Celkem výsledků pro výraz "maminka po porodu": 100
Dobrý večer ,obracím se na vás s prosbou.Jsem zaměstnaná od 01.09.2020 nikdy před tím jsem neměla podepsanou pracovní smlouvu, jen dohodu.Minulý týden jsem se dozvěděla že jsem těhotná.Termín porodu mám stanovený kolem 13.7.2021.Budu mít nárok na mateřskou?Jde čerpat mateřská dovolená jen 6-8týdnů před porodem nebo lze přejít na mateřskou dnem porodu?Mám vcelku namáhavou práci, kdybych šla marodit, mateřská se vypočítá z nemocenské nebo z vyměřeného základu co mám psané v pracovní smlouvě?Předem vám moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Při nástupu na PPM 6 týdnů před termínem porodu by Vám nárok na PPM měl těsně vyjít, pokud Vám pracovní poměr neskončí dříve. Bude také záležet na datu očekávaného porodu, které lékař uvede v žádosti o PPM. Započítává se i doba případné pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru. Do potřebných 270 dní by bylo možné započítat i práci na dohodu, pokud z ní bylo odváděno pojistné a spadá do období 2 let před nástupem na PPM.
Pokud byste chtěla pracovat déle (např. až do porodu), je to možné, ale začátek podpůrčí doby PPM by se počítal od počátku šestého týdne před termínem porodu a k tomu datu by se také posuzovalo splnění podmínek pro nárok na PPM. Pokud byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství a měla byste nárok na PPM, lékař by musel pracovní neschopnost ukončit nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud byste neměla nárok na PPM, je možné čerpat nemocenské do konce šestinedělí. Denní vyměřovací základ pro výpočet výše PPM se vypočítá z Vašeho skutečného výdělku od nástupu do zaměstnání, případné dny v pracovní neschopnosti se z výpočtu vyloučí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 22. týdnu těhotenství a od začátku mám problém s výtoky, až nyní mi gynekolog provedl kultivaci a zjistil zlatého stafylokoka. Ještě před tím jsem brala Macmiror complex, ale žádný rozdíl. Teď výtoky paradoxně moc nemám, nebo spíš celkem normální, i když pořád trochu do žluta. Doktor mi nasadil na "zlataka" Amoksiklav 625 mg. Mám strach o miminko, aby se mu něco nestalo, pokud antibiotika nezaberou. Četla jsem, že je to hodně odolný prevít. Objednala jsem si už i lichorerisnici, vyčetla jsem, že je na to dobrá. Má otázka zní, jak vážná je situace, pokud by antibiotika nezabrala? Vím, že při streptokokovi B se dávají antibiotika při porodu, ale u stafylokoka jsem nic takového nevyčetla. Co hrozí miminku při porodu a po něm? A co hrozí mně, pokud by se při porodu stafylokok dostal do krve? Jak se jej zbavit? Děkuji.
Dobrý den, zlatý stafylokok by neměl při porodu ohrozit plod, jen může být ve vzácném případě důvodem infekce a předčasného porodu. Ale jelikož se i zlatý stafylokok může vyskytovat v pochve jako součíst běžné mikroflory, pak by to musela být shoda více okolností, aby předčasný porod zpusobil. Pokud tedy ATB nezaberou, už bych další dávku nedávala. Je možné do porodu užívat dezinfekci do pochvy - např. Borglycerinové čípky. Při porodu se stafylokok z pochvy do vaší krve určitě nedostane v takové míře, aby vám způsobil nějaké potíže.