banner

Celkem výsledků pro výraz "kojeni od a do z": 100

Dobrý den, prosím o radu, mám holčičku, které jsou dva měsíce. Táhne nám na třetí měsíc a plně kojím, jenže ted už týden z ničeho nic mi začla zlobit s přisátím, přisaje se chvilku, pocucá a pak se pustí to udělá několikrát po sobě, bradavka se úplně splácne a už se nepřisaje. Musím jí dát na druhé prso a tam se to potom také opakuje, zkoušela jsem i klobouček a beznadějně už nevím co, jsem zoufalá, že mě napadlo odsávačkou odsát a dát jí to z odsávačky s dudlíkem, ale prozatím jsem to neudělala . Nechávám to jako poslední řešení, nechci si jí od prsu odstavit, to by byla škoda, mléko mám. Předem moc děkuji za Vaši radu a odpověď. Dlasková.

Dobrý den paní Dlasková, v případu, který popisujete, je třeba praktická pomoc ze strany laktačního poradce. Je třeba vidět, co miminko u prsu dělá, zkontrolovat techniku kojení - tj. vaši vzájemnou polohu a správnost přisátí miminka. Jednou z příčin, proč se miminko pouští prsu, může být snížený tok mléka. Radím, abyste si dle místa vašeho bydliště zjistila kontakt na laktačního poradce a domluvila si s ním schůzku - to je z toho důvodu, abyste za ním nebo on za vámi nemusel jezdit daleko. Záleží jak se domluvíte. Držím palce. 

Dobrý den, za jak dlouho by měla nastoupit menstruace po porodu (po císařském řezu), pokud jsem kojila pouze měsíc? Dítě má teď 3 měsíce a pořád nic. Za jak dlouho bych měla vyhledat lékařskou péči, pokud se menstruace nedostaví? Děkuji.

Dobrý den, na to je těžko odpovědět. Je to velice individuální. Jsou ženy, které i při plném kojení menstruují již po ukončení šestinedělí a naopak ženy, které nemenstruují ještě několik měsíců po ukončení aktivniho kojení. Ještě bych tedy určitě s vyhledáním lékaře vyčkala, pokud nemáte žádné potíže. Nicméně mějte na vědomí, že otěhotnět můžete, i když jste ještě nemenstruovala!

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat na následující. Máme pětiměsíční holčičku. Snažím se dodržovat denní režim, je to pro mě i pro miminko přece jen příjemnější a přehlednější. Nicméně se samozřejmě nevyhnu například celovíkendovým návštěvám prarodičů a kamarádů, kdy dojde k narušení denního rožimu miminka. Ukládání ke spánku, kojení, koupání je vždy stejné, ať se děje cokoliv. Ale během dne se režim změní. Přesto, že sleduji náznaky únavy, abych dítě dala ke spánku, v době čilosti s ním komunikuji a hraju si, je to jiné protože je u toho někdo další, "cizí". Vždy když návštěva odjede, všimla jsem si, že je holčička velice nervní, což trvá několik dní. Nedokáže sama během dne usnout, musím ji všemožně uspávat, kolíbat, nosit,houpat atd. Cpe si celou ručičku do pusinky, v hlasovém projevu jde slyšet nespokojenost a vztekání. Celkově je neklidná po těle, různě se kroutí. Již při samotném usínání sebou cuká a mírně hází. Z toho všeho jsem vyvodila, že se jedná o narušení rituálů, zvyků a jistot a proto je to následně vždy stejné. Je můj odhad opravdu správný? A dá se tomu nějak zabránit? Nechci se odstřihnout od přátel a návštěv, zároveň chci miminku zajistit klid a pohodu, pokud je její reakce taková jaká je. Zvykne si na to časem? Nebo je to citlivý jedinec? Dělám něco špatně? Velice Vám děkuji za Váš čas a Vaši odpověď. Přeji příjemný den.K.P.

Dobrý den, vaše děťátko pravděpodobně opravdu reaguje vámi popsanými projevy na změny denního režimu. Dodržování režimu je pro miminko důležité a je dobré a jak i píšete mnohem pro rodiče i děťátko pohodlnější, dodržovat určité zaběhnuté rituály, ze kterých dítě čerpá pocit jistoty a bezpečí a které usnadňují jeho vývoj a výchovu. Pokud dojde k narušení rituálů a režimu, může se to projevit nervozitou a neklidem dítěte. Řešením však není uzavření se doma bez kontaktu s přáteli a příbuznými, je to součást života, na kterou si dítě postupně zvykne. Při těchto vybočeních se snažte co nejvíce dodržovat aktivity, na které je dítě zvyklé, neměňte obvyklé rituály, zejména týkající se ukládání, krmení či kojení.

