banner

Celkem výsledků pro výraz "laparoskopie": 17

Dobrý den, paní doktorko,dne 27.2.2014 jsem měla podstoupit hysteroskopii kvůli sekundární amenorei a hematometre, ale při předoperačním vyšetření mi zjistili, že mám cystu na pravém ovariu a po CS v roce 2014 (hypotonie děložní, B-lynch, nyní ztenčelá jizva) srůsty pánevní pobřišnice a chronický zánět vejcovodů a vajecniků, takže mi k tomu ještě udělali laparoskopii. Zjistili mi také, že mám v místě jizvy po SC klínovitý defekt 5 mm, funkční myometrium 3-4 mm, ovarium vlevo při hraně děložní 23x12 mm s jedním foliklem 7,5 mm. Ovarium vpravo 32x25 mm spotřebováno jednokomorovou hypoechogenní cystou 22x18 mm...Po zákroku mi bylo řečeno, že si mám ještě nechat udělat chromopertubaci.....Moje otázka zní, nikdo mi přesně nevysvětlil, co to vše znamená. Chtěli bychom s manželem druhé dítě. Myslíte, že budu moci otěhotnět (pan doktor říkal něco o rizikovém těhotenství a o IVF). Je ten klínovitý defekt a ztenčelá děloha vážný problém? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, pokud máte chronický zánět vejcovodů a srůsty, pak by mohl být problém s otěhotněním. Chromopertubací lze zjistit, zda jsou vejcovody průchodné. Nerozumím příliš tomu, proč Vám neudělali chromopertubaci zrovna při operaci. Jedná se totiž o nastříknutí dělohy barvivem a sledování v průbehu laparoskopie, zda barvivo prochází vzestupně přes vejcovody. Musela byste tudíž kvůli tomuto vyšetření opět podstoupit laparoskopii. Co se týče nálezu na děloze, tak vzhledem ke ztenčení v místě jizvy po předchozím císařském řezu a defektu je riziko prasknutí dělohy v průběhu těhotenstí nebo také možného uhnízdění oplozeného vajíčka v jizvě. Navíc pokud jste měla takto komplikovaný předchozí porod s velkou krevní ztrátou při hypotonii a zákrok na děloze, nelze vyloučit opakování problému. Je tedy na zvážení, zda všechna tato rizika podstupovat. Každopádně v případě tehotenství byste měla být sledována v ambulanci rizikového těhotenství v perinatologickém centru.

Dobry den, chcela by som sa opytat, poslednu menstruaciu som mala priblizne 6.9.2017, cize by som mala byt na zaciatku 6teho tyzdna. K pohlavnemu styku doslo medzi 20.-23.9. Vcera som mala spinenie, tak som isla k dr. Tam zistili, ze zatial vidno len gestacny vak, ale kedze hodnota HCG je 8630, obavaju sa, ze ide o mimomaternicove tehotenstvo. Na lavom vajickovode vidia nejaky utvar, o ktorom zial v tomto stadiu nevedia povedat, ci ide o cystu, alebo embryo. Mam viacero otazok:1. Je mozne, ze sa plod este ukaze, dokedy cakat? 2. Je mozne, ak by islo o mimomaternicove tehotenstvo, ze hodnota HCG bude taka vysoka a nebolo by vidno normalne plod?3. Lekari v nemocnici mi odporucili prist v piatok na kontrolu, ak nenastane zmena, bude tam len vacok a utvar tej istej velkosti, no hodnota HCG bude vyssia mam cakat, alebo podstupit laparoskopicku operaciu?Dakujem Vam velmi pekne za Vasu odpoved vopred.S pozdravom a prianim peknych dni :)

Dobrý den, při začátku 6. týdne by již měl být vidět na UZ náznak gestačního váčku s plodem, ale nemusí tomu tak být. Mohla jste otěhotnět později a dle PM nemusí být výpočet přesný. Záleží na dynamice hCG. Co se týče mimoděložnío těhotenství - je dobře, že vam lékař doporučil v pátek kontrolu. Pokud by se hCG adekvátně nezvedlo (každé 2 dny by mělo narůst na dvojnásobek, tzn. cca 16000 ve vašem případě), pak je velké podezření na mimoděložní těhotenství a diagnostická laparoskopie je na místě. V případě počínajícího mimoděložního těhotenství bývá většinou na UZ bývá patrný jen utvar, který se dá za mimoděložní těhotenství považovat, ale plod se srdeční akcí je ve vejcovodu vidět vzácně.

