banner

Celkem výsledků pro výraz "kojeni od a do z": 100

Dobrý den,máme doma 9 měsíční holčičku, kterou plně kojím, samozřejmě už jíme i příkrmy. Rodičovský příspěvek jsem si určila pouze na 2 roky, jeikož se s manželem letos chceme pokusit o další miminko, aby děti nebyly moc od sebe. Jde mi o to, jestli musím přestat kojit, aby se nám to podařilo? Od porodu jsem ještě menstruaci nedostala a nevím, zda je možné v tomto případě otěhotnět. Malou kojím přes den tak 2x - 4x, ale přijde mi, že si tím spíš už jen zahání žízeň a v noci kojím dle potřeby, taky 2x, někdy 4x, záleží na období, jestli se mi v noci budí častěji (jestli je nemocná, bolí zoubky atd.), každopádně se v noci budila na kojení vždycky. Rozhodně nechci kvůli snaze o další miminko přestat kojit malou, vím, že je to pro ni to nejlepší, co jí můžu dát, a i já ji moc ráda kojím. Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, kojení versus menstruace a ovulace je velice individuální. Jsou ženy, které i při kojení menstruují a ovulují už po skončení šestinedělí, ale některým ženám naopak ovulace a menstruace nastupuje až v době, kdy úplně přestanou s kojením. Takže pokoušet se můžete, ale pokud nemáte při takové frekvenci kojení menstruaci, je zde malá malá pravděpodobnost otěhotnění.

Růstový spurt?
avatar Eithel 29. 05. 2017

Dobrý den,dceři je 5 týdnů, prospívá a plně ji kojím. Zprvu jsme s kojením bojovaly, bradavky jsem měla zničené a malá špatně pila, ale v 2. týdnu se vše zlepšilo, především technika. Dcera ale ublinkávala, plakala téměř po každém kojení. Lékař řekl, že má zatím nezralou trávící soustavu. I to nakonec přešlo a zdálo se, že kromě večerního pláče se situace zlepšila.Poslední tři dny se to ale zase vše vrací, navíc dcera pije přímo zuřivě, nemůže se dočkat, ošívá se už při přebalování, někdy i pláče. Kojím ji přes den zhruba v intervalech 2-3 hodiny (záleží na ní), v noci ji nechávám spát. Dřív vydržela i pět hodin, teď je na 3 hodinách. Je možné, že jde o růstový spurt? A není moc brzy? Dcera se mi zdá celkem protivná, u kojení netrpělivá, odříhnout si také moc nechce, ale pak má často bolení a pláče. Nebo by mohlo jít o jiný problém? Na technice kojení jsme nic zvláštního neměnily, jak to začalo fungovat, tak jsme si naopak kojení užívaly, ale teď je malá tak trochu jako divá. :)

Je možné, že jde momentálně o růstový spurt, mimo jiné bývá i kolem 6. týdne. Super je, že už máte dobrou techniku a v pořádku bradavky, je vidět, že už jste s dcerkou zkušená dvojice. Je též dobré, že ji v noci nebudíte a necháváte ji spinkat. Jinak teď se musíte přizpůsobit jejímu režimu a požadavkům, pokud chce po 3 hodinách nebo po 1 hodině - dávejte ji k prsu. Pokud jí bude jedno prso málo, na jedno krmení nabídněte dvě nebo i tři prsa. Tímto častým kojením získá více mléka a zároveň si vy podpoříte zvýšení tvorby mléka. Zkuste toto přechodné období vydržet.

Dobrý den, chtěla bych se poradit o antikoncepci Nuvaring při kojení. Jsem 8 týdnů po druhém porodu a plně kojím. Po prvním porodu jsem brala Evellien, vůbec mi nevyhovovala. A pak jsem otěhotněla mám dcery o 13 měsíců. Nuvaring jsem brala před prvním těhotenstvím a byla s antikoncepci spokojena a vím, že ho spoustu žen při kojení bere a někdo ho zas odsuzuje. Jiné pilulkové antikoncepce zkoušet nechci, jsou všechny na stejné principu a asi by mi nevyhovovali, ale zas nechci zbytečně do dcery prát hormony přes mléko. Chtěla bych znát váš názor.Děkuji.

Dobrý den, obecně se v období kojení nedoporučuje antikoncepce s estrogeny, kam spadá i Nuvaring, takže jeho užívání nyní doporučit nemohu. Ideální je pro ženy po šestinedělí gestagenní perorální antikoncepce či nitroděložní tělísko.

Dobrý den,v červenci čekám miminko, bohužel musím brát Betahistin kvůli závratím způsobené poškozením vnitřního ucha. Hned na začátku těhotenství jsem konzultovala braní léků s ORL lékařem, který mě uklidnil, že Betahistin by miminku neměl nijak uškodit. Ovšem nevím, jak je to potom s následným kojením. V jednom příbalovém letáku bylo psané, že se Betahistin dostává do mateřského mléka, v diskuzích maminek některé psaly, že mohly kojit a jiné, že jim bylo kojení zakázáno. Nevíte tedy, jestli je kojení s braním Betahistinu možné nebo ne? Kdo by mi mohl případně poradit? Děkuji za odpověď.

