banner

Celkem výsledků pro výraz "laparoskopie": 17

Dobrý den, nedávno mi byla diagnostikována Endometrioóa. V rektovaginálním septu mám endometriální cystu (cca 3x3cm). Hormonální léčbu jsem odmítla, tak jsem dostala dvě možnosti. Pokud mě to příliš neobtěžuje, tak častější kontroly, nebo laparoskopie. Rozhodla jsem se pro laparoskopii, protože menstruační bolesti a jiné problémy mě opravdu obtěžují. Protože se při této nemoci šance mít dítě ještě snižuje, rozhodli jsme se s partnerem, že miminko příliš odkládat nebudeme, protože dítě mít určitě chceme. Lékař mi řekl, že pokud bych otěhotněla (před operací), tak by žádné komplikace hrozit neměly, akorát by doporučil císařský řez. Při otěhotnění po operaci by prý taky neměl být problém, akorat jsem se od něj nedozvěděla, zda by doporučil zkusit to hned, nebo až potom. Jiný lékař tvrdí, že těhotenství (do operace) by možná bylo to nejlepší řešení a endometrióza by mohla sama odeznít. A já teď nevím.. jde mi hlavně o to, abych donosila zdravé dítě a hrozilo co nejméně komplikací. Vím, že se musím rozhodnout nakonec sama, ale chtěla bych vědět, zda je to opravdu jedno, nebo je lepší zkusit to už teď, nebo až po té laparoskopii. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je ložisko endometriózy diagnostikováno jen v rektovaginálním septu, pak bych doporučila zkusit otěhotnět před operací. Těhotenství má na endometriózu vzhledem k hormonálnímu stavu (převažují gestageny během celé gravidity) tlumící efekt a ložiska se většinou neozývají. Trochu mě překvapuje doporučení porodu císařským řezem. Endometrióza obecně, a to ani v rektovaginálním septu, není rozhodně indikací k porodu císařským řezem. Tato operace má tolik negativ pro vás i pro dítě, že provádět jej, by bylo opravdu ve vašem případě zbytečné.

Dobrý den paní doktorko, nemohu otěhotnět již 2 roky. Byla mi provedena diag.laparoskopie, při které přišli na endometriózu peritoneum. a mini cystu u vejcovodu. Bylo mi doporučeno otěhotnět. Je šance, že nyní čerstvě po odstranění endiom.dojde k přirozenému otěhotnění? Řeším, jestli čekat, nebo ihned na IVF, dokud je endiom.čerstvě odstraněná. Manzel má skvělý spermiogram. Ja mám vše průchodné, žádné srůsty, průchodné tuby. Moje sliznice na UZ byla vždy připravena na ovulaci a byl i dominantní folikul. Ovu testy mi ale nevychází. Mám i pravidelnou menstruaci (je bolestivá). Když není nic neprůchodné a endiometroza odstraněna, není ivf zbytečne? Bojím se ale, aby nerostla a nebyl pak problém i s ivf, případně zda tedy má imunita spermie neničí. Nechapu, pokud mám vše průchodne, jak mohla endiom.ovlivnit neplodnost. Je mi 33 let. Moc děkuji.

Dobrý den, endometrioza může ovlivnit plodnost v mnoha směrech. Endometrioza v oblasti vaječníků může ovlivnit kvalitu vajíček. To může být důvod vašeho problému, pokud jsou vejcovody průchodné a problém tam tedy evidentně není. Obecně, vzhledem k věku a 2 letému snažení bych příliš dlouho nečekala. Můžete tomu dát třeba 3 měsíce spontánního snažení, ale pokud by se nezadařilo, volila bych cestu IVF.

Endometrióza
avatar Hana_s 02. 01. 2019

Dobrý den, základním vyšetřením z mikroskopu mi byla zjištěna endometrióza na děložním čípku, na ultrazvuku nic podezřelého vidět nebylo. Můj lékař řekl, že to nebudeme nijak léčit a na laparoskopii mě poslat nechtěl. Ráda bych znala Váš názor, zda byste postupovala stejně. Nebylo by vhodné zjistit, zda se ložiska nenacházejí také jinde? A pokud by byl postižen pouze čípek, je šance na otěhotnění také snížena? Dítě bych si přála až za několik let, ale nerada bych do té doby něco zanedbala. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, pokud bylo pouze vysloveno podezření na endometriózu v oblasti děložního čípku ( pokud není nález ověřen biopticky, pak nelze s jistotou říci, že se 100% o endometriózu jedná) a nemáte žádné potíže, pak opravdu není laparoskopie indikována. Pokud by endometrióza byla lokálně pouze v oblasti hrdla, pak by neměla pravděpodobnost těhotenství snižovat. 

