banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den. 11 září máme s přítelem letět na Krétu, v té době budu ve 21 týdnu těhotenství, teď mi doktor řekl že mám sníženou dělohu. Chtěla bych se zeptat jestli to při dvou hodinovém letu není problém.

Dobrý den, z žádných vyšetření se nedá přesně určit, kdy těhotná maminka porodí, ať už v termínu či předčasně. Lze pouze stanovovat určitou míru hypotetického rizika. Pokud se Váš čípek nezkracuje ani neotevírá a pokud netrpíte na časté kontrakce dělohy, dvouhodinový let je možné podstoupit. Ke snížení dělohy může dojít ve druhém či třetím trimestru, záleží také na tom, jak velké je miminko, po kolikáté je maminka těhotná a po kolikáté bude rodit, atd. Termín "snížení dělohy" nemá příliš velkou výpovědní hodnotu co do odhadu rizik předčasného porodu. Hezký den.

Dobrý den, Mám problém, který mě moc trápí. Můj dvouletý syn tvrdí, že nemá rád babičku (mou mamku). U druhé babičky byl od malička častěji a je tam rád, někdy brečí když s přítelem odcházíme, ale není to tak hrozné jako u mé mamky. Dnes měla syna chvíli hlídat abych mohla jít na hodinu pryč a on ztropil scénu, že jsem jít nemohla. Zatím toho syn vzhledem ke svému věku moc nenamluví, ale ptala jsem se ho proč nechtěl zůstat s babičkou, že je hodná a on řekl, že ne. Pak jsem se ho ptala, jestli babička není hodná a on zase, že ne. Tchyně je super na hlídání, má více času než moje mamka skrz pracovní dobu. A právě skrz to taky pomlouvá mojí mamku, že se s vnukem stýká méně. Bojím se, aby to synovi nepodsouvala právě ona, že je druhá babička zlá. Ale zas si říkám, jestli je to u takto malého dítěte možné, aby si to v té hlavě takhle “nastavil”. Přitom vím, že je s mamkou rád, bere ho na výlety, chová se k synovi hezky, jen má prostě méně času. Moc mě to trápí, protože vidím, že i mamka je z toho smutná i když tvrdí, že je syn prostě malý a že z toho vyroste. A tak se ptám, je to jen období? Mockrát děkuji, Veronika

Dobrý den,

ohledně vašeho problému s oblibou babiček bude pravděpodobně klíč v tom, co jste napsala na začátku. Totiž ta skutečnost, že u druhé babičky byl syn odmalička častěji, tudíž si k ní dříve vyvinul vztah, který je nyní silnější než vztah k vaší mamince. Prostě se projevuje to, že s ním vaše maminka vzhledem ke svému vytížení nemůže trávit tolik času, jak by třeba i chtěla. Nejedná se však o žádnou tragédii, jen počítejte s tím, že když s druhou babičkou bývá méně často, tak se bližší vztah prostě bude vytvářet déle. Nic jiného v tom nehledejte, neptejte se syna, jestli je nějaká z babiček zlá, nebo hodná, nedokáže vám na takovou otázku odpovědět. Prostě se asi s vaší maminkou aktuálně cítí méně bezpečně, protože ji jakoby méně zná. Vaše maminka ať si to nebere osobně a moudře říká, že z toho syn vyroste. Dovedu si představit, že druhá babička si tuto situaci užívá, protože se cítí být dítětem „vyvolená“. Pokud máte pocit, že synka ve vztahu k vaší mamince může nějak ovlivňovat, pak by bylo dobré si s ní o tom v klidu a bez přítomnosti syna promluvit. Vysvětlete jí, jak je pro vás vztah syna s vaší maminkou důležitý, že se nemusí bát, že by došlo k narušení jejich vzájemné vazby a můžete ji také naopak požádat o pomoc a podporu. Dejte synovi čas a netrapte se tím a uvidíte, že si cestu k vaší mamince také najde. Pokud by pochybnosti přetrvávaly a trápilo by vás to stále, tak můžete požádat o konzultaci u odborníka, nejlépe dětského klinického psychologa.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok či nemám nárok na PPM. Všude mi tvrdí něco jiného i když jsem snad skoro všude volala. Byla jsem od 9.11.2020 zaměstnána. 4.1. jsem šla na rizikové těhotenství. Byla jsem ve zkušební době, ale propustili mě až 12.3.2021. Na neschopence jsem zůstala dále. A nevím zda se na mě vztahuje ta ochranná lhůta či nikoliv.Když jsem volala na infolinku, tam mi řekli, že ať si to podám v 8 týdnu klidně, což mi začíná 3.7.2021. A že ochranná doba se na mě vztahuje a že je to 180 dní, což jsem řekla, že přímo nesplňuji, že od konce zaměstnání 12.3.2021 by to bylo cca 4 měsíce, co by to vycházelo i na 8 týden. A že to mám odnést bývalému zaměstnavateli. Dnes jsem tam jela. Ta paní si myslela automaticky jak mě propustili, že jsem na pracáku. Což jsem říkala že ne, že mi trvá neschopenka.Tam mi řekla zas 3 měsíce ochranná lhůta atd. A ještě to počítala jakože po dobu zaměstnání a já, že se to počítá po skončení. Co jsem se dozvěděla. A pak že mi to pošle nakonec, ale takovým stylem, že tak za týden možná, co řekla . A já pravě nevím, pokud mi to zamítnout, což třeba se může stát, jak to mám udělat s neschopenkou, když jsem tam napsala do 3.5.2021. Jestli si ji mužů ponechat pokud by to tam ještě neposlala a pak se s OSSZ domluvit na jiném termínu pozdějším na vyplacení, kdyby mi to schválili? Zas rušit neschopenku a být úplně bez peněz nechci, když ta paní nevěděla absolutně nic z toho, co jsem ji říkala z infolinky vlastně. Jinak těch 270 dní mám odpracováno za poslední dva roky stoprocentně. Předem dekuji za odpověď Feketova

Dobrý den,
ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je pouze tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dní. Ochranná lhůta začíná běžet po skončení zaměstnání. Ve Vašem případě by Vám tedy nárok vyjít měl, pokud pracovní poměr trval od 9. 11. 2020 do 12. 3. 2021 a na PPM můžete nastoupit 3. 7. (k počátku osmého týdne před termínem porodu). Žádost podejte prostřednictvím bývalého zaměstnavatele. Pracovní neschopnost je potřeba ukončit den před nástupem na PPM.