Celkem výsledků pro výraz "materska": 100
Dobrý den,četla jsem teda hodně článku, ale nikde nic není uplně 100% napsané.Jelikož mám termín až v dubnu je brzy chodit ještě na sociálku. Vzhledem k nepříjemné situaci, kdy budu na mimčo sama už se radši informativně ptám...Chtěla bych poprosit o informaci a radu.Jsem zaměstnaná na DPČ v soukromých jesličkách.Měsíčně odpracuji 23 dnů za měsíční hrubou mzdu 6100.-kč, mám placené zdravotní i sociální pojištění a než půjdu na mateřskou budu mít odpracováno víc než na internetu daných 270 dnů chtěla bych se zeptat zda i s touhle smlouvou mám nárok na mateřskou nebo jestli mám pak rovnou řešit rodičovský příspěvek .Předem moc děkuji za odpověď s pozdravem Lenka Nejedlá
Dobrý den, paní Nejedlá,
pokud splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), tak dále záleží, jestli je nebo není Vaše DPČ zaměstnáním malého rozsahu. Zjednodušeně o zaměstnání malého rozsahu se jedná, pokud je dohoda formulována tak, že není zaručeno, že si měsíčně vyděláte alespoň 2500 Kč (např. obsahuje ustanovení, že zaměstnavatel není povinen přidělovat zaměstnanci práci; nebo že maximálně zaměstnanec odpracuje 80 hod. měsíčně, ale není stanovený minimální zaručený rozsah práce a tím i daný příjem apod.). DPČ často bývají takto sjednané.
Na PPM se nastupuje v době od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. Pokud DPČ není zaměstnáním malého rozsahu, tak je to obdobné jako u pracovního poměru a nárok mít budete, pokud budete v době nástupu na PPM stále zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (ta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v těhotenství, max. 180 dnů).
Pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu, pak z ní neplyne ochranná lhůta. Pro nárok na PPM je pak nutné, abyste v měsíci nástupu na PPM dosáhla příjmu alespoň 2500 Kč (a byla tak nemocensky pojištěná). Pokud byste tohoto příjmu nedosáhla, pak je nárok na PPM v případě, že by DPČ stále trvala a nemocensky pojištěná byste byla alespoň ve 3 kalendářních měsících před měsícem nástupu na PPM (tedy v těch 3 měsících byste měla příjem alespoň 2500 Kč).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, pracuji půl roku s tím že první 3 měsíce byli zkušební, před tím jsem studovala ale studium nedokončila. K 30.11 mám z práce výpověď ale jsem na nemocenské na které budu do 31.12 kdy bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou, mám na ni nárok, pokud ano bude se mi počítat z nemocenské nebo z příjmu z práce který jsme měla? Děkuju
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud jste před současným zaměstnáním neměla ještě jinou práci (třeba na dohodu), ze které by bylo odváděno nemocenské pojištění, tak nárok mít nebudete, protože půl roku zaměstnání nestačí. Studium se ve Vašem případě nepočítá, muselo by být úspěšně ukončeno, aby se mohlo počítat. Pokud nárok tedy nemáte, můžete zůstat na nemocenské do konce šestinedělí a poté přejít na rodičovský příspěvek.
Jinak pokud by nárok byl, počítala by se výše PPM z posledního zaměstnání a dny pracovní neschopnosti by se z výpočtu vyloučily.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den chtela bych se zeptat jestli bych mela narok na materskou? Planuji jeste otehotnet ale jiz skoro rok jsem v pracovni neschopnosti a predtim jsem pracovala na Dpp a smlouva stale trva.Muzete mi poradit dekuji.
Dobrý den, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky a zároveň na PPM nastoupit z pojištěné činnosti nebo v ochranné lhůtě. U dohody o provedení práce jste nemocensky pojištěna jen v těch měsících, kdy Váš příjem přesáhne 10 tis. Kč. Z DPP neplyne ochranná lhůta, tudíž nárok vzniká pokud nastoupíte na PPM v měsíci, kdy přesáhnete těch 10 tis. Kč. Pokud by DPP trvala, ale v měsíci nástupu na PPM byste 10 tis. nepřesáhla, měla byste nárok na PPM v případě, že byste byla účastna nemocenského pojištění alespoň ve třech předcházejících měsících.
Pro akci je nutné přihlášení