banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den paní magistro, obracím se na Vás s následující věcí, která mne bohužel nedávno potkala, žiji se synem, 9letým, již 3. rokem sama, odstěhovala jsem se ze společné domácnosti po několika letém ne zrovna moc uspokojivém vztahu. Syn mi byl svěřen do péče. Otec trávil a dodnes tráví polovinu roku v cizině. Na dobu, kdy se vrací, si bere syna 1x za 14 dní na 4 dny s víkendem a 1x na 2 dny. Chci tímto říci, že styku syna s otcem nebráním. S otcem svého syna bohužel nevycházíme dobře. Když je vyhoveno jeho požadavkům, je to v pořádku. Mým požadavkům se mnohdy nevyhoví, ignorují se. Ale mám nyní o starost více, jelikož si můj bývalý partner našel přítelkyni, následné info jsou pouze domněnkou, ale nebudou daleko od reálu. Protože chtěl další dítě, myslím, že s touto partnerkou dítě plánují. Ona má již dítě z předešlého vztahu. Můj syn není moc sdílný všeobecně, ale v jejich společnosti se zřejmě cítí dobře. Jak vlastně dlouho se všichni dohromady znají, nevím. Můj bývalý patrner mne do seznamovacího rituálu nezahrnul. Řeším nyní to, že můj syn začal tetě říkat mamko. Zaskočilo mne to a nevím, jak mám tuto situaci řešit. Vzhledem k tomu, jaké máme špatné vztahy s partnerem se obávám, že zeptat se na to přímo jeho, by nebylo vůbec dobré. Jen jsem se syna zeptala, jak ho to napadlo a on mi řekl, že jí tak řekl včera a ona se tomu smála, že jí to nevadí. Zmohla jsem se jen na to, že jsem synovi řekla,že jsem si myslela, že maminka je jen jedna a že je mi z toho trochu smutno. Nevím, jak to mám řešit, mám-li to řešit..? Někde jsem udělala chybu. Můžete mi poradit? Děkuji.

Dobrý den, vaše pocity jsou legitimní a pochopitelné, maminka je opravdu jen jedna a můžete se zjištěním, že syn oslovuje mamko cizí paní cítit zraněná, zkuste se však od těchto pocitů oprostit a uvažujte racionálně. To že jste jeho jediná maminka syn zcela jistě ví a určitě není vaší chybou nebo zaviněním, že začal mamko oslovovat novou otcovu přítelkyni. Zkuste nebrat situaci osobně, zamyslete se nad tím, jaké by to bylo, kdyby to bylo opačně, vy byste měla nového přítele a syn by mu začal říkat třeba taťko při zachovaných kontaktech také s biologickým otcem. Také by vám to tolik vadilo? Syn se pravděpodobně v otcově "nové rodině" cítí opravdu dobře a spokojeně, jeho oslovení nové otcovy přítelkyně zřejmě vzešlo skutečně od něj a může pramenit z toho, že k ní navázal pozitivní vztah a také nová paní v této "rodině" zřejmě roli matky zastává. Jak vlastně oslovuje syn vás, skoro bych řekla, že oslovení mamko není určeno vám, je to takové "náhradní" oslovení pro osobu, která se zřejmě mateřsky chová. Vám syn pravděpodobněji říká oslovením "mami" či "maminko". Berte to jako svůj úspěch, že syn dobře dokáže navazovat vztahy, buďte ráda, že je v přítomnosti otce a jeho partnerky spokojený a cítí se dobře, vždyť o jeho klid a spokojenost jde přeci mamince především. O svých pocitech s ním však ale můžete určitě mluvit a pokud se s takovým oslovováním otcovy přítelkyně nedokážete vyrovnat, tak mu to vysvětlete a zkuste společně najít nějaké pro vás méně bolestivé oslovení pro otcovu novou partnerku (může jí říkat teto, nebo křestním jménem..). Také byste se neměla bát domluvit se s bývalým manželem, zkuste navrhnout setkání na nějaké neutrální půdě, tedy ne u vás ani u něj doma a zcela věcně a bez emocí se s ním zkuste dohodnout na oslovování jeho nové partnerky vaším synem. Vyhněte se negativním vyjádřením směrem k ní i k bývalému manželovi, oceňte, že o syna doře pečují, že se u nich dobře cítí, vysvětlete mu, jak se cítíte, když slovem mamka oslovuje jeho novou partnerku a jak jste se synem dohodli, že ji může oslovovat. Pokud je manžel rozumný a nechce si kazit vztahy se synem, pak by měl vaši dohodu akceptovat. Dohoda dospělých je velmi důležitá a i když váš partnerský vztah skončil, pak by měla fungovat směrem k vašemu společnému dítěti, jehož jste rodiči. Snažte se syna co nejméně zatěžovat řešením rodinných potíží. V případě, že by se dohoda nedařila, nebo byste potřebovala více poradit, pak bych vám doporučila kontaktovat některou Poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, které jsou v každém větším městě, služby těchto poraden jsou bezplatné a odborně vám zde poradí, jak postupovat. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dotaz k situaci Andulky ve školce: http://www.babyonline.cz/akcni-svet-deti/skolkacek-online/andulka-od-veru-beru/6-castV online projektu sledujeme školkové děti. U Andulky se objevil problém. Do školky začala chodit z vesela a těšila se. Aklimatizační začleňování probíhalo taky v pořádku. První problém se objevil druhý týden školky, kdy Andulka nechtěla sníst oběd a poté s ní údajně byl problém i při odpočinku. Po této zkušenosti Andulka chodila nějaký čas domů po obědě. Při hře n a školku a spontánním vyprávění je znát, že se učitelky ve školce hodně rozčilují a vzniká podezření, že občas děti i plácnou. Pak Andulka onemocněla a týden ve školce nebyla. Po návratu do školky maminka Andulky situaci s paní učitelkou řešila – ta ovšem popřela, že by dětem ubližovala a ani dětem neříká, že něco dělají špatně. Po rozhovoru s paní učitelkou to chvíli vypadalo, že se situace zlepší. Paní učitelka se Andulce víc věnovala a Andulka chodila ze školky spokojená. Zvládla i spaní po obědě. Jednou jí paní učitelka dovolila místo spánku sedět u stolu a prohlížet si knížku. Během následujících 14 dnů bylo všechno v pořádku, až na jednu stížnost – při procházce Andulka neposlouchala a utíkala do silnice a ten den se prý ani ve školce nezapojila. Situace se zdramatizovala po třídních schůzkách. Maminka Andulky v dobré víře navrhovala některé změny v organizaci času, ale nesetkala se s pochopením a nakonec se vše obrátilo proti ní a hlavně proti Andulce, kterou učitelky označily za nepřizpůsobivou, nespolupracující a problémovou. Paní ředitelka pak následně navrhla vyloučení ze školky na jeden měsíc, které ale rodiče Andulky odmítli a vrátili se tedy k tomu, že Andulku berou domů po obědě. Maminka Andulky cítí, že paní učitelka má k Andulce odstup a že celá situace má neblahý vliv i na Andulku – začala dělat scénky kvůli maličkostem a celkově je ustrašenější.

Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz.  Je dobře, že Vás jako rodiče nenechává lhostejným zvládání vzdělávacího procesu dítěte. Toto prvotní zvládání může být počátkem utváření vztahu k celkovému institutu školství a k autoritám učitele. Proto je důležité, aby dítě zažilo zejména příjemné okamžiky a přijetí učitelů. Adaptace na nové prostředí a nová pravidla je někdy zdlouhavá. Je však potřeba ji podpořit, jak ze strany rodiče, tak ze strany učitele. Každá MŠ má jasně daný a veřejně dostupný (často na internetových stránkách MŠ) školní řád a vzdělávací program, které by měli obě zaujaté strany respektovat. Ze zkušenosti vím, že většina MŠ již v dnešní době ve školním řádu, např. v části určené k odpočinku, počítá i s dětmi s menší potřebou spánku a jinými návyky. Ve školním řádu tento bod bývá zahrnut a je tedy právem rodiče dovolávat se tohoto požadavku.  Záleží však, jak je to uvedeno ve Vaší školce. Pokud jeden den je paní učitelka schopna reagovat na potřeby dítěte (číst si s ním knihu místo spánku) a druhý den nikoliv, je tu vždy problém. Každá nejednotnost v dítěti vyvolává zmatek a nejistotu. Proto je třeba sjednotit přístup k těmto základním bodům denního režimu. Jinak Anička nemá šanci zvnitřnit si pravidla, když jsou pokaždé jiná. Ve svém dotazu zmiňujete vzniklé podezření na plácání dětí. Podezření z fyzického trestání dětí je velice ošemetná záležitost. S takovým obviněním je třeba být opatrný. V případě opodstatněného podezření, bych však neváhala projednat situaci s vedením, když už pokus jednat s konkrétní paní učitelkou byl učiněn. Pokud by nebylo vedení vstřícné k řešení situace, tak je samozřejmě možné dát impuls vyšším orgánům k přešetření. Důležité je zvážit takové postupy vzhledem k možným důsledkům - vliv na další spolupráci se školkou a vliv na Aniččino další setrvání ve školce. Pokud máte pocit, že osobní domluvy s pedagogy o naplňování školního řádu a jednotném přístupu již nepřinesou nějaký posun, je zde na místě návštěva psychologa, kde může být situace probrána komplexněji, může být posouzeno Aniččino prožívání dané situace a mohou být společně hledány další cesty k řešení. Nabízela by se možnost změny školky, což v dnešní době často není nic snadného. Nevíme, zda vůbec taková možnost ve Vašem místě bydliště je. Školní řád však má většina školek podobný a záleží vždy na osobnosti pedagoga, jak zvládá reflektovat potřeby dítěte a přistupovat k nim. Je zde možnost i soukromého školství. Je však třeba znát přístup jednotlivých školek a moci zhodnotit prospěšnost určitých postupů pro další, navazující vzdělávání.  To je však velmi složité a zhodnocení není někdy ani zcela možné. Je těžké odpovědět na dotaz, když chybí znalost celé situace a není možno se doptat na další aspekty, proto bych osobní návštěvu odborníků zvážila.

Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo

Dobrý den,

začnu odpovídat od konce:

6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).

5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.

4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.

3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.

2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.

Dobrý den, pracuji od ledna 2019 v zahraničí a budu se vracet zpět z důvodu těhotenství do ČR. Pracuji v Irsku, ale jsem zdravotně pojištěna v ČR (tj. nejsem pojištěna v Irsku) a od zaměstnavatele mám placeno pouze sociální pojištění. Po příjezdu do ČR se budu muset přihlásit na Úřad práce na mezidobí do porodu (bude mi ukončen pracovní poměr v Irsku).Můžete mi poradit, zda mám vůbec nárok na PPM s touto kombinací? popř. jaké dokumenty/formuláře budu muset deklarovat po svém návratu, aby mi byla peněžitá pomoc v mateřství přiznaná? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v ČR musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění (ne zdravotního) za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání, max. 180 dnů; z některých zaměstnání však neplyne (např. z DPP).  Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. 

Na PPM byste mohla mít nárok po práci v zahraničí za předpokladu, že po návratu do ČR nastoupíte do zaměstnání, ze kterého bude odváděno nemocenské pojištění. V tomto zaměstnání byste musela pracovat do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, abyste se vešla do ochranné lhůty z tohoto zaměstnání. Zároveň byste musela splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Do této doby lze započítat všechny doby nemocenského pojištění v období 2 let, lze započítat taky dobu úspěšně dokončeného studia (při splnění podmínek) a lze započítat i dobu pojištění ze zahraničí, pokud jste tam byla účastna obdobného pojištění pro případ mateřství (v takovém případě je potřeba doložit evropský formulář E104, nebo příslušný papírový SED, potvrzující dobu pojištění od příslušné instituce v zahraničí, tento formulář si od dané instituce může vyžádat i OSSZ za Vás, ale může to trvat déle).

Za určitých okolností je možné získat PPM i v případě, že po práci v zahraničí žena nenastoupí do práce v ČR, pokud i tak splní podmínku 270 dní a zároveň se vejde do ochranné lhůty, ale musí splnit také další podmínky (registraci na ÚP, získání podpory v nezaměstnanosti) a týká se to přeshraničních pracovníků, kteří si zachovali centrum zájmu v ČR.

Doporučuji Vám obrátit se pro podrobnější informace na call centrum ČSSZ (pro klienty volající ze zahraničí +420 257 066 077, jinak 800 050 248). A ohledně evidence na úřad práce a k tomu potřebných dokumentů na příslušný úřad práce nebo celorepublikové call centrum (844 844 803).

Dobrý den, vzniká mi prosím nárok na mateřskou v případě, když jsem u pojišťovny nahlášená na Péči o dítě? Pokud ne, tak v zaměstnání je nutno domluvit Pracovní smlouvu (nikoliv Dohodu o PČ či o PP), je to tak? Je při pracovní smlouvě ovlivněn nárok na mateřskou výší úvazku (je možné pracovat na malý úvazek pro vznik nároku na mateřskou, abych se mohla zaráz postarat o své první dítě)? Děkuji.

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je vždy potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Na PPM se nastupuje od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud nejste zaměstnaná a jste nahlášená na pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (2 děti do 15 let), nejste v tu dobu účastná nemocenského pojištění, které je potřebné pro nárok na PPM. Nárok na PPM může vzniknout nejen z pracovní smlouvy, ale z i DPP nebo DPČ. Výše úvazku není podstatná, podstatná je účast na nemocenském pojištění. U dohod je to ale složitější. V případě, že se jedná o DPP nebo o zaměstnání malého rozsahu (což často DPČ bývá), jste nemocensky pojištěná pouze v těch měsících, ve kterých dosáhnete hranice příjmu pro odvod pojistného (u DPP nad 10 tis. Kč, u DPČ od 3 tis. Kč). V těchto případech neplyne ochranná lhůta a je tedy nutné trvání zaměstnání a pojištění v době nástupu na PPM, nebo trvání zaměstnání v době nástupu na PPM a účast na pojištění z DPP nebo zaměstnání malého rozsahu alespoň ve 3 bezprostředně předcházejících měsících.