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, máme 5 měsíční miminko syna Petra. Za mě jsme i šesti neděli zvládli dobře. Ano oba jsme se učili... a ne vždy to bylo růžové. Během porodu jsem řešil i problémy v podnikání a zpožděné fakturace. Na začátku šestinedělí se ze mě stála doslova Mary Poppins, ale dobrovolně a plánovaně. Bohužel v půlce šestinedělí mi přeskočilo a pomoc od pritelčiné maminky jsem začal odmítat. Řekl bych i žarlit, protože pro přítelkyni a syna jsem dělal vše. Naopak přítelkyně byla vysazena zase na mojí maminku... Pořád když se zpětně ohlednu časem, tak těch 5 měsíců hodnotím pozitivně. Máme za sebou výlety, milování, úsměvy, krásné fotky a vzpomínky. Na okolí působíme jako ideální rodina. Ale. Mám možnost velkou část pracovní doby pracovat z domu a plánovat si čas. Jsem neskutečně šťastný , že jsem s nimi a vidím růst mého syna. Ale přítelkyni to vadí... na šestinedělí nevzpomíná v dobrém a ani na porod. Porod byl těžší , ale ty objetí a to společno. Nikdy jsem necítil takovou propojenost mezi námi. Po šestinedeli přišla přítelkyně ze zrušením svatby v příštím roce. Navíc dva měsíce zpátky uvažovala, jaké to bude když s malým bude sama... Teď přišla s tím, že mě má ráda, ale nemiluje, a "asi" chce být rodina. Je to jak na horské dráze... Většinu času jsme šťastná rodina pusy, objetí, úsměvy blbnutí s malým..., ale přijde menší nedorozumění a je vše špatně a minimálně na rozchod. Interval sexu se snížil ale je. Pred narozením syna jsme byly zamilovaný par i během těhotenství. Nevím co stim milují přítelkyni i svého syna a udělám cokoliv pro naši rodinu. Proto píšu i o radu, ať mám i zpětnou vazbu mimo naše okolí a hlavně co stimuluje? Nechci o ně přijít.
Dobrý den, na tomto místě odpovídám na dotazy ohledně vývoje dítěte, na vztahové obtíže nejsem odborník. Doporučuji vám proto obrátit se na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, kde vám se vztahovými problémy pomohou. Ohledně vaší situace bych vám zatím doporučila na přítelkyni netlačit, více jí a jejím potřebám naslouchat. Období po porodu a péče o maličké dítě je pro ženu velmi náročné, prochází také bouřlivými hormonálními změnami, může být vyčerpaná, nevypadá, depresivní. Některá maminka uvítá pomoc okolí, partnera, babiček, jiná chce být naopak s dítětem sama, sladit se, nastavit si režim a denní rytmus. Proto je potřeba s přítelkyní více komunikovat a její potřeby respektovat. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dle informací dostupných na internetu by měl být možný pozdější nástup na MD (např. až 4 týdny před TP, dokonce snad klidně i déle pokud to zdravotní stav dovolí). Můj gynekolog o tom ale neslyšel, a co prý ví, tak musím ze zákona nastoupit nejdéle těch 6 týdnů před TP. Že se mi zkrátí doba pobírání PPM chápu, ale jde mi o to, jakým způsobem a kdo tedy vyplní na formuláři den nástupu na MD, který mi má vydat lékař (jestli termín vyplním já nebo lékař). Nebo se to řeší úplně jinak, např. dohodou se zaměstnavatelem? Tuto informaci sem nikde nenašla a po reakci pana doktora jsem z toho trochu zmatená :) Předem děkuji za odpověď a Váš čas. Přeji hezký den.
Dobrý den,
lékař do žádosti o peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vyplní očekávaný den porodu. Datum nástupu na PPM si v žádosti určíte sama. Pokud neurčíte datum v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude za začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud po tomto datu budete dále vykonávat práci, ze které dávka náleží, bude běžet podpůrčí doba (28 týdnů u jednoho dítěte), ale dávka za dobu výkonu práce nebude vyplacena. Co se týče mateřské dovolené (volna v zaměstnání), tak pokud vyčerpáte před porodem méně