Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100
Dobrý den, prosím o radu. Co se týče splnění podmínky mít odpracovaných 270 dní tak tu mám, ale.. Nastoupila jsem do zaměstnání kde mám 3 měsíční zkušební dobu, nyní jsem 12tt a muj dr chce abych nastoupila na nemocenskou jelikož jsem ve skladu kde tahám těžké věci. A má otázka zní, když mě propustí jako že jo ve zkušni době, vejdu se do ochranné lhůty? Termín porodu mám září 2020. Moc děkuji
Dobrý den,
ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Záleží tedy na tom, kdy by pracovní poměr skončil a kdy přesně máte termín porodu. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu a toto datum musí spadat do ochranné lhůty. Pokud Vám před nástupem do tohoto zaměstnání skončilo jiné zaměstnání (pojištění) a byla jste už v té době těhotná, mohla by se započítat i ochranná lhůta z daného zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na vypocet DVZ v mém případě. V predposlwdnim zamestnani jsem byla jsem zaměstnanec v roce 2019- 3/2022 ( poslední vyplatnice byla vysoka, protože zahrnovala rocni bonusy). Od poloviny 3/22 - 4.1.23 jsem byla na Úřadě Prace. Od 4.1 jsem zaměstnana (rocni smlouva) Nyní jsem těhotná, termín porodu mám prosinec 23. Nyní mám nastupovat na rizikové, protože mám komplikace...kdybych teoreticky musela být na rizikovém až do.materske (coz doufam nebudu muset)budu mit vůbec nárok na PPM? Mám z toho stresy. O to víc, že před Uradem Prace jsem byla vysokoprijmova a kvůli časování by se to vůbec nezohlednilo :( dekuji, V.
Dobrý den,
potřebných 270 dní nemocenského pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství byste měla splnit, do této doby se započítává i doba v pracovní neschopnosti během trvání pracovního poměru. Pokud by to nebylo splněno v současném zaměstnání, započítala by se doba i z předchozího zaměstnání spadající do období 2 let před nástupem na PPM. DVZ se Vám v každém případě bude počítat jen z tohoto poslední zaměstnání, a to z doby od nástupu do zaměstnání do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM. Pokud nastoupíte na PPM např. v říjnu, bude to z období od nástupu do konce září. Dny v pracovní neschopnosti se při výpočtu DVZ vyloučí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet mateřské. V současné době jsem zaměstnaná, mám smlouvu na neurčito. Moje první dítě má 3 roky. Zpět do zaměstnání jsem nenastoupila, se souhlasem zaměstnavatele mám neplacené volno do září 2023. Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu je v polovině září, tedy na mateřskou nastoupím před 4. rokem dítěte. Zaměstnavatel stojí o to, abych se do práce vrátila a nabízí vyšší plat, než jsem měla před první mateřskou. Před nástupem na další mateřskou bych odpracovala jen 2-3 měsíce. Z čeho se v tomto případě vypočítá výše mateřské? Z nového platu, který ale nebudu pobírat 12 měsíců? Nebo z platu před první mateřskou? Děkuji.
Dobrý den,
při trvání stále stejného zaměstnání a nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let věku předchozího dítěte se zjistí Váš aktuální vyměřovací základ, který se porovná s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich.
Aktuální vyměřovací základ se Vám zjistí z 12 měsíců před měsícem nástupu na tuto další PPM, přičemž dny na neplaceném volnu i rodičovské dovolené jsou vyloučené. Pokud by v daném období nebylo alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dá dělit vyměřovací základ, zjišťoval by se z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo zde alespoň 30 kal. dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Za předpokladu, že tedy odpracujete ty cca 2-3 měsíce před nástupem na další mateřskou (tzn. bude tady alespoň 30 kal. dnů pro dělení vyměřovacího základu), aktuální vyměřovací základ bude z této odpracované doby, a pokud bude vyšší než u předchozí PPM, bude se Vám z něj počítat nová PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,momentálně jsem na rodičovské s jedním dítětem a plánujeme druhé. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, ale do synových třetích narozenin se přestěhujeme, nástup do práce nebude možný. Je prakticky jisté, že mi rodičovskou dovolenou (neplac. volno) déle jak do synových 3. narozenin v práci neprodlouží. Plánuji tedy výpověď ke dni synových 3. narozenin.Chápu správně, že pokud bych „včas“ otěhotněla a byla v 7. měsíci těhotenství ve lhůtě: synovy 3. narozeniny+180 dnů, mám nárok na mateřskou? I po výpovědi v práci?Varianta 2: pokud bych „neotěhotněla včas“, ale do lhůty: synovy 3. narozeniny+180 dnů bych bych nastoupila někam na plný úvazek a v 7. měs. těhotenství tedy byla zaměstnaná, mám nárok na mateřskou? Záleží na tom, jak dlouho bych byla v nové práci?Předem děkuji