Dobrý den, jsem na konci 1. trimestru, termín porodu mám 20.září. Nyní jsem vedena na Úřadu práce, 1.3. bych měla nastoupit do nového zaměstnání. Jen nevím, když nový zaměstnavatel zjistí, že jsem těhotná a ve zkušební době skončím, zda budu mít nárok na mateřskou. Popřípadě, jak dlouho bych musela v novém zaměstnání vydržet, aby mi vznikl nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, který uvede lékař do žádosti o PPM (nemusí se shodovat s termínem, který máte vypočítán na začátku těhotenství podle poslední menstruace). Abyste na PPM měla nárok, musíte splňovat alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud toto splňujete, potřebujete v novém zaměstnání být zaměstnaná (pojištěná) alespoň tak dlouho, abyste se s nástupem na PPM vešla do ochranné lhůty. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Pokud budu počítat podle termínu porodu stanoveného na 20. září, mohla byste nastoupit na PPM nejdříve 26. července a tento den musí spadat ještě do ochranné lhůty. Potřebovala byste být tedy zaměstnaná alespoň od 1. března do 13. května (včetně). Vycházím z předpokladu, že jste otěhotněla v době bez zaměstnání (pojištění).

Dobrý den, jdu si pro radu co mám dělat. Od 1.11.2020 jsem na pracovním úřadě, nezaměstnaná. Dnes jsem se dozvěděla že čekáme miminko a chci se zeptat jestli budu mít nárok čerpat mateřskou dovolenou. Po pročtení internetu jsem z toho trochu zmatená. V minulé práci jsem pracovala nepřetržitě cca 8let. Teďka už jsem v 5tt a nevím jestli na mateřskou dosáhnu, případně co by jste mi poradila co mám udělat. Dále jsem se chtěla zeptat jestli budu mít nárok na rodičovský příspěvek? Děkuji za rady a pěkný den.

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Tuto podmínku byste splnila. Zároveň je ale potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Ochranná lhůta je u žen, kterým skončilo zaměstnání v době těhotenství, tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně však 180 dnů. Jelikož jste otěhotněla až po skončení zaměstnání (pojištění), nejste nyní v ochranné lhůtě. Abyste měla nárok na PPM, musela byste nyní ještě nastoupit do nového zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění a v tomto zaměstnání pracovat až do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, abyste v den nástupu na PPM byla v ochranné lhůtě z tohoto nového zaměstnání. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Ochranná lhůta neplyne z dohody o provedení práce a ze zaměstnání malého rozsahu. Pokud nebudete mít nárok na PPM, můžete začít po porodu čerpat rodičovský příspěvek.

Dobrý den. Jak je to s PPM v případě, že ve stávajícím zaměstnání dám výpověď a přejdu na OSVČ, a v ochranné lhůtě nastoupím na mateřskou dovolenou? Bude mi PPM vypočítána z předchozího zaměstnání? Děkuji.

Dobrý den,

pro nárok na PPM ze zaměstnání je nutné splňovat dohromady alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM při trvání zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Pokud si jako OSVČ nebudete hradit nepovinné nemocenské pojištění, bude poslední nemocensky pojištěnou činností předchozí zaměstnání a výše PPM se bude počítat z daného zaměstnání. 

Dobrý den, Dala jsem výpověď v práci a nastoupila do nové. V této práci jsem byla pouze dva dny, kdy jsem zjistila, že jsem těhotná a nastoupila na neschopenku. Chtěla bych se zeptat, když se mnou zaměstnavatel ukončí pracovní poměr, mám nárok na mateřskou? V předchozí práci jsem byla šest a půl roku. A chtěla jsem se zeptat, pokud mě současný zaměstnavatel propustí ve zkušební době a já jsem na neschopence, jestli se mám hlásit na úřad práce nebo jak to je.

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte být ke dni nástupu na PPM zaměstnaná (nemocensky pojištěná) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Pokud jste byla těhotná už v předchozím zaměstnání, počítá se Vám ochranná lhůta z daného zaměstnání. Ta se nástupem do nové práce přerušila a pokud skončí nový pracovní poměr, poběží zbývající ochranná lhůta z předchozího zaměstnání + ochranná lhůta z nového zaměstnání, maximálně 180 dnů. Pokud se do této lhůty vejdete, budete mít nárok na PPM.
Dokud budete v pracovní neschopnosti, nemůžete se zaregistrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Stát za Vás bude hradit zdravotní pojištění jako za příjemce dávky nemocenského pojištění, ale je potřeba do 8 dnů oznámit zdravotní pojišťovně, že dále čerpáte nemocenské.