracovní neschopnosti, i když už nejsem u daného zaměstnavatele nadále zaměstnaná? 2) pokud ano, komu mám nosit tzv. papír na peníze - bývalému zaměstnavateli nebo OSSZ? 3) formulář, který dostanu před nástupem na mateřskou musí také vyplnit zaměstnavatel, nicméně já ho dostanu až v době, kdy už zaměstnaná nebudu, kdo ho tedy má vyplnit? 4) musím si sama během doby přechodu ze zaměstnání - mateřská dovolená platit zdravotní a sociální (cca 14 dní)? Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
k Vašim dotazům:
1) V pracovní neschopnosti můžete zůstat i po skončení pracovního poměru.
2) Lístky na peníze za dobu po skončení zaměstnání můžete odevzdávat bývalému zaměstnavateli nebo rovnou na příslušnou OSSZ, stejně tak rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.
3) Žádost o peněžitou pomoc v mateřství předejte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ.
4) Zdravotní ani sociální hradit nemusíte. Vůči zdravotní pojišťovně máte však oznamovací povinnost. Do 8 dnů po skončení zaměstnání tedy oznamte, že dále pobíráte nemocenské. Následně takto oznamte i přechod na peněžitou pomoc v mateřství.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, můj dotaz se týká délky mateřské dovolené. Mám termín porodu 8.7.2020. Mám klidnou a dobrou práci a chtěla bych v ní zůstat déle, než je běžné a odejít na mateřskou až cca 3 týdny až měsíc před porodem, pokud bude vše v pořádku a během těhotenství nenastanou žádné komplikace. Po porodu plánuji zůstat s dítětem šestinedělí a 7. týden by nastoupil na MD otec dítěte. Můj dotaz se týká délky mateřské matky dítěte - někde jsem četla, že musí trvat minimálně 14 týdnů - což by v mém případě znamenalo nastoupit 2 měsíce před porodem + následně šestinedělí? Nebo lze pracovat před porodem déle a po šestinedělí, tedy sedmý týden je možné, aby nastoupil na MD otec dítěte? Děkuji Vám za upřesnění. Veronika
Dobrý den,
je potřeba rozlišovat mateřskou dovolenou ve smyslu volna v zaměstnání, které je určeno pouze ženám a peněžitou pomoc v mateřství (PPM) jako dávku nemocenského pojištění, kterou může čerpat i otec dítěte. Nástup na mateřskou dovolenou nastává dnem, který si zvolíte, nejdříve to může být počátek osmého týdne před termínem porodu. Mateřská dovolená nemůže být kratší než 14 týdnů a nemůže být přerušena ani skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Na mateřské dovolené můžete být i bez čerpání PPM. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud budete práci vykonávat déle než do počátku šestého týdne před termínem porodu, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. V době výkonu práce však dávka nebude vyplácena. U ženy, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u PPM kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. S otcem dítěte je možné se vystřídat nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, i když ještě neuplynulo 14 týdnů podpůrčí doby. V době čerpání PPM otec dítěte čerpá v zaměstnání rodičovskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní inženýrko,mám dotaz ohledně rodičovské dovolené s druhým dítětem. V současné době mám díte 2 roky (tj. pobírám na něj rodičovský příspěvek). V původní práci mám smlouvu na dobu neurčitou a během rodičovské dovolené u nich pracuji na DPP. Od září se mi však ještě objem práce zvýší, takže by bylo možné si nastavit např. půl úvazek. Bylo by to pro mne lepší např. i kvůli vyřizování případné hypotéky atd. Nicméně mi jde o to, že např. po roce bychom chtěli druhé dítě. V případě mateřské bych ale tímto předpokládám přišla o velkou část peněz - protože by se mi mateřská vypočítávala pouze z půl úvazku? Nabízí se mi zde varianta zaměstnat se buď u původní organizace (na jiné pozici, v rámci administrativy) nebo u partnerské organizace (tj. jiného zaměstnavatele). Nevím, zda by toto mělo vliv a zda existuje nějaká možnost, aby se mi opět mateřská vypočítávala z původního zaměstnaní - respektive platu?Děkuji Vám za odpověď
Dobrý den,
pokud máte vedle pracovního poměru ještě další zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u každého zaměstnání zvlášť. Pokud bude stále trvat Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok na PPM v každém případě. Když splníte podmínky i v dalším zaměstnání, můžete mít PPM vypočtenou z obou zaměstnání, a to i v případě, že by další dohoda nebo pracovní smlouva byly u stejného zaměstnavatele.
Co se týče výše PPM, pokud na další PPM za trvání stále stejného zaměstnání nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, vypočítá se PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako u předchozí PPM, pokud je tento vyměřovací základ vyšší než ten aktuální. Takže i v případě, že byste u původního pracovního poměru zkrátili dohodou se zaměstnavatelem úvazek, nemělo by to negativní vliv na výši Vaší PPM, pokud na ni nastoupíte do 4 let věku dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně mateřské. Jsem prvorodička. Psala jsem na sociálku a zjistila jsem, že mám právo na mateřskou. Letošní rok mám odpracováno 268 dní, jsem na neschopence + 244 z předchozí brigády loňského roku. Chtěla bych se zeptat, zda stačí poslat jen ten papír, co mi dá doktorka, svému zaměstnavateli nebo musím ještě něco oběhat? Aby mi to neuteklo. Nějaké podklady zaměstnavateli o předchozí brigádě? Nebo zda to má sociálka všechno zpracované a já se o nic starat nemusím? Dále mám ještě dotaz, zda když je dítě psáno na otce, jestli by se dala mateřská počítat z jeho platu? Nebo je dáno, že automaticky z matčiného? Díky za všechny odpovědi.
Dobrý den, brigáda s PPM nesouvisí, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. Stačí opravdu odevzdat současnému zaměstnavateli formulář o nástupu na mateřskou, který vám dá gynekolog. PPM přísluší matce, otec ji případně může žádat od 6. týdne po porodu, ale musí PPM pak skutečně čerpat a matka si zajistit platby povinného pojištění. Výši platu otce můžete využít až budete žádat o Rodičovský příspěvek - tam jej uplatnit můžete a RP bude psaný na vás.
Pro akci je nutné přihlášení