banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka": 58

Dobrý den, paní doktorko. Před dvěma týdny mi bylo zjištěno těhotenství. Je plánované, s manželem miminko moc chceme. Při první prohlídce ultrazvukem mi pan doktor řekl, že vidí jeden plod a pod ním krevní sraženinu, plod měl 4,3mm. Dnes jsem měla ráno podezření na začínající mykozu, proto jsem šla na druhou prohlídku o dva dny dříve. To, co mi pan doktor řekl, mi hodně leží v hlavě. Za prvé se mu nezdá vývoj plodu, že je moc malý. Za druhé teď neví, zda to druhé je opravdu krevní sraženina, nebo to může být druhý plod. Když jsem se zeptala, co to znamená, že se plod nevyvíjí dle jeho představ, bylo mi řečeno, že buď jsem otěhotněla později, než on předpokládal, nebo že se chystá začínající potrat. To mě šokovalo, protože takovou zprávu nechce slyšet žádná nastávající maminka. Také mě napadlo, že by plod mohl být menší, protože by to druhé opravdu mohl být druhý plod a rostou tak pomaleji. Každopádně pak doktor prý zatím nic nepozná, mám přijít zase za týden a uvidíme, zda bude chytřejší. Tudíž já teď nevím vůbec nic, jsem akorát vystrašená. Mám jen ležet. Ještě dodám, že mě občas pobolívá podbřišek a záda v oblasti ploténky, ale to je prý normální. Můžete mi, prosím, říci, kdy by mohlo být na ultrazvuku poznat víc? Pro mě je teď týden šíleně dlouhá doba a jsem dost vystrašená. Děkuji za odpověď, Lucie

Dobrý den, sice jste nenapsala údaj o vaší poslední menstruaci a cca kolikátému týdnu dle vašeho lékaře plod odpovídal před 2 týdny, nicméně pokud byl plod na Uz před 2 týdny, pak musel být stáří alespoň 4-5 týdnů. V 6. týdnu by měl být na UZ vidět spolehlivě plod i se srdeční akcí, což by ve vašem případě tak mělo být (6-7 týden). Pokud se tedy plod nevyvíjí, respektivě není patrná srdeční akce, pak se bohužel může jednat o zamlklé těhotenství. Co se týče vaší domněnky, že pokud by se jednalo o plody dva, pak by rostly pomaleji, pak i u dvojčetné gravidity by se minimálně do 12. týdne měly vyvíjet plody stejně, jako u jednočetné gravidity. Nicméně vyčkejte UZ za týden, to už by mělo být vše na 100% jasné.

Antikoncepce
avatar Helka13 16. 08. 2018

Dobry den. Byla mi předepsána hormonalni lecba antikoncepci Minisistonem na léčbu silného menstruačního krvácení. Dříve jsem brala Diennile, ale po dvou týdnech uzivani jsem mela chvilkove rozmazaný vidění, mravenčení. V ruce, spatna obratnost. Podstoupila jsem magnet.rezonanci, neurologii a všechno bez nálezu. Dle krevních testu mam mthfr c677t. Pote jsem brala Lindynette a to už bylo bez následků, jen jsem to musela vysadit kvůli krvaceni mimo cykly.Ted mam jen obavy zda mi Minisiston nebude dělat neprijenmne jako Diennile. Myslíte si, že je pro me tato léčba bezpečna? Jsem mlada maminka do 30 let, nekuřačka. Dekuji

Dobrý den, pokud máte zjištěnou vrozenou trombofilní mutaci, pak by pro vás byla bezpečnější jen čistě gestagenní antikoncepce, která neobsahuje estrogeny - ty totiž mohou u rizikových žen způsobit trombózu. Další možností je zavedení nitroděložního tělíska. Proberte tedy tyto možnosti se svým gynekologem.

Dobrý den, máme doma sedmnactidenni miminko. Poslední čtyři dny to mame tak, že se ráno vzbudí, prebalime, nakrmime, na chvíli usne a znovu se budí na jídlo.. potom dlouho funguje tak, že buď po krmení nespí, nebo jen chvilku, třeba půl hodiny a znovu by jedl.. Odpoledne pak usne klidně na tři hodiny a večer se zase budí častěji. Krmení na noc máme kolem 11-12 hodiny a pak spí občas tři, občas více hodin, s tím, že ho po nočním krmení většinou alespoň hodinu uspavam. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to v pořádku, měli bychom s tímto "režimem" něco dělat nebo takto syna nechat fungovat? Děkuji za odpověď. Jana

