Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100
Dobrý den, zajímala by mě informace ohledně nároku na mateřskou. Dnes jsem vedená jako zaměstnanec, ale plánuji jít od 1. 10. 2021 na IČO. Kdyby nastala situace, že bych otěhotněla teď v září, nebo klidně i v říjnu, jak se počítá mateřská a mám na ní vůbec nárok? Vím, že na IČ to funguje tak, že když si budu alespoň 270 kalendářních dnů platit nemocenské pojištění, tak na to nárok mám, ale právě když otěhotním třeba ještě tenhle rok, tak těch 270 kalendářních dnů asi nestihnu.Plus mě ještě zajímá skutečnost, že při mateřské si vydělat nesmím, ale při rodičáku už ano? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) jako OSVČ je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do potřebné doby se Vám započítává i účast na pojištění ze zaměstnání. Dále je nutné splnit alespoň 180 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední rok, tady se jedná pouze o dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ, nezapočítává se doba ze zaměstnání. Další podmínkou je nastoupit na PPM v době trvání nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě po jeho skončení. Při čerpání PPM ze samostatně výdělečné činnosti nemůžete SVČ vykonávat osobně. U rodičovského příspěvku toto omezení neplatí. Výše PPM by se Vám počítala ze SVČ. Abyste měla nárok na PPM ještě ze zaměstnání, musela byste být těhotná už v době skončení pracovního poměru a vejít se s nástupem na PPM do ochranné lhůty, která by byla 180 dní (nebo méně, pokud bylo zaměstnání/pojištění kratší).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň, prosím vás o radu. 3 roky pracujem v zamestnaní v ČR na úväzok 1,0 na dobu neurčitú, posledný rok súčasne i na DPČ. Ovplyvní výpočet výšky MD i práca na dohodu o pracovnej činnnosti? Vopred ďakujem za radu.
Dobrý den,
v případě, že máte souběh dvou zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, pak se nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) posuzuje z každého zaměstnání zvlášť. To znamená, že v každém zaměstnání zvlášť musíte splnit 270 dní nemocenského pojištění a zároveň nastoupit na PPM z těchto zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud je z DPČ odváděno nemocenské pojištění, tak už nyní splňujete 270 dní a záleží tedy, jestli DPČ bude dále trvat. S ochrannou lhůtou je to totiž u DPČ složitější, protože často bývá sjednána jako tzv. zaměstnání malého rozsahu a z toho ochranná lhůta neplyne. Pokud by tedy DPČ skončila, pak záleží, jak byla sjednaná. Pokud budou obě zaměstnání (s odvodem nemocenského pojištění) trvat až do nástupu na PPM, budete mít nárok na PPM vypočítanou z obou zaměstnání a v takovém případě budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa. Dávka bude následně vyplácena dohromady jako jedna částka.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den,chtěla jsem poprosit o radu. K poslednímu červnu mám podepsanou dohodu o ukončení HPP důvodem byl budouci nastup do jiného zaměstnání. Smlouvu v novém zaměstnání jsem měla podepisovat koncem srpna, ale zjistila jsem že jsem těhotná, takže do nového zaměstnaní mě asi nepřijmou. Pracuji ve školství. Nevím jak to teď řešit zda jit na úřad práce nebo na neschopenku. Co je výhodnějši abych dostala mateřskou. V předchozím zaměstnaní jsem byla přes 4 roky.Děkuji za raduD.
Dobrý den, abyste měla nárok na mateřskou, musela byste nastoupit do toho nového zaměstnání – povinnost těhotenství hlásit nemáte, takže je to na vašem uvážení. Ze současného zaměstnání vám nárok na PPM nevznikne, protože se určitě nevejdete s nástupem na mateřskou do 180 denní ochranné lhůty. Nemocenská nebo evidence na ÚP je taktéž na vašem uvážení. Nemocenskou byste případně mohla čerpat do nástupu na mateřskou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, máme dvou a půl letého syna narozeného v prosinci, do školky ho přijali s tím že nástup bude od 1. prosince. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a před nedávnem jsem s manželem mluvili o tom, že bysme si pořídili další dítě. Otázka tedy zní, pokud bych otěhotněla ještě před nástupem dítěte do školky, tedy před dočerpaním rodičovského příspěvku, jak to udělat se zaměstnavatel? Podle všeho mi nemůže v těhotenství dát výpověď, co jsem se dočetla. Je možné hned po ukončení čerpání rodičovského příspěvku nastoupit na nemocenskou a pokud ano z čeho se bude počítat? A pokud porodím do čtyř let věku staršího dítěte, mám nárok na mateřskou od zaměstnavatele a opět z čeho se bude počítat?
Dobrý den,
podstatné není čerpání rodičovského příspěvku ale nastavení rodičovské dovolené (RD) v zaměstnání. RD můžete čerpat maximálně do 3 let dítěte, následující den se musíte buď vrátit do zaměstnání, nebo nastoupit do pracovní neschopnosti (o té musí rozhodnout lékař), nebo si dohodnout se zaměstnavatelem neplacené volno. V těhotenství jste chráněná před výpovědí, existují však i drobné výjimky, např. rušení zaměstnavatele nebo jeho části. Pokud byste po RD byla v pracovní neschopnosti, bude se vyměřovací základ pro nemocenské počítat z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit. Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) budete mít nárok v každém případě, pokud bude trvat zaměstnání a měla byste nárok i v případě, že by pracovní poměr skončil a nastoupila byste na PPM do 180 dní. Pokud po RD nebudete pracovat, bude se aktuální vyměřovací základ pro PPM počítat z prvního předchozího kalendářního roku jako v případě nemocenského a pokud nástup na další PPM bude do 4 let předchozího dítěte za trvání stejného zaměstnání, porovná se aktuální vyměřovací základ se základem pro předchozí PPM a použije se ten vyšší.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli budu mít nárok na PPM? Od září 2019 jsem zaměstnaná, smlouvu mám do června 2020. Před tím jsem byla na RD. S manželem plánujeme druhé dítě. Chtěla bych se zeptat, pokud bych teď někdy otěhotněla a šla na nemocenskou, budu mít nárok na PPM. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pro nárok na PPM musíte splňovat alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do této doby je možné započítat i předchozí dobu pojištění z předchozího zaměstnání, které spadá do období 2 let, a to i v případě, že jste v daném období čerpala v zaměstnání rodičovskou dovolenou. Do doby účasti na pojištění se započítává i doba pracovní neschopnosti, pokud trvá pracovní poměr. Dále je pro nárok na PPM nutné nastoupit na ni ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako dané zaměstnání, maximálně 180 dnů. Záleží tedy na tom kdy otěhotníte, jestli bude pracovní poměr prodloužen nebo jestli byste se vešla do ochranné lhůty po skončení pracovního poměru.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní Inženýrko,ráda bych se ujistila ohledně ochranné lhůty, která běží od ukončení pracovního poměru na dobu určitou. Termín porodu mám 17.9.2019, ale ukončení pracovního poměru je již k 30.6.2019, což znamená 10 týdnů před zákonným nástupem na mateřskou dovolenou (8-6týdnů před porodem). Proto Vás žádám o radu, pokud mám nárok na PPM od zaměstnavatele s kterým vlastně už pracovní poměr bude ukončen.Děkuji
Dobrý den,
pokud splňujete podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM, budete mít na PPM nárok, protože na ni nastoupíte v ochranné lhůtě. PPM nevyplácí zaměstnavatel, ale okresní správa sociálního zabezpečení. Žádost od gynekologa předáte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou zašle na OSSZ. V době mezi koncem pracovního poměru a nástupem na PPM se můžete přihlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a můžete čerpat podporu v nezaměstnanosti (pokud splňujete podmínky). Veškeré změny po konci pracovního poměru hlaste své zdravotní pojišťovně (tedy např. registraci na ÚP, dále nástup na PPM, následně přechod na rodičovský příspěvek).
Pro akci je nutné přihlášení