Pokud jste doma zvyklá holčičku krmit a uspávat o samotě, pak by bylo dobré požádat o chvilku soukromí při těchto činnostech i u příbuzných či přátel. Řiďte se svou rodičovskou intuicí, je poznat, že jste vnímavá a pozorná maminka, přesto se některým projevům v chování dítěte po narušení denního režimu asi nevyhnete. Počítejte proto s nimi, věnujte holčičce pozornost, dokud se zase nezklidní, snažte se vypozorovat, co ji nejvíce zneklidňuje a vyhnout se tomu (například příliš mnoho chování od ostatních, příliš mnoho podnětů, kterými je zahlcena). Zkuste holčičku v době bělosti, pokud je v cizím prostředí a nepláče, ponechat více v klidu, zpracovává totiž podněty z okolního neznámého prostředí, ve kterém se snaží zorientovat a je možné, že pokud se s ní snažíte komunikovat na stejné úrovni jako obvykle doma, může to být pro ni příliš. Nechte jí proto čas se adaptovat, postupujte pozvolna, chovejte se klidně. Velkých vybočení z denního rytmu se vyvarujte. Některé děti jsou na změny citlivější, některé se zklidní dříve, jiným to trvá déle, záleží také na typu a citlivosti jejich nervové soustavy, poskytněte proto dceři dostatek času a klidu a dostatek kontaktu s vámi, pokud jej potřebuje, pochovejte ji, pohlaďte, klidně na ni mluvte. Zdravím

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem pět týdnů po porodu a dostala jsem menstruaci. Plně kojím, přes den po 3 hodinách a v noci teď také, ale měli jsme v noci i delší interval mezi kojením cca 5 hodin, pak se mi objevila ta menstruace. Trvala 5 dní a po celou dobu mám pocit, že mám méně mléka nebo že ho dítě nechce. Včera po kojení z obou prsou mimčo přibralo jen 10 g. Můžete mi prosím poradit, jak to řešit?Předem děkuji za odpověď.

Pokud se dostane takto brzy po porodu menstruace, je to vždy spojeno přechodně se snížením množství mléka. Je to tím, že menstruaci mají na starosti jiné hormony než ty, které zajišťují laktaci.

Doporučuji dávat k prsu miminko pokaždé když chce, kojit v noci, kdy hormony zajišťující laktaci jsou na nejvyšší hladině. Když nebude někdy stačit jedno prso, dám pít ze dvou (i tří) prsů během jednoho krmení. Tam, kde je dlouhá přestávka, je možné někdy miminko šetrně probrat a nabídnou prs. Je možno si pomoci užíváním homeopatik (např. Ricinus communis). 

Naopak není dobré při kojení vážení miminka a zjišťování, kolik si vypije. Doporučuji kontakt s laktační poradkyní.

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se zeptat, zda těhotenské hormony co jdou do mléka mohou hormonálně ovlivnit dítě? Chápu, že dotaz je asi hloupý, ale nedá se mi to nezeptat. Dcerce jsou čerstvě dva roky a já jsem v 17tt a stále kojím. Ráda bych pokračovala do porodu, nemám žádné zdravotní potíže a gynekolog mi to nezakázal. U nás je spíše kojení na uspávání v poledne, případně ráno. Takže max. dvakrát denně. Na ručičkách (hlavně paže, místy nožiky a paže) ji začaly růst tmavší chloupky, některé jsou i delší. Nejsou extrémně výrazné, ale u tak malého dítěe je to zvláštní. Tak zda to nemůže být i těmi hormony, případně dědičná indispozice po manželovi, který je opravdu hodně chlupatý všude, případně jiná porcuha. Hodně maminek mi řeklo, že toto se jim v těhotenství při kojení nikdo nestalo, tak už nevím. Ale raději jsem se zeptala. Žádné léky neberu, jen občas těhoenské vitamín Gravital, kyselinu listovou a teď nové dva dny vápník. Moc děkuji. Hezký den.

Hormony mohou přecházet do mateřského mléka, zatím jsem se setkala jen se zduřením mléčné žlázy dětí. Vzhledem k růstu chloupků bych doporučila endokrinologické vyšetření dcery.

Dobrý den, paní doktorko. Chtěla bych se zeptat, plně kojím 2 měsíce. Po šestinedělí jsem přestala krvácet, bylo to přesně 23.6. Pak doktor mi předepsal antikoncepci Azalia. Beru ji dnes desatý den, ale teď ve čtvrtek jsem na jednu tabletku zapomněla. Přišla jsem na to vlastně až druhý den, takže jsem to neřešila. Od té doby jsem začala krvácet. Mohlo by to být tou zapomenutou tabletkou? Slyšela jsem, že bych krvácet v dobe kojení neměla, tak se chci jen zeptat, zda mám zajít ke svému gynekologovi nebo je to normalní. Nikdy jsem antikoncepci žádnou nebrala, tak nevím, jak to chodí. Děkuji za odpověď. Hezký den.

Dobrý den, velmi pravděpodobně se krvácení spustilo zapomenutou tabletkou. Nic jiného se tedy neděje. Dále užívejte dle rozpisu, krvácení by se mělo samo zastavit.

Dobrý den. Mám 4 měsíčního syna. Prospívá dobře, por. váha 3,5 kg a 55cm, na kontrole ve 3 měsících měl 6,5 kg a 57 cm. Je plně kojený. Syn prakticky od narození je zvyklý na uspávání na rukách houpáním, spí 4x denně po hodině, vesměs v náručí nebo v kočárku. Na prsu mi přes den málokdy usne. V noci spal normálně, pokud jsem ho ve 20:00 uspala tak do 6 do rána spal pěkně s 3 přestávkama na kojení, kdy jsem nakojila a syn hned usnul, popřípadě jsem mu dala dudlík. Ted poslední týden se něco změnilo, syn začal být v noci neklidný, myslela jsem, že má nějaký spurt tak jsem mu častěji nabízela prso, jenomže mléka má dost, napije se svých 10 min a víc nechce a pak pláče, zkusila jsem ho tedy po každém kojení v noci uspat na rukách a to pomáhá. Jenomže jak ted z toho ven, nemůžu mít syna přes noc v náručí, jsem vyčerpaná ale zároveň ho nechci nechat plakat, mám ještě 3-letou dceru a nechci aby ji pláčem probudil. Je tedy možné, že si syn zvykl na usínání v náručí houpáním a to stejné vyžaduje i v noci? Mám počkat až to přejde? Možná to je jen nějaká etapa, která odezní. Syn nemá teplotu, přes den je čilý, nevypadá nemocně. Děkuji.

Mate pravdu, syn si zvykl na uspávání v náruči a teď to vyžaduje. Neklid může také podpořit prořezávání zubů. Odvykání je obtížné a pomalé. Je třeba miminko postupně odkládat do postýlky, prodlužovat intervaly od pochování, bude plakat, malé děti neumí jinak projevit nespokojenost.

Dobrý den, miminko, nyní začíná 5. týden, nám krásně spalo, přes den měl jeden delší cyklus 3-4 hodiny a v noci taktéž spal po 3 hodinách.Změnilo se to ale a zhruba už týden vydrží spát hodinu a poté se snaží najít prso a skáče u toho různě po mně, ale nechá se ukonejšit např dudlíkem, chováním. Po kojení často brečí a dožaduje se (u mě) znova prsu, i když se sám odpojil. někdy u prsu usne, ale jakmile položím do postýlky, opět se vzbudí a vydrží klidně bý t hodinu vzhůru a pak brečí. Snažíme se intevraly hlídat na 2 hodiny. Někdy hodinu probrečí, prostěžuje si a pak teprve se nechá uspat a vydrží hodinu. Není možné, že má lehké spaní? Dělá to tak přes den i přes noc.Dneska jsem zkusili zavinovačku na noc, nejprve úspěch, po hodině uspávání spal dvě hodiny. Po kojení ale spakl pak hodinu a s dudlíkem se nechal přesvědčit na další hodinu. Po hodině se ale vzbudil a řval jak dlouho ne. Nereagoval ani na prso. Plínku měl suchou, žádné polohy na prdíky nezabíraly a nejspíše ho ani netrápily. Nesvíjel se, prostě jen hodně urputně křičel. Po 45 minutách nošení manželem zabral a spal hodinu na bříšku. Pak se začal probouzet, tak usnul na další hodinu u mě na břiše. Spí ve své postýlce od narození, přes den je s námi v obýváku, kde je světlo a hluk. V noci, když jdeme spát my, jde s námi do ložnice, kde je klid, tma a tlumené světlo v jiném místě, než postýlka, abychom nezakopli.prosím, nevíte, jak řešit ty hodinové intervaly? Malý se budí, nic nepomáhá. Nechci mu dělat živý dudlík, protože za to období neklidného spaní přibral velmi hodně. Chvíli nám trvalo pochopit, že opravdu nemá hlad.

Tyto problémy mohou způsobovat bolesti bříška, i když píšete, že ho prdíky netrápí. Zkuste Espumisan kapky 3xdenně 15 kapek, eventuelně přidejte lactobacily. Tensto stav někdy trvá do 3 - 4 měsíců, poté se zklidní. Zkuste na bříško nahřívací polštářek.

Dobrý den, paní doktorko, prosíme o radu. Náš měsíční syn začal cca před týdnem během spánku vydávat výrazné hrdelní zvuky, které se dají přirovnat až ke zvířecím (jako delfín, koník apod.). Jsou tak silné, že nás budí ze spaní (dítě spí ve vlastní postýlce v naší ložnici). Trpí hodně nadýmáním a větry, tyto zvuky se objevují zejména ve chvílích, kdy "tlačí". V takové situaci zcela zrudne, zkroutí se. Během spánku jsou poměrně časté, až máme obavy, aby si tímto kroucením nedeformoval páteř. Dítě je plně kojené. Tyto zvuky jej většinou neprobudí. Obecně však máme problém s jeho uspáváním, když už usne, pak se většinou sám nevzbudí na kojení (pokud bychom jej nebudili, intervaly na kojení by byly klidně i 5 hodin a více). Po probuzení pak strávíme i půl hodiny cvičením, neboť se díky nadýmání stále kroutí.Předem Vám děkujeme za odpověď.

Přidejte lactobacily, zmírní nadýmání a bolesti bříška, přitom by snad mohly ustat zvuky.