banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den, máme dvou a půl letého syna narozeného v prosinci, do školky ho přijali s tím že nástup bude od 1. prosince. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a před nedávnem jsem s manželem mluvili o tom, že bysme si pořídili další dítě. Otázka tedy zní, pokud bych otěhotněla ještě před nástupem dítěte do školky, tedy před dočerpaním rodičovského příspěvku, jak to udělat se zaměstnavatel? Podle všeho mi nemůže v těhotenství dát výpověď, co jsem se dočetla. Je možné hned po ukončení čerpání rodičovského příspěvku nastoupit na nemocenskou a pokud ano z čeho se bude počítat? A pokud porodím do čtyř let věku staršího dítěte, mám nárok na mateřskou od zaměstnavatele a opět z čeho se bude počítat?

Dobrý den,

podstatné není čerpání rodičovského příspěvku ale nastavení rodičovské dovolené (RD) v zaměstnání. RD můžete čerpat maximálně do 3 let dítěte, následující den se musíte buď vrátit do zaměstnání, nebo nastoupit do pracovní neschopnosti (o té musí rozhodnout lékař), nebo si dohodnout se zaměstnavatelem neplacené volno. V těhotenství jste chráněná před výpovědí, existují však i drobné výjimky, např. rušení zaměstnavatele nebo jeho části. Pokud byste po RD byla v pracovní neschopnosti, bude se vyměřovací základ pro nemocenské počítat z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) budete mít nárok v každém případě, pokud bude trvat zaměstnání a měla byste nárok i v případě, že by pracovní poměr skončil a nastoupila byste na PPM do 180 dní. Pokud po RD nebudete pracovat, bude se aktuální vyměřovací základ pro PPM počítat z prvního předchozího kalendářního roku jako v případě nemocenského a pokud nástup na další PPM bude do 4 let předchozího dítěte za trvání stejného zaměstnání, porovná se aktuální vyměřovací základ se základem pro předchozí PPM a použije se ten vyšší.

Nárok na PPM
avatar Moni90 26. 02. 2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli budu mít nárok na PPM? Od září 2019 jsem zaměstnaná, smlouvu mám do června 2020. Před tím jsem byla na RD. S manželem plánujeme druhé dítě. Chtěla bych se zeptat, pokud bych teď někdy otěhotněla a šla na nemocenskou, budu mít nárok na PPM. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pro nárok na PPM musíte splňovat alespoň  270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do této doby je možné započítat i předchozí dobu pojištění z předchozího zaměstnání, které spadá do období 2 let, a to i v případě, že jste v daném období čerpala v zaměstnání rodičovskou dovolenou. Do doby účasti na pojištění se započítává i doba pracovní neschopnosti, pokud trvá pracovní poměr. Dále je pro nárok na PPM nutné nastoupit na ni ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání, maximálně 180 dnů. Záleží tedy na tom kdy otěhotníte, jestli bude pracovní poměr prodloužen nebo jestli byste se vešla do ochranné lhůty po skončení pracovního poměru.

Dobrý den, paní Inženýrko,ráda bych se ujistila ohledně ochranné lhůty, která běží od ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Termín porodu mám 17.9.2019, ale ukončení pracovního poměru je již k 30.6.2019, což znamená 10 týdnů před zákonným nástupem na mateřskou dovolenou (8-6týdnů před porodem). Proto Vás žádám o radu, pokud mám nárok na PPM od zaměstnavatele s kterým vlastně už pracovní poměr bude ukončen.Děkuji

Dobrý den,

pokud splňujete podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM, budete mít na PPM nárok, protože na ni nastoupíte v ochranné lhůtě. PPM nevyplácí zaměstnavatel, ale okresní správa sociálního zabezpečení. Žádost od gynekologa předáte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou zašle na OSSZ. V době mezi koncem pracovního poměru a nástupem na PPM se můžete přihlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky). Veškeré změny po konci pracovního poměru hlaste své zdravotní pojišťovně (tedy např. registraci na ÚP, dále nástup na PPM, následně přechod na rodičovský příspěvek).

