banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka po porodu": 100

Dobrý den, Manželka je učitelka (občankou EU, přechodný pobyt, zaměstnaná) a má smlouvu na dobu určitou do konce srpna, tedy v období, kdy již neučí a pobírá plný plat. Termin porodu je v polovině srpna. 1. Kdy nejpozději musí manželka nastoupit na mateřskou dovolenou (PPM)? Jak postupovat aby nebyla finančně ztrátová?2. Má žena nějakou možnost získat náhradu mzdy za období do konce srpna? Pokud ano, jak postupovat?3. Bude po ukončení její smlouvy u zaměstnavatele na konci srpna dále pobírat automaticky PPM? Bude nějak automaticky převedena do ochranné lhůty 180 dní? Existují zde nějaké povinnosti zaměstnavatele? Jak se vypočítá výše dávky? Hraje příjem otce nějakou roli? 4. Je možné nastavit výši nebo dobu pobírání PPM? Pokud ano, jak postupovat?5. Kdy žádat o rodičovský příspěvek tak aby nebyl příjem po skončení PPM přerušen?Děkuji.

Dobrý den,

odpovím postupně:

1. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Při pozdějším nástupu než 6 týdnů před termínem porodu by se manželka připravila o část PPM, jelikož podpůrčí doba by se začala počítat od počátku šestého týdne před termínem porodu.

2. Pokud se jedná o náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou, je zaměstnavatel povinen ji vyplatit při skončení pracovního poměru.

3. Skončení pracovního poměru v průběhu čerpání PPM nemá na její výplatu vliv, výplata PPM pokračuje automaticky do konce podpůrčí doby. Výše dávky se stanoví podle denního vyměřovacího základu ke dni nástupu na PPM (ke dni začátku podpůrčí doby) a dále se nemění. Příjem otce nehraje roli. Postup výpočtu včetně odkazu na kalkulačku MPSV najdete v článku Mateřská dovolená 2020.

4. Výši ani délku nelze zvolit. Podpůrčí doba je 28 týdnů u jednoho narozeného dítěte.

5. Žádost o rodičovský příspěvek je vhodné podat na Úřadu práce před uplynutím 28 týdnů podpůrčí doby PPM. V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Rodila jsem začátkem ledna, teď mám po porodu menstruaci po páté. Vždy přišla cca 30. den cyklu. Trvala 7-8 dní. Teď jsem myslela že mi 7. den menstruace skončila, den byl klid, ale pak další den už 5. den špiním (je to takový růžový až hnědý výtok a pobolívá mě břicho na obou stranách. Mohla bych se zeptat zda je toto po porodu normální? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, důležitá je také informace, zda poporodní prohlídky u Vašeho gynekologa (zejména ultrazvuková vyšetření) byly v pořádku. Pokud ano, nemělo by se jednat o nějaké zadržení zbytků placenty či plodových obalů v děloze po porodu (které často způsobují nepravidelné a přetrvávající krvácení, bolesti břicha, ale tyto potíže se většinou objevují již mnohem dříve). Záleží také na Vašem momentálním psychickém rozpoložení, stresové zátěži, vliv může mít cestování, různé změny apod. Pokud bolesti přetrvávají, vyhledejte svého gynekologa. Hezký den.

Dobrý den, dnes začínám 11 tt a včera jsem byla na screeningu, kde mi byla odebrána krev a udělán ultrazvuk. Na ultrazvuku pan doktor našel nezhoubný nádor teratom na vaječníku o velikosti 4,5 cm.(v oblasti levých adnex nehomogenní převážně hyperechogenní útvar 4,5cm v průměru, bez FLOW, v.s. teratom ovarium vpravo bpn, v cavum Douglasi 0) Řekl že by to zatím neřešil a řešil to až po porodu. Vzhledem k tomu, že moje gynekoložka má dovolenou, tak bych se chtěla zeptat Vás, jestli je to běžný postup? Jestli teratom může vadit plodu? Zda byste to řešila stejně? Co mě případně čeká do porodu? Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

na postupu Vašeho lékaře nevidím nic špatného, jedná se o benigní útvar, nemusíte se tedy obávat „rakoviny“. Pokud útvar na vaječníku nebude působit komplikace právě probíhajícímu těhotenství, není důvod do toho operačně nyní zasahovat a ohrozit nynější graviditu. Co bude následovat po porodu, je teď obtížné takto předpovídat, nejspíše pak s určitým odstupem od porodu podstoupíte operační zákrok, buďto laparoskopicky nebo laparotomicky, kdy se tento útvar odstraní, samozřejmě pokud to bude anatomicky možné se snahou o zachování vaječníku i vejcovodu postižené strany, i vzhledem k dalším reprodukčním plánům. Hodně štěstí!