Tak, jak popisujete, to s kojením běžně vypadá. Kojení není jen "o jídle", kdy bych v pravidelném režimu např. po 3 hodinách dávala stejnou dávku mléka. Kojení dítěti poskytuje mnohem, dítě chce jít k prsu kvůli jídlu, kvůli žízni, potřebuje pomoci usnout, uklidnit se, ubezpečit se, že maminka je nablízku atd.. Tím vám chci ukázat, že díte jde k prsu pokaždé kvůli něčemu jinému a pokaždé si vezme jiné množství mléka. A během šestinedělí jde především o časté kojení. Takže to, co popisujete je v pořádku a nezneklidňovala bych se. A v noci, když nakojíte a dítě nemůže usnout, dejte klidně k druhému prsu a nechejte ho tam déle - až usne. Nebo si jej dejte k sobě do  postele. 

Genetika
avatar Tyna.Janu 25. 10. 2018

Dobrý den, chtěla sem se zeptat, není-li to příliš od tématu, na genetické prvky mojí dcery. Začnu asi tím, že můj tatínek je takový ten klasický cikán, ačkoli jeho maminka, moje babička je typická blondýna co má modré oči, v dalších dvou generací se tato barva nikde neprojevila, z mojí maminky strany jsou všichni hnedooky hnedovlasý evropani. Ja mám sice zvláštní rysy, ale kůži výrazně světlou až loukemickou. Našla sem si přítele, je to o něco snedsi typ než já a z jeho rodiny jsou taktéž všichni hnedooky, cernovlasy a porodila mu holčičku cisarskym řezem. Rodila sem v 19 letech, byl to dost komplikovaný porod a nakonec mi bylo řečeno, že to bylo jen tak tak- holčička měla kritický hodnoty okysličování orgánů. Když mi jí přinesli přišel další šok, zpoza zavinovacky, ve které se má dvoukilova dcerka skoro ztratila na mě koukala velkými modrými oči. Říkala sem sk ze to není zkrátka možný a jak to vysvětlím příteli. Přítel hned od začátku ale věděl, že je jeho a vlastně dnes už to vidím i já, ale stále má modré oči navzdory tomu, že teda je to klasická malá cikanecka :D je možný že ty geny takhle zvláštně přeskočí?

Může to být, někde v předchozích generacích z obou stran rodiny byly modré oči a jde o to, které alely se setkají.

Dobrý den,syn se narodil ve 36. týdnu těhotenství kvůli preeklampsii a byla mu diagnostikována centrální koordinační porucha 2. stupně diaperickeho typu. Chtěla bych se zeptat co přesně tato porucha znamená a jaká je její prognóza.Děkuji

Dobrý den,

do 1 roku dítěte se obvykle nediagnostikuje dětská mozková obrna, ale porucha hybnosti se nazývá centrální koordinační nebo tonusová porucha. Asi má být psáno "diparetického " typu, což znamená, že postihuje obě končetiny, většinou dolní.

A jaký je vývoj, prognóza? Co maminka nacvičí v nejranějším věku, kdy je nervová soustava nejplastičtější, to se ve vývoji odrazí. Vojtova metoda se zdá matkám drastická, ale je účinná. Prognóza záleží i na nálezu na zobrazení mozku (MR mozku).

Odpovídala neuroložka MUDr. Vlasta Motlová

Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. S prvním dítětem měla nárok na PPM. V době, kdy se narodí druhé dítě, již nebude cca 60 dní pobírat RP. Jak udělat, aby měla nárok na PPM? Lze zaměstnavateli zaslat neschopenku "rizikové těhotenství" a tím celou situaci vyřešit?Modelová situace:Maminka je na rodičovské dovolené s prvním dítětem do 12.8. (kdy budou dítěti tři roky) a druhé dítě se jí má narodit 12.10. téhož roku.

Dobrý den,

dočerpání rodičovského příspěvku nijak nesouvisí s nárokem na PPM. Pokud zaměstnankyni trvá pracovní poměr, je po celou dobu účastna nemocenského pojištění, a tedy splňuje podmínky pro další PPM. Na další PPM může nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. V modelové situaci má žena možnost od 13. 8. buď nastoupit do práce, nebo nastoupit do pracovní neschopnosti (o té rozhoduje lékař), nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno (zaměstnavatel však nemusí s neplaceným volnem souhlasit). Ve všech třech případech bude mít nárok na další PPM. Nárok na PPM by měla i v případě, že by pracovní poměr skončil a k nástupu na PPM by došlo v ochranné lhůtě, která je v tomto případě 180 dní od konce pracovního poměru.