Dobrý den, prosím o radu. Co se týče splnění podmínky mít odpracovaných 270 dní tak tu mám, ale.. Nastoupila jsem do zaměstnání kde mám 3 měsíční zkušební dobu, nyní jsem 12tt a muj dr chce abych nastoupila na nemocenskou jelikož jsem ve skladu kde tahám těžké věci. A má otázka zní, když mě propustí jako že jo ve zkušni době, vejdu se do ochranné lhůty? Termín porodu mám září 2020. Moc děkuji

Dobrý den,

ochranná lhůta pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Záleží tedy na tom, kdy by pracovní poměr skončil a kdy přesně máte termín porodu. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu a toto datum musí spadat do ochranné lhůty. Pokud Vám před nástupem do tohoto zaměstnání skončilo jiné zaměstnání (pojištění) a byla jste už v té době těhotná, mohla by se započítat i ochranná lhůta z daného zaměstnání.

Výpočet DVZ
avatar Veru123 08. 05. 2023

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat na vypocet DVZ v mém případě. V predposlwdnim zamestnani jsem byla jsem zaměstnanec v roce 2019- 3/2022 ( poslední vyplatnice byla vysoka, protože zahrnovala rocni bonusy). Od poloviny 3/22 - 4.1.23 jsem byla na Úřadě Prace. Od 4.1 jsem zaměstnana (rocni smlouva) Nyní jsem těhotná, termín porodu mám prosinec 23. Nyní mám nastupovat na rizikové, protože mám komplikace...kdybych teoreticky musela být na rizikovém až do.materske (coz doufam nebudu muset)budu mit vůbec nárok na PPM? Mám z toho stresy. O to víc, že před Uradem Prace jsem byla vysokoprijmova a kvůli časování by se to vůbec nezohlednilo :( dekuji, V.

Dobrý den,

potřebných 270 dní nemocenského pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství byste měla splnit, do této doby se započítává i doba v pracovní neschopnosti během trvání pracovního poměru. Pokud by to nebylo splněno v současném zaměstnání, započítala by se doba i z předchozího zaměstnání spadající do období 2 let před nástupem na PPM. DVZ se Vám v každém případě bude počítat jen z tohoto poslední zaměstnání, a to z doby od nástupu do zaměstnání do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM. Pokud nastoupíte na PPM např. v říjnu, bude to z období od nástupu do konce září. Dny v pracovní neschopnosti se při výpočtu DVZ vyloučí.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na výpočet mateřské. V současné době jsem zaměstnaná, mám smlouvu na neurčito. Moje první dítě má 3 roky. Zpět do zaměstnání jsem nenastoupila, se souhlasem zaměstnavatele mám neplacené volno do září 2023. Nyní jsem znovu těhotná. Termín porodu je v polovině září, tedy na mateřskou nastoupím před 4. rokem dítěte. Zaměstnavatel stojí o to, abych se do práce vrátila a nabízí vyšší plat, než jsem měla před první mateřskou. Před nástupem na další mateřskou bych odpracovala jen 2-3 měsíce. Z čeho se v tomto případě vypočítá výše mateřské? Z nového platu, který ale nebudu pobírat 12 měsíců? Nebo z platu před první mateřskou? Děkuji.

Dobrý den,

při trvání stále stejného zaměstnání a nástupu na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) do 4 let věku předchozího dítěte se zjistí Váš aktuální vyměřovací základ, který se porovná s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich. 

Aktuální vyměřovací základ se Vám zjistí z 12 měsíců před měsícem nástupu na tuto další PPM, přičemž dny na neplaceném volnu i rodičovské dovolené jsou vyloučené. Pokud by v daném období nebylo alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dá dělit vyměřovací základ, zjišťoval by se z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo zde alespoň 30 kal. dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Za předpokladu, že tedy odpracujete ty cca 2-3 měsíce před nástupem na další mateřskou (tzn. bude tady alespoň 30 kal. dnů pro dělení vyměřovacího základu), aktuální vyměřovací základ bude z této odpracované doby, a pokud bude vyšší než u předchozí PPM, bude se Vám z něj počítat nová PPM.