Dobrý den,
pokud ukončíte pracovní poměr a na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nastoupíte do 180 dnů, budete mít na PPM nárok. Ve druhé variantě byste také měla nárok na PPM. Pro nárok musíte splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Pokud tak dlouho netrvalo poslední zaměstnání před nástupem na PPM, započítají se i předchozí doby zaměstnání (pojištění) v období daných 2 let. Zároveň je nutné, abyste na PPM nastoupila v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Kozlová,Chtěla bych se zeptat, v lednu 2021 mi končí rodičovská dovolená jsem se zaměstnavatelem dohodnuta o prodloužení do 30.6.2021 jako naplacene volno. V září 2020 nastupuju na poloviční úvazek k jinému zaměstnavateli. Po skončení rodičovské dovolené chci podat výpověď u prvního zaměstnavatele. Moje otázka zní mám v plánu v průběhu příštího roku otěhotnět, když porodim po ukončení PP u prvního zaměstnavatele mám nárok na PPM od něho? I když to stihnu do 4, let věku dítěte nebo ne? Děkuji za odpověď a přeji hezký den



Dobrý den,
za předpokladu, že k nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) dojde po skončení Vašeho současného pracovního poměru a nový pracovní poměr bude trvat i po skončení prvního zaměstnání, můžete mít nárok na PPM vypočtenou z obou zaměstnání nebo jen z nového. Nárok z obou zaměstnání může vzniknout, pokud Váš nový pracovní poměr bude trvat souběžně s prvním pracovním poměrem alespoň 270 dní (respektive pokud splníte podmínku souběhu dvou nemocenských pojištění po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM) a zároveň dojde k nástupu na PPM v ochranné lhůtě do 180 dní od konce prvního zaměstnání. V ostatních případech se bude počítat PPM pouze z poslední pojištěné činnosti, tedy z nového zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň, v predchádzajúcom príspevku ste mi odpovedali na môj dotaz, za čo veľmi ďakujem /Dobrý deň, prosím vás o radu. 3 roky pracujem v zamestnaní v ČR na úväzok 1,0 na dobu neurčitú, posledný rok súčasne i na DPČ. Ovplyvní výpočet výšky MD i práca na dohodu o pracovnej činnosti? Vopred ďakujem za radu/.Prosím ešte o doplňujúcu otázku: Posledné 4 mesiace som na PN /riziková gravidita/ kde som nemocenský lístok odovzdala iba v mojom zamestnaní na úväzok 1,0. Nemala som dostatok informácii, že mám riešiť aj zamestnanie na DPČ. Tým pádom 4 mesiace v zamestnaní na DPČ nemám príjem a neodvádzam sociálne a zdravotné, zmluva je ale podpísaná na dobu neurčitú. Zaniká tým pádom nárok na získanie MD z práce na DPČ, keďže som mala PN nahlásenú iba v mojom prvom zamestnaní na úväzok 1,0? Alebo to daná situácia neovplyvní? Vopred ďakujem za vašu pomoc.
Dobrý den,
z Vaše popisu si myslím, že se jedná u DPČ o zaměstnání malého rozsahu (což většinou u DPČ bývá). Zaměstnáním malého rozsahu je takové, kde není sjednaná mzda alespoň ve výši rozhodného příjmu pro odvod nemocenského pojištění. Rozhodný příjem byl do konce roku 2018 ve výši 2500 Kč, od ledna 3000 Kč. Pokud nemáte alespoň v této výši přímo sjednaný příjem, případně z DPČ ani jinak nevyplývá, že Vám v takovém rozsahu zaměstnavatel přidělí práci, pak se jedná o zaměstnání malého rozsahu (např. pokud DPČ obsahuje ustanovení o tom, že zaměstnavatel není povinen přidělovat práci nebo je stanovena jen hodinová mzda a maximální rozsah práce za měsíc, ale neplyne z DPČ ten minimální rozsah, který by Vám zaručil rozhodný příjem apod.). V případě, že se jedná o zaměstnání malého rozsahu, tak jste z DPČ nemocensky pojištěná jen v těch měsících, kdy dosáhnete alespoň rozhodného příjmu. A protože nyní reálně nepracujete, tak pojištění z DPČ zaniklo a tedy za současné situace a za předpokladu, že už do nástupu na PPM pracovat nebudete, tak nemáte z DPČ nárok na PPM.
Pro akci je nutné přihlášení