Až budete v porodnici, uveďte, že tento lék berete, v porodnici mají přehledy léků, které se při kojení mohou a které ne.

Dobrý den, máme doma sedmnactidenni miminko. Poslední čtyři dny to mame tak, že se ráno vzbudí, prebalime, nakrmime, na chvíli usne a znovu se budí na jídlo.. potom dlouho funguje tak, že buď po krmení nespí, nebo jen chvilku, třeba půl hodiny a znovu by jedl.. Odpoledne pak usne klidně na tři hodiny a večer se zase budí častěji. Krmení na noc máme kolem 11-12 hodiny a pak spí občas tři, občas více hodin, s tím, že ho po nočním krmení většinou alespoň hodinu uspavam. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to v pořádku, měli bychom s tímto "režimem" něco dělat nebo takto syna nechat fungovat? Děkuji za odpověď. Jana

Tak, jak popisujete, to s kojením běžně vypadá. Kojení není jen "o jídle", kdy bych v pravidelném režimu např. po 3 hodinách dávala stejnou dávku mléka. Kojení dítěti poskytuje mnohem, dítě chce jít k prsu kvůli jídlu, kvůli žízni, potřebuje pomoci usnout, uklidnit se, ubezpečit se, že maminka je nablízku atd.. Tím vám chci ukázat, že díte jde k prsu pokaždé kvůli něčemu jinému a pokaždé si vezme jiné množství mléka. A během šestinedělí jde především o časté kojení. Takže to, co popisujete je v pořádku a nezneklidňovala bych se. A v noci, když nakojíte a dítě nemůže usnout, dejte klidně k druhému prsu a nechejte ho tam déle - až usne. Nebo si jej dejte k sobě do  postele. 

Dobrý den, s partnerem se snažíme o druhé dítě, ale už 3/4 roku se nám nedaří. Poslední tři měsíce jsem chodila na folikulometrii a cca 16 den byl folikul cca 20mm (MS nepravidelná 26-31dní), ale ovulační testy mi další dny vycházely vždy negativní (i 3 denně). Můžete mi prosím vysvětlit jak je to možné? Může být důvodem kojení prvního syna, aby folikuly dozrávaly, ale pak nedošlo k ovulaci? Lékařka mi řekla, že nebude dál nic řešit dokud nepřestanu syna kojit. Má smysl dělat při kojení hormonální rozbor krve? Před prvním synem jsem prodělala zamlklý potrat, kyretáž, srůsty na děloze které musely být rozrušeny (2 roky jsem nemohla otěhotnět, potom hned napodruhé), při porodu došlo k velkým krevním ztrátám - mohlo dojít k dalším srůstům? Jaký by jste prosím doporučila postup? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste po porodu neměla další revizi, pak by srůsty v děloze být neměly. Jinak musím souhlasit s vaší registrující gynekoložkou, že pokud kojíte, nemá smysl nic vyšetřovat. Při kojení je menstruační cyklus a ovulace velmi nevyzpytatelná a nepravidelná. Některé ženy nemají po celou dobu kojení ovulace a tudíž nemůžou otěhotnět. Můžete zkoušet a třeba se otěhotnění podaří, nicméně řešit, zda je či není nějaký problém s otěhotněním má význam až po skončení laktace.

Dobrý den, mám 10týdenní dceru, je plně kojená. Poslední cca 2 týdny u každého kojení brečí, nechce se přisávat, kroutí se a má hysterické záchvaty. Každé kojení tak trvá skoro hodinu, nakonec se vzdy napije, ale jsou to strašné nervy. Trpí na koliku, má prdíky, dávám před kadým kojením espumizan a 1x denně biogaia. Nevíte, čím by to mohlo být a jak to zlepšit? Pokud se jedná o bojkot kojení, netrvá to už příliš dlouho? Ještě dodám, že v noci saje normálně, asi že je rozespalá. A ještě poslední dotaz - začala si intenzivně cucat palec, mám jí nechávat nebo se snažit jí ho vyndavat? Vždy začne brečet. Dudlík dávám jen výjimečně, 1-2x týdně, pokud je potřeba. Moc děkuji za odpověď. Lenka

Dobrý den. Neklid u kojení je často způsoben bolestí bříška, kapky Biogaia ponechejte, Espumisan zkuste vyměnit  třena za Lefax - jiný přípravek proti nadýmání. Trvá delší dobu, než se střevo osídlí správnými bakteriemi a trávení se uklidní. Pokud dítě není zvyklé na dudlík, paleček ponechejte.

Paní doktorko,chtěla bych se Vás zeptat, jestli mohu užívat sirup nebo tablety Imunoglukanu. Starší syn ho bere od 3 let na doporučení od lékařky. Potřebuji si víc posílit imunitu, jelikož mi starší dítě začalo chodit do školky a já jsem pořád nemocná. Na příbalovém letáku to při kojení asi úplně nezakazují,ale píšou tam na doporučení lékaře.Mám doma ještě 6 měsíční miminko,které kojím asi 3x denně. Ptala jsem se na ten Imunoglukan své praktické doktorky a ta mi řekla,že doporučuje si posilovat imunitu přirozeným způsobem a ne brát takové chemické preparáty. Docela mě to zarazilo,chápu asi má pravdu,ale říct mi ať hodněvětrám, spím,jím,piju atd..mi přijde divné. Mám 2 malé děti a nikdy jsem nebývala takhle často nemocná a navíc mám teď oslabenou imunitu po covidu a pak po pár týdnech jsem měla další virozu.Syn vždy přišel jen s rýmou a nebo lehce pokašlával.Moc by mě zajímal Váš názor na tento lék,jetsli ho doporučujete a případně jak při tom kojení.Děkuji Vám za odpověď!

Dobrý den. Můžete Imunoglukan při kojení.

Průjem
avatar Mandelin 03. 12. 2024

Dobrý den. Syn 3 měsíce plně kojený. Před měsícem a půl měl ve výtěru ze stolice rotavir. Hlenovitý průjem vodnatý. Tento stav přetrvává stále. Malý se po každém kojení pokaká, slyším bublání v břiše, je nespokojený, více pláče a má hlad. Držela jsem bezmléčnou dietu a rozdíl téměř žádný. Pediatr dělal znovu stěr na viry a kalprotektin. Viry negativní, kalprotektin zvýšený. Napsali nám Hidrasec, taky beze změny a už to dál nikdo neřeší. I když jsem jim volala, že malý má i v té stolici krvavé nitky a stále průjem a je nespokojený a já na nervy, že neprospívá. Myslím, že má nějakou alergii a nevím, jak to vyřešit a pomoct mu😒.

Dobrý den, 

řídká stolice nemusí znamenat potravinovou alergii, může to být jen pozůstatek po rotavirovém průjmu, i přítomnost krvavých nitek. Doporučovala bych vysadit Hidrasec, nasaďte probiotika – třeba Biopron. Kojení nevysazujte a dietu zatím nedržte. Velmi pomáhá i podávání rýžového odvaru dítěti. Návod na přípravu najdete na internetu. Mohla byste zkusit podávat rýžový odvar střídavě s kojením – tedy kojení – odvar – kojení – odvar... Jakmile se stolice upraví, odvar můžete vysadit, ale Biopron bych doporučila dlouhodobě.

Dobrý den paní doktorko, potřebuji Vaši radu ohledně kojení. Můj syn 4 měsíce, porodní váha byla 3180 g. Ze začátku přibíral normálně, byl vážen porodní asistentkou každý týden. 29.01.2025 jsme byli u jeho paní doktorky, váha tehdy byla 4590 g a výška 55 cm. Dne 10.04.2025 jsme byli na další prohlídce a aktuální váha je 5870 g, výška 65 cm. Paní doktorka říkala, že váží málo, proto mi doporučila ke kojení umělou výživu. Vždy mám první nakojit a poté udělat “Sunar”. Syna Kojím dle jeho potřeby, kojení trvá Cca. 10 minut. V noci kojím rovněž 3 až 4krát. Syn vypadá spokojeně, je veselý, nepozoruji, že by dostával málo mléka. Opravdu existuje, že mateřské mléko by mohlo mít málo tuku, proto přibírá tak málo? Všude se dočítám, že MM se přizpůsobuje potřebám miminka. Jaký je Váš názor? Předem děkuji za odpověď a přeji pohodový den.

Dobrý den, 

kojené dítě do 4 měsíců by mělo přibírat 150 - 200 gr týdně, ale nemusí to být pravidlem, kolem 4. měsíce je tzv. růstový spurt, může přibírat míň, častým kojením se produkce mateřského mléka upraví. Pokud by váha přes to zůstávala nižší, doporučuji dokrm, od ukončeného 4. měsíce lze už zeleninový příkrm nebo na noc kaši. 

Dobrý den,minulý týden jsem byla na operaci s rukou a dostala jsem antibiotika Amoksiklav. Synovi jsou 3 měsíce a do té doby jsem plně kojila. Antibiotika beru po 12 hodinách. Kojení jsem raději po tuto dobu vynechala a pravidelně odstříkávám, ale mléko už skoro nemám. Chtěla bych zase kojit a tak by mě zajímalo, jestli při těchto antibiotikách můžu, nebo jestli mám raději počkat až je doberu.Mnohokrát děkuji Veronika

Rozhodně můžete bez obav kojit. S tímto druhem antibiotik není třeba kojení přerušovat.

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu, zda mohu užívat nosní sprej awamys a xyzal či zyrtec při kojení. Dceři už je 13 měsíců, kojím už pouze 3x denně. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nemusíte se obávat a uvedené léky na alergii můžete při kojení užívat.

Někdy se může přechodně snížit tvorba mléka, ale vaše miminko ale už kojíte 3x denně. Lze pak v případě mírného snížení tvorby mléka navýšit trošičku podávané příkrmy.