něž 6 týdnů MD z důvodu delšího výkonu práce než do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude Vám MD od porodu náležet jen v rozsahu 22 týdnů. Pokud byste byla před mateřskou v pracovní neschopnosti, lékař je povinen ukončit pracovní neschopnost nejpozději 6 týdnů před očekávaným dnem porodu, jestliže máte nárok na PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,pracuji jako učitelka na ZŠ. Účetní se mě ptala na datum nástupu na MD (termín porodu mám 30.9.). Prosím co je pro mě výhodnější? Nastoupit 6 nebo 8 týdnů před termínem porodu? Momentálně mi připravili k podpisu dovolenou až do 24.8., což se mi zdá nevýhodné. Ráda bych za nimi šla připravená a s argumenty. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství a mateřskou dovolenou můžete kdykoliv v rozmezí od počátku šestého do počátku osmého týdne před stanoveným termínem porodu, termín nástupu si stanovujete Vy, ne zaměstnavatel. Předpokládám, že účetní nezná Váš termín porodu, a proto Vám automaticky plánuje dovolenou jako ostatním učitelům. Pokud nestihnete vyčerpat celou dovolenou, můžete ji čerpat v návaznosti na skončení mateřské dovolené, než nastoupíte na rodičovskou dovolenou. Pokud byste si jako datum nástupu na PPM zvolila pozdější datum než 6 týdnů před termínem porodu, připravíte se o část peněz z PPM, protože podpůrčí doba se Vám v případě pozdějšího nástupu začne počítat od počátku šestého týdne před stanoveným termínem porodu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, může tatínek požádat o rodičovskou dovolenou místo maminky? Pokud ano, dostane-li tatínek rodičovskou dovolenou a na jakou dobu? Existuje možnost, aby se maminka vrátila do práce po 28 týdnech mateřské a po té době dovolenou a příspěvek dostal tatínek? Bylo někde napsáno, že v případě, že otec má zdravotní pojišťovnu, na moment porodu může požádat, aby příspěvek ve výši 220 000 Kč byl vyplácen v jakýkovliv proporci, je to tak nebo je to stejně omezeno na 11 500 Kč měsíčně? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, rodičovský příspěvek je zatím omezen na 11 500,- měsíčně. Na rodičovskou může nastoupit kdokoli z rodičů a můžou se i střídat v čerpání příspěvku každé 3 měsíce.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, momentálně jsem na nemocenské k 31.1.2018 mi končí pracovní smlouva. K 27.3.2018 mám termín porodu. Chci se zeptat ohledně nástupu na mateřskou. Nevím zda mám nastoupit 8týdnů před nebo 6týdnů. Na internetu jsem se dočetla,že pokud my ukončení mateřské vyjde na polovinu měsíce ,že do konce měsíce nebudu mít nárok na rodičovský příspěvek,že nejde v jednom měsíci čerpat obě dávky. Dnes mi jedna maminka řekla,že čerpání určitě jde hned po skončení mateřské v jednom měsíci. Budu brát úplně minimum jelikož mám plat příznaný 9500 čistého. Děkuji za pomoc.
Dobrý den, když mateřskou nastoupíte, je na vás. PPM a RP lze čerpat obojí v jednom měsíci, pokud je poměrná část RP vyšší než vyplacená mateřská.
Pro akci je nutné přihlášení
Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. S prvním dítětem měla nárok na PPM. V době, kdy se narodí druhé dítě, již nebude cca 60 dní pobírat RP. Jak udělat, aby měla nárok na PPM? Lze zaměstnavateli zaslat neschopenku "rizikové těhotenství" a tím celou situaci vyřešit?Modelová situace:Maminka je na rodičovské dovolené s prvním dítětem do 12.8. (kdy budou dítěti tři roky) a druhé dítě se jí má narodit 12.10. téhož roku.
