banner

Celkem výsledků pro výraz "ivf": 73

Edometrioza
avatar Jolys 04. 02. 2020

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem po 7 letech vysadila HA po domluvě s přítelem, že necháme volný průběh případnému těhotenství. Dostavila se mi hodně silná menstruace s velikými bolestmi a křečemi. Bolesti po MS probíhaly i další měsíc. Dostavila jsem se ke svému gynekologovi. Odebral mi krev a zjistil mi, že mám nedostatek vitamínu D a CA 125 - 85,2 s tím, že laparoskopie je dle jeho slov o ničem, lepší je otěhotnět. Teď v lednu 2020 jsem šla na roční preventivní prohlídku. Jelikož jsem od října 2019 nedostala MS dal mi injekci Agolutin. MS jsem dostala po injekci za týden. Menstruace je strašně silná a bolestivá, nedá se vydržel, léky na bolest a nahřívání téměř nezabírají. Dle lékařské zprávy v nálezu ultrazvuku: děloha AVF, norm. vel., hladká, dutina děl. symetrická, dorbě cystický obsah vysokého endometria obě ovária zvětšena, mikrocystického vzhledu a píše v doporučení: "nyní agolutin 120 mg, poté vžedy na 6 M DUPHASTON 2x1 17.-26. dmc. Pokud nebudou ovulace a mensturace bude potřeba přijít do anisterilní poradny s partnerem, zkusí užívat Inositol - třeba Natifem.". Lékař mi nic neřekl. Prosím o radu. Jak mám toto doporučení pochopit? Mám to chápat tak, že Duphaston léčí edometriózu jako např. visanne?? Inositol - je lék na hubnutí a snížení cukru jako třeba Metformin, která pomáhá odbourávat cysty?? Mrzí mě ta špatná komunikace lékaře semnou. Předem moc děkuji za pomoc a radu popřípadě, jak se jinak zbavit endometriózy. Nehodlám trpět dalších 30 let. Pěkný den :-)

Dobrý den, lék Duphaston není totožný s Visanne. Visanne svým učinkem blokuje ovulaci a imituje v podstatě stav " menopauzy", kdy je hormonální činnost utlumená a tudíž i endometrióza je v klidové fázi. V takové fázi nemůže žena otěhotnět. Duphaston je lék, který v 2. polovině menstruačního cyklu zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje ovulaci. Stejně tak Inositol je látka, která se využívá k nehormonální podpoře plodnosti.Obecně pokud máte diagnostikovanou endometriózu, nepravidelný menstruační cyklus či se menstruace vůbec bez Agolutinu nedostaví, pak je po roce neúspěšné snahy o těhotenství opravdu na místě alespoň konzultace v centru asistované reprodukce. Endometriózou mohou být obecně poškozeny vaječníky do té míry, že k ovulaci vůbec nedochází nebo mohou být vajíčka nekvalitní a v takovém případě není jiná možnost než IVF.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevíte kde by mohl být problém jestli ste se s něčím podobným setkala. Je mi 27 let, antikoncepci sem nikdy nebrala, neléčím se s žádnou nemoci a nikdy jsem neměla žádné gynekologické problémy. Snažíme se s přítelem o miminko více než půl roku a od doby kdy tomu tak je začaly problémy typu velké bolesti v podbřišku (hlavně na levé straně), prsou a nepravidelná i vynechána menstruace. Na začátku sme zaznamenali těhotenství, to bohužel odešlo s další menstruaci. Je možné, že takový potrat byl opakovany, ale to už nevíme jistě. Doktor mi doporučil hormony na podporu otěhotnění (2x utrogestan a 3x clostilbegyt), které sem zatím jen zakoupila v lékárně. Myslíte že podle vašich zkušenosti je někde velký problém a otěhotnět budu moci jen pomocí IVF? Nebo pomůžou zakoupené hormony? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, milá Ireno,

děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na poradnu obracíte.

U mladších párů se dá hovořit o neplodnosti tehdy, pokud neúspěšná snaha o otěhotnění trvá déle nežli 1 rok.

Pokud se do dané doby nezadaří, doporučuji konzultaci u specialisty. Léky na vyvolání ovulace by se měly podávat u již vyšetřených párů, kde má jejich indikace smysl. Užívání těchto preparátů je také zapotřebí monitorování ultrazvukem v průběhu cyklu. 

Před léčením se má zcela určitě tedy nejdříve provést vyšetření u obou partnerů a na základě toho určit pak další postup. 

Pokud byste měla zájem o další informace, neváhejte nás kontaktovat.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, paní doktorko.Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě tehotenske vitaminy, konkrétně GS Mamavot s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila na článek, který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg z Acidum Folicum. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku a proto bych Vás moc ráda poprosila o názor. Děkuji moc!

Dobrý den, užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozštěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.