Dobrý den, tíží mě situace, kdy jsem si před 3 týdny dělala 2tt. Oba ihned krásně pozitivní. Těhu příznaky vše Ok. Doktorka mě objednala na 1. UTZ v 8tt. Což by bylo teď další týden. Včera jsem začala špinit, tak jsem ihned jela k doktorce a tam bylo překvapení v podobě, že děloha byla prázdná? Nebyl tam váček nic. Prostě bez těhotenství. Na vaječníkách také nic. Poslala mně do nemocnice, aby vyloučili mimoděložní těhotenství. Tam mi vzali krev - hcg vyšší hodnota - těhotenství potvrzené. Hleděli na to 3 lékařky. Při zatlačení na UTZ byla v děloze vidět dutinka, ale prý nevykazuje těhotenství. To samé malá dutinka na právem vaječníku. Také bez vykazování těhotenství. Ze špinění se přes noc stala klasická m/s krev ale v menším množství. Nic nebolí. Nerozumím tomu. V pátek zítra znova krev a znova vyšetření případně laparoskopie.

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jsem neviděla UZ obraz, pak se nemohu vyjádřit k diagnóze. Pokud je v děloze velký prázdný gestační váček bez plodu, pak se může jednat o tzv. anembryomolu (to je jedna varianta, nebo v případě malého pseudogestačního váčku v děloze (který má ale většinou jen několik milimetrů), se může jednat o mimoděložní těhotenství. Druhá hodnota hCG, která bude odebrána v pátek napoví, zda se jedná o potrat těhotenství v děloze (popř. anembryomolu) či mimoděložní těhotenství.

Dobrý den, nedávno mi byla diagnostikována Endometrioóa. V rektovaginálním septu mám endometriální cystu (cca 3x3cm). Hormonální léčbu jsem odmítla, tak jsem dostala dvě možnosti. Pokud mě to příliš neobtěžuje, tak častější kontroly, nebo laparoskopie. Rozhodla jsem se pro laparoskopii, protože menstruační bolesti a jiné problémy mě opravdu obtěžují. Protože se při této nemoci šance mít dítě ještě snižuje, rozhodli jsme se s partnerem, že miminko příliš odkládat nebudeme, protože dítě mít určitě chceme. Lékař mi řekl, že pokud bych otěhotněla (před operací), tak by žádné komplikace hrozit neměly, akorát by doporučil císařský řez. Při otěhotnění po operaci by prý taky neměl být problém, akorat jsem se od něj nedozvěděla, zda by doporučil zkusit to hned, nebo až potom. Jiný lékař tvrdí, že těhotenství (do operace) by možná bylo to nejlepší řešení a endometrióza by mohla sama odeznít. A já teď nevím.. jde mi hlavně o to, abych donosila zdravé dítě a hrozilo co nejméně komplikací. Vím, že se musím rozhodnout nakonec sama, ale chtěla bych vědět, zda je to opravdu jedno, nebo je lepší zkusit to už teď, nebo až po té laparoskopii. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud je ložisko endometriózy diagnostikováno jen v rektovaginálním septu, pak bych doporučila zkusit otěhotnět před operací. Těhotenství má na endometriózu vzhledem k hormonálnímu stavu (převažují gestageny během celé gravidity) tlumící efekt a ložiska se většinou neozývají. Trochu mě překvapuje doporučení porodu císařským řezem. Endometrióza obecně, a to ani v rektovaginálním septu, není rozhodně indikací k porodu císařským řezem. Tato operace má tolik negativ pro vás i pro dítě, že provádět jej, by bylo opravdu ve vašem případě zbytečné.

Dobrý den paní doktorko, nemohu otěhotnět již 2 roky. Byla mi provedena diag.laparoskopie, při které přišli na endometriózu peritoneum. a mini cystu u vejcovodu. Bylo mi doporučeno otěhotnět. Je šance, že nyní čerstvě po odstranění endiom.dojde k přirozenému otěhotnění? Řeším, jestli čekat, nebo ihned na IVF, dokud je endiom.čerstvě odstraněná. Manzel má skvělý spermiogram. Ja mám vše průchodné, žádné srůsty, průchodné tuby. Moje sliznice na UZ byla vždy připravena na ovulaci a byl i dominantní folikul. Ovu testy mi ale nevychází. Mám i pravidelnou menstruaci (je bolestivá). Když není nic neprůchodné a endiometroza odstraněna, není ivf zbytečne? Bojím se ale, aby nerostla a nebyl pak problém i s ivf, případně zda tedy má imunita spermie neničí. Nechapu, pokud mám vše průchodne, jak mohla endiom.ovlivnit neplodnost. Je mi 33 let. Moc děkuji.

Dobrý den, endometrioza může ovlivnit plodnost v mnoha směrech. Endometrioza v oblasti vaječníků může ovlivnit kvalitu vajíček. To může být důvod vašeho problému, pokud jsou vejcovody průchodné a problém tam tedy evidentně není. Obecně, vzhledem k věku a 2 letému snažení bych příliš dlouho nečekala. Můžete tomu dát třeba 3 měsíce spontánního snažení, ale pokud by se nezadařilo, volila bych cestu IVF.

Endometrióza
avatar Hana_s 02. 01. 2019

Dobrý den, základním vyšetřením z mikroskopu mi byla zjištěna endometrióza na děložním čípku, na ultrazvuku nic podezřelého vidět nebylo. Můj lékař řekl, že to nebudeme nijak léčit a na laparoskopii mě poslat nechtěl. Ráda bych znala Váš názor, zda byste postupovala stejně. Nebylo by vhodné zjistit, zda se ložiska nenacházejí také jinde? A pokud by byl postižen pouze čípek, je šance na otěhotnění také snížena? Dítě bych si přála až za několik let, ale nerada bych do té doby něco zanedbala. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, pokud bylo pouze vysloveno podezření na endometriózu v oblasti děložního čípku ( pokud není nález ověřen biopticky, pak nelze s jistotou říci, že se 100% o endometriózu jedná) a nemáte žádné potíže, pak opravdu není laparoskopie indikována. Pokud by endometrióza byla lokálně pouze v oblasti hrdla, pak by neměla pravděpodobnost těhotenství snižovat. 

Dobrý den.Po roční snaze o těhotenství, jsme byli s přítelem odesláni na ivf kliniku.po ultrazvuku mi bylo zjištěno,že mám spoustu nahromaděných vajíček,které neodcházejí přes vejcovody do dělohy .nyní jsem dva dny po hysteroskopii ,kdy zjišťovali průchodnost vejcovodů.ultrazvuk mi měl být udělán hned po zákroku,jestli tekutina prošla.nicmene byl udělán s omluvou ,že zapomněl,až tři hodiny po zakroku s tím,že tam není naprosto žádná tekutina a tudíž jsou vejcovody nepruchodne.z úst pana doktora zaznělo: pro mě to znamená podstoupení ivf,ale jelikož jste mladá,6 měsíců zkusíme štěstí(plánovaná ovulace),následně IUI a případně poté IVF.(stručně napsáno)Je možné,že mohl být výsledek po třech hodinách zkreslený?Četla jsem,že při laparoskopii je možné odstranit pripadne srůsty a vidět více než při hysteroskopii,ale ta mi jako možnost nabídnuta nebyla.Po neplánovaném početí mám devítiletou dceru.pred sedmi a čtyřmi lety jsem se pokoušela otěhotnět.nyni je to třetí pokus,kdy již rok a půl neberu antikoncepci.Bohuzel jsem po sekci a odstranění slepého streva,což vím,že může být příčina případných srůstů atd.Nikdo mi neřekl důvod.na dotaz mi bylo řečeno pouze to,že jsem mohla prodělat chlamydie a tím to haslo.muj pocit je,že by se ta příčina měla zjistit a případně léčit,pokud to jde,jelikož ivf mi přijde jako opravdu konečná,ale nepochopím,že když lékař vidí,že vajíčka nejdou ven i po lékařské pomoci a dokola vyvolávat ovulaci šest mesicu,případně IUI? Není to pak hlavně přicina a zvýšení rizika mimoděložního těhotenství?Měla bych se radši zkusit domluvit na podstoupení laparoskopie? Je větší šance,že by byla příčina zjištěna a odstraněna?Přítel má vše ok.Omlouvám se za delší dotaz a moc děkuji za odpoved

Dobrý den, v případě, že se již takto dlouho snažíte a je podezření na neprůchodnost vejcovodů z důvodu srůstů po přechozích operacích, a navíc je to komplikováno anovulací (tedy jak popisujete stavem, kdy nedozrávají a neuvolňují se vajíčka), bych doporučila zařazení do programu IVF. Pokud páry vnímají IVF jako poslední možnost, není to správné, poněvadž IVF odkládají až na dobu, kdy jeho úspěšnost z důvodu narůstajícího věku ženy není již příliš dobrá. IVF je metoda první volby v případě takové anamnézy a takových stavů, jako máte Vy. Operační řešení nepřináší statisticky tak dobré výsledky, jako mimotělní oplození. U žen ,které k tomu mají dispozice, se srůsty po dalším zákroku zpravidla utvoří znovu a navíc, i když se vejcovody mechanicky zprůchodní, nemusejí být pak funkční, vejcovod je aktivní orgán k transportu vajíček, spermií a pak oplozeného vajíčka do dělohy, ale  k tomu musí být v pořádku jeho řasinková výstelka, která po zánětech zpravidla je poškozena natolik, že již nefunguje a naopak toto zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Laparoskopické vyšetření se v moderní reprodukční medicíně již velmi často vynechává, není to již pravidelná součást vyšetřovacího algoritmu, právě  z toho důvodu, že se neprůchodnost vejcovodů a srůsty většinou dnes již neoperují a postupuje se tak, že se vejcovody obchází pomocí mimotělního oplození a transferu embrya rovnou do dělohy, což vede  k otěhotnění mnohem dříve a lépe, nežli další operační zákrok a pak hojení a vyčkávání další roky, zda se to povede……Rozhodnutí jak postupovat je samozřejmě na Vás. Pokud budete vyžadovat laparoskopii, pak Vám ji jistě někde udělají. Je však otázkou, co tím získáte. Záleží také na věku. Pokud by Vám bylo 25 let, a měla-li byste praidelnou ovulaci, řekla bych, že si zdržení můžete dovolit, pokud se Vám již blíží 30. rok, a máte problémy s ovulací, pak považuji operační řešení za pouhé zdržování.

Pokud byste měla další dotazy, obraťte se na moji mailovou adresu: kvesela@repromeda.cz.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Edometrioza
avatar Jolys 04. 02. 2020

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem po 7 letech vysadila HA po domluvě s přítelem, že necháme volný průběh případnému těhotenství. Dostavila se mi hodně silná menstruace s velikými bolestmi a křečemi. Bolesti po MS probíhaly i další měsíc. Dostavila jsem se ke svému gynekologovi. Odebral mi krev a zjistil mi, že mám nedostatek vitamínu D a CA 125 - 85,2 s tím, že laparoskopie je dle jeho slov o ničem, lepší je otěhotnět. Teď v lednu 2020 jsem šla na roční preventivní prohlídku. Jelikož jsem od října 2019 nedostala MS dal mi injekci Agolutin. MS jsem dostala po injekci za týden. Menstruace je strašně silná a bolestivá, nedá se vydržel, léky na bolest a nahřívání téměř nezabírají. Dle lékařské zprávy v nálezu ultrazvuku: děloha AVF, norm. vel., hladká, dutina děl. symetrická, dorbě cystický obsah vysokého endometria obě ovária zvětšena, mikrocystického vzhledu a píše v doporučení: "nyní agolutin 120 mg, poté vžedy na 6 M DUPHASTON 2x1 17.-26. dmc. Pokud nebudou ovulace a mensturace bude potřeba přijít do anisterilní poradny s partnerem, zkusí užívat Inositol - třeba Natifem.". Lékař mi nic neřekl. Prosím o radu. Jak mám toto doporučení pochopit? Mám to chápat tak, že Duphaston léčí edometriózu jako např. visanne?? Inositol - je lék na hubnutí a snížení cukru jako třeba Metformin, která pomáhá odbourávat cysty?? Mrzí mě ta špatná komunikace lékaře semnou. Předem moc děkuji za pomoc a radu popřípadě, jak se jinak zbavit endometriózy. Nehodlám trpět dalších 30 let. Pěkný den :-)

Dobrý den, lék Duphaston není totožný s Visanne. Visanne svým učinkem blokuje ovulaci a imituje v podstatě stav " menopauzy", kdy je hormonální činnost utlumená a tudíž i endometrióza je v klidové fázi. V takové fázi nemůže žena otěhotnět. Duphaston je lék, který v 2. polovině menstruačního cyklu zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje ovulaci. Stejně tak Inositol je látka, která se využívá k nehormonální podpoře plodnosti.Obecně pokud máte diagnostikovanou endometriózu, nepravidelný menstruační cyklus či se menstruace vůbec bez Agolutinu nedostaví, pak je po roce neúspěšné snahy o těhotenství opravdu na místě alespoň konzultace v centru asistované reprodukce. Endometriózou mohou být obecně poškozeny vaječníky do té míry, že k ovulaci vůbec nedochází nebo mohou být vajíčka nekvalitní a v takovém případě není jiná možnost než IVF.

Dobrý den, jsem těhotná, jsem v 5 týdnu a 6. Den podle gynekologa, podle mě je to poslední den 6 tydne. Posledni m mi začala 5.5, Dítě by mělo mít 2-3 mm, ale já tam nemám žádný. Prý se chystá gestračni váček, a mám to tam zahlý dozadu. Jak je to možný? Navíc bych potřebovala dát dítě pryč ideálně práškem, dítě nebylo plánovaný a já mám jiný starosti s rodinou a jsem na to sama, o prababičku se nikdo nechce starat :( prášek teď nejde použít, protože není dítě, ale na prášek mám čas ještě maximálně týden. Nebo je nějaká výjimka že je dítě o dost mladší než gestracni věk? A jak je možný že se napíše že v gestracnim věku xx týdnu má xx cm, když to bude asi podle konkrétního věku dítěte, který vzniklo během ovulace která trvá týden? Podle mě jsem asi otehotnela v posledních dnech ovulace, tak je o týden mladší. Ale je nějaká šance že půjde použít prášek? Navíc doktor říkal něco o mimodeloznim těhotenství, ale pak mi to nechtěl zopakovat, ale prý je jinak vše v pořádku se mnou. Tak nevím.

Dobrý den, do 7. týdne se dá v České republice ukončit těhotenství pomocí farmakologické interrupce (pomocí tablet, nechirurgická metoda). Pokud o to máte zájem, informujte svého gynekologa, aby mohl na základě ultrazvukového vyšetření rozhodnout, zda toto lze provést, respektive mimo jiné také zpřesnit, zda se těhotenství nachází v děloze (v případě mimoděložního těhotenství nelze farmakologickou interrupci použít, provádí se laparoskopie). Může se také jednat o případ, kdy se v děloze vytvoří gestační váček, ale nevznikne v něm embryo. Ke zpřesnění diagnózy je však zapotřebí kontrolní ultrazvuk, případě doplnění odběrů těhotenského hormonu z krve. Hezký den.

Dobrý den, moc vás prosím o radu a vysvětlení, jak moc je vážná má diagnóza. Jsem 8 měsíců po druhém císaři. V těhotenství žádné problémy, cítila jsem se hned po porodu výborně. Hned jsem přemýšlela nad třetím miminkem do budoucna. Nicméně teď jsem byla u gynekologa, s tím, že při zátěží krvácím a on mě našel dutinku v děloze v oblasti jizvy. Ve zprávě je napsané "V místě jizvy po CS je kavita s anechogennim obsahem - niche". Říkal že se s tím nedá nic dělat a další těhotenství by bylo riziko. Krvácet budu pro zátěží furt a mužů špinit i mimo cyklus. Prosím, opravdu se s tím nedá nic dělat? A případně je opravdu velké riziko mít ještě někdy miminko? Děkuji Mikulasova

Dobrý den, jaké jsou možnosti: zkusit zablokovat cyklus (gestageny - nejlépe jako HAK, nebo kombinovaná HAK, v dlouhém cyklu, aby se blokovala menstruace, mohlo by být i nitroděložní tělísko, které se ale doporučuje po roce od císařského řezu a brát Ascorutin. Větší operační řešení se nedoporučuje, záleží, jak niché vypadá a zda na UZ z okraje nejde nějaká céva, pak by mělo smysl zkusit hysteroskopii a popálit okraje jizvy, občas se dělá laparoskopie nebo laparotomie a resutura. Co se týče těhotenství, tak na začátku je zvýšené riziko gravidity v jizvě, ale poměrně vzácné, dále riziko ruptury jizvy, to je ještě vzácnější. Ale opět dle vzhledu dehiscence. Miminko lze, je nutné ale pohlídat nidaci.

Dobrý den,19.8. Jsem se od svého pána doktora dozvěděla nemilou zprávu, mimoděložní těhotenství (7 tt), ihned mě odeslal do nemocnice a 20.8. proběhla laparoskopie, kdy mě vzali část pravého vejcovodu, kde byl plod. Vše proběhlo v pořádku a za měsíc mám kontrolu. Dr mi řekl, že tak za 2 měsíce to můžeme zkusit znova. Můj manžel už je ale proti, má strach, aby se to neopakovalo a aby se něco nestalo mně. Je mi 28, manželovi 38 a máme 2letého syna. První těhotenství naprosto v pořádku, porod také. Žádné problémy jsem nikdy neměla.Prý se to občas stane. Mě nejvíce zajímá, když mám vaječník bez vejcovodu, jak se uvolňuje vajíčko, aby mohlo dojít k oplodnění. Jasně mám ještě levý v pořádku, ale prý je možnost i z toho pravého vaječníku. Menstruaci bych měla mít normálně každý měsíc? Zatím jsem asi neměla, jen lehké špinění po operaci. A je šance, že následné těhotenství bude v pořádku?Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud váš pan doktor vám z jakéhokoliv důvodu ''nezakázal'' již otěhotnět, nevidím důvod, proč se tomu bránit. Samozřejmě vždy je možnost, že by se situace mohla zopakovat, ale pokud není objektivní důvod, proč si to myslet - např. kvůli vrozené vývojové vadě reprodukčních orgánů, recidivujícím infekcím v pánevní oblasti, opakovaným operacím, endometrióze apod. Není důvod se obávat, druhý vaječník a vejcovod máte nedotčený, tudíž vajíčko vejcovodem může bez problémů putovat do dělohy. Vaječníky máte funkční oboustranně, není tak narušena jejich činnost, menstruační cyklus zůstává funkční, stejně jako produkce hormonů. Díky zachovalým vaječníkům je i v případě neúspěchu spontánního početí možnost in vitro fertilizace s odběrem vajíček a následného transferu po jejich oplodnění. Uvolněné vajíčko na operované straně se po ovulaci vstřebá jako je tomu i u jiných součástí našeho těla. Hezký den

Dobrý den, před rokem a 8 měsíci jsem přestala brát antikoncepci. S manželem se snažíme o miminko. Bohužel po vysazení jsem měla moc dlouhé ms cykly a párkrát jsem musela dostat vyvolávací injekci abych měla ms.Po roce problémů mi paní doktorka udělala hormonální profil a zjistila že mám nízkou hladinu progesteronu. Nasadila mi tedy Gynprodyl 17-26dc. Při něm dostanu ms většinou kolem 28dc. Momentálně ho beru 4. měsíc.Dne 8.3. (15dc) jsem byla na kontrolním ultrazvuku u pana doktora protože moje doktorka byla nemocná a říkal že sliznici mám hodně nízkou (tento problém mám celou dobu po vysazení antikoncepce) a že vajíčko je připravené a mohla by do dvou dnů proběhnout ovulace.Ovulační testy jsem si dělala a vyšly mi negativní. Dne 10.3. (17dc) jsem zase začala zavádět Gynprodyl a momentálně mě už asi 5 dnů trápí špinění. Ze začátku to bylo jen lehce, ale teď dva dny to vypadá jako slabá menstruace, jen tmavě hnědá. Je to tmavě hnědé, jakoby vodnaté, s tenkými vlákny.Před začátkem špinění mě asi 10 dnů šíleně bolely prsa a při začátku špinění mě pár dnů bolela hlava.Neustále cítím občasné pichnutí v podbříšku, to ale na sobě pozoruju už pár měsíců. Je to pichnutí ve vaječnících nezávislé na tom jaký je den cyklu. (Někdy těsně po ms, uprostřed cyklu, před ms.. je to pichntuí, není to jako ms bolest..) Jednou jsem se o tom zmínila paní doktorce a nechtěla to řešit. Řekla jen že vaječníky jsou v pohodě.Chtěla bych se tedy zeptat co by to špinění mohlo znamenat, když ms mám dostat až 22.3. a špiním tedy od cca 13.3.A dále bych se chtěla zeptat zda to pichání ve vaječnících a někdy i tlak v podbříšku nemůže znamenat něco vážnějšího, třeba endometriozu? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

špinění může souviset s určitou hormonální dysbalancí, kterou zřejmě popisujete. Důvod pobolívání v podbřišku takto určit nelze, při chronických obtížích, které jsou pro ženu již velmi obtěžující se většinou provádění diagnostická laparoskopie, při které se dají orgány prohlédnout a event. Vámi zmiňovaná endometrioza lze potvrdit. Ultrazvuk je v takovéto diagnostice nedostatečný.

Hezký den

Dobrý večer, nepřetržitě trpím bolestmi podbříška, které vystřelují do oblasti beder. Jsem již zoufalá. Je mi 35 let děti už mít nemohu. Na levé straně nemám vejcovod, byl tam akutní hnisavý zánět. Trpím často záněty. Nyní je bolest taková, že nemohu bez brufenu fungovat. Omezuje mě to v osobním životě. Po mé mudr. bych chtěla aby mi napsala žádanku na odstranění dělohy. Myslíte, že je to možné, když mám takové problémy. Opravdu jsem už zoufalá a vyčerpaná těmi bolestmi. Děkuji moc za pomoc a radu.

Dobrý den,

pokud máte takovéto chronické obtíže, bylo by spíše na místě zvážit provedení např. diagnostické laparoskopie. Pokud v malé pánvi probíhají opakovaně zánětlivé procesy, tak mohou vést ke tvorbě adhezí - srůstů. Samozřejmě příčin bolestí může být celá řada, avšak je myslím zcela mylné se rovnou domnívat, že hysterektomií (odstraněním dělohy) se všechny problémy vyřeší.

Štítky: #bolest

Dobrý den, řeším nyní takový problém. Mám 3 děti a je mi 29 let. V červnu na preventivní prohlídce bylo vše v pořádku. Teď v září jsem měla nějaký výtok a bolesti břicha, šla jsem na gynekologii, lékař mi našel lehce zduřelý vejcovod na ultrazvuku. Řekl, že na ultrazvuku nemá být vejcovod vidět, že se s ním tedy něco děje, asi zánět a dal mi doxybene a entizol na 10 dní. Po měsíci nyní kontrola a mám zduřelé oba vejcovody, lehce. Říkal, že zatím žádná léčba, že nález není velký, že se řeší když jsou vejcovody jako "buřty", ale to já prý nemám, mám přijít za půl roku, a když to bude stejné tak laparoskopie? Znamená to tedy, že je to infekční? Nebo poinfekční stav? Že léčba tedy nebyla úspěšná? Jakto, že zduřel za cca měsíc i druhý vejcovod? Jsem tedy již neplodná? Může se to ještě spravit samo? Ještě dodám, že trpím ovulačními bolestmi několik let a krvácení v druhé polovině cyklu zřejmě hormonálního původu (již před dětmi). Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

příčin může být mnoho, může se jednat o poinfekční stav a ano, může se to samo upravit. O plodnosti se na základě prostého ultrazvuku nijak bavit nemůžeme, z toho nic nepoznáme. Vyčkejte plánované kontroly, více se teď poradit nedá.