Dobrý den,
dočerpání rodičovského příspěvku nijak nesouvisí s nárokem na PPM. Pokud zaměstnankyni trvá pracovní poměr, je po celou dobu účastna nemocenského pojištění, a tedy splňuje podmínky pro další PPM. Na další PPM může nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. V modelové situaci má žena možnost od 13. 8. buď nastoupit do práce, nebo nastoupit do pracovní neschopnosti (o té rozhoduje lékař), nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno (zaměstnavatel však nemusí s neplaceným volnem souhlasit). Ve všech třech případech bude mít nárok na další PPM. Nárok na PPM by měla i v případě, že by pracovní poměr skončil a k nástupu na PPM by došlo v ochranné lhůtě, která je v tomto případě 180 dní od konce pracovního poměru.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dcera 23 měsíců spí celou noc (párkrát pobrekne bez nutnosti asistence) cca od 10 měsíců, od 7 měsíců spí sama v pokojíku ve své postýlce. Usíná sama bez problémů po večerním rituálu, který je stále stejný od malinka. Dcera je velmi živé dítě a i v noci po postýlce dost cestuje.Mmt asi 3 týdny se začala v noci budit až hysterickým pláčem, byla zpocená, klepala se, ale při vědomí ... stačilo pochovat, hned si ukázala na postýlku a usla. Někdy byla tato epizoda 1x, někdy 3x za noc. Střídali jsme se s manželem v utěšování. Nyní se situace zhoršuje ... začala se tulit (nikdy moc tulivá nebyla), sem tam něco povídá, již nechce zpět do postýlky - začne zase hystericky plakat, když to zkusíme. Trvá to než ji přemluvíme, budí se častěji a častěji, třeba i 7x a posl. noci, když ji jde uklidnit manžel, tak začne ještě víc hystericky brečet a chce mě, kdy se ke mně hned přitulí, ale nejde odložit ... Ráno začala vstávat o cca 1,5 hod. dřív a odpoledne spí min. 1,5 hod., spíš lehce přes 2 po obědě ... Zásadní změny v režimu dne, aktivitách si neuvědomuji. Jedině, že jsem těhotná, ale bříško bylo vidět už nějakou dobu, než tohle začalo. Mohu nějak dcerce pomoci k delšímu spánku a zachránění našeho spánku? Děkuji
Dobrý den, dětský spánek prochází různými fázemi. Jsou období, kdy dítě spává klidně celou noc, ale pak také takové, kdy je spánek neklidný a dítě se i vícekrát za noc budí. Důvody mohou být různé, může se jednat o růst zubů, rychlý psychomotorický vývoj dítěte v určitém období, fyzický růst dítěte, nebo také strachy a úzkosti spojené s nějaký stresem, se kterým se dítě vyrovnává. U dětí ve věku 2 - 4 roky se často objevují noční děsy, úzkosti, strachy, projevující se probuzením s křikem, nebo křikem ze spánku podle fáze spánku, ve kterém se noční můra objeví. Dítě ve spánku zpracovává události během dne, kterých na něj při jeho bouřlivém vývoji může být hodně. Potíže se spánkem mohou nastat také, pokud se dítě nachází v přechodné fázi, kdy se mění délka jeho spánku, tak jako možná i u vás. Je potřeba být klidní a trpěliví, neměnit rituály před spaním ani během spánku. Když se dítě necítí dobře, pak je normální, že se dožaduje spíše matky, v noci také není dobrá doba na boj nebo výchovu dítěte. Proto choďte za dcerou tedy vy, pokud vás požaduje a snažte se vyvarovat vzniku hysterického pláče, který jí pak zabraňuje znovu usnout. Z postýlky, na kterou je dcera zvyklá ji neberte, ale přitulte se k ní, přilehněte, obejměte, konejšete, mluvte klidným a tichým hlasem. Vyčkejte dokud dcerka znovu neusne. Vaše těhotenství může být také důvodem, proč se dcerka cítí být znejistěná a může být ve stresu. Popisujete, že vaše bříško bylo vidět už dříve, takže se termín vašeho druhého porodu zřejmě blíží. Dcera z vás může cítit určité napětí, také se doma o příchodu dalšího dítěte určitě bavíte, připravujete mu věci, výbavu. Tato nejistota, že neví, co se bude dít, může způsobovat poruchy spánku i to, že dcera v noci dožaduje vás. Zkuste s dívkou začít více pracovat na přípravě na sourozence. Povídejte si s ní o tom jaké to bude, když budete v porodnici, jaké to bude až přijde domů miminko. Zdůrazněte kladné stránky příchodu sourozence. Nezapomeňte však dceru ujistit, že ji budete mít stále stejně ráda, i když přijde další miminko, že tu vždy budete pro ni, děti si někdy myslí, že je nové miminko v rodině nahradí.
Informace podávejte přiměřené věku dcery, nemusíte se obávat, že by vám dcera nerozuměla. K rozhovoru a k přípravě dítěte na sourozence můžete využít různé knihy, na jejichž tvorbě se dítě může samo podílet a zapojovat. V naší rodině se osvědčily například tyto publikace: "Maminka má miminko", nebo "Bude nás o jednoho víc" - malujeme a tvoříme. Nezapomeňte, že je potřeba trpělivost, neočekávat zázračný efekt hned, váš klidný spánek se vám však určitě zase vrátí. Přeji hodně radosti z vašich dětí. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení