banner

Celkem výsledků pro výraz "ivf": 73

Dobrý den, paní doktorko, mám takový dotaz. Je mi 29 přítel 43. Já mám z předešlého vztahů dceru a přítel take z předešlého 3 děti 19,21,22 let. Můj dotaz se týká. Já bych chtěla moc miminko, aby, jsme měli ve vztahu něco společného, delší dobu už nad tím přemýšlím, ale přítel odmítá že už nechce, ikdyz dříve tvrdil že ano, prý že nechce z finančního hlediska, ikdyz podniká a máme se dobře... Ale k dotazu, v rodině máme anamnézu rakoviny, maminka ve svých 46 letech umřela na rakovinu vaječníků, její maminka rakovina prsou. Otec v 64 letech rakovina jater Gynekolog mi doporučil vyšetření genetiky, byl zjištěn vadný gen Brca a závěr 85% šance dědičnosti. Bohužel z mého genu nešlo zjistit přesně zda prsa či vaječníky. Ale je tam napadený jeden gen druhý je v pořádku. Nicméně bych se chtěla zeptat v jakém věku by jste doporučila operaci, na vyoperovani vaječníků, nebo prsou-mlecnych žláz. Gynekolog mi radí jen vaječníky. A já tápu i jaký věk je pro mě hraniční. Chtěla jsem dítě co nejdříve abych mohla jít také co nejdříve na operaci. Jenže teď se mi to díky partnerovi tak moc zkomplikovalo že já vlastně nevím co teď. Jak se rozhodnout. A druhý dotaz pokud bych postoupila k vyoperovani vaječníků zda je šance na odebrání vajíček a třeba někdy v budoucnu je použit na IFV, umělé oplodnění. Nevím zda je nutné odebrat při tomto zákroku vejcovody a dělohu. Vůbec netuším jak to probíhá. Mohla by jste mi ve zkratce poradit? S přítelem jsme spolu o tom mluvili několikrát, ale prostě že ne nechce, a třeba raději se mnou kvůli tomu ani nespí. Už jsem zoufalá....

Dobrý den, obecně toto je otázka i na genetika a popř. onkogynekologa, který by měl doporučit, v jakém věku vaječníky a prsa odstranit. Většinou je odpovědí co nejdříve, pokud má žena splněnou reprodukční funkci. Pokud tedy ještě uvažujete o těhotenství, pak by bylo ideální, co nejdříve, protože riziko vzniku malignity je opravdu vysoké a s věkem narůstá. Vajíčka odebrat samozřejmě před operací možné je. Později se jedná o odstranění vaječníku a nejlépe i vejcovodů, děloha vám zůstane. Takže podstoupit IVF v budoucnu by možné bylo. Kontaktujte určitě gynekologa a genetika, se kterým je nejlépe tuto záležitost probrat.

Pekný deň prajem Pred 9 mesiacmi som vysadila antikoncepciu odvtedy mi nevie nabehnúť cyklus sám odseba preto som bola na vyvolani menštruácie po ktorom prišiel menzes potom znovu pár mesiacov nič sliznica nízka znovu vyvolanie opäť menzes prišiel. Hormóny štítnej žľazy aj prolaktín aj testosterón mám v poriadku obraz na ultrazvuku ukazuje PCO amh 5 mám 26 rokov chceli by sme bábätko ako ďalej pokračovať ak nemám menzes ani ovulaciu lekár chce nasadiť estrimax a následne duphaston je toto správny postup ? Nezablokuje estrimax ovulaciu ? Mojim cieľom je otehotnieť aký postup by ste zvolili ? Dakujem

Dobrý den, kombinace estrogenu s gestagenem během cyklu je v pořádku. Pokud máte nízkou sliznici, pravděpodobně máte nedostatek estrogenu, což je třeba řešit. Pokud by ani po hormonální terapii k ovulaci a otěhotnění nedošlo, pak ej doporučeno po roce snažení začít řešit komplexně problém v IVF centru.

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak nejlépe vyřešit moji situaci. Momentálně jsem s mým prvorozeným synem doma (do 4.4.2016), mateřskou jsem již vyčerpala. Zaměstnavatel mi oznámil, že pokud nenastoupím, budeme muset ukončit PP dohodou. Zaměstana jsem přes 10let. Zaměstnání je příliš daleko a nedá se nijak časově skloubit. Nyní plánujeme další těhotenství, chystám se na IVF běhěm února. Pokud se podaří mohla bych být těhotná, a pak by se situace nejspíš vyřešila nemocenskou a nemusela bych PP ukočit, měla bych pak nárok na PPM. Nevím, jak mám situaci řešit v případě, že otěhotním po 4.4.2016 a nebudu již zaměstnaná. Pracuji ve školství a smlouvu se mnou ke konci šk.roku určitě nikdo nikde nepodepíše. Otázkou je, jak mám nejlépe postupovat? Nahlásit se na ÚP? Měla bych pak na ÚP nárok na PPM? Pokud bych se nenahlásila na ÚP, musím si platit zdravotní? Jaký by byl nejzašší termín otěhotnění, abych se případně vešla do ochranné lhůty z prvního zaměstnání? Či mám hledat nějaké jiné zaměstsnání? Děkuji mockrát za odpověď

Dobrý den,

ochranná lhůta pro nárok na PPM je tak dlouhá jako dané zaměstnání (nemocenské pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů. Abyste se tedy vešla do ochranné lhůty ze současného zaměstnání, musela byste být alespoň zhruba v nějakém 7. týdnu těhotenství při konci pracovního poměru.  Nehraje roli, zda v ochranné lhůtě jste na úřadu práce nebo si například hradíte zdravotní pojištění sama jako osoba bez zdanitelných příjmů.  Pokud otěhotníte později a do dalšího zaměstnání už nenastoupíte, tak nárok na PPM mít nebudete.  

Pokud nebudete nastupovat do dalšího zaměstnání, musíte vyřešit zdravotní pojištění, a to tak, že buď oznámíte pojišťovně, že jste v některé kategorii státních pojištěnců, nebo si zdravotní pojištění budete hradit sama. Jako uchazeč o zaměstnání evidovaný na úřadu práce byste byla státním pojištěncem a měla byste nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud práci nehledáte, můžete se na pojišťovně nahlásit jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let. Dítě v takovém případě nesmí navštěvovat školku nebo obdobné zařízení více než 4 hodiny denně.

Dobrý den, minulý týden jsem byla u lékaře na kontrole plodu, který v daném týdnu (7+3tt) byl 12,5mm ale nebyla zřetelná srdeční akce. Pozval si mne za týden, abychom si to případně potvrdili. Jsem po IVF, vše probíhalo v pořádku jen mne teď vyděsilo, že není vidět srdeční akce. Často jsem se dočetla, že může být zřetelná až kolem 8-9tt. Je možné, že bylo brzy a nebo při této velikosti by již srdeční akce měla být zřetelná? Předem děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den, v období 7+3 by měla být akce srdeční plodu teoreticky již bezpečně vidět. Mělo by se tak stát nejpozději do 45. dne od poslední menstruace, či adekvátně při přepočtu po embryotransferu. Jedná se o probíhající 8. týden, kdy při velikosti plodu 12,5 mm ASP již by měla být rozhodně vidět, avšak musíme vzít v potaz i kvalitu UZ přístroje, zkušenosti vyšetřujícího, prozvučnost pacientky, případně další okolnosti. Situace se vždy vyřeší pak většinou nejpozději na další kontrole.

Každopádně přeji Vám mnoho zdaru ve Vaší léčbě.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, včera jsem byla na pravidelné poradně u gynekoložky. Vše je v pořádku, jen mi řekla, že plod vypadá menší, než by měl být. Jsem po IVF, takže se přesně ví datum oplození, a podle něj bych měla být 17+0, ale dr. včera změřila 15+4. Při prvotrimestrálním screeningu, který jsem podstoupila v genetickém centru ve 13 tt, naopak byl v té době plod větší o cca 4 dny. Moje gynekoložka možná nemá tak kvalitní ultrazvuk, říkala, že stačí milimetr a je hned rozdíl týden. Ale hodně mě tím vyděsila, na další kontrolu mám přijít až za více jak 3 týdny, kdy mi budou dělat velký UTZ ve 21.tt. Můj dotaz zní, zda se mám nějak znepokojovat a objednat se třeba ještě jinam na ultrazvuk v mezidobí, než půjdu na ten genetický, aby zkontrolovali, že miminko dobře roste. Bojím se, že tři týdny je dlouhá doba a miminko třeba není správně vyživované. Jinak prvotrim.scr. i triple test dopadl u nás naštestí negativně. Moc děkuji za odpověď. Lenka.?

Dobrý den, pokud plod roste méně, čož je dáno většinou nedostatečnou funkcí placenty, pak se toto začíná projevovat vzácně kolem 20. týdne těhotenství, ale většinou až ve 3. trimestru. Nejspíše se tedy jedná o případ, který jste sama popsala, tj. nepřesné měření. Nemusíte se tedy znepokojovat. 

Dobrý den,od ledna 2019 mám vysazenou antikoncepci a chtěli by jsme s přítelem miminko. Bohužel menstruaci jsem měla za celý rok pouze 6krát a vždy po vyvolávací injekci. Většinou jsem k lékaři chodila při zpoždění okolo 30dní a na to mi bylo řečeno že to není tak dlouho. V tuto chvíli mám zpoždění 43dni, test vyšel negativni a již se obávám další injekce. Nemohlo by se jednat o nějaký zdravotní problém, popřípadě zda bych si měla požádat o nějaké vyšetření?? ??Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, pokud je to takto a snažíte se otěhotnět, doporučuji podrobnější vyšetření. Většinou v takovém případě nedochází k ovulaci ( i když duvodu k absenci menstruace může být samozřejmě celá řada). To, zda k ovulaci dochází či nikoliv, je možné zjistit pomocí UZ v první polovině cyklu atd. Domluvte se prosím se svým gynekologem či se obratte na příslušné centrum IVF ve vašem okolí, kde stanoví diagnostický postup.  

Edometrioza
avatar Jolys 04. 02. 2020

Dobrý den, v říjnu 2019 jsem po 7 letech vysadila HA po domluvě s přítelem, že necháme volný průběh případnému těhotenství. Dostavila se mi hodně silná menstruace s velikými bolestmi a křečemi. Bolesti po MS probíhaly i další měsíc. Dostavila jsem se ke svému gynekologovi. Odebral mi krev a zjistil mi, že mám nedostatek vitamínu D a CA 125 - 85,2 s tím, že laparoskopie je dle jeho slov o ničem, lepší je otěhotnět. Teď v lednu 2020 jsem šla na roční preventivní prohlídku. Jelikož jsem od října 2019 nedostala MS dal mi injekci Agolutin. MS jsem dostala po injekci za týden. Menstruace je strašně silná a bolestivá, nedá se vydržel, léky na bolest a nahřívání téměř nezabírají. Dle lékařské zprávy v nálezu ultrazvuku: děloha AVF, norm. vel., hladká, dutina děl. symetrická, dorbě cystický obsah vysokého endometria obě ovária zvětšena, mikrocystického vzhledu a píše v doporučení: "nyní agolutin 120 mg, poté vžedy na 6 M DUPHASTON 2x1 17.-26. dmc. Pokud nebudou ovulace a mensturace bude potřeba přijít do anisterilní poradny s partnerem, zkusí užívat Inositol - třeba Natifem.". Lékař mi nic neřekl. Prosím o radu. Jak mám toto doporučení pochopit? Mám to chápat tak, že Duphaston léčí edometriózu jako např. visanne?? Inositol - je lék na hubnutí a snížení cukru jako třeba Metformin, která pomáhá odbourávat cysty?? Mrzí mě ta špatná komunikace lékaře semnou. Předem moc děkuji za pomoc a radu popřípadě, jak se jinak zbavit endometriózy. Nehodlám trpět dalších 30 let. Pěkný den :-)

Dobrý den, lék Duphaston není totožný s Visanne. Visanne svým učinkem blokuje ovulaci a imituje v podstatě stav " menopauzy", kdy je hormonální činnost utlumená a tudíž i endometrióza je v klidové fázi. V takové fázi nemůže žena otěhotnět. Duphaston je lék, který v 2. polovině menstruačního cyklu zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje ovulaci. Stejně tak Inositol je látka, která se využívá k nehormonální podpoře plodnosti.Obecně pokud máte diagnostikovanou endometriózu, nepravidelný menstruační cyklus či se menstruace vůbec bez Agolutinu nedostaví, pak je po roce neúspěšné snahy o těhotenství opravdu na místě alespoň konzultace v centru asistované reprodukce. Endometriózou mohou být obecně poškozeny vaječníky do té míry, že k ovulaci vůbec nedochází nebo mohou být vajíčka nekvalitní a v takovém případě není jiná možnost než IVF.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevíte kde by mohl být problém jestli ste se s něčím podobným setkala. Je mi 27 let, antikoncepci sem nikdy nebrala, neléčím se s žádnou nemoci a nikdy jsem neměla žádné gynekologické problémy. Snažíme se s přítelem o miminko více než půl roku a od doby kdy tomu tak je začaly problémy typu velké bolesti v podbřišku (hlavně na levé straně), prsou a nepravidelná i vynechána menstruace. Na začátku sme zaznamenali těhotenství, to bohužel odešlo s další menstruaci. Je možné, že takový potrat byl opakovany, ale to už nevíme jistě. Doktor mi doporučil hormony na podporu otěhotnění (2x utrogestan a 3x clostilbegyt), které sem zatím jen zakoupila v lékárně. Myslíte že podle vašich zkušenosti je někde velký problém a otěhotnět budu moci jen pomocí IVF? Nebo pomůžou zakoupené hormony? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, milá Ireno,

děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se na poradnu obracíte.

U mladších párů se dá hovořit o neplodnosti tehdy, pokud neúspěšná snaha o otěhotnění trvá déle nežli 1 rok.

Pokud se do dané doby nezadaří, doporučuji konzultaci u specialisty. Léky na vyvolání ovulace by se měly podávat u již vyšetřených párů, kde má jejich indikace smysl. Užívání těchto preparátů je také zapotřebí monitorování ultrazvukem v průběhu cyklu. 

Před léčením se má zcela určitě tedy nejdříve provést vyšetření u obou partnerů a na základě toho určit pak další postup. 

Pokud byste měla zájem o další informace, neváhejte nás kontaktovat.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den, paní doktorko.Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě tehotenske vitaminy, konkrétně GS Mamavot s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila na článek, který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg z Acidum Folicum. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku a proto bych Vás moc ráda poprosila o názor. Děkuji moc!

Dobrý den, užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozštěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.