Celkem výsledků pro výraz "maminka po porodu": 100
Dobrý večer ,obracím se na vás s prosbou.Jsem zaměstnaná od 01.09.2020 nikdy před tím jsem neměla podepsanou pracovní smlouvu, jen dohodu.Minulý týden jsem se dozvěděla že jsem těhotná.Termín porodu mám stanovený kolem 13.7.2021.Budu mít nárok na mateřskou?Jde čerpat mateřská dovolená jen 6-8týdnů před porodem nebo lze přejít na mateřskou dnem porodu?Mám vcelku namáhavou práci, kdybych šla marodit, mateřská se vypočítá z nemocenské nebo z vyměřeného základu co mám psané v pracovní smlouvě?Předem vám moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Při nástupu na PPM 6 týdnů před termínem porodu by Vám nárok na PPM měl těsně vyjít, pokud Vám pracovní poměr neskončí dříve. Bude také záležet na datu očekávaného porodu, které lékař uvede v žádosti o PPM. Započítává se i doba případné pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru. Do potřebných 270 dní by bylo možné započítat i práci na dohodu, pokud z ní bylo odváděno pojistné a spadá do období 2 let před nástupem na PPM.
Pokud byste chtěla pracovat déle (např. až do porodu), je to možné, ale začátek podpůrčí doby PPM by se počítal od počátku šestého týdne před termínem porodu a k tomu datu by se také posuzovalo splnění podmínek pro nárok na PPM. Pokud byste byla v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství a měla byste nárok na PPM, lékař by musel pracovní neschopnost ukončit nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud byste neměla nárok na PPM, je možné čerpat nemocenské do konce šestinedělí. Denní vyměřovací základ pro výpočet výše PPM se vypočítá z Vašeho skutečného výdělku od nástupu do zaměstnání, případné dny v pracovní neschopnosti se z výpočtu vyloučí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 22. týdnu těhotenství a od začátku mám problém s výtoky, až nyní mi gynekolog provedl kultivaci a zjistil zlatého stafylokoka. Ještě před tím jsem brala Macmiror complex, ale žádný rozdíl. Teď výtoky paradoxně moc nemám, nebo spíš celkem normální, i když pořád trochu do žluta. Doktor mi nasadil na "zlataka" Amoksiklav 625 mg. Mám strach o miminko, aby se mu něco nestalo, pokud antibiotika nezaberou. Četla jsem, že je to hodně odolný prevít. Objednala jsem si už i lichorerisnici, vyčetla jsem, že je na to dobrá. Má otázka zní, jak vážná je situace, pokud by antibiotika nezabrala? Vím, že při streptokokovi B se dávají antibiotika při porodu, ale u stafylokoka jsem nic takového nevyčetla. Co hrozí miminku při porodu a po něm? A co hrozí mně, pokud by se při porodu stafylokok dostal do krve? Jak se jej zbavit? Děkuji.
Dobrý den, zlatý stafylokok by neměl při porodu ohrozit plod, jen může být ve vzácném případě důvodem infekce a předčasného porodu. Ale jelikož se i zlatý stafylokok může vyskytovat v pochve jako součíst běžné mikroflory, pak by to musela být shoda více okolností, aby předčasný porod zpusobil. Pokud tedy ATB nezaberou, už bych další dávku nedávala. Je možné do porodu užívat dezinfekci do pochvy - např. Borglycerinové čípky. Při porodu se stafylokok z pochvy do vaší krve určitě nedostane v takové míře, aby vám způsobil nějaké potíže.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, máme 5 měsíční miminko syna Petra. Za mě jsme i šesti neděli zvládli dobře. Ano oba jsme se učili... a ne vždy to bylo růžové. Během porodu jsem řešil i problémy v podnikání a zpožděné fakturace. Na začátku šestinedělí se ze mě stála doslova Mary Poppins, ale dobrovolně a plánovaně. Bohužel v půlce šestinedělí mi přeskočilo a pomoc od pritelčiné maminky jsem začal odmítat. Řekl bych i žarlit, protože pro přítelkyni a syna jsem dělal vše. Naopak přítelkyně byla vysazena zase na mojí maminku... Pořád když se zpětně ohlednu časem, tak těch 5 měsíců hodnotím pozitivně. Máme za sebou výlety, milování, úsměvy, krásné fotky a vzpomínky. Na okolí působíme jako ideální rodina. Ale. Mám možnost velkou část pracovní doby pracovat z domu a plánovat si čas. Jsem neskutečně šťastný , že jsem s nimi a vidím růst mého syna. Ale přítelkyni to vadí... na šestinedělí nevzpomíná v dobrém a ani na porod. Porod byl těžší , ale ty objetí a to společno. Nikdy jsem necítil takovou propojenost mezi námi. Po šestinedeli přišla přítelkyně ze zrušením svatby v příštím roce. Navíc dva měsíce zpátky uvažovala, jaké to bude když s malým bude sama... Teď přišla s tím, že mě má ráda, ale nemiluje, a "asi" chce být rodina. Je to jak na horské dráze... Většinu času jsme šťastná rodina pusy, objetí, úsměvy blbnutí s malým..., ale přijde menší nedorozumění a je vše špatně a minimálně na rozchod. Interval sexu se snížil ale je. Pred narozením syna jsme byly zamilovaný par i během těhotenství. Nevím co stim milují přítelkyni i svého syna a udělám cokoliv pro naši rodinu. Proto píšu i o radu, ať mám i zpětnou vazbu mimo naše okolí a hlavně co stimuluje? Nechci o ně přijít.
Dobrý den, na tomto místě odpovídám na dotazy ohledně vývoje dítěte, na vztahové obtíže nejsem odborník. Doporučuji vám proto obrátit se na Poradnu pro rodinu a mezilidské vztahy, kde vám se vztahovými problémy pomohou. Ohledně vaší situace bych vám zatím doporučila na přítelkyni netlačit, více jí a jejím potřebám naslouchat. Období po porodu a péče o maličké dítě je pro ženu velmi náročné, prochází také bouřlivými hormonálními změnami, může být vyčerpaná, nevypadá, depresivní. Některá maminka uvítá pomoc okolí, partnera, babiček, jiná chce být naopak s dítětem sama, sladit se, nastavit si režim a denní rytmus. Proto je potřeba s přítelkyní více komunikovat a její potřeby respektovat. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení