banner

Celkem výsledků pro výraz "kojeni od a do z": 100

Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zetpala, do jakého věku miminka je potřeba ho v noci budit.Dceři jsou dva měsíce a kojím 7x za 24 hodin. Denní intervaly jsou dva a třičtvrtě až tři hodiny. V noci ji budím po šesti hodinách, ráno ji pak budím po čtyřech hodinách od nočního kojení. Poslední měsíc přibývala 150 až 230 g za týden. Po kojení mlíčko ublinkává, někdy i po hodině či déle od kojení, též si odříhne víckrát i po delší době od kojení; jindy se mi ji zase odříhnout nedaří. Nevím, zda-li se nepřejídá, kojím ji max. 15 minut z obou prsou dohromady. Poslední týden bývá u kojení neklidná.Děkuji za případnou reakci.

Dobrý den. Dítě již v noci nemusíte budit, může spát 8 - 10 hod, váhové přírůstky jsou dostačující.

Dobrý den, prosím o radu, jak naučit spát dceru v postýlce. Už jsme zkusili jí postýlku různě zpříjemnit, dát tam plyšáky, jiné povlečení, moji noční košili… Ale nic nefungovalo. Je jí už 9M a odmítá spát a vůbec být ve své postýlce – od narození spala vždy jen s námi v posteli, protože jinak plakala a vztekala se. Podařilo se nám jen párkrát přemístit ji do její postýlky ve spánku tak, aby se hned neprobudila, a pak vydržela třeba 2 hodiny, než se zavzbudila, a musela zase k nám. Začala už ale vstávat, a tak jsme museli postýlku (matraci) snížit, aby nedokázala vylézt (a spadnout ). Při pokusech o pokládání do postýlky se teď už vždy vzbudí a začne křičet, vždy tedy skončí u nás v posteli. Teď je ale dost pohyblivá a hned jak se vzbudí, začíná lézt, vstávat a různě se převalovat (často aniž by otevřela oči), a z naší postele padá. Tím spíš potřebujeme aby už dokázala spát sama v postýlce s ohrádkou, protože jinak ji musí pořád někdo hlídat a chytat. Podobně odmítá i druhou postýlku v obýváku, kam ji občas na pár minut dám, když potřebuji volné ruce. Hned při vložení do postýlky spustí hysterický pláč a nepřestane, dokud ji nevyndám. V noci se tedy bojím, že spadne z postele když budu spát. Když usne ve dne, nemůžu se vzdálit z místnosti kde usnula, protože z postele i gauče může hned spadnout (dvakrát spadla, několikrát jsme ji zachytili v poslední chvíli). K tomu dodávám, že usíná jedině u prsu, všem snahám o jiný způsob uspávání vytrvale odolává. Přitom se budí několikrát za noc (průměrně 4x) a neuspí ji zase nic jiného než kojení… Jak tedy postupovat, aby spala sama a déle?

Dobrý den,

popisujete trampoty s usínáním i spaním vaší, už (nebo možná spíš - teprve) 9měsíční holčičky. 

Dobrý spánek u dětí, to je něco, zač by rodiče nespavců platili zlatem, zatímco rodiče těch vzácně spavých a neuplakaných dětí, si tohoto bohatství dostatečně nepovažují. 

Rodiče děti nespavých se pak snaží udělat prakticky cokoliv, aby dítě usnulo a - spalo. Hrnou se na ně příručky, které tvrdí, že každé dítě může dobře spát, dočítají se na diskuzích o rozličných metodách uspávání, k tomu jim radí příbuzní a - co hůř, někdy radí i rodiče spavých dětí. Výsledkem je obvykle ještě větší chaos v hlavě nevyspalého rodiče, případně i jejich dítěte, které netuší, že spí celou dobu špatně, protože jemu samotnému to tak rozhodně nepřišlo.

Ve vašem případě to vnímám tak, že se bojíte především o bezpečnost dcerky a zároveň byste uvítala méně časté budíčky na kojení, než má dcerka doteď nastaveny. 

Co se týká spaní ve velké posteli - není možnost zajistit bezpečnost jinak? Přistavit postýlku vedle postele, případně vytvořit bariéru z něčeho jiného? Dát vedle postele peřinu, aby případně dcerka spadla do peřiny?

Jaký jiný rituál kromě kojení máte? Zpíváte, hladíte dcerku, případně - používá dcerka dudlík? Co zkusit spojit kojení vždy s konkrétní, pro dcerku příjemnou činností a postupně zkusit třeba jedno kojení vysadit? Samotné uspávání kojením je pro dítě samozřejmě velmi příjemné, není na něm nic špatného, pro dítě je pak ale mnohdy nemilé, když procitnou a nemají v pusince to, s čím tak spokojeně usínali. Když se tedy podaří, že dítě usne až po nakojení, třeba ve vaší posteli a s vámi za ruku nebo ho budete hladit, zpívat, může být pak pro něj méně nepříjemné vzbuzení bez prsa. Blízkost při kojení je pro děti ale natolik příjemná a potřebná, že "odnaučování" častějšího pití je pro takto malé dítě zatím spíš ke škodě a matku to stojí více sil, než samotné vstávání.

Vaše dcera je nejspíš hodně kontaktní a citlivá, proto bývá nerada "odložena" do postýlky i přes den. Některé děti mají zvýšenou potřebu kontaktu s maminkou, rády se nosí, tulí, protože je to zklidňuje. Zkuste se na to podívat i z tohoto hlediska a pouvažovat, zda by nešlo spaní vymyslet trošku jinak, aby dcera s vámi mohla zatím spát i dále. Rychlé ( dítěti se mohou zdát rychlé, rodiči třeba ne) změny, případně střídání různých přístupů mohou dítě spíš zneklidnit a spánek zhoršit, případně ho zlepšit pouze na krátkou dobu. Popřemýšlejte v klidu, co u vaší holčičky cítíte za potřeby vy, jako maminka. Jak vyhovuje usínání malé, kdy je nejspokojenější a kdy se nejlépe vyspíte. Podporu i ujištění, že jdete správným směrem, můžete najít na stránkách prosimspinkej.cz. 

Velmi doporučuji všem, kteří pochybují nejen o svých uspávačských schopnostech, ale i o sobě, coby dostatečně schopném rodiči.

Přeji hodně radosti z dcery a výhledově i dobrý spánek.

Dobrý den paní doktorko, své dítě,kterému bude 5 měsíců plně kojím a myslím,že stále prospívá dobře (asi cca 150g týdně),ale poslední dobou mi přijde, že mám málo mléka. To usuzuji nejenom z toho, že se mi prsa zmenšily a jsou před kojením spíš měkčí jakoby už po kojení, ale také si prsa občas odsávám-to dělám když zrovna nekojím delší dobu,např.když dítě spí (4-6hod.) a také abych zvýšila tvorbu mléka.Jenže poslední dobou jsem si všimla, že odsaji z obou prsů třeba jen 40-60 ml mléka,což mi přijde málo když je to asi 3 hodiny po kojení. V noci nekojím,dítě mi spí a budí se na mléko pravidelně kolem 5-6 hodiny ráno,jenže prsa nemám vůbec nalitá (kojím po cca.8hodinách spánku dítěte).Přes den ale kojím max.po 2 hodinách. Poslední dobou je dítě přes den neklidné a u prsa vydrží při jednom kojení tak 5-10min. a pak už nechce. Nevím,jestli mu nebudou růst zuby,protože si pořád dává ručičku do pusy,bere věci kolem,oblečení a saje mi ruku když ho chytím,také mu tečou hodně sliny.Nepoznám, jestli ho bolí ty zuby,protože k prsu jde vždycky a ne vždy hodně saje,ale vždy se trochu napije.Bojím se abych nepřišla o to mléko-co mohu tedy podle Vás udělat abych měla více mléka? Zkouším ještě navýšit příjem tekutin (ne vždy toho hodně za den vypiju),ale nevím jak moc to má velký vliv?Doporučila byste dítě budit ještě v noci na kojení (kvůli té tvorbě mléka),nebo stačí kojit až kolem té 5hodiny ráno? Budit se mi ho moc nechce,protože přes den toho tolik nenaspí a v noci je spokojený.Děkuji Vám za Vaše odpovědi.

Dobrý den, neklid dítěte při kojení může být způsoben růstem zubů. Nemyslím si, že byste měla málo mléka, nemusí být zásoba v prsou, mléko se tvoří i během kojení. V 5 měsících by ale dítě mělo mít už příkrmy - zeleninový příkrm, ovocný příkrm.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Kojím dceru skoro 12 měsíců, jsem nyní v 7. týdnu. Mužu dál kojit nebo je to pro dítě nebezpečné? Někdo říká ano,někdo ne. Bohužel mě to už docela bolí, ale zase dcera je závislá a nedokážu přestat kojit ze dne na den. Mateřského mléka mám hodně. Děkuji Adéla

Dobrý den, bez obav můžete kojit. Kojení neohrozí vaše těhotenství. Bohužel se v okolí setkáte s nesprávnými informacemi, které vás budou od kojení odrazovat. Ale vy sama už nyní víte, že to nebude jen tak - jak naráz přestat? Co s mlékem, které mám v prsou? Co budu dávat dítěti místo mateřského mléka? Kojení není jen o jídle, dítě tím upokojuji, uspávám.... Takže kojte dále. Frekvence kojení už není tak častá, jaká byla, když jste přišla z porodnice domů, už dáváte příkrmy. A až se narodí miminko, často maminkykojí tandemově, tj. dají napít i staršímu dítěti. A bradavky na počátku těhotenství mohou být citlivé, ale to přejde. Opatrujte se.

Hezký den. Ráda bych se zeptala na kratší menstruační cyklus. Může na to mít vliv kojení? Dcerce je 19 měsíců a stále kojím - ráno po probuzení, v poledne při uspávání, večer při uspávání. Menstruační cyklus mívám pravidelný, ale jen 23 nebo 22 dní. Už před porodem jsem ho měla trochu kratší, ale ne tolik. Je to způsobeno hormonální změnou kvůli kojení a po skončení kojení se to trochu upraví nebo takto krátký zůstane? A mám vyhledat lékaře nebo to je normální? Byla jsem na kontrole v březnu a bylo všechno v pořádku - i když přímo o problému kratšího cyklu jsem neříkala, to si uvědomuji až teď. Předem moc děkuji za odpověď. Hanka

Dobrý den, pokud kojíte (a je jedno, zda 6x nebo 1x), menstruační cyklus nemusí být vůbec pravidelný a nic neobvyklého to není. Menstruační cyklus u kojení je velmi specifický a o ničem nevypovídá. Pokud by byl cyklus stejný i po skončené kojení, teprve pak bych to řešila.

Dobrý den, mám 4 měsíčního chlapečka první dva měsíce se mi tvořilo hodně mléka, ale pak začalo postupně ubývat až do synových 4 měsíců, teď se mi nalijí prsa až po 9 hodinách a ani tak toho moc není, takže jsem ho musela začít přikrmovat Sunarem. Snažím se hodně jíst pestrou stravu, denně vypiju tak kolem 3 litru tekutin a piju čaj pro podporu kojení, ale stejně to nepomáhá. Jsme z toho nešťastná, přítel mi to vyčítá jakoby to byla moje vina, zlobí se a rozčiluje se, že málo jím a piju a že to je tím, ale to není pravda. Poraďte mi prosím co mám tedy dělat. Děkuji, Hofmanová.

Tvorba mléka není  ovlivněna tím, co jíte a kolik tekutin vypijete. Je to samozřejmě fain, jak píšete, dostatečně pijete a jíte pestrou stravu. Doporučuji co nejdříve kontakt s laktační poradkyní, měla by vidět celé kojení, tj. co váš chlapeček u prsu dělá, jak pije, jak se chová. Budete spolu řešit další otázky - kolikrát denně kojíte, jak dlouho kojení trvá, kojíte-li z jednoho nebo z obou prsů, jak dlouho dáváte Sunar, jaké množství a kolikrát  denně ho dáváte, jakým způsobem ho dáváte, zda kojíte v noci, jestli jste už nedostala menstruaci. A na základě toho všeho se bude dělat strategie, jak toto celé napravit, kdy po počátečním dobrém kojení došlo ke snížení množství mléka. Mateřské mléko se tvoří především  na základě poptávky dítěte (jaká je poptávka, taková je dodávka), důležité je kojení v noci. V lékárně existuje též k podpoře tvorby mateřského mléka Norm Milk.  Jinak se tímto způsobem poradit nedá, jak jsem již napsala, je zde třeba přímý kontakt s laktační poradkyní.