Dobrý den.Po roční snaze o těhotenství, jsme byli s přítelem odesláni na ivf kliniku.po ultrazvuku mi bylo zjištěno,že mám spoustu nahromaděných vajíček,které neodcházejí přes vejcovody do dělohy .nyní jsem dva dny po hysteroskopii ,kdy zjišťovali průchodnost vejcovodů.ultrazvuk mi měl být udělán hned po zákroku,jestli tekutina prošla.nicmene byl udělán s omluvou ,že zapomněl,až tři hodiny po zakroku s tím,že tam není naprosto žádná tekutina a tudíž jsou vejcovody nepruchodne.z úst pana doktora zaznělo: pro mě to znamená podstoupení ivf,ale jelikož jste mladá,6 měsíců zkusíme štěstí(plánovaná ovulace),následně IUI a případně poté IVF.(stručně napsáno)Je možné,že mohl být výsledek po třech hodinách zkreslený?Četla jsem,že při laparoskopii je možné odstranit pripadne srůsty a vidět více než při hysteroskopii,ale ta mi jako možnost nabídnuta nebyla.Po neplánovaném početí mám devítiletou dceru.pred sedmi a čtyřmi lety jsem se pokoušela otěhotnět.nyni je to třetí pokus,kdy již rok a půl neberu antikoncepci.Bohuzel jsem po sekci a odstranění slepého streva,což vím,že může být příčina případných srůstů atd.Nikdo mi neřekl důvod.na dotaz mi bylo řečeno pouze to,že jsem mohla prodělat chlamydie a tím to haslo.muj pocit je,že by se ta příčina měla zjistit a případně léčit,pokud to jde,jelikož ivf mi přijde jako opravdu konečná,ale nepochopím,že když lékař vidí,že vajíčka nejdou ven i po lékařské pomoci a dokola vyvolávat ovulaci šest mesicu,případně IUI? Není to pak hlavně přicina a zvýšení rizika mimoděložního těhotenství?Měla bych se radši zkusit domluvit na podstoupení laparoskopie? Je větší šance,že by byla příčina zjištěna a odstraněna?Přítel má vše ok.Omlouvám se za delší dotaz a moc děkuji za odpoved

Dobrý den, v případě, že se již takto dlouho snažíte a je podezření na neprůchodnost vejcovodů z důvodu srůstů po přechozích operacích, a navíc je to komplikováno anovulací (tedy jak popisujete stavem, kdy nedozrávají a neuvolňují se vajíčka), bych doporučila zařazení do programu IVF. Pokud páry vnímají IVF jako poslední možnost, není to správné, poněvadž IVF odkládají až na dobu, kdy jeho úspěšnost z důvodu narůstajícího věku ženy není již příliš dobrá. IVF je metoda první volby v případě takové anamnézy a takových stavů, jako máte Vy. Operační řešení nepřináší statisticky tak dobré výsledky, jako mimotělní oplození. U žen ,které k tomu mají dispozice, se srůsty po dalším zákroku zpravidla utvoří znovu a navíc, i když se vejcovody mechanicky zprůchodní, nemusejí být pak funkční, vejcovod je aktivní orgán k transportu vajíček, spermií a pak oplozeného vajíčka do dělohy, ale  k tomu musí být v pořádku jeho řasinková výstelka, která po zánětech zpravidla je poškozena natolik, že již nefunguje a naopak toto zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Laparoskopické vyšetření se v moderní reprodukční medicíně již velmi často vynechává, není to již pravidelná součást vyšetřovacího algoritmu, právě  z toho důvodu, že se neprůchodnost vejcovodů a srůsty většinou dnes již neoperují a postupuje se tak, že se vejcovody obchází pomocí mimotělního oplození a transferu embrya rovnou do dělohy, což vede  k otěhotnění mnohem dříve a lépe, nežli další operační zákrok a pak hojení a vyčkávání další roky, zda se to povede……Rozhodnutí jak postupovat je samozřejmě na Vás. Pokud budete vyžadovat laparoskopii, pak Vám ji jistě někde udělají. Je však otázkou, co tím získáte. Záleží také na věku. Pokud by Vám bylo 25 let, a měla-li byste praidelnou ovulaci, řekla bych, že si zdržení můžete dovolit, pokud se Vám již blíží 30. rok, a máte problémy s ovulací, pak považuji operační řešení za pouhé zdržování.

Pokud byste měla další dotazy, obraťte se na moji mailovou adresu: kvesela@repromeda.cz.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Edometrioza
avatar Jolys 04. 02. 2020

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem po 7 letech vysadila HA po domluvě s přítelem, že necháme volný průběh případnému těhotenství. Dostavila se mi hodně silná menstruace s velikými bolestmi a křečemi. Bolesti po MS probíhaly i další měsíc. Dostavila jsem se ke svému gynekologovi. Odebral mi krev a zjistil mi, že mám nedostatek vitamínu D a CA 125 - 85,2 s tím, že laparoskopie je dle jeho slov o ničem, lepší je otěhotnět. Teď v lednu 2020 jsem šla na roční preventivní prohlídku. Jelikož jsem od října 2019 nedostala MS dal mi injekci Agolutin. MS jsem dostala po injekci za týden. Menstruace je strašně silná a bolestivá, nedá se vydržel, léky na bolest a nahřívání téměř nezabírají. Dle lékařské zprávy v nálezu ultrazvuku: děloha AVF, norm. vel., hladká, dutina děl. symetrická, dorbě cystický obsah vysokého endometria obě ovária zvětšena, mikrocystického vzhledu a píše v doporučení: "nyní agolutin 120 mg, poté vžedy na 6 M DUPHASTON 2x1 17.-26. dmc. Pokud nebudou ovulace a mensturace bude potřeba přijít do anisterilní poradny s partnerem, zkusí užívat Inositol - třeba Natifem.". Lékař mi nic neřekl. Prosím o radu. Jak mám toto doporučení pochopit? Mám to chápat tak, že Duphaston léčí edometriózu jako např. visanne?? Inositol - je lék na hubnutí a snížení cukru jako třeba Metformin, která pomáhá odbourávat cysty?? Mrzí mě ta špatná komunikace lékaře semnou. Předem moc děkuji za pomoc a radu popřípadě, jak se jinak zbavit endometriózy. Nehodlám trpět dalších 30 let. Pěkný den :-)

Dobrý den, lék Duphaston není totožný s Visanne. Visanne svým učinkem blokuje ovulaci a imituje v podstatě stav " menopauzy", kdy je hormonální činnost utlumená a tudíž i endometrióza je v klidové fázi. V takové fázi nemůže žena otěhotnět. Duphaston je lék, který v 2. polovině menstruačního cyklu zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje ovulaci. Stejně tak Inositol je látka, která se využívá k nehormonální podpoře plodnosti.Obecně pokud máte diagnostikovanou endometriózu, nepravidelný menstruační cyklus či se menstruace vůbec bez Agolutinu nedostaví, pak je po roce neúspěšné snahy o těhotenství opravdu na místě alespoň konzultace v centru asistované reprodukce. Endometriózou mohou být obecně poškozeny vaječníky do té míry, že k ovulaci vůbec nedochází nebo mohou být vajíčka nekvalitní a v takovém případě není jiná možnost než IVF.

Dobrý den, jsem těhotná, jsem v 5 týdnu a 6. Den podle gynekologa, podle mě je to poslední den 6 tydne. Posledni m mi začala 5.5, Dítě by mělo mít 2-3 mm, ale já tam nemám žádný. Prý se chystá gestračni váček, a mám to tam zahlý dozadu. Jak je to možný? Navíc bych potřebovala dát dítě pryč ideálně práškem, dítě nebylo plánovaný a já mám jiný starosti s rodinou a jsem na to sama, o prababičku se nikdo nechce starat :( prášek teď nejde použít, protože není dítě, ale na prášek mám čas ještě maximálně týden. Nebo je nějaká výjimka že je dítě o dost mladší než gestracni věk? A jak je možný že se napíše že v gestracnim věku xx týdnu má xx cm, když to bude asi podle konkrétního věku dítěte, který vzniklo během ovulace která trvá týden? Podle mě jsem asi otehotnela v posledních dnech ovulace, tak je o týden mladší. Ale je nějaká šance že půjde použít prášek? Navíc doktor říkal něco o mimodeloznim těhotenství, ale pak mi to nechtěl zopakovat, ale prý je jinak vše v pořádku se mnou. Tak nevím.

Dobrý den, do 7. týdne se dá v České republice ukončit těhotenství pomocí farmakologické interrupce (pomocí tablet, nechirurgická metoda). Pokud o to máte zájem, informujte svého gynekologa, aby mohl na základě ultrazvukového vyšetření rozhodnout, zda toto lze provést, respektive mimo jiné také zpřesnit, zda se těhotenství nachází v děloze (v případě mimoděložního těhotenství nelze farmakologickou interrupci použít, provádí se laparoskopie). Může se také jednat o případ, kdy se v děloze vytvoří gestační váček, ale nevznikne v něm embryo. Ke zpřesnění diagnózy je však zapotřebí kontrolní ultrazvuk, případě doplnění odběrů těhotenského hormonu z